Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Nedeljko Gvozdenovic

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pet 7 Nov - 10:52



Nedeljko Gvozdenović -"U pohodu na slikanu površinu"

Izložba dela slikara i akademika SANU Nedeljka Gvozdenovića (1902-1988) pod nazivom
 „U pohodu na slikanu površinu" biće otvorena u galerijskom prostoru Radio-televizije
 Srbije u sredu 22. oktobra. Autor izložbe je istoričar umetnosti, likovni kritičar Nikola
Kusovac. Ovom izložbom RTS ujedno predstavlja široj javnosti svoj nov izlagački prostor
 koji se nadovezuje na već dobro poznatu ljubiteljima umetnosti - Galeriju RTS-a. Otvaranje
 izložbe Nedeljka Gvozdenovića pratiće i televizijska publika u prenosu na Drugom programu.
U izlagačkom prostoru RTS-a ljubitelji likovne umetnosti imaće priliku da na jednom mestu
 vide 72 dela ovog umetnika koja se nalaze u SANU, spomen zbirci „Pavle Beljanski", Kući
 legata, Narodnom muzeju u Beogradu, Muzeju savremene umetnosti i u privatnim zbirkama.


[You must be registered and logged in to see this image.]


Nedeljko Gvozdenović je 1922. maturirao u klasičnoj  gimnaziji u Mostaru, a potom
 otputovao u Minhen i stupio u umetničku školu Hansa Hofmana. Vratio se 1924. u
 rodni grad, a već dve godine kasnije dolazi u Beogradu gde je ostao do kraja života.
 Prvi put je izlagao 1929, na Drugoj jesenjoj izložbi beogradskih umetika, a u inostranstvu
 kao gost grupe „Zemlja", u Parizu 1931. Prvu samostalnu izložbu priredio je u Beogradu
 1934, a potom  je samostalno izlagao još 26 puta, širom Jugoslavije.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Za profesora Akademije likovnih umetnosti u Beogradu postavljen je 1940. i na toj
dužnosti je ostao do penzionisanja 1972. Za dopisnog člana SANU izabran je 1963,
 a za redovnog 1970. Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti BiH izabran
 je 1986. Dobitnik je više nagrada.
Po svojim osobinama slikarstvo Nedeljka Gvozdenovića pripada intimističkom slikarstvu.
 Proučavajući zakone slike i likovne odnose, slikao je predele, mrtve prirode, enterijere,
 portrete sa poetskom atmosferom. Bio je poklonik materije u likovnom postupku i
interesovalo ga je na „koji način bilo boja, bilo grafit, bilo tuš, razređen ili čist, mogu
 pod pritiskom instrumenta koji drži(m) u ruci ostvariti željeni kvalitet".

[You must be registered and logged in to see this image.]

A željeni kvalitet je bio ravnoteža, hromatska zvučnost i ritmička preglednost slike.
 Gvozdenović je bio osetljiv kolorista, ali se njegove bojene površine ne sudaraju,
 nego se usaglašavaju i teže monohromatskim harmonijama. Njegove slike pamte
 se i kao plave, zelene, crvene, žute, mrke.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Izložba dela Nedeljka Gvozdenovića „U pohodu na slikanu površinu" u Galeriji RTS-a
trajaće do 21. novembra 2014. godine. 


rts.rs
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pon 5 Jan - 17:23

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mrtva priroda i keramika, 1980.










"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pon 5 Jan - 17:24

[You must be registered and logged in to see this image.]

Predeo sa hrtom, 1984.










"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pet 12 Jun - 9:59

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Ned 31 Jan - 18:32


[You must be registered and logged in to see this image.]










"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Ned 31 Jan - 18:34


[You must be registered and logged in to see this image.]










"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Uto 9 Jan - 16:51

[You must be registered and logged in to see this image.]

Studentski park, 1965.










"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pet 20 Jul - 2:25

[You must be registered and logged in to see this image.]

Atelje, 1960.
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Sub 21 Jul - 19:44

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mrtva priroda sa crvenoom pozadinom, 1977










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Sub 21 Jul - 19:45

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dorcol, Dunav ,1955










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Sub 21 Jul - 19:46

[You must be registered and logged in to see this image.]

Svalja / Moja majka, 1925










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Sub 21 Jul - 19:47

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Sub 21 Jul - 19:48

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pon 18 Feb - 18:15


Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pon 18 Feb - 18:24

ČOVEK KOJI POKLANJA / NEDELJKO GVOZDENOVIĆ U RAZGOVORU ZA NIN (1983)


U tekstu “Čovek koji poklanja”, autor teksta, Stevan Stanić, kroz razgovor sa Nedeljkom Gvozdenovićem predstavlja specifično mesto koje je na tadašnjoj sceni zauzimao slikar Nedeljko Gvozdenović, pojedine aspekte njegove karijere i, pre svega, nesebičnu nameru da svoje radove i novčana sredstva pokloni različitim institucijama. Tekst “Čovek koji poklanja” je objavljen u NIN-u 1983. godine.


Nedeljko Gvozdenović (Mostar, 1902 – Beograd, 1988) godine 1922. odlazi u Minhen gde upisuje privatnu internacionalnu školu kod profesora Hansa Hofmana na kojoj ostaje do 1924. Nakon završenih studija 1926. godine se vraća u Beograd. Prvi put izlaže 1929. godine, a prvu samostalnu izložbu priređuje 1934. godine. Bio je čan grupe „Dvanaestorica“ od 1937. godine. Od 1954. je član grupe „Šestorica“,sa kojom redovo izlaže. Bio je profesor na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu od 1940. godine. Za dopisnog člana SANU izabran je 1963, a za redovnog 1970. godine. Samostalno je izlagao u mnogim zemljama širom Evrope i sveta. Dela mu se nalaze u mnogim muzejima, galerijama i privatnim zbirkama. Nedeljko Gvozdenović je bio jedan od inicijatora osnivanja Kuće legata. Poklonio je 1980. godine gradu Beogradu svoj legat koji čine 562 dela. Dobitnik je brojnih nagrada među kojima su: Politikina nagrada 1959. godine, Nagrada za slikarstvo na II memorijalu Nadežde Petrović u Čačku i „Sedmojulska nagrada“ 1968. godine.


Čovek koji poklanja

Gvozdenovićevi vidikovci

Kad se uskoro u Knez-Mihailovoj otvori stalna Legat-galerija Nedeljka Gvozdenovića sa 570 poklonjenih dela, beogradska periferija ući će na velika vrata u sam centar grada

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nedeljko Gvozdenović, Zeleni predeo, 1972, ulje na platnu, 65 x 80 cm, zbirka porodice Vujošević

Otkako je počela ova deveta decenija, ne prođe ni puna godina a da sa neke strane ne stigne vest o poklonu, zaveštanju, donaciji akademika, slikara Nedeljka Gvozdenovića. Godine 1980. slikar Gvozdenović poklonio zavičajnom Mostaru svojih 70 dela; 1981. poklonio 163 dela Srpskoj akademiji nauka i umetnosti; 1982. darovao Fakultetu za likovne umetnosti u Beogradu izvesnu sumu novca i deviza za Fond svakogodišnje nagrade najboljem studentu slikarstva… Vesti su male i gotovo neugledno plasirane, slikar Gvozdenović o tim poklonima ne voli da govori, ali zašto toliko ćutati kad će se tu pred našim očima, u Knez-Mihailovoj uskoro otvoriti stalna Legat – galerija Nedeljka Gvozdenovića. To je zaveštanje gradu Beogradu, još jedan i dosad najveći poklon od 570 probranih slika, čiji se period proteže od malih tempera i crteža iz 1929, pa sve do ove 1983. godine. Ta množina od 570 slika, pa to je celokupan životni opus i za one slikare koje nazivamo plodnim.


supervizuelna

................
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Pon 18 Feb - 18:29

...............

[You must be registered and logged in to see this image.]

Pošalica, dosetka, prenemaganje

Ima dva pitanja na koja Gvozdenović ne voli, a i neće da odgovara: baš to o poklonima koje je tako široke ruke delio okolo, a drugo – o angažovanoj umetnosti. Kaže, “ta pitanja sikter, odmah napolje”! I, smeje se baš od srca, kao da hoće da ublaži toliku dozu oštrine. Da li je taj smeh ipak neka mala dozvola da u nekom zgodnom trenutku ta pitanja probamo da nekako udenemo.

Rešavamo se ipak, pošto je u pitanju Beograd i pošto se taj dan svečanog otvaranja Legata Nedeljka Gvozdenovića sasvim približio, da iz razgovora koji je trajao dugo i u nastavcima, uzmemo samo ono što je vezano za Beograd i njegovo stvaranje u Beogradu. Zar, uostalom Nedeljko Gvozdenović neće možda biti prvi slikar koji je u Beogradu za svoga života ugledao i svoju stalnu galeriju?

Sastanak sa Nedeljkom Gvozdenovićem, zakazan u 19.30. Kafana u Zmaja od Noćaja – “Stari Grad”. OOUR “Varoš kapija” (ne zna se tačno šta je na ovoj firmi ime, a šta prezime). Tu negde preko puta, drugovi Jelene Ćetković ubili su Kosmajca i još jednog agenta. Ulazi Gvozdenović i zatiče me kako u kafani posmatram jedan rastegnuti pano na zidu. To je u sepiji uvećana fotografija sa turskim ćepenicima i šetačima, valjda iz ovog kraja oko Varoš-kapije.

Vidite ovoga ovde u prvom planu, ovoga u geroku i sa halp-cilindrom, nekako zadovoljnog i sigurnog. Stalno ga gledam kad dođem ovde, liči na mog gazdu, kućevlasnika Popovića kod koga sam stanovao u Kralja Milana ulici kad sam došao u Beograd. Baš je tako izgledao kao kad bih ga ponekad sreo na ulici: posle popodnevnog spavanja, najpre dve kašičice slatkoga i zamagljena čaša hladne vode, pa kafa, pa onda izlazak u čaršiju da se malo razdrma.


Kako to “sretali ga na ulici”?

Danju sam jurio s kraja na kraj Beograda, od Karaburme do Savamale, od Dorćola do Bulbudera, davao sam časove stranih jezika po kućama. Latinski, grčki, nemački, francuski. (Gvozdenović zna još i engleski i italijanski)… Ponekad, dosta retko, mogao sam da isteram od časova i do tri hiljade dinara mesečno. Bio sam nekako povučen, ti časovi, taj težak život, i sve mi to otimalo vreme za slikanje. Jeste li videli te moje rane slike, sve mali formati

............
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Sre 20 Feb - 11:19

................

Kako su vas onda zapazili, već sa prvom izloženom slikom, Sreten Stojanović i Rastko Petrović? Možda je tu bilo pre neke blagonaklonosti zbog vaše mladosti?
Ne, nikako zato što si mlad. Toga onda nije bilo. Oni su pre svega, kako se meni čini, najpre tražili da vide da li tu ima nekog korena. Danas taj koren kod mladih niko ne traži, već da gradiš svoj stav na nekoj sumi dosetaka, pošalica čak, u krajnjoj liniji na nekim izmišljotinama koje su brižljivo stilizovane. Teraju ih na prenemaganje. Da baš – prenemaganje.
Primetio je kako ga posmatram, nikad ga ranije takvog nisam video, onaj sivi sako prebačen preko ramena, rukavi od košulje posavrnuti, šešir u ruci, sav nekako razlahoren.
Pa, ovde u centru vrućinština, sparina, a tamo uvek dva stepena niže, okolo zelenilo, dobra kafa, okružen sam divnim ljudima. To je valjda moj nekakav antejski povratak zemlji…


Gde ste to u stvari, bili?


Kako, pa zar mi to nikada nije pričao? Bilo je to pre jedno pet – šest godina kad se “rešio” da negde najzad ode dalje iz svog atelja. “To čovek oseti kao kad mu treba jedna vrsta vitamina koji nedostaje.” Gvozdenović inače jedva čeka da dođe leto, da svi nekuda odu i onda je Beograd njegov, onda je najlepši. I tako “rešen” pre nekoliko godina siđe Gvozdenović iz svog ateljea na Studentski trg i sedne na prvi autobus koji polazi i siđe na krajnjoj stanici. Okolo ga dočeka neki brežuljkast teren krajnje periferije, a iznad – vratovi dizalica, stovarišta opeka, peska, letava, gradilište, prostranstvo kao stvaranje sveta. Izvadi krišom papir, pribeleži dve-tri skice i sav srećan krene natrag. “Ali, samo Proviđenje okrene mi glavu. Kad, ugledam kafanu sa velikom prostranom terasom, stolovi, suncobrani, vlasnik prijatan, kafa prava. A znate šta se opet danas desilo? Sedim na toj istoj kafanskoj terasi i posle toliko godina pogledam da vidim kako se zove ta kafana, kad ono piše “Mostar”. Zamislite! Eto, to je taj moj “vidikovac”, moje tajno izletište iz koga su nastale tolike moje poslednje slike.”

S obzirom na tako tihu i neeksponiranu ličnost, može se reći da je razgovor nekako srećno krenuo. Čini se da je tada moguće obnoviti sećanje na onu sumnju na Gvozdenovićevu doslednost koja se i dan-danas ponegde proturi i pomene. Bila je to 1953. godina, kada je sa godišnje ULUS-ove izložbe ta vest odjeknula kao senzacija: Nedeljko Gvozdenović dobio nagradu Saveza sindikata Jugoslavije za sliku “Gradilište”. A na toj nevelikoj slici skele, gomile peska i cigala, neki radnici umrljani malterom, i sve u jednoj malterski sipkavoj ali oplemenjenoj fakturi. Zar taj srebrnkasti ateljejski intimista da sada sačini nešto što pogoduje vremenu i okvirima socijalističkog realizma, koji, eto, zaredom koleba, čak i jednog Mila Milunovića? “Kako je samo vešto umeo da podvali i udovolji administrativnoj situaciji u umetnosti” – govorili su jedni; “to je jednostavno podmetnuti hibrid impresionizma” – govorili su drugi. Dakle, spremio sam ovu staru neraščišćenu sumnju i čekam reakciju:

Ne, ne, ne sećam se da je u tome bilo ikakve “veštine” i “podvaljivanja”. U to vreme ja sam prosto osećao potrebu da zaplovim iz jednog i uplovim u drugi motivski svet. Tada, tih godina kada se forsirao “realizam” (Nedeljko ga ne zove “socijalističkim”), ja sam potpuno za sebe i bez veze sa opštim zbivanjima osetio potrebu da se uživim u svet predmetnosti…

Kad se prenese na hartiju, ovaj odgovor se čini miran i ležeran, međutim na malom magnetofonu sa koga je ovo “skinuto”, ostao je onaj do kraja povišen ton ljutnje, tako da sam morao da zapitam zašto, to nije bio Gvozdenović kakvog ga znam.

...................
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610Sub 2 Mar - 12:50

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nedeljko Gvozdenovic   Nedeljko Gvozdenovic - Page 2 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Nedeljko Gvozdenovic
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Slikarstvo-