Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Pon 11 Jun - 14:18

Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu

meni nije jasno jedno. koliki slikari su za života bili bez priznjanje, slave, para, nepriznati i umrli u bedi. 

tek iza smrti se ustanovilo kako su oni genijalni.  Cool 

kako to? 
da li je ceo umetnički svet u njihovo vreme bio glup pa nije uvideo njihovu genijalnost?
da li su se zamerili nekom moćniku pa je umetnički svet bio manipulisan i imao zabranu da ih hvali?
da li je svet sazreo u umetničkom smislu i otvorio oči?
da li je dosta godina iza njihove smrti neko skupio hrpetinu njihovih slika i manipulacijom ih proglasio za majstore, genijalce, zaradivši tako ogromne pare?

šta je istina?  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Pon 11 Jun - 14:21

ne mora da bude samo slikar u pitanju. može i vajar, kompozitor, pisac,.....  Cool










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 13 Jun - 14:10

Van Gog - priča o umetniku slavljenom tek posle smrti

Izvor: Blic

[You must be registered and logged in to see this image.]


Ovaj umetnik je svom slikarstvu stvorio poredak koji se suprotstavlja haosu stvarnosti kakvom je bio okružen. Njegova umetnost bila je pokušaj da uredi svet sa kojim, očigledno nije mogao da izađe na kraj.

Van Gogov umetnički dar priznat je tek posle njegove smrti. Građansko društvo čiji mu je sistem vrednosti čitavog života bio oduran, sada ga je nazivao genijem.

Moderno doba voli da se poigrava sa predstavom usamljenog, neshvaćenog umetnika, i sudbina Van Goga je savršen primer za predstavnike avangarde, koji prvo biva proganjan i osporavan, a kasnije postaje cenjen i slavljen. Autsajder umetnosti sa periferije društva, on sada postaje važna umetnička ličnost i decenijama posle smrti jedna je od najuticajnijih figura u umetnosti.

Van Gog je za svog života prodao samo jednu sliku, a njegova najbolja dela nastala su za manje od tri godine i to pred kraj života. Specifična su po strastvenim pokretima četke, intenzivnim bojama, kao i u kretanju linije i forme.

Među najpoznatijim su dela iz serije "Suncokreti", zatim "Irisi", autoportreti, "Žitno polje sa čempresima"... Bio je veoma plodan umetnik, s obzirom na to da je za 10 godina, koliko je slikao, napravio oko 900 dela.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Postavljena još tokom 18. veka, u filozofskim delima Edmunda Berka i Denija Didroa, estetika ružnog postaje odlika Van Gogovog dela, a deformacije i vrišteće boje postaju njegov lični doprinos umetničkoj kreativnosti.

Njegov slikarski jezik je uvek ostao utemeljen u konkretnoj stvarnosti isto koliko je bio komentar na nju. Bio je i toliko ličan da bi ga primena opštih konvencija slikarskog jezika potpuno uništila.

Od kada mu je umro otac, 1885, život mu je u Nojnenu, u kojem je živeo, postajao sve teži. Meštani su zazirali od njegovog nepredvidljivog ponašanja. Mada je voleo te ljude i osećao da je deo njih, ipak nije pronalazio način da im se približi, tako da je odlazak u Antverpen označio promenu ne samo u njegovom ličnom životu, nego i tematsku promenu unutar njihovih dela.

Osim što je bio veliki umetnik, Van Gog je ostao poznat i po svojoj ekscentričnosti i ćudljivoj naravi što je i pokazao kada je u napadu besa i ljubomore sam sebi odsekao uho.

Početkom 1886. godine odlazi u Pariz gđe upoznaje Anri de Tuluz-Lotreka, Pola Gogena i Pola Sezana. Iako u Parizu niko nije želeo njegove slike, smogao je snage i vere u sebe da nastavi da slika.


Iz Pariza odlazi u Arl, na jugu Francuske, gde je našao nadahnuće za svoja dela, a tu mu se u jednom momentu pridružuje i Gogen pre odlaska na Južna mora.

Zbog duboke depresije 1889. godine na vlastiti zahtev je primljen u psihijatrijsku bolnicu u San Remi, a sledeće godine, u svojoj 37. godini, puca sebi u prsa i umire nakon dva dana, 29. jula 1890. godine.

Van Gogova dela danas su među najskupljim na svetu, a mogu ih priuštiti samo najbogatiji, s obzirom na to da se slike, koje nije mogao da proda za života, sada procenjuju u milionima dolara.










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 13 Jun - 14:51

Tačno tako..upravo je Vincent primer.Samo ja to nebih nazvala manipulacijom,mada ima i toga...
Više je to priča o nesrećnom i neshvaćenom čoveku,koji je bio u neskladu sa sobom a i sa svojom
okolinom..Beskrajno iskrenom čoveku,koji nije mogao da dokaže da on "vidi" kako prostor,vazduh,
nije prazan,već je živ i pun kretanja i dešavanja..Ako sam dobro shvaćena,drago mi je..
Manipulacije se dešavaju stalno,od samih umetnika,preko galerista,mecena i kolekcionara..do
samih država.










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 13 Jun - 14:55

tražio sam izmenu naslova teme. mislim da bi ovo bolje odgovaralo.  Very Happy

Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 13 Jun - 15:02

Nemoj da staviš neznanje,vidiš da mene pojedoše zbog toga.Manipulacija i nerazumevanje 
umetnika i umetnosti..tako nekako










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 13 Jun - 15:03

ne brini, volim ja gladne  happy happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 13 Jun - 16:31

Niko nikoga neće pojesti..  Shocked taman posla.. na autoru je da po svojoj volji i znanju odredi i da naziv odredjenoj temi. Nečije (ne)znanje se neće i ne smije komentarisati u negativnom kontekstu, a sve drugo je stvar dogovora i medjusobnog uvažavanja.  Tema je odlična, samo nastavite.  happy
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 13 Jun - 21:40

Manipulacije su iz niskih ili isključivo materijalnih pobuda.Zato su mnogi umetnici potcenili svoj
rad i talenat,i počeli da rade komercijalne slike,koje nikako nisu odraz njihovih sposobnosti,ali
su bili po volji mase...i lakše su se prodavale..Tako su zarađivali za život,platna i boje,ili u vajarstvu 
da bi odlili neku skulpturu..










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Čet 14 Jun - 15:10

Poly, nisam ja nešto u toj priči, ali da li znaš neki slučaj kad su likovni kritičari od nekog mućka uradili "priznatog umetnika"?  Very Happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Čet 14 Jun - 15:17

Znam,ali pošto je savremenik,ne mogu to da iznesem,ali režimski slikari u vreme socrealizma
imali su sve privilegije..kao i u svim oblastima danas i uvek je tako bilo..Onaj ko se ne uklapa ,
taj je gubitnik..Ništa novo.










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Pet 15 Jun - 14:25

znači ima toga, to sam mislio pod manipulacijom. likovni kritičari ustvari modifikuju tržište i sami mogu da promovišu slikare "u modi". 

pitanje je da li tu padne i neka para.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Pet 15 Jun - 15:53

Pa sigurno..Lično sam galeristi prodala za jednu cenu,kasnije sam u izlogu videla svoju sliku,cena je bila trostruka..I šta reći?A imam i kolege koji mućkaju sa galeristima,a ovi opet sa likovnim kritičarom,koji objavi u štampi ono što mu je naručeno..i tako krug se zatvara tako što su pare obišle krug,i na kraju neku crkavicu dobio je i slikar...ali tako se pravi ime.Ima i drugačijih primera.










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Uto 19 Jun - 11:01

Još kao osnovac crtao sam u školi portrete svojih vršnjaka i to vrlo uspješno.. mnogi moji radovi su krasili panoe u hodnicima škole.. Odlaskom u srednju školu taj neki nit ljubavi prema crtanju naglo se prekinuo.. neka nova interesovanja su me preokupirala.
 Volim slikarstvo i dosta znam o njemu.. mnoge slikare sam ipak ovdje otkrio na forumu i saznao dosta toga.. ali ne mogu baš za sve biti saglasan da spada u neko slikarstvo a pogotovo da dobije epitet umjetnika.. 
Skoro negdjesam naletio na slikara Franca Klajna.. kako god bio fleksibilan njega ne mogu okarakterisati kao slikara.. kada ukucam na google pretrazi dobijem ovo;
[You must be registered and logged in to see this link.]
E, sad bih ja baš volio da ako može neko da mi objasni kako par ili nekoliko švrljotina iliti poteza se može okarakterisati kao umjetno djelo?? 
Šta bih rekao za njegov rad kad bolje pogleedam, mogu slobodno napisati da njegova slika može biti "nacrtana" za par minuta, sati pa eto i dana.. za razliku od nekih koji su jednu sliku crtali mjesecima, godinama.. znate. 
Što je još frapantnije, pogledajte za koliko je prodata jedna njegova slika; http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/353210/Slika-Fran.....ona-dolara 
Nemam ja ništa protiv tog slikara, ali za mene je to ništa..  Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Uto 19 Jun - 13:48

Razvojni put tih slikara je uglavnom sličan..i povinuje se tokovima vremena,a ne svom unutarnjem
biću.Jer slikar koji ne slika ono što mu njegov um i duša govori,to je manirista..i slika stihijski ono
što se dopada nekim slojevima društva.I zato su to slike bez duše i emocije..To je kao u muzici..
jedan Monteno,Dedić,Balašević..i dr.Nikad nisu podlegli ukusima mase.Zato su za mene veliki.Ima
mnogo primera,ali da vidimo taj razvojni put našeg Franca K.

Od ovoga..

[You must be registered and logged in to see this image.]

Preko ovoga..

[You must be registered and logged in to see this image.]
Do ovoga..

[You must be registered and logged in to see this image.]

I ko zna gde se još može stići?

Zato sam negde na Forumu rekla da nam nisu neophodni baš svi slikari,na koje naiđemo...da bi ih bio što veći broj,
već treba da postavljamo ono što nam se dopada,i onda da stojimo iza svojih izbora..E onda sam 
prekorena da promovišem elitizam,i diktaturu stručnjaka,šta znam već.I zato je bolje ćutati..ali evo
podržavam ovom temom svog iskrenog druga Erotica happy










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Uto 19 Jun - 14:48

Uvjeren sam da tu njegovu sliku nije kupio pravi poznavalac umjetnosti nego neko ko vjeruje da će je prodati još skuplje.. Rolling Eyes složio bih sa ovim komentarom.. možda je to kupio neki umišljeni kolekcionar da bi se istakao i pokazao da je iz visokog društva.. 
na nama je izbor, kome se svidja, ok kome ne, Bože moj.. neko u nečemu vidi neki sklad, dinamičnost a neko običnu švrljotinu..
U sferi umjetnosti, kulture mnogi se trude pa postignu savršenstvo ali ovdje u ovom slučaju je to daleko od toga.. barem po meni. 
Procijeniti da je nešto umjetno djelo ili ne je vrlo diskutabilno pogotovo što u zadnje vrijeme ima mnogo slikara koji bježe u pravcu da ih slabo ko može da razume.. možda je u tome poenta.. vjerujem da se umjetnost vrednuje kroz publiku, posjećenost, u pozitivnim komentarima, obožavanju njihovih djela..
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Uto 19 Jun - 15:42

Kolekcionari jesu veliko zlo,jer se bogate preprodavanjem,a neretko i pranjem prljavog novca..
Ako treba da se opere neki novac,onda se ne pita kolika je cena,a profit raste za obe strane..










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Sre 20 Jun - 14:12

neno ::
Još kao osnovac crtao sam u školi portrete svojih vršnjaka i to vrlo uspješno.. mnogi moji radovi su krasili panoe u hodnicima škole.. Odlaskom u srednju školu taj neki nit ljubavi prema crtanju naglo se prekinuo.. neka nova interesovanja su me preokupirala.
 Volim slikarstvo i dosta znam o njemu.. mnoge slikare sam ipak ovdje otkrio na forumu i saznao dosta toga.. ali ne mogu baš za sve biti saglasan da spada u neko slikarstvo a pogotovo da dobije epitet umjetnika.. 
Skoro negdjesam naletio na slikara Franca Klajna.. kako god bio fleksibilan njega ne mogu okarakterisati kao slikara.. kada ukucam na google pretrazi dobijem ovo;
[You must be registered and logged in to see this link.]
E, sad bih ja baš volio da ako može neko da mi objasni kako par ili nekoliko švrljotina iliti poteza se može okarakterisati kao umjetno djelo?? 
Šta bih rekao za njegov rad kad bolje pogleedam, mogu slobodno napisati da njegova slika može biti "nacrtana" za par minuta, sati pa eto i dana.. za razliku od nekih koji su jednu sliku crtali mjesecima, godinama.. znate. 
Što je još frapantnije, pogledajte za koliko je prodata jedna njegova slika; http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/353210/Slika-Fran.....ona-dolara 
Nemam ja ništa protiv tog slikara, ali za mene je to ništa..  Rolling Eyes



ima on i komplikovanih slika  happy

[You must be registered and logged in to see this image.]


evo, njegov slučaj mi podloga za scenario. čovek umro 1964, neko se primio posla i nabavio za male pare kamion njegovih slika, umetno s nekim stvorio priču i klimu o Klajnovoj genijalnosti i nakon toga namlatili dva kamiona para prodajući onaj kamion slika s početka priče. happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610Uto 26 Jun - 18:25

sad happy










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Empty
PočaljiNaslov: Re: Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu   Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Neznanje, nerazumevanje, manipulacija u slikarstvu
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» (Vaginalna) manipulacija
» Pejzaži u slikarstvu...
» Animalizam u slikarstvu..
» SLIKA 20. VEKA U SLIKARSTVU
» Teme i motivi u slikarstvu
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Slikarstvo-