Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Kornelije Kovač

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 11 Nov - 5:15




Kornelije Kovač


Kornelije Kovač 234_dda-8013_ahl

Kornelije Kovač je rođen 1. januara 1942. godine u Nišu. Kornelije je poznati srpski kompozitor, pijanista, aranžer. Njegov otac je bio violinista, a majka pevačica u horu opere. Brat, Mihajlo Kovač, se takođe bavio muzikom kao pevač, ali se kasnije opredelio za novinarstvo i politiku.

Početak karijere

Svoju prvu kompoziciju "Pusti trotoari" Kovač komponuje već sa četrnaest godina - 1956. godine. Prvi javni nastup mladi Kovač je imao u subotičkoj gimnaziji koju je pohađao na tada popularnim popodnevnim čajankama. Svoju karijeru je započeo 1961 godine. Zahvaljujući odličnom muzičkom obrazovanju, Muzička akademija u Sarajevu, Kornelije je: kompozitor, pijanista, producent i aranžer.
U 1961. godini, on je osnovao svoj prvi bend BKB, koji je u to vreme postao poštovan džez trio. 1963. godine su učestvovali u Ju džez festivalu, koji je bio održan u Bledu u Sloveniji.
Nakon što je bio u mnogim bosanskim orkestrima, pridružio se sarajevskom najpopularnijem pop bendu, Indeksima. Sa njima je bio na dvomesečnoj turneji u Rusiji.


Indeksi

lije Bata Kovač postaje član Indeksa 1966. godine, i sa njima već sledeće godine svira na turneji po SSSR-u. Za sarajevske Indekse Kovač je napisao pesme "Boj na Mišaru" i "Ako jednom budeš sama". Radeći sa Indeksima, Kovač je stekao ime kompozitora i instrumentaliste, ali po odsluženju vojnog roka donosi odluku da se preseli u Beograd i pokuša nešto svoje.
U Sarajevu, 1967. ,na prvom "plej bek" festivalu "Vaš šlager sezone" osvaja prvo mesto sa pesmom "Moj profesor"


Kornelije Kovač 239_dda-8028_ahl

Korni grupa

Septembra 1968. godine Kornelije se preselio u Beograd gde je osnovao Korni grupu, koja je 1974. predstavljala SFR Jugoslaviju na Pesmi Evrovizije.



Samostalna karijera

Prvih godina posle Korni grupe Kovačove kompozicije snimaju Olivera Katarina, Bisera Veletanlić, Neda Ukraden, Miki Jevremović, Miša Marković, Lepa Brena. Krajem 1977. godine planirao je osnivanje jugoslovenske supergrupe K2 koju je trebalo da čine: Josip Boček, Dado Topić, Slobodan Marković, Čarli Novak i Ratko Divjak. 1979. godine Kornelije se preselio u Englesku gde je učestvovao u mnogim muzičkim projektima. Neki od muzičara sa kojima je Kornelije sarađivao su:

Berni Marsden, gitarista grupe "White Snake"
Hans Cimer
Pol Džons, bivši pevač grupe "Manfred man"
Endi Pesk
Kolin Hodžkinson
Džodži Hirota
Kornelije Kovač je pisao muziku za pozorište, filmove i televiziju. Njegove pesme su bile na mnogim albumima koji su bili izdavani u: Jugoslaviji, Španiji, Francuskoj, Americi, Švedskoj, Holandiji, Finskoj... Mnoge od njih su dostigle platinasti ili zlatni tiraž.
Od 1979. godine, Kornelije Kovač je učestvovao u mnogim projektima u Španiji kao producent, kompozitor i aranžer.

Kornelije ima tri ćerke, Aleksandru, Kristinu i Anju[1]. Aleksandra i Kristina se bave muzikom i imaju značajnog uspeha u tome.

Singlovi

Severni vetar/Okean (PGP RTB, 1975)
Panorama/Aleksandra (PGP RTB, 1978)
Kvar/Žena (PGP RTB, 1979)

Albumi

Između svetlosti i tame (PGP RTB, 1977)
Why (PGP RTB, 1980)
Iz drugog filma (PGP RTB, 1982 - filmska muzika)
The Sampled Moonlight (PGP RTB-Komuna, 1986)
Balkan (Ariola, 1993)
Kornell Kovach (ITMM, 1994)
Moja generacija (PGP RTS, 1996)

wikipedija.com




















"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 11 Nov - 5:18














"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 11 Nov - 5:24














"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 11 Nov - 5:25














"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Pon 19 Nov - 17:26




Porodica Kovač otac Josip, sinovi Kornelije i Miša,
i popularna Korni grupa u emisiji Obraz uz obraz - 1972.


Interesantno, pogledajte, ova je emisija emitovana pre 42 godine.











"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 27 Jan - 19:49














"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 7 Maj - 17:56

Kornelije Kovač: Klasična muzika je moj nedosanjani san


Spremite se da čujete moje pop kompozicije koje su postale mala klasika, poručio je jedan od najznačajnijih jugoslovenskih kompozitora Kornelije Bata Kovač pred koncert "U inat 75" koji će biti održan 8. maja na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.



Kornelije Kovač 860402500590ee93f2b879948551559_v4_big

Koncert je naslovljen po broju godina života u koje slavni kompozitor, pijanista i aranžer utkao neke od najlepših pesama kroz različite periode njegove izuzetno bogate i kreativne karijere. 

Novinari Tanjuga zatekli su Kovača u njegovom stanu u elitnom delu Beograda gde im je otkrio kako mu je posebna čast što će njegove pesme interpretirati i pevači sa kojima nikada nije sarađivao i za koje nikada nije stvarao. 

"Biće interesantno kako će Nikola Rokvić, mladi pevač koji je počeo kao klasičan narodnjak, otpevati legendarnu kompoziciju 'April u Beogradu'. Biće takvih iznenađenja za publiku na sceni Narodnog pozorišta. Život za mene nije samo džez, nije ni samo rokenrol ili klasika... Život je sve i toga sam se držao u svojoj karijeri, a bogami biće tako i posle 75", kazao je Kornelije Bata Kovač. 

Na specifičnoj proslavi Kovačevog rođendana Žarko Dančuo će da peva "Maestro i violina", koju je pevao Dragan Stojnić, Bisera Veletanlić "Zlatni dan" i "Milo moje". 

Biće tu i Saša Vasić, Dejan Cukić, Đorđe David, Željko Joksimović, a u planu koncerta su i dva dueta: Branislava Podrumac iz Pozorišta na Terazijama nastupiće na sceni zajedno sa Zoranom Šandorovim iz Novog Sada. Drugi duet izvode Dušan Svilar i mlada pevačica i korepetitorka opere Narodnog pozorišta u Sarajevu, Aida Mušanović. 

Slavni kompozitor kaže da je bilo perioda kada je samo komponovao vesele pesme o nekim jednostavnim i pomalo infantilnim temama. 

"Zum-ram, cigu-ligu...prošao sam kroz tu fazu i to je deo mog života baš kao i kada sam stvarao najznačajnije pesme za najveće zvezde. Bilo je mnogih koji su me kritikovali zbog te moje faze, ali šta ću im ja. Nisam mogao da komponujem samo pesme kao što je 'Put za istok'" kazao je Kovač.






.......................

b92.net
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 7 Maj - 17:59

...................
Cenjeni kompozitor je tokom stvaralačkog opusa prošao kroz različite žanrove, od sinfo-roka, klasičnog rokenrola, pa sve do šansone i soul i pop muzike. Za saradnju je uvek birao ljude koji razumeju i vole muziku. 

"Moj kriterijum je uvek podrazumevao da ljudi sa kojima radim perfektan sluh. Dakle, da smo u prilici da se razumemo oko kompozicije. Morali su da imaju odličnu intonaciju, raskošan opseg glasa, da umeju da se ponašaju na sceni... Nije bilo lako ni meni ni njima, ali smo stvorili neke važne pesme. Sve pevače koji su pevali moje pesme naučio sam da ne mogu da gledaju u cipele dok su na sceni već da ponude srce publici. Da otvore dušu i pevaju iz strasti. Drugog puta za uspeh jednostavno nije bilo", kazao je Kovač. 

Kroz uspeh velikih zvezda jugoslovenske muzičke scene, Kornelije Bata Kovač merio je i svoj kompozitorski dar. "Bisera Veletanlić i Zdravko Čolić su nesumnjivo najznačajniji interpretatori pop muzike koji su pevali moje pesme. Uživao sam dok su ih moje pesme čine slavnim. Bilo je i pesama koje sam napravio, a da nisam verovao da će postati važne. 'Ti si mi u krvi' je klasičan primer za to. Nikada nisam govorio ljudima da će neka moja pesam biti hit jer sam uživao u samom procesu nastajanja. Balade su uvek dobro prolazile kod ženskog dela publike, a sa druge strane neke legendarne pesme koje je otpevala Bisera Velentanlić postale su omiljene kod muških", kazao je Kovač.




love

Prema njegovim rečima postoji jedna velika praznina vezana za muziku u njegovoj karijeri. 

"Kada bih mogao da vratim 'film' sopstvenog života, sigurno bih više učio i usavršavao se u klasičnoj muzici. Orkestracija klasične muzike i piosanje klasičnih dela za mene ostaje nedosanjani san. Kada sam radio pesme duže od četiri minuta uvek me je imaginacija i kreacija vukla u klasiku. Nije bilo orkestracije na Muzičkoj akademiji u Sarajevu i to jednostavno nije bio mog života, za čim svakako žalim", kazao je Kovač. 

U moru neverovatno loše muzike koja se danas plasira sa televizije i iz radija, mladi ljudi teško pronalaze kvalitet. Kovač napominje da danas nije lako biti mladi muzičar i kompozitor u Srbiji.


...................
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Ned 7 Maj - 18:02



"Naslušali su se klinci svega, jer im je sve dostupno i ne ulazi im se u nešto što liči na nešto što su čuli. Da bi ušli u avangardu treba im znanje koje oni nemaju. Onda nemaju strpljenja da steknu znanje i prođu sve žanrove, da bi postigli neki autentični izraz. Mora da se krene od nule...od bluza na Misisipiju, pa sve do džeza da bi u nekom momentu talenat odredio nečiji izraz", kazao je Kovač. 

O Takmičenju za pesmu Evrovizije slavni kompozitor nema neko naročito mišljenje jer se kako kaže sve pretvorilo u cirkus. 

"Važnija je maska, koreografija, haljina...od pesme i glasa. Ne može tako, nema smisla... Ako je fazon da neko uđe u haljinu sa bradom na licu i to postane platforma za pobedu na muzičkom takmičenju, onda nema potreba da analiziramo šta se tu dešava", kazao je Kovač. 

O planovima za budućnost posle 75. Kovač priča sa osmehom jer upravo sprema mjuzikl koji se u njegovom kreativnom polju slaže od 1978. godine 

"Napisao sam prvi čin i to ne po libretu ili scenariju nekog našeg dramaturga, već sam. Do kraja godine ću tačno znati kada će taj mjuzikl biti izveden u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Mjuzikl će govoriti o životu ruskog pesnika Sergeja Jesenjina. Libreto će se odvijati samo po stihovima velikog pesnika", kazao je Kovač.






Tanjug/ b92
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Uto 13 Sep - 11:49

Preminuo Kornelije Kovač
Ceo tekst, rts


Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Uto 13 Sep - 11:54

Od “Sitnije, cile, sitnije” do “Zlatnog dana”: 
Koje je sve domaće hitove komponovao Kornelije Kovač?


Kornelije Kovač Korenileje-Kovac-1000x560-1



ceo tekst
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Uto 13 Sep - 11:56

Pesma koju je komponovao Kornelije Kovač

Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Sre 21 Sep - 17:59

Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Pon 3 Okt - 17:51

Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Pon 3 Okt - 17:59

Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Pet 14 Okt - 12:17

Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Pet 14 Okt - 12:27

NEĆETE VEROVATI KOJA EVERGRIN DELA JE STVORIO KORNELIJE KOVAČ:
Svi pevamo ove hitove, a ne znamo da ih je on komponovao


ornelije Kovač je premnuo 1.09. 2022.u 81. godini. Čuveni kompozitor
 je svoju prvu pesmu "Pusti trotoari" stvorio sa samo 14 godina, a onda
 su nizali i najveći hitovi naše muzičke scene.

Kornelije Kovač 49757_kornelije-kovac_ls


Kornelije Kovač ostavio je nama u amanet veliki i raznoliki muzički opus. Legendarni
 kompozitor pisao je muziku za pozorište, filmove i televiziju, ali i brojne
 hitove najvećim zvezdama na ovim prostorima. Njegove pesme su se našle na
 mnogim albumima koji su bili izdavani u Jugoslaviji, Španiji, Francuskoj, SAD, Švedskoj,
 Holandiji, Finskoj. Skoro sve su dostigle platinasti ili zlatni tiraž.


Kompozicije Kornelija Kovača proslavile se Dadu Topića, Mikija Jevremovića,
 Nedu Ukraden, Biseru Veletanlić, Lepu Brenu, ali je najviše sarađivao sa 
Zdavkom Čolićem koji mu, kako je otkrio, nije platio nijednu pesmu.


Kornelije Kovač 251013_zdravko-colic03_ff

- Za Zdravka Čolića sam napisao 20-30 pesama, od kojih je svaka druga postala hit:
 "Pevam danju, pevam noću", "April u Beogradu", "Kristina", "Mađarica", "Malo pojačaj
 radio", "Ti si mi u krvi", "Produži dalje", "Ruška". Nikada od njega nisam dobio
 ni dinara - rekao je jednom pilikom Kovač.

I naglasio je da je njegova zarada bila od autorskih prava.


- I dan-danas se zahvaljujem Bogu što je dao Čoliću dobro zdravlje, jer sve što on
izvodi vodi se kroz evidenciju Saveza kompozitora. Žao mi je što više nismo u kontaktu.
 Pozvao sam ga pre dve godine preko njegove sekretarice, pošto njegov broj nemam, 
da na mom koncertu u Narodnom pozorištu otpeva jednu pesmu po svom izboru, 
ali se nije odazvao. Poslao je buket od 75 ruža i flašu pića. Verovatno je osetio da
 to nije bilo u redu jer je sto puta ranije govorio da će se uvek odazvati pozivu 
Kemala Montena, Korenelija Kovača i Gorana Bregovića - istakao je
 Kornelije 2018. goidne.






.................


stlkurir.rs
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Pet 14 Okt - 12:33

.............

Zdravkov stav i stil pevanja su mu se odmah dopali.

- Zdravka sam upoznao dok je bio pevač u Ambasadorima. Sećam se, bio je 
mlad, znao je da se ponaša, pevački je bio odličan, imao je pristojan
 opseg. On se u "Korni" grupi nije inatio u smislu ne sviđa mi se ovo, pevao 
bih ovako. Sve što sam ja napisao, on je pevao - izjavio je svojevremeno 
kompozitor.


A za Čolića je napisao i hitove:


  • Živiš u oblacima
  • Zvao sam je Emili
  • Jedina
  • Ona spava
  • Stanica Podlugovi
  • Ti možeš sve
  • Ti si bila, uvijek bila
  • Zdravkov stav i stil pevanja su mu se odmah dopali.


    I Lepoj Breni je podario mnoštvo evergrin numera, a pevačica potresnim rečima oprostila od Kornelija.
    - Preminuo je čovek koji je imao poseban senzibilitet za muziku, originalnost pretočena u njegova dela. Kulturan i senzibilan previše za naše vreme. Saradnja sa njim je bila posebno zadovoljstvo. Napisao je toliko divnih pesama i kompozicija, muziku za razne pozorišne predstave. Ono što je pisao za mene je bilo drugačije i originalno i za mene veoma suptilno i blisko. Ostaće upamćen po evergrin delima naše pop muzike.Neka mu je večna slava. Mir i spokoj njegovoj duši - poručila je pevačica.




  • Na koncertima Lepe Brene i dan-danas se pevaju pesme Kovača bez roka trajanja:
    • Janoš

    • Sanjam

    • Sitnije Cile, sitnije

    • ......................


Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610Sre 14 Dec - 10:45

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Kornelije Kovač Empty
PočaljiNaslov: Re: Kornelije Kovač   Kornelije Kovač Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Kornelije Kovač
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Kornelije Stanković
» Mirko Kovac
» Kovač Tutankamonovih noževa
» Kovač, umetnik željeza, vatre i čekića
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Muzika, Film, Net :: Muzika :: Biografije kompozitora-