Za Kefaloniju se može reći da je ostrvo u Jonskom moru sa najviše zelenila, jer gde god da krenete očekuje vas zelenilo maslinjaka i netaknute prirode i plavo - zelena nijansa mora. Kefalonija je puna mira, tišine i spokoja, i pored toga što ima dosta turista sa svih strana sveta.
Ostrvo će vas oduševiti na prvi pogled, na koju god stranu da krenete opijaće vas miris ruzmarina, origana, timijana, žalfije, majčine dušice i nane. Imaćete utisak da ste se preporodili samo od tih mirisa i predivnog pogleda.
Kefalonija je najveće jonsko ostrvo sa 250 kilometara prelepih plaža, koja je poznata i po filmu koji je tamo sniman “Mandolina kapetana Korelija” sa Nikolasom Kejdžom i Penelope Kruz u glavnim ulogama. Na taj način se Kefalonija proslavila i počela da privlači turiste, mada je ona još uvek neistražena i netaknuta.
U glavnom gradu Agrostoliju možete prošetati tik uz more, ili uživati u pešačkoj ulici sa mnogobrojnima radnjama, kafićima, restoranima ili se odmoriti u borovoj šumi sa klupama na kraju grada.
Kefalonija l foto: Marija Nikolić
Kefalonija je imala tu nesreću da je 1953. godine pretrpela težak zemljotres koji je uništio skoro celo ostrvo pa iz tog razloga postoji veoma malo istorijskih znamenitosti. Obzirom da je Kefalonija dosta stradala i za vreme Drugog svetskog rata, onda je razumljivo zašto su u Argostoliju skoro sve građevine novijeg datuma.
Zaštitni znak Kefalonije je svetionik Agion Theodoron, poznatiji po imenom Fanari, koji se nalazi par kilometara od grada. Svetionik je izgrađen posle zemljotresa, prema originalnim planovima iz 1879. godine.
Fiskardo je malo ribarsko mesto koje privlači najluksuznije jahte, jedrilice i kruzere. Zahvaljujući tome, restorani i taverne služe najbolju i najsvežiju ribu i sve vrste specijaliteta. Fiskardo odiše elegancijom venecijanske arhitekture, koja je samo tu očuvana posle zemljotresa. Pored ovog mesta smeštena je jedna od najlepših plaža, Emblisi sa luksuznim hotelom u neposrednoj blizini. Ribarska sela, sa kućama i vrtovima koji su tako očuvani, negovani i čisti, celim putem teraju vas da poželite da ostanete tu.
Plaža Mirtos je zaštitni znak Kefalonije sa brojnim međunarodnim nagradama kao jedna od najboljih plaža na Mediteranu. Dok prilazite plaži Mirtos, prizor odozgo je jedinstven i pogled svakako oduzima dah. Zelene stene koje prelaze u prilično dugu plažu sa belim šljunkom prikazuju Jonsko more u najboljem svetlu. Boja vode se ne može opisati, najbliža je tirkoznoj. Takva voda, sa ili i bez talasa, učiniće plivanje nezaboravnim.
Plaža Mirtos l foto: Marija Nikolić
Plaža Ksi je izuzetak u odnosu na ostale plaže Kefalonije, jer nema ni strme litice ni duboku vodu, pa je njena prednost to što je lako dostupna. Većim delom je plitka, pa je pogodna za decu. Ksi plaža je jedinstvena zbog izuzetno crvenkaste boja peska. Na plaži ima gosta gline, pa možete uživati u prirodnoj i besplatnoj spa seansi. Smatra se da ta glina čisti i zateže kožu.
Plaže u mestu Skala odlikuje kristalno čista voda i vegetacija koja raste na samoj plaži. Plaža Skala je u potpunosti organizovana, ali je sačuvala svoj poseban karakter. Osim sela i plaže Skala vredi posetiti druge lepe plaže i živopisna sela koja se nalaze u jugoistočnom delu Kefalonije.
Plaža Antisamos nagrađena je sa plavom zastavom. Pejzaž kombinuje sve nijanse plave i zelene, gde vegetacija raste skoro uz more.
Plaža Petani se sastoji od finih belih oblutaka i kristalne tirkizne vode. Put do plaže je jedinstven baš kao i lepota celog predela koji bukvalno ostavlja bez teksta.
Jezero u pećini Melisani l foto: Marija Nikolić
Ono što se nikako ne sme preskočiti je pećina Melisani, severno od grada Sami. U pećini se nalazi Melisani jezero, a okružena je šumom i planinskim vencima. Pećinu i podzemno jezero Melisani je tek 1951. godine otkrio Giannis Petrocheilos. Ulaz košta sedam evra. Turiste očekuje dugačak niz stepenica, koje se lagano spuštaju dublje u polumračni podzemni hodnik. Na kraju hodnika vidi se plavetnilo vode, a kad uđete u čamac sa gondolijerom, pogled puca na fantastičan prizor. Kristalno tamno plava voda velikog jezera okružena je stenama pećine. Ptice koje obleću iznad površine vode i sleću na kružno ostrvce obraslo rastinjem sa desne strane pećine, okupane u svetlosti koja dopire sa velikog kružnog otvora pećine. Nestvarnu tišinu u pećini jedino je prekidala priča gondolijera, koji prepričavao mit o pećini nimfi. Prema grčkom mitu, pećina je posvećena Panu i nimfi Melissanthi kojoj nije bila uzvraćena ljubav. U grčkoj mitolologiji, nimfe se uvek pojavljuju kao lepe, mlade žene, čuvari prirode.
Na ostrvu je organizovan i veliki broj izleta koji vode u posetu tradicionalnim grčkim selima, vinskim podrumima, ribljim tavernama, kao i izleti koji nude kupanje u kristalno čistom Jonskom moru.
Super odmor.