Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Dino Merlin

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Sre 27 Apr - 19:57

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Sre 27 Apr - 19:59

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Sre 27 Apr - 20:54

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Sre 27 Apr - 21:35

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Čet 28 Apr - 10:03

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Čet 28 Apr - 10:13

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 2 Maj - 8:33

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 2 Maj - 8:34

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 2 Maj - 19:44

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pet 6 Maj - 20:11

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pet 6 Maj - 20:12

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pet 6 Maj - 20:13

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 23 Maj - 20:40

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 23 Maj - 20:51

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 23 Maj - 20:52

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 23 Maj - 20:56

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 23 Maj - 20:57

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Pon 23 Maj - 21:00

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5673

Učlanjen : 18.12.2021


Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610Čet 2 Jun - 10:58

Dino Merlin je bio iz siromašne porodice, otac mu je bio alkoholičar, a majka Bula.
Maltretirao ga je i napustio kada je Merlin bio jos uvijek dijete – i tako je napisao pjesmu „Kad ti dođem, nesrećo… Nemoj plakat, nemoj klet, nemoj slutit nagore, Oca nisam birao, ko prosjak sam se rodio…“


Stalno je gledao jednu gitaru iz radnje i maštao da će je jednoga dana kupiti. Iako nije imao za to novac, jer je gitara preskupa, Merlin je prodavao ćumur. Prva gitara se zvala „Vegas M“. Danima sam prolazio pored prodavnice u čijem je izlogu bila. Prislonio bih nos na izlog i zamaglio staklo gledajući tu gitaru. Bila je to sasvim obična gitara, ali za mene koji sam tada živeo u konfuznim vremenima, vremenima besparice, bila je nemoguća misija kupiti je. Moja mama nikad nije želela da postanem ovo što sam postao, pa nije dolazilo u obzir da mi pomogne da kupim svoj prvi instrument
Sakupljao sam novac koji bih dobijao za Bajram i unosio sam ćumur komšijama po kraju, a ona je, kada je videla kako sam uporan, jednog Bajrama dodala preostali novac tako da sam konačno kupio tu „Vegas M“ gitaru. Bila je to jedna od mojih prvih pobeda u životu. Tada sam rekao sebi, a i danas se toga pridržavam: sve možeš ukoliko dovoljno želiš. U to vreme je imao mnogo napisanih pjesama. Danas u Sarajevu ima Magazu prepunu gitara.
Njegova sadašnja supruga bila je iz bogate porodice i, njeni roditelji nisu dali da se uda za njega. Dok je Merlin išao na zanat, ona je išla u Gimnaziju, pa joj je posvetio pjesmu „Kad si rekla da me voliš… ti nikad nisi ni u šali od ljubavi sa mnom probala, uvijek si neke odlikaše kraj sebe ko cuke vodala… al’ ko sem Boga zna odakle to i kako dođe – kad si rekla da me voliš“ – zajedno su pobjegli kad su imali 20 godina, kasnije se i udala se za njega, odnosno tajno su se venčali kada je Merlin imao 21 godinu.


 Borili smo se, krili, ali niko nas nije mogao rastaviti. Nakon pet godina smo se tajno vjenčali. Bilo je to romantično vjenčanje, iako sam svoju ženu doslovno oteo. Uz nas su bili samo moj kum i Amelina sestra koja je bila kuma. Govor matičarke bio mi je predug, stalno sam pogledavao na vrata da ne bi neko naišao i pokvario našu sreću. Nakon vjenčanja otišli smo na bračno putovanje u Dubrovnik, a kad smo se vratili, preselili smo se mojoj majci i odmah osjetili udar svakodnevice. Mene je čekala velika odgovornost za porodicu i težak rad, a Amelini roditelji bili su toliko ljuti da pola godine nisu htjeli ni čuti za nju. – sjeća se Merlin tih vremena i dodaje:
– Ali, eto vrijeme liječi sve pa me danas Amelini roditelji vole i više nego što zaslužujem!
Prije toga njegovi drugovi su mu govorili „nije ona za tebe“ i tako je nastala njegova najdraža pjesma „Paša moj solidni, nije ona za tebe, paša moj solidni, iz svoje bašte beri cvijet, paša moj solidni, to je tako od kad je svijet“.
Kada su bili u braku, žena ga je upitala: – jesi li donio šta da jedem? – a on je držao u rukama jedan papir i na tom papiru je bila napisana pjesma „Vremena su kokuzna“ i rekao joj: -Ženo, napisao sam pjesmu!“ – Ona mu je rekla: – pa ti si lud?! Papir se ne jede! – i to je bilo samo jednom kada je pitala “ima li se šta jesti? – od te pjesme je napravio HIT! Pesma “Vremena su kokuzna” je ujedno i njegov prvi album koji ga je uveo na scenu poznatih, talentovanih.



Kasnije ga je Hanka Paldum pozvala sebi jer je vidjela da u njemu ima nešto i, napisao joj pjesmu: “Sarajevo”. Potom, Vesna Zmijanac ga je pozvala kada je još bila mlada I, napisao joj pjesme: Sama sam I Zar bi me drugom lako dao. – I rekla mu: – Dječače, ajde napravi jedan duet da bude hit! Merlin je napisao pesmu Jorgovani.
Lepa Brena ga je pozvala k sebi u vrijeme Jugoslavije i napisao joj pjesmu: Jablane i Mito Bekrijo. Zdravko Čolic je pozvao Merlina, iako je Merlin još uvijek bio obični dječak od 20 godina, da mu napiše pjesmu, tada je nastao Čolićev HIT – Sa mojih usana. Takodje je napisao Ceci tri pjesme: Žarila sam žar, Zaboravi i pjesmu, Beograd – 1990 godine – koju je napisao mesec-dva pre rata i koju je dao Ceci Ražnatović u Sent Galenu, jer je njemu bilo zabranjeno da je peva, odnosno pesma je bila zabranjena da se emituje na radio stanicama u Federaciji. Međutim, tada, Ceca Ražnatović, nije htjela sarađivati. Merlin je hteo samo da ga potpiše kao autora, a što ona to naravno nije uradila, jer joj je smetalo zato sto je bio musliman. On se uvrijedio i nije htio nastaviti saradnju sa njom.
Pjesma „Da te nije Alija“ je posvećena njegovom najboljem drugu i komšiji Aliji Miladinu koji je jedini bio uz njega kada je Merlin bio „niko i ništa“. Njegov drug je kasnije poginuo u ratu, tada su nastali stihovi pesme – „Ja bi svjetlom zvao mrakom da te nije Alija“, jedini prijatelj koji ga je bodrio, dok su ga drugi ponižavali i, to se zaista može nazvati pravim prijateljstvom!
Djevojku koju je volio u to doba je otišla u Švicarsku sa nekim Bogatim. 1994 godine. Pjesmu „Moj je život Švicarska“ – je posvetio istoj djevojci koju je volio kada je bilo mlad i siromašan, ali je ona bila “sponzoruša” i otišla u Švicarsku. Tada su nastali stihovi „Moj je život švicarska“. Kada je postao popularan, ona se vratila u Sarajevo zbog njega, a on je otpjevao tu pjesmu po prvi put: „Imam sve što poželim, samo jedno ne, da me neko bar na tren voli zbog mene“ – i sam je to izjavio da ne vjeruje u ljubav. izjavio je, parafriziram njegov interviju za ovu pjesmu „Čak i najveća tvoja ljubav voli te zbog ljubavi, ali i zbog svih prednosti koje pružate jedno drugom. Samo je Božanska ljubav takva da te voli samo zbog tebe, a svi drugi te vole pa makar malo i zbog sebe!“
Potom je Merlin poslat u Njemacku na liječenje, bio je na psihijatriji, sve mu se u duši skupilo, a onda je napisao pjesmu „Ja potpuno trijezan umirem“.
Takođe, svom najboljem drugu Aliji je opisao svoj deo života u Nemačkoj i kroz pesmu “Fotografija… nudili mi sve papire, psihijatre da me smire, znali su da svake noći jedan dio mene umire“.
Pjesmu „Nedostaješ… Za posmatrače tako sam čudan… Najdraži traže onda kada odu” – je posvetio njegovoj pokojnoj majci. – To je nažalost i istina, kada tek izgubis nekog dragog, tek tada ga tražiš, kada umre, iako si svjestan da ga nećeš više vratiti. Stihovi iz iste pjesme “… nedostaješ tako, tako mi nedostaješ za sve, što dolazi, nedostaješ… Slika, ritam, osjećaj i riječ, zar je tako brzo prošlo već, zar je tako brzo prošlo vec? Takođe i pjesma „Gdje je moja svila“ je posvećena njegovoj majci koja mu je umrla 2003 godine. Zamotao je u svilu i stavio u grob „Gdje je moja svila, gdje je moja svila, da zna da je ljubim jos bi živa bila…“ – Tu je pjesmu zapjevao na Koševu 2004 godine na kisi pred publikom plačući.

Bakir Izetbegović je pozvao Merlina da gostuje i pjeva za njegovog oca Aliju Izetbegovica kada je umro, čak mu je i platio, Dino Merlin je samo izjavio: „Ovo je pjesma za mog najboljeg druga a ko se pronašao u ovoj pjesmi, pronašao se, nemam nista protiv“ – Pjesmu „Jednom kad sve ovo bude juče“ Michael Jackson je poslao za Bosnu i Hercegovinu muziku „They Don’t Really Care About Us“ o ratu. Michael Jackson je poslao za Bosnu oko 2 miliona maraka donacije, kao što je i poznat po tome da je davao donacije. Poslao je muziku i rekao: – neka neko napiše tekst za Bosnu, poklanjam mu muziku I, narod je izabrao Merlina. Tada je Merlin otišao po pjesmu Michaela Jacksona u Njemačku I, napisao pjesmu.

Njegova supruga je bila arhitekt, inžinjer. Živjela je u Švedskoj. Tokom rata pozvala je Merlina da dođe da živi s njom! Merlin je potom otišao tokom rata 1992 godine. Njegov sin Hamza mu je rekao: – Tata, našao sam ovu fotografiju, ispala ti je na podu dok si nosio papire“ – A ta fotografija je bila slika čaršije i golubova, što je takođe inspirisalo Merlina za jedan deo stihova pjesme „Fotografija… Imao sam planove, slike i ramove, ali je sve pokvarila ta STARA FOTOGRAFIJA“. Kasnije se on vratio u Sarajevo, napisao je pjesmu „Da se kući vratim jer, lakše je bez sudbine neko bez domovine“, potom pesmu, čime je inspirisan dolaskom u Sarajveo, koja je moja i omiljena, “Je l’ Sarajevo gdje je nekad bilo“ pa pjesmu sa albuma Burek „Sarajevo“.
Dino Merlin je promijenio svoj stil pjesama, prije je pisao kafanske pjesme: Bosnom Behar probeharao, Jorgovani, Neka me ne bude, Lelo, Kad ti dođem nesrećo… Uzor mu je bio Toma Zdravković, „išao je samo njega slusati po kafanama“, ali je prestao pušiti, piti i ići u kafane. Kasnije se posvetio Bogu, u znak zahvalnosti jer Mu je Bog pomogao da postane neko, pored toliko neprijatelja, pa se trudi i dan danas biti bolji čovjek i, od tada je počeo u svakoj pjesmi spominjati Boga, kao u pjesmi sa Burek albuma pjesma „Želja… Jer Ti si Želja iza koje druge želje nemam“, „Dugo je bez ikog da sluša, lutala duša… ni p’jana, niti trijezna i sad hoće da postane sluga na Tvome dvoru, da za to niko ne zna!“
Pa pjesma „Ispočetka… Tražila si, tražila, Nešto što Bog nije stvorio, ljubav, a da u njoj zrno sumnje nema, tražila si, tražila, čovjeka koji bi te volio, samo zbog tebe, a takvoga nema“

Nakon duge i teške bolesti, umrla je 32-godišnja Emka Huseinbegović, supruga čuvenog bosanskog pevača i tekstopisca Eldina Huseinbegovića, autora najlepših bosanskih popularnih pesama (“Da šutiš”, “Tvoje je samo to što daš”, “Poslije tebe”). Ostaće upamćene Eldinove reči na jednom koncertu:
– Osobi koju najviše volim nisam mogao pokloniti cipele, jer ona ne hoda. Ni knjigu, jer ne vidi, pa sam došao na ideju da supruzi Emki poklonim album. Moja žena je slepa i u kolicima je. Kad bih mogao vratiti vreme i kad bih znao da će oslepeti i biti u kolicima, opet bih je oženio.
Od stihova koje je posvetio Emki, Eldin je isticao da je njihov odnos možda najbolje opisao u pesmi “Da šutiš”, velikom hitu Dina Merlina “Dobro je kad u životu Neko te sluti, ti nekoga slutiš… Ali je najbolje kad u životu imaš nekog s kim možeš ovako da sutiš”.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Dino Merlin - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dino Merlin   Dino Merlin - Page 2 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Dino Merlin
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Koncerti i nastupi u Srbiji i regionu
» Dino Dvornik
» Vesti iz atletike
» Merilin Monro
» Ovako golu Merlin Monro niste videli
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Muzika, Film, Net :: Muzika :: Biografije Muzičkih Izvodjača-