Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Vukovcima se malo i "zažmuri"

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 14:40

Vukovcima se malo i "zažmuri"

Broj vukovaca u osnovnim školama je nerealan, a školska praksa pokazuje da petice već na početku prve godine srednje škole počinju da se "tope" i da srednje obrazovanje sa odličnim uspehom iz svih predmeta završava mali broj đaka.

Vukovcima se malo i "zažmuri" V262404p0

Zanimljivo je da niko u Srbiji ne zna koliko ima vukovaca. U Ministarstvu prosvete i nauke "Danasu" je rečeno da te podatke nemaju, a i iz Republičkog zavoda za statistiku, poručili su da o tome ne vode evidenciju. Ipak, poslednji podaci Ministarstva za 2008. godinu pokazuju da je od oko 80.000 svršenih osnovaca bilo 8.000 nosilaca Vukove diplome. Godinu dana ranije više od deset odsto generacije malih maturanata takođe je imalo sve petice u đačkim knjižicama.

"Forum beogradskih gimnazija nema statističke podatke o broju vukovaca, ali je moj utisak da ih ima mnogo. U nekim gimnazijama je praksa da se učenicima na početku prvog razreda daju testovi koje su polagali na završnom ispitu. Pokazalo se da učenici postižu lošije rezultate. Evidentno je da uspeh u prvom razredu srednje škole naglo pada, ali to ima i dobre strane. Neki učenici zbog toga pretrpe stres, ali ih to i otrezni i počinju više da uče", kaže za "Danas" predsednik Foruma beogradskih gimnazija Miodrag Sokić.

Gimnazija u Čačku je jedna od retkih koja prati šta se dešava sa vukovcima iz osnovne škole, ali i kako maturanti te gimnazije prolaze na studijama. Od 300 učenika, koliko se upiše u prvi razred, na prirodno-matematičkom smeru polovina đaka su vukovci, a na društvenom oko 25 odsto. Prvi razred sa odličnim uspehom (prosek 4,5 i više) završava više od 80 odsto, a sve petice na kraju prve godine zadrži četvrtina đaka. Direktor Gimnazije u Čačku Ivan Ružičić potvrđuje da se broj vukovaca iz godine u godinu smanjuje i da od cele generacije na kraju četvrtog razreda osam odsto đaka dobije Vukovu diplomu.

Direktor OŠ "Đura Daničić" iz Beograda Slobodan Malušić smatra da cifra od oko 8.000 vukovaca, koliko se procenjuje da ih ima u osnovnim školama, nije realna. U ovoj školi od 120 učenika koji završe osmi razred, u proseku pet do sedam dobije Vukovu diplomu. U nekim školama ovo priznanje dobije i po dvadesetak đaka.

"U mlađim razredima ima dosta odličnih učenika, pa se u višim razredima poneka ocena pokloni, kako im ne bi kvarili uspeh. To se posebno radi u sedmom i osmom razredu. Međutim, prilikom upisa u srednje škole dešava se da odlični učenici koji nisu imali sve petice, pa čak i vrlodobri, postignu bolje rezultate od vukovaca, iako bi se od njih očekivao maksimalan broj poena", kaže za "Danas" Malušić.

Ali ocene se ne poklanjaju samo u osnovnim, već i srednjim školama. Nekoliko direktora srednjih škola sa kojima smo razgovarali ukazuju da nastavničko veće može da popravi učeniku "samo jednu ocenu i samo jednom tokom školovanja", ali "pod određenim uslovima" koji su definisani pravilnikom. Iako to ne važi samo za odlične đake, direktori ističu da to ne znači da svaki učenik ima pravo da traži da mu jednom bude upisana u knjižicu nezaslužena ocena.

Iako zagovornici ukidanja Vukove diplome smatraju da je ta nagrada izgubila prvobitni smisao i pretvorila se u jurenje za peticama, Aleksandar Baucal sa Odeljenja za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu ukazuje da u svakom sistemu treba da postoji instrument kojim se nagrađuju najbolji učenici, ali ne samo da bi se odalo priznanje onima koji dobro rade.

"Time se šalje i vrlo konkretna poruka drugim đacima šta se vrednuje u obrazovnom sistemu i da je neko primetio i nagradio to što se učenik potrudio. U sistemu u kome su svi jednako vredni, i oni koji rade dobro i oni koji ne rade, ispada da je to nevažno. Ovde je problematično što Vukova diploma počiva na ideji da neko mora biti dobar u svemu i to stvara veštačku situaciju da mu se, ako nema baš sve petice, pokloni neka ocena", kaže za "Danas" Baucal.

"Vukova nagrada se bazira na školskim ocenama, koje su nepouzdane i lokalnog karaktera. Možemo reći da je vukovac onaj ko je u svojoj školi na osnovu individualnih nastavničkih kriterijumima dobio sve petice, ali to ne znači da je reč o učeniku koji u svim tim oblastima zna najviše", kaže Baucal.

(MONDO)










Vukovcima se malo i "zažmuri" Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Kayser Soze

  

Kayser Soze

Muški
Poruka : 13287

Lokacija : Tamo gde Dunav ljubi nebo

Učlanjen : 01.10.2012

Raspoloženje : Priđi da ti šapnem ...


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 14:42

Nekada je u velikm bgd školama bilo dvoje troje u generaciji maksimalno, ovo danas nema veze sa mozgom, ali da je to jedino što u školskom sistemu ne valja pa ni po jada Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 14:51

Vukovcima se malo češće "zažmuri", mišljenja sam. Katkad i neosnovano.
Krajnji rezultat vidi se pri upisu na fakultete; polovično znanje pa su i rezultati takvi.







Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 14:54

Na da im se malo zažmuri nego mnogo više Rolling Eyes ...Naročito kad ostala deca vide i znaju da u nekom momentu taj učenik ne zaslužuje peticu ali mu učitelj ipak da Rolling Eyes

Uvek su me nervirale te razlike i to veličanje tih vukovaca naročito u osnovnim školama, jer većinom su to uvek bile poklonjene ili kupljene ocene, a tek kada stignu u srednju vidi se koliko je to bilo po zasluzi.. Rolling Eyes










Vukovcima se malo i "zažmuri" Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 14:59

Svugdje je tako. Rolling Eyes

Politika nezamijeranja, jer se ljudi upoznaju na roditeljskim sastancima.

Politika potkupljivanja sitnim poklonima.

Rezon nastavnika: "Šta da nekom slabijom ocjenom uništim djetetovu budućnost."

Ima toga i u srednjim školama, pogotovo treći i četvrti razred.

Pa onda u srednjoj školi ili na fakultetu nastupa "bolno otrežnjenje". Vukovcima se malo i "zažmuri" 3331598999










love
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 15:08

Da ne govorim, ako slučajno majka ili otac tog vukovca rade u prosveti Rolling Eyes Nije to zbog ocena, nemam ja ništa protiv, neka im daju sve petice uvek, ali mi je krivo kada vidim dete koje se trudi i daje maksimum iz sebe i zaslužuje sve petice a učitelji neće da im daju i da ih nagrade za taj trud, jer njihovi roditelji nisu bogati ili nisu navikli da se ulizuju nekome kome ne treba. Žao mi je te dece koja moraju to sve da gledaju i razmišljaju, a zašto da se trudim kada mi ionako neće dati peticu confused










Vukovcima se malo i "zažmuri" Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 17:59

Shadow ::
Da ne govorim, ako slučajno majka ili otac tog vukovca rade u prosveti Rolling Eyes Nije to zbog ocena, nemam ja ništa protiv, neka im daju sve petice uvek, ali mi je krivo kada vidim dete koje se trudi i daje maksimum iz sebe i zaslužuje sve petice a učitelji neće da im daju i da ih nagrade za taj trud, jer njihovi roditelji nisu bogati ili nisu navikli da se ulizuju nekome kome ne treba. Žao mi je te dece koja moraju to sve da gledaju i razmišljaju, a zašto da se trudim kada mi ionako neće dati peticu Vukovcima se malo i "zažmuri" 1317522191



A Seno, tu nastupamo mi kao roditelji i objasnimo djeci suštinu učenja. Trebaš učiti zbog sebe. Trebaš učiti da znaš, a ne da dobiješ 5. Trebaš dati sve od sebe. Bez svega možeš ostati, ali tvoje znanje ti nitko ne može oduzeti.

Pa, ako dobiješ 5, odlično.

Ako ne, opet odlično.

Ali jedno je sigurno, znanje ti ostaje.

Za čistu peticu. Laughing










love
Nazad na vrh Ići dole
dusajuca

  

dusajuca

Ženski
Poruka : 8125

Lokacija : Banat

Učlanjen : 09.08.2012


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 20:37

Koliko samo taj famozni naziv -vukovac-moze biti opterecenje za dete i koliko moze lose da se odrazi po njega neki roditelji nisu ni svesni,Ja nisam bila vukovac,bila sam odlicna ali ne sa svim peticama,vec sa obaveznom trojkom iz matematike.Za mene je bila neshvatljiva nauka.Imala sam drugaricu koja je danima,pogotovo od petog razreda visila nad knjigom.Nikad se nije igrala sa nama,lekcije je recitovala kao iz rukava,mogao si da pratis gradivo iz knjige,rec za rec.Majka ju je redovno preslisavala,a gradivo za narednu godinu ucila je vec u avgustu.Deo po deo iz knjige,matematika je i njoj lose isla,ali je redovno na kraju dobijala peticu.Upisale smo zajedno srednju i ona na prvom testu dobije trojku.Plakala je kao kisa,bila zaprepascena,profesorka je gledala u cudu,neki joj se smejali,ali pravu dramu je dozivela od majke kad je dosla kuci.Zar jedan vukovac to sebi da dozvoli,pa ona je vukovac..i slicno.
Zavrsila je i srednju sa svim peticama,srela sam je jednom za vreme studija,pohvalila mi se svim desetkama,dodala da se to od jednog vukovca ocekuje...otisla zureci jer mora da uci..
Verujem da se dosta zmuri i gleda kroz prste,jer sasvim mi je normalno da imamo predmete koji nam idu i one za koje imamo manje sklonosti,ali ima i onih koji smatraju da ce ih to zvanje ciniti superiornim u svemu.
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610Uto 9 Okt - 20:57

Ima i toga, kada roditelji sve svoje neostvarene ambicije i želje svale na dete pa očekuju da ono bude nešto više i bolje od njih ..ali forsirati i nametati školu i obavezu da se mora biti najbolji u svemu, nije dobro ni za njih a ni za dete . Znam za slučajeve kada dete padne u depresiju, kada mu neki predmet ne ide od ruke, a roditelji zahtevaju samo peticu i ništa drugo. Tada su u stanju mnogo šta da urade, pa i u krajnjem slučaju da naškode sebi . Svi se sećamo slučaja iz Novog sada čini mi se, kada se onaj student ubio, jer nije mogao da postigne uspeh na fakultetu koji je verovatno on očekivao. happy

U suštini biti vukovac po meni, ništa ne znači confused sem tog trenutnog kao "statusa" dok je dete u školi, a kad završi školu ili fakultet ko zna gde će završiti,.. i na kraju, da li će uopšte raditi taj posao za koji je studirao confused Nikad se ne zna šta kome život nosi . Stoga, ne treba preterivati već kao što reče Aba, učiti samo sbog sebe, a kolika će biti ocena za prikazano znanje nije toliko važno. jer dete će znati i samo koju ocenu zaslužuje.










Vukovcima se malo i "zažmuri" Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Vukovcima se malo i "zažmuri" Empty
PočaljiNaslov: Re: Vukovcima se malo i "zažmuri"   Vukovcima se malo i "zažmuri" Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Vukovcima se malo i "zažmuri"
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Filmske novosti i najave
» A malo soula?
» A malo bluesa?
» Hrana kao lek
» Muško - ženski odnosi
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Porodica :: Deca i škola-