Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Komarci

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Komarci Empty
PočaljiNaslov: Komarci   Komarci Sat610Sub 20 Jul - 0:46

Komarci

[You must be registered and logged in to see this image.]

Komarci (Culicidae) su porodica kukaca koja je svrstana u red dvokrilaca.

Porodica ima oko 40 rodova i obuhvaća oko 31.000 vrsta. Razvili su se prije oko 170 milijuna godina.

Komarci nastanjuju sva područja na svijetu, osim polarnih područja, pustinja i područja viših od 1500 metara nadmorske visine, ali najčešće u blizini vode, neovisno o njenoj veličini i kvaliteti. No, različite vrste žive u vrlo različitim područjima.

Komarci su najaktivniji u sumrak ili u rano jutro, odnosno tijekom noći, kada je izraženija vlažnost zraka i niža temperatura. Izuzetak od toga čini Azijski tigrasti komarac (Aedes albopictus), koji je stigao i u Hrvatsku, a koji bode tijekom čitavog dana, agresivniji je i potiskuje domicilnu vrstu komaraca. Ta vrsta komarca vrlo je prilagodljiva te se razvija u različitim vrstama umjetnih legla, brzo se razmnožava i osvaja nova staništa. Komarci su leteći insekti (kukci) za koje je karakteristično da im je za razvoj neophodna stajaća voda. Prirodna su legla komaraca nepresušene lokve, močvare, privremeno poplavljene površine. Umjetna legla najčešće nastaju ljudskim aktivnostima, a čine ih npr. otklopljeni spremnici za vodu, začepljeni slivnici i oluci, različiti odbačeni predmeti u kojima se nakuplja kišnica.[1]

Veliki su od 0,3 do 2 cm. Zbog svoje male građe u mogućnosti su naseliti vrlo nepristupačna staništa. Imaju usko tijelo, grbava prsa, vitke noge. Spada u opasnije štetočine jer prenosi malariju, groznicu i druge bolesti. Pri sisanju krvi komarac unosi u čovjeka sekret u kome može biti i uzročnik bolesti. Prilikom uboda mogu uzrokovati kožne promjene i alergijske reakcije. Uznemiruju i ometaju odmor, aktivnost, šetnje i boravak na otvorenom.[2] Ženke komarca nakon oplodnje moraju sisati krv jer za izgradnju jajašaca trebaju proteine. Inače se oba spola hrane nektarom i sokovima voća, koji ne sadrže protein.

Ženka komarca polaže u stajaću vodu jaja iz kojih se razvijaju ličinke. Iz stadija ličinki nastaju kukuljice, a iz kukuljica se razvijaju odrasli komarci. Prva tri stadija životnoga ciklusa komarca odvijaju se u vodi, a odrastao komarac je leteći kukac. Razvoj odrasle jedinke traje otprilike od tjedan dana do nekoliko tjedana, ovisno o temperaturi vode. S javnozdravstvenog aspekta značajno je da ženka komarca mora imati krvni obrok kako bi mogla razviti i položiti jaja i zato napada, između ostalog, i čovjeka. Komarci se legu u vodama stajačicama: • polažu jajašca u vode stajačice, • u vodi se iz jajašaca razvijaju ličinke komaraca, • iz ličinki nastaju kukuljice, • iz kukuljica izlijeću odrasli komarci.

Kukci nepogriješivo predosjećaju dolazak zimskih dana prije svega kraćim trajanjem dnevne svjetlosti, nižih noćnih i dnevnih temperatura i slično, ovisno o vrsti. Većina vrsta komaraca zimu prezimljuje u stadiju jajašaca. Ženka zadnje generacije prije zime mora pomno odabrati mjesto polaganja zimskih jaja koja moraju osim vremenskih neprilika biti sačuvana i od eventualnih neprijatelja.

Vrste:

Ovo je samo izbor bolje poznatih rodova i vrsta:

Malarični komarci (Anopheles)
Gambijski malarični komarac (Anopheles gambiae)
Stephensov malarični komarac (Anopheles stephensi)
Anopheles maculipennis
Anopheles claviger
Anopheles plumbeus
Aedes
Aedes vexans
Aedes sticticus (u novije vrijeme i Ochlerotatus sticticus)
Aedes aegypti (u novije vrijeme i Stegomyia aegypti)
Aedes albopictus (u novije vrijeme i Stegomyia albopicta)
Aedes mariae
Aedes pullatus
Aedes punctor
Aedes leucomelas
Aedes annulipes (u novije vrijeme i Ochlerotatus annulipes)
Aedes cantans (u novije vrijeme i Ochlerotatus cantans)
Aedes cinereus
Aedes rossicus
Aedes geniculatus
Culex
Culex pipiens
Culex quinquefasciatus
Culex modestus
Culiseta
Culiseta annulata
Culiseta morsitans
Haemagoggus
Mansonia
Mansonia richiardii
Ochlerotatus
Psorophora
Sabethes
Toxorhynchites
Verralina
Verralina Harbachius
Verralina Neomacleaya
Verralina Verralina
Wyeomyia
Zeugnomyia

(Wikipedija)










[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio Abu Dabi dana Sub 20 Jul - 10:44, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Komarci Empty
PočaljiNaslov: Re: Komarci   Komarci Sat610Sub 20 Jul - 10:40

'Samo mrtav komarac je dobar komarac'

U Europi i Njemačkoj se sve više šire komarci koji su došli iz drugih dijelova svijeta, jer je i tu sve toplije, a zime su kraće. Ali i "domaće" krvopije postaju opasnije.



[You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this image.]

Sven Klimpel ne bi imao ništa protiv da na svijetu ostanu živjeti samo muškarci - naravno, kada je riječ o komarcima. Jer, za razliku od mnogih drugih životinjskih vrsti, mužjaci komaraca su bezopasni: oni vole tek biljne sokove i jedino što ih zanima jest da jednom osvoje pažnju neke ženke.

Ali za nas, ljudski rod, oni nisu nikakva napast i ne bodu ljude i sisavce. Doduše, i oni zuje kao i ženke i u mraku je teško raspoznati njihov spol. Tek ako se kukac dobro pogleda, otkrit će se da prave "muškarčine" - imaju dlakava ticala, kao što nam objašnjava Sven Klimpel za Deutsche Welle.

Ipak, on nije stručnjak za kukce - nego parazitolog i za njega je "samo mrtav komarac dobar komarac". Naravno, prije svega se to odnosi na ženke komarca koje sišu popriličnu količinu krvi. U pravilu, nakon takvog "objeda" je komarica dvostruko teža nego prije pa joj je tako i teže pobjeći gnjevnom (bivšem) vlasniku tih dva do pet miligrama krvi.

Mogu nam 'ostavi' viruse, parazite, crve...

Ženkama je ta krv - odnosno, bjelančevine iz krvi, neophodno potrebna za stvaranje jajašca i samo se tako komarci mogu razmnožavati. Pri tome čak nije najgori niti ubod, niti lagana infekcija koja nas onda svrbi nekoliko dana. Nego ono što životinjica može ostaviti u krvi žrtve - od virusa, parazita pa do larvi crva. To mogu biti i veoma opasne bolesti, od malarije i bolesti spavanja pa do Dengue ili Chikungunya groznice.

Nekad su komarci prenosili takve bolesti po Africi, Aziji ili Latinskoj Americi, ali sve češće se takvi, egzotični komarci zatiču i u Europi. Naravno, oni ne dolaze sami jer su komarci, na sreću, razmjerno loši letači. Ali dolaze u avionima i brodovima, kontejnerima s teretom i - veoma često; tovarima egzotičnog voća ili drvene građe koji stižu u Europu.

Opet, prije ih tu nije čekala neka osobito velika budućnost, jer bi zimi nestajali. Sven Klimpel upozorava: "I ovdje je sve toplije, a zime su kraće. Zato su i u Njemačkoj počele živjeti vrste komaraca kakve naši preci nisu poznavali".

"Naši" komarci postaju opasniji

Klimpel i njegov kolega, Egbert Tannich su u prošle dvije godine analizirali preko 75 tisuća komaraca koje su sakupili na 55 lokacija diljem Njemačke. U toj opsežnoj analizi su pronašli čak pedesetak vrsti komaraca, od "domaćih" pa do prilično egzotičnih koji se tek ponekad pojavljuju i još uvijek su rijetkost u Europi.

Ali ono što ove parazitologe najviše zabrinjava čak nisu niti ti zujeći gosti iz dalekih krajeva, nego ono što se dešava sa "našim" komarcima:

Opasni paraziti

"I domaćim komarcima veoma odgovara ovo toplo vrijeme i blage zime. Već sad stvaraju nekoliko naraštaja na godinu", objašnjava Tannich, a upravo istražuju i koje nametnike sada nose i domaći komarci.

Jer, nedavno je i u "njemačkom" komarcu pronađena larva psećeg srčanog crva (Dirofilaria immitis). Taj nametnik je zapravo raširen u Africi, Aziji i tek ponekad se zatiče i na jugu Europe. On živi u srcu pasa, kuna i lisica i ubodom komarca se parazit može proširiti i na drugu životinju - ali i na čovjeka. U pravilu, u čovječjem organizmu ovaj nametnik brzo bude uništen - ali ipak ima i slučajeva komplikacija.

Sven Klimpel upozorava kako će već u sljedećih deset, najkasnije pedeset godina, i u Njemačkoj biti sve više slučajeva zaraznih bolesti koje prenose ove male leteće krvopije.

(Danas.hr)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Komarci Empty
PočaljiNaslov: Re: Komarci   Komarci Sat610Sub 20 Jul - 10:47

Običan komarac

[You must be registered and logged in to see this image.]

Обичан комарац се од маларичног тразликује по положају тела у односу на подлогу: он има паралелан положај према подлози, док је маларични постављен косо, са подигнутим задњим делом тела.

Ларве се развијају у стајаћим водама, барама, базенима, сливницима, каналима итд. Ова врста је распрострањена широм наше земље и може досећи и висине од 2.500 m. Јединке које живе на југу су много агресивније него оне на северу.

Врсту Culex pipiens чине подврсте:

   C. pipiens fatigans
   C. p. quienquefasciatus (на слици)
   C. p. molestus.

Обичан комарац (Culex pipiens) је вектор многих вирусних и бактеријских обољења:

   јапанског енцефалитиса;
   лимфатичног менингитиса;
   источног и западног Еквина енцефалита;
   Сан-Луи грознице;
   туларемије;
   бруцелозе.

(Wikipedija)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Komarci Empty
PočaljiNaslov: Re: Komarci   Komarci Sat610Sub 20 Jul - 10:51

Malarični komarac

[You must be registered and logged in to see this image.]

За маларичног комарца Anopheles maculipennis се раније сматрало да је јединствена врста, а од 1925. године прво Фалерони (Falleroni) открива да постоје две, а касније се долази до сазнања да постоји и већи број сестринских врста. Треба одмах нагласити да су мишљења научника различита и да већина не прихвата мишљење о сестринским врстама већ сматра да се ради о политипској врсти која има 6 палеарктичких подврста. Најуочљивије морфолошке разлике уочене су између јаја.

Женке полажу по 150-300 јаја појединачно на води и то по неколико пута током живота. Ларве се развијају у стајаћим водама богатим биљкама и имају респираторне цевчице које вире из воде, а на задњем делу тела и трахејне шкрге. У току године се образује већи број генерација, а неповољни услови се презимљују у стадијуму оплођене женке. У стању мировања тело маларичног комарца постављено је косо према подлози.

Ова врста комарца преноси узрочнике следећих болести:

   три основна типа маларије које изазива протозоа плазмодијум (Plasmodium);
   слоновске болести, елефантијазиса, чији је узрочник ваљкасти црв Filaria bancrofti;
   туларемије коју проузрокује бактерија и од које у природи обољевају првенствено пољски глодари па је позната и под називом зечја куга;
   грознице и главобоље изазване вирусом.

(Wikipedija)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Komarci Empty
PočaljiNaslov: Re: Komarci   Komarci Sat610Sub 20 Jul - 23:54

Komarci vas uvijek grizu ili izbjegavaju? Evo što bi to moglo značiti

Stiže ljeto, vrijeme kratkih rukava, kratkih hlača i japanki, ali i najezde komaraca. Entomologinja Janet McAllister otkriva istinu i zablude o komarcima.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Otkrivamo vam pet najvećih mitova o tim kukcima i kako se boriti protiv njih.

Svi su komarci isti

Većina ljudi, ako uopće i primijeti razliku među komarcima, pretpostavlja da je ona minimalna. Međutim, McAllister tvrdi da nije baš tako.

'Postoje različite vrste komaraca. Razlike su velike, kao primjerice između lava i kućne mačke. Različito se ponašaju, drukčije se hrane i žive na različitim mjestima', pojašnjava entomologinja.

Neki komarci su 'urbani', dok postoje i vrste koje mogu preživjeti samo na specifičnim mjestima i uvjetima. Ovisno o vrsti komaraca kojima ste okruženi, možete odrediti i kojim oboljenjima ste izloženi. Osim toga, ljude grizu samo ženske jedinke.

Svi komarci su prijenosnici bolesti

'Postoji više od 3.000 vrsta komaraca, ali samo njih nekoliko stotina ima zdravstvenu i medicinsku važnost', kaže McAllister. Naime, većina vrsta komaraca ne grize ljude. Njima su 'ukusnije' životinje, poput vodozemaca i gmazova.

Komarci koji prenose bolesti koncentrirani su u određenim vrstama. Primjerice, virus zapadnog Nila ili St. Louisa – dvije najveće prijetnje za zdravlje – dolaze od roda Culex. Ali oni nisu jedini koji prenose viruse, no odgovorni su za izbijanje bolesti iz razloga koje još ni znanstvenici ne mogu objasniti.

Komarci su 'ljetna' briga

'Komarcima je stanište uz vodu, ali sušna razdoblja su ona koja su zabrinjavajuća što se tiče prijenosa i širenja bolesti. Tada je vode manje, a što je prljavija i 'organski bogatija', privlačnija je komarcima koji šire zarazu. Nedostatak vode najčešće znači da će komarci i ptice dijeliti resurse. Na taj način se stvara okruženje za širenje bolesti koje komarci potom prenose na ljude.

Komarci više vole ljude koji imaju 'slatku' krv

Iako je činjenica da komarci neke ljude grizu više, a neke manje, to nema veze sa šećerom u krvi. Dapače, više ih privlače cvjetni mirisi.

Različite vrste privlače različite stvari. Znanstvenici su otkrili da komarci imaju zajedničku ljubav prema ugljikovom dioksidu, mliječnoj kiselini i pojedinoj vrsti bakterija koje neki ljudi imaju u većim koncentracijama.

'Svaki pojedinac je različit. Neki izdahnu više ugljikovog dioksida, neki se više znoje', objašnjava McAllister. Štoviše, svatko se može dovesti u situaciju da sam napravi nešto što će ga učiniti privlačnijim za komarce. Primjerice, nakon napornog vježbanja komarci će pohrliti na osobu zahvaljujući moćnoj kombinaciji znoja, ugljikovog dioksida i mliječne kiseline.

Češnjak tjera komarce

Iako postoje neki iskustveni podaci da ljudi koji uzimaju tablete češnjaka ili jedu češnjak odbijaju komarce, ne postoje znanstveni ili klinički dokazi koji ukazuju da to doista pomaže. Umjesto toga, izaberite sprej ili proizvod koji je prošao opsežna testiranja za obranu od komaraca.

(Magazin.hr)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Komarci Empty
PočaljiNaslov: Re: Komarci   Komarci Sat610Ned 21 Jul - 12:07

POSEBNO UGROŽEN ISTOK HRVATSKE

'Čeka vas grozna situacija, ne želim nikoga uplašiti, ali...'

[You must be registered and logged in to see this image.]

Diana Ruiz Pino, klimatologinja i oceanologinja, članica Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), koja je zajedno s bivšim američkim potpredsjednikom Alom Goreom 2007. godine dobila Nobelovu nagradu za mir, gostovala je u Osijeku i upozorila na ne baš sjajne prognoze kad su posljedice klimatskih promjena u pitanju.
O tome kakve nas klimatske promjene čekaju na mediteranskom području i u kojoj će se mjeri to odraziti na Hrvatsku, Diana Ruiz Pino nije bila nimalo optimistična.

Međusezone u godišnjim dobima će nestati

''Ono što nas čeka nije nimalo ugodno, a to je tzv. desertifikacija, odnosno drastično smanjenje količine padalina i širenje pustinja od istoka prema zapadu i s juga prema sjeveru Zemlje. To će za sobom povući nestajanje međusezona u godišnjim dobima, a posljedice će prilično osjetiti i Mediteran i Hrvatska.

Primjerice, polupusti otoci postat će potpuno pusti, a također će doći i do iznimno hladnih zima i iznimno toplih ljeta. To su pokazali i ovogodišnji modeli. Hladnije zime povezane su s promjenama na Arktiku, a toplija ljeta sa stalnim povećanjima prosječnih temperatura zbog oštećenja ozonskog omotača'' rekla je za Glas Slavonije  Ruiz Pino.

'Čeka vas grozna situacija, ne želim nikoga uplašiti, ali je tako'

Osvrnula se i na istočni dio Hrvatske i grad Osijek čiji se stanovnici bore s ogromnom najezdom komaraca i sve jačim alergijama.

''Neki od mojih kolega klimatologa u Hrvatskoj i inozemstvu temeljito rade upravo na tome da dokažu koji je učinak klimatskih promjena na komarce. Stoga pouzdano znam da postoji uzročno-posljedična veza između klimatskih promjena i broja komaraca, ali i alergija.

Ukratko, i jednih i drugih sve je više, a kod vas u istočnoj Hrvatskoj već će uskoro biti doista grozna situacija. Ne želim nikoga uplašiti i ne znam kojom brzinom će se to događati, ali je tako'', bila je iskrena Diana te dodala da su razlog povećanju broja komaraca u prvom redu više temperature.

''Oni su, zapravo, veza između vode i visokih temperatura. Naravno, ako dođe do potpune desertifikacije, odnosno stvarnog opustošenja nekoga područja, onda će se njihov broj smanjiti. No, to je teško očekivati, a to, naravno, nitko i ne želi. U tom slučaju neće biti komaraca, ali neće biti ni bilo čega drugoga'', rekla je.

(Danas.hr)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Komarci Empty
PočaljiNaslov: Zašto vas komarci toliko vole?   Komarci Sat610Pet 18 Jul - 21:02

[You must be registered and logged in to see this image.]



Komarci su veoma izbirljiva stvorenja; zato i ne čudi što neke ljude kao da ne vide, a druge ostavljaju prekrivene ubodima.
Istina je da niko nije imun. Prije više od 30 godina naučnici su otkrili da je ugljen dioksid koji izdišemo jedan od glavnih "tragova" po kojima nas komarci prate. Oni lete ka višoj koncentraciji CO2, dakle, prema grupama ljudi, a zatim koriste vid i čulo mirisa kako bi odabrali metu.
Zašto neki ostaju pošteđeni, a drugi provode i po nekoliko dana češući se, još se ne zna sa sigurnošću, ali su u više studija otkriveni neki "mamci" koji vas čine pokretnim magnetom za komarce, piše RTS.
Visoki ste
Pošto ste visoki, proizvodite više ugljen dioksida i više tjelesne toplote koji su prirodno privlačni komarcima. Odrasli u grupi zato obično dobijaju više uboda u odnosu na djecu, a muškarci više od žena.
Redovno vježbate
Tokom vježbanja tijelo proizvodi hemikaliju mliječnu kiselinu koja se otpušta kroz znojne žljezde na koži. Jedna njemačka studija potvrdila je da mliječna kiselina privlači komarce.
Noge vam neprijatno mirišu
Jedna studija objavljena u žurnalu Plos One pokazala je da su osobe na čijim stopalima živi više bakterija, privlačnije komarcima. Ista bakterija nalazi se i u limburškom siru, a zbog njene efikasnosti u privlačenju komaraca, naučnici koriste sir kako bi ih uhvatili u zamke.
Nosite parfem
Komarci sisaju nektar iz cvijeća, pa ih privlače svi cvjetni mirisi.
Imate genetsku predispoziciju
Studija objavljena u žurnalu " Infections, Genetics, and Evolution" pokazala je da osobe sa određenim HLA genom imaju veće šanse da budu privlačne komarcima.
Pijete pivo
Samo jedna mala flaša piva dovoljna je da vas učini mamcem za komarce. To je otkrila studija objavljena u " Journal Journal of the American Mosquito Association", ali još nije utvrđeno zašto.
Imate nultu krvnu grupu
Nekoliko studija, uključujući i nedavnu objavljenu u žurnalu "Eksperimentalna parazitologija" pokazalo je da osobe sa nultom krvnom grupom imaju veće šanse da postanu "večera" za komarce. Međutim, neki stručnjaci smatraju da je za takve rezultate odgovorno pogrešno praćenje statističkih podataka.
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Komarci Empty
PočaljiNaslov: biljke koje su smrt za komarce   Komarci Sat610Pet 15 Maj - 21:50

Ako želite da uživate u najlepšim toplim večerima, a da vas pri tom ne uznemiravaju dosadni insekti, okrenite se rešenjima iz prirode.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Roštiljanje s prijateljima u bašti, uživanje s porodicom u toploj večeri na terasi, gledanje u beskrajno zvezdano nebo sa balkona tokom mirne vedre noći...

Ako želite da uživate u najlepšim satima leta, a da vas pri tom ne uznemiravaju dosadni insekti, okrenite se rešenjima iz prirode. U žar uglja dok pečete roštilj ubacite grančicu ruzmarina kako biste uljeze oterali sa žurke, a kao stoni asesoar postavite limun presečen napola, pa u njega pobodite karanfilić. Izgledaće lepo i širiće osvežavajući miris koji se nikako ne dopada insektima.

[You must be registered and logged in to see this image.]

U neposrednoj blizini terase ili u balkonskim žardinjerama posadite biljke koje će vam biti efikasni saborci u borbi protiv sitnih krvopija: 

Matičnjak je prava legenda među biljkama koje „teraju” muve. Eterično ulje koje sadrži širi osvežavajući miris, a odlično se pokazalo i u borbi protiv neprijatnih letećih stvorenja. Ukoliko ste prekasno odreagovali, i ujeo vas je komarac, matičnjak će vam pomoći. Uberite svež listić i prstima na mesto ujeda iscedite sok, pa ostavite da se osuši. Svrab ce nestati za nekoliko sekundi! 

Lavanda ne samo da balkonu i terasi daje mediteranski šarm, već se svojim mirisom pouzdano bori protiv dosadnih mušica i komaraca, pa se biljka sitnih ljubičastih cvetova mora naći u vašem okruženju. Eterično ulje lavande jedino je eterično ulje koje se na kožu može nanositi u nerazređenom obliku. Intenzivna aroma koju širi nikako ne prija insektima.

Ako volite egzotične biljke i pritom ste ljubitelj vrlo modernih visećih korpi, vaš izbor u borbi protiv insekata može biti tamjanika (više o baštovanskim trendovima pročitajte ovde). Njena eterična ulja pobrinuće se da vas insekti zaobiđu u širokom krugu.

Zaštita od muva za usput: Napravite mešavinu od eteričnih ulja. Pomešajte ulje matičnjaka ili lavande sa mlekom za telo (odnos jedan prema četiri) i ovom smesom namažite kožu. Izbegavajte predeo oko očiju.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Izvor: Lisa / Moja lepa bašta
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Komarci Empty
PočaljiNaslov: Re: Komarci   Komarci Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Komarci
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Komarci više "vole" neke ljude
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Uradi sam :: Biljni i životinjski svet-