Gimnastika je sport, čije ime potiče od grčke reči koja označava vežbanje. Ona uključuje izvođenje vežbi koje zahtevaju fizičku snagu, spretnost i koordinaciju. Moderna gimnastika uključuje vežbe na razboju, gredi, parteru, karikama, konju sa hvataljakama i bez njih (preskok).
Istorija Gimnastika se javlja već u starom Egiptu, ali je tada više nalikovala na akrobaciju. U staroj Grčkoj gimnastika se upražnjavala za održavanje dobre telesne kondicije i uvežbavanje sportista, ali i kao deo vojne obuke. U staroj Grčkoj telesna sposobnost je bila visoko cenjena. Mesta na kojima se vežbalo nazivala su se Gymnazium-i. Rimljani su prihvatili ove aktivnosti od Grka i koristili su ih za pripremu svojih legija za rat. Padom rimske imperije nestao je interes za gimnastiku i postala je više oblik zabave.
Početak moderne gimnastike Prus Johan Bernard Bazedov je 1774. godine uveo telesne vežbe kao oblik nastave u školi u kojoj je radio u Saksoniji. Od tog momenta počinje modernizacija gimnastike. Germanske zemlje su prve koje su uvidele značaj gimnastike i počele da razvijaju tu aktivnost. Kasnijih godina tog veka Fridrih Ludvig Jan iz Nemačke je razvio neke gimnastičke sprave i posebne tehnike (vratilo, razboj, greda, skokovi) pa ga smatraju ocem moderne gimnastike. Graciozniju formu ovog sporta koja naglašava ritmičke pokrete je razvio Šveđanin Guc Mut. Drugi Šveđanin, gimnastičar Per Henrik Ling, uvodi i vežbe sa obručima, čunjevima i malim loptama, gde su važni ritam i koordinacija. U Evropi počevši od 1881. kada je otvoren prvi klub u Berlinu,
počinju da se otvaraju mnogi klubovi. U SAD je ovaj sport uveo u periodu pred građanski rat Dadli Alen Sardžent, inače učitelj gimnastike na nekoliko
američkih univerziteta. Dobio je priznanje jer je izumeo više od 30 gimnastičkih sprava. Može se reći da su razvoju gimnastike u SAD doprineli upravo emigranti iz Evrope. Za razliku od gimnastike u antičko doba, koja je podrazumevala i trčanje, plivanje, rvanje i dizanje tegova, moderna gimnastika gubi te aktivnosti.
Početak takmičenja Prema nekim podacima, prvo takmičenje na spravama je održano 1877. godine u Čehoslovačkoj. Sa stvaranjem Međunarodnog gimnastičkog saveza (FIG) 1888. godine, napravljen je presudan korak u osmišljavanju vežbi na spravama. U ovaj savez je učlanjeno preko 150 zemalja sveta, a centar je u Švajcarskoj. Muška gimnastika je bila jedan od devet sportova koji su bili uvršteni u program Prvih olimpiskih igara 1896. u Atini. Prvo Svetsko prvenstvo u gimnastici 1903. održano je u Antverpenu, a Evropsko prvenstvo u gimnastici 1955. u Frankfurtu na Majni. Žene su se uključivale mnogo kasnije. Na Olimpijske igre 1928. u Amsterdamu, na Svetsko prvenstvo u gimnastici 1934. u Budimpešti, a Evropsko prvenstvo u gimnastici 1957 u Atini. Ovaj sport se konačno uobličio tokom pedesetih godina prošlog veka kao kombinacija dve vrste gimnastike popularne tokom XIX veka u Nemačkoj i Švedskoj. Nemačka gimnastika je naglasak stavljala na sprave koje iziskuju snagu, dok je švedska više insistirala na vežbama bez sprava. Od današnjih gimnastičara se zahteva pre svega usresređenost, osećaj za ritam, ravnoteža i odvažnost.
Trening Većina današnjih vrhunskih gimnastičara počela je da trenira još u detinjstvu, što je u vezi sa razvojem ljudskog tela, posebno kičmenog stuba. Dečaci izvode vežbe na šest sprava, a devojčice na četiri. Međutim,
pre nego što pređu na sprave, moraju da steknu telesnu snagu, izdržljivost i gipkost. Za sve to su im potrebne godine napornog vežbanja uz pomoć iskusnih trenera.
Takmičenja Najpoznatija gimnastička takmičenja su svetsko prvenstvo, koje se održava svake druge godine i Olimpijske igre koje se priređuju svake četvrte godine. Svaka zemlja članica FIG-a ima pravo da na svetsko prvenstvo pošalje
ekipu od po šest muškaraca i žena. Na Olimpijskim igrama se takmiči samo 12 zemalja koje su na prethodnom svetskom prvenstvu ostvarile najbolji rezultat. Svako takmičenje počinje izvođenjem obaveznih i slobodnih vežbi, za koje ocene dobijaju ekipe u celini. Nakon toga, 36 najuspešnijih gimnastičara prelazi u finale gde svako mora da vežba na svim spravama, a tek na kraju su završna takmičenja na pojedinačnim spravama. Svaku vežbu na svakoj spravi ocenjuju sudije.
Pravila FIG ima svoj pravilnik o ocenjivanju,ocenjivanju, čija je osnovna namena da se osigura objektivnost vrednovanja vežbi. Ciljevi su takođe i da se osigura prepoznavanje najboljeg sportiste na takmičenju, ali i usmere treneri i gimnastičari u kreiranju vežbi. Sudije formiraju komisije koje se sastoje od
predsednika, članova. A komisije koju čine dva člana, članova V komisije koju čini šest članova, dodatnih sudija i pomoćnika (dve linijske sudije na parteru, meritelj vremena, administrator, računski operater itd. što zavisi od zahteva takmičenja, a da bude u skladu sa pravilnikom FIG-a). Za sve ove sudije i komisije postoji procedura kako se biraju, ali kada se oforme, odnosno imenuju, moraju biti u tom sastavu do kraja takmičenja. Veličina i sastav komisije mogu biti drugačiji za neka međunarodna prvenstva kontinenta, kao i nacionalna i lokalna takmičenja. U takvim slučajevima, primenjuje se pravilo o dozvoljenoj razlici između srednjih vrednosti. Na takmičenjima sa četiri ili manje sudija, razlika između dve srednje ocene ne sme biti veća od:
- 0.00 - 0.40 (0.10)
- 0.40 - 0.60 (0.20)
- 0.60 - 1.00 (0.30)
- 1.00 - 1.50 (0.40)
- 1.50 - 2.00 (0.50)
- 2.00 (0.60)
Ocenjivanje takmičarskih vežbi Za svaku spravu određene su dve nezavisne komisije sudija (A & V). A komisija procenjuje težinu, posebne zahteve i daje bonus bodove. Ona određuje početnu ocenu vežbe. Započinje od 0.00 bodova. V komisija procenjuje samo izvođenje (dakle tehniku, položaj tela i sklad). Ocenjivanje sudije započinju od 10.00 bodova i odbijaju bodove prema načinjenim greškama, pri čemu odbici mogu biti u desetinkama ili stotinkama boda (0,5 ili 0,05 na primer). Najmanji i najveći bodovi sudija se odbijaju, a od ostalih
ocena (preostalih četiri) se računa aritmetička sredina. Konačna ocena je zbir ocena komisija A & V. Sudija vrednuje, pored tehnike i raznolikost kretnji u kreiranju vežbe. Svaka sprava ima pet grupa elemenata označenih sa I, II, III, IV i V. U svoju vežbu, takmičar mora da unese najmanje po jedan element iz svake grupe koji komisija A nagrađuje sa 0,5 bodova. Ukoliko element nedostaje, kažnjava se odbijanjem bodova od strane iste komisije.
Ova komisija bonus bodovima nagrađuje takmičara za izvođenje težih vežbi (bez većih grešaka) i veza između njih. Elemenat u vežbi ne sme da se ponavlja osim ako je vežba prekinuta van kontrole takmičara. Ako takmičar padne sa sprave, može da izabere da li će vežbu ponoviti ili ne. Elemenat se ne može ponavljati u cilju priznavanja težine vežbe ili zarad sticanja
bonus bodova. Ovo pravilo se primenjuje i na elemente u vezama (osim kada su u pitanju konj sa hvataljkama i karike). Komisija V procenjuje tehničke i estetske greške, koje mogu biti male, srednje i velike, kao i pad sa sprave.
Vrednost odbijenih bodova mora biti jednak bez obzira na težinu vežbe:
- mala greška - 0.10
- srednja greška - 0.30
- velika greška - 0.50
- pad sa sprave - 0.80
Oprema Muškarci nose dugački donji deo trenerke, atletsku majicu, čarape i patike
(mogu i bez njih) kada vežbaju na konju sa hvataljkama, krugovima, razboju i vratilu. Kada vežbaju na parteru ili izvode preskoke, onda su u šortsu i mogu biti bosi. Žene nose triko (obično sa dugim rukavima) i patike, ali mogu biti i bose.
Vežbe i sprave Dvovisinski razboj Na ovoj spravi vežbaju isključivo žene tako što se na različite načine prebacuju sa jedne na drugu visinu. Visina niže prečke iznosi 150cm, dok je druga visoka 230cm. Obe prečke su duge 350cm, a razmak između njih
je 43cm. Vežba ne sme ni u jednom trenutku da se prekine, iako gimnastičarke nekoliko puta promene pravac kretanja.
Razboj Na razboju gde su obe prečke iste visine koja iznosi 42cm vežbaju muškarci. Oni tada izvode stoj na rukama, okrete i niz drugih zahvata. Prečke su duge 350cm.
Greda Greda je jedina sprava osmišljena samo za žene. Da bi se na njoj vežbalo ispravno, potreban je izuzetan osećaj za ravnotežu jer je široka svega 10cm. Greda je postavljena na visini od 120cm, a duga je 5m.
Parter I muškarci i žene vežbaju u parteru, koji sačinjava kvadrat čije su stranice
dužine 12m. Jedina je razlika što žene slobodni sastav izvode uz muziku. Dužina vežbe mora da traje između 70 i 90 sekundi.
Vratilo Ovo je najspektakularnija od svih šest muških vežbi. Na prečki dužine 240cm na visini od 255cm gimnastičari bez prekida izvode vežbe kao što su velekovrtljaji, premeti i promene položaja ruku.
Konj sa hvataljkama ovo je jedna od najtežih sprava za muške gimnastičare koji se rukama drže za hvataljke ili neki drugi deo konja, dok nogama izvode kružne pokrete. Za ovakvu vežbu neophodne su snažne ruke i ramena. Vežba je verovatno
nastala kao provera sposobnosti budućih konjanika. Konj je postavljen na visini od 110cm, a dug je 163cm.
Krugovi Krugovi, koje još nazivaju i karikama su postavljeni na visini od 250cm, a vise sa prečke koja je na visini od 550cm. Razmak između krugova je 50cm. Na njima vežbaju muškarci pokazujući snagu i izdržljivost. Dodatna poteškoća je ta što krugovi u toku vežbe ne smeju da se njišu, te je bitan i osećaj za ritam.
Preskok Preskok se radi preko postavljene sprave-konja. Konj je postavljen na visini
od 120cm, a dugačak je 163cm, što je važno za muške takmičare koji konja preskaču uzduž, dok ga žene preskaču popreko (iz zaleta sa odskočne daske). Ocenjuje se težina skoka, tačnost i sigurnost pri doskoku.
RITMIČKA GIMNASTIKAPrvi pokušaj da se ritmika razvije kao sportska grana bio je u SSSR-u. Prvi sovjetski konkurs održan je novembra 1947. godine u gradu Talinu (SSSR). 1949. godine uvedeno je takmičenje za zvanje šampiona, a 1954. i program za zvanje majstora sporta u ovoj sportskoj disciplini. Za ritmiku su se počele interesovati i ostale istočnoevropske zemlje. Ritmika nije imala jedinstven razvojni put. Poprimala je neke elemente umetničkog plesa, klasičnog baleta, modernog baleta, narodnog plesa, akrobatike... Korišceni su i rekviziti poput lopte, obruča, trake, vijače, čunjeva.
IstorijaPrvo međunarodno prvenstvo održano je 1963. godine u Budimpešti u organizaciji FIGA. Od 52 članice FIGA učestvovalo je smao 10 zemalja, od kojih su nabolje bile takmičarke SSSR-a. Nakon takmičenja došlo je do promena u nazivu ove sportske veštine. Dobila je naziv "Moderna gimnastika za žene". Sledeća svetska prvenstva održana su: u Pragu (1965), Kopenhagenu (1967), gde se po prvi put pojavljuju grupna takmičenja, zatim u Varni (1969), na Kubi (1971), i u Roterdamu (1973). Ponovo se raspravljalo o imenu pred Olimpijske igre u Minhenu, pa je
tako dobila naziv "Moderna ritmicka gimnastika za žene". Predloženo je da se uvrsti u program olimpijskih igara kao specifičan sport za žene.
PravilaU modernoj gimnastici ocjenjuju 4 žene-sudije, nezavisno jedna od druge i
jedan vrhovni sudija-žena. Od četiri ocene, dobijene za svaku takmičarku, odbijaju se najviša i najniža ocena, a od ostale dve se izračunava aritmetička sredina. Sve ocene proverava vrhovni sudija, a svoju ocenu saopštava samo u slučaju spora, posle dogovora sa ostalim sudijama. 10 bodova za ove vežbe dele se na sledeći način:
4 boda za:
tačnost svih delova vežbe 2 boda
tačnost orijentacije i kretanja u prostoru 0,5 bodova
tačnost ritma vežbe 1,5 bod
6 bodova za:
eleganciju vežbačice 1 bod
sigurnost u izvođenju 1,5 bod
amplitudu pokreta 1,5 bod
koordinacija kretanja 1 bod
slaganje sa muzikom 1 bod
SPORTSKA GIMNASTIKA Sportska gimnastika je najraširenija i najpoznatija sportska disciplina gimnastike. Čak se ponekad pod nazivom gimnastika u stvari podrazumeva,
iako pogrešno, baš sportska gimnastika. Najčešće se deli na mušku i žensku sportsku gimnastiku, i to na način da se vežbači takmiče na preskoku, razboju, konju s hvataljkama, krugovima, vratilu i na tlu, dok se vežbačice takmiče na tlu, dvovisinskom razboju, preskoku i gredi.
Iako sama vežba, zavisno od spravi, može trajati relativno kratko, ipak je u pravilu fizički vrlo zahtevna, a traže vežbačevu snagu, pokretljivost, izdržljivost, koordinaciju u prostoru najvišeg nivoa.
Gimnastika kao sistem pripreme vojnika potiče još iz vremena stare Grčke. Postoje i zapisi o različitim modelima gimnastičkog vežbanja i u staroj Kini i Indiji. U današnjem obliku sportska gimnastika je nastala u 19. veku u tadašnjoj Nemačkoj i Čehoslovačkoj.
1881 je osnovana Međunarodna gimnastička federacija, a u početku je uključivala samo nekoliko europskih zemalja članica. Sportska gimnastika je olimpijski sport od samih početaka modernog olimpizma 1896. godine, iako je ženama dopušteno takmičenje u sportskoj gimnmastici na Igrama tek 1928. godine.
Prema sada važećim pravilima, na velikim takmičenjima se vežbači i vežbačice takmiče u četiri dela programa: ekipno predtakmičenje, ekipno finale, finale višeboja i finale po spravama.
U ekipnom predtakmičenju vežbači nastupaju na svih 4 (žene) odnosno 6 (muški) sprava. Na osnovu rezultata ekipe se plasiraju u ekipno finale, a pojedinci u finale višeboja odnosno finale po spravama. Bodovi iz predtakmičenja se ne prenose u finale, što znači da oni koju su se
plasirali u finala u finalnim takmičenjima počinju takmičenje iznova,
bez prenesenih bodova iz predtakmičenja.
U ekipnom finalu 8 najboljih ekipa iz predtakmičenja se takmiče za konačni plasman. U finalu višeboja se sastaje 8 najboljih vežbača i vežbačica po ukupnim bodovima sa svih sprava. U finalu po spravama za svaku spravu se plasira 8 najboljih na toj spravi iz predtakmičenja.
Ženske disciplinePreskokU ovoj disciplini vežbačica se nakon zaleta, tipično oko 25 metara dugog, odrazi od odskočne daske prema konju za preskok, u preletu prebacuje na drugu stranu uz doskok na strunjaču. Konj za preskok je na visini od 125 cm od strunjače. Obično se u toku takmičenja izvode dva različita skoka, a zavisno od takmičenja ukupna ocena se dobija ili zbirom, ili srednjom ocenom, ili se računa bolji od dva izvedena skoka.
Dvovisinski razbojVežbačica izvodi pokrete krećući se između dveju pritki različite visine. Viša pritka je na visini od 225 cm, a niža na 145 cm od strunjače. Razmak pritki je između 130 do 180 cm, a daljina 240 cm. U
vežbi se koriste se zamasi, veleokreti, prelazi s pritke na pritku, i
drugi pokreti.
GredaVežbačica izvodi koreografiju na gredi dugoj 5 metara i širokoj samo 10
cm, koja se nalazi na visini 125 cm od tla. Prilikom izvođenja vežbe
vežbačica koristi celu dužinu grede, pazeći pri tome na ravnotežu,
gracioznost i težinu elemenata u vežbi. Osnovna karakteristika vežbe na
gredi je da zahteva fantastičan osećaj za ravnotežu uz oslonac na vrlo
maloj površini grede.
ParterVežba na tlu ili parteru se izvodi na kvadratnoj površini od 12 x 12
metara. Vežbačica vežba uz muziku, kombinujući pri tome teške akrobatske
elemente uz elemente plesa.
Muške discipline
ParterSlično kao i kod žena, vežba na tlu ili parteru se kod muškaraca takođe
izvodi na kvadratnoj površini od 12 x 12 metara. Razlika je da muškarci
ne vežbaju uz muziku, te su muške vežbe stoga bez posebnih plesnih
elemenata, a sadrže više akrobatike i elemenata snage.
Konj s hvataljkamaVežbač izvodi vežbu oslanjajući se isključivo rukama na spravi pod
nazivom konj s hvataljkama. Konj je visok 115 cm, dug 160 a širok 35 cm.
Hvataljke su visoke 12 cm, a razmak među njima može biti od 40 do 45
cm. S obzirom da je vežbač cijelo vrijeme trajanja vežbe svom težinom
oslonjen isključivo na ruke, ova se sprava smatra najzahtjevnijom jer
traži između ostalog posebno veliku snagu ramena i ruku.
KrugoviKrugovi su sprava koja se nalazi na visini 2 m i 55 cm iznad strunjače.
Krugovi su međusobno razmaknuti 50 cm, a obim svakog kruga je 18 cm.
Vežba se izvodi okretima, u visu a kraj vežbe uključuje najčešće
akrobatski skok.
PreskokU ovoj disciplini vežbač se nakon zaleta, tipično oko 25 metara dugog,
odrazi od odskočne daske prema konju za preskok, u preletu prebacuje na
drugu stranu uz doskok na strunjaču. Konj za preskok kod muškaraca je na
visini od 135 cm. Obično se u toku takmičenja izvode dva različita
skoka, a zavisno od takmičenja ukupna ocena se dobija ili zbirom, ili
srednjom ocenom, ili se računa bolji od dva izvedena skoka.
Jednako kao i kod ženskog preskoka, 2001. godine je tradicionalni
gimnastički konj za preskok zamenjen s dužom i stabilnijom spravom koja
olakšava preskok.
RazbojParalelni razboj je sprava koja se sastoji od dve paralelne pritke na
visini 175 cm. Dužina pritki je 350 cm, a razmak izmežu njih se kreće
između 42 i 52 cm. Vežbač kombinuje različite elemnte kao što su stoj,
salto i okreti iznad pritke, pri kraju vežbe izvodi i akrobatski saskok.
VratiloVratilo se sastoji od jedne pritke na visini od 2 m i 55 cm iznad
strunjače. Vežbač izvodi elemente kao što su veleokreti, salto i okreti
iznad pritke, pri kraju vežbe izvodi akrobatski skok.
Izvor: Savremeni sport.com
Danas u 1:04 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 23:17 od Emelie
» Uživo...
Juče u 22:44 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 22:38 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 22:35 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 22:27 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 22:22 od Emelie
» Leonardo da Vinči
Sre 30 Okt - 12:57 od budan
» Edvard Hoper
Sre 30 Okt - 12:54 od budan
» Salvador Dali
Sre 30 Okt - 12:53 od budan
» Pablo Picasso
Sre 30 Okt - 12:51 od budan
» Claude Monet
Sre 30 Okt - 12:50 od budan
» Edvard Munch
Sre 30 Okt - 12:49 od budan
» Misli nas "malih" ...
Pon 28 Okt - 1:59 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Pon 28 Okt - 1:54 od Emelie
» Pusti nešto osobi iznad
Pon 28 Okt - 0:11 od Emelie
» Joseph Lorusso
Sub 26 Okt - 10:16 od budan
» Johanes Vermer
Sub 26 Okt - 10:12 od budan
» Završava se na TOR
Pet 25 Okt - 14:39 od EROTIC MAN
» Kaladont na drugu reč
Pet 25 Okt - 14:37 od EROTIC MAN