Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 I to smo mi - etno tema

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Pet 12 Apr - 12:33

I to smo mi - etno tema - Page 2 Zenska_nosnja_1










love
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Pet 12 Apr - 12:35

Шајкача

I to smo mi - etno tema - Page 2 %D0%A8%D0%B0%D1%98%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B0

I to smo mi - etno tema - Page 2 Srpska_nosnja

Српска народна ношња

Шајкача је врста капе од материјала шајак. Шајкача је српска национална, изворно војничка капа, коју носе сељаци из централне Србије и данас у свакодневном животу. Материјал „шајак“ се прави од вуне те је згодна за ношење и лети и зими јер држи константну температуру главе. Зими, бочне стране шајкаче могу и да се спусте на уши. Згодно се и савија, те се може носити и испод нарамењаче или за опасачем.

I to smo mi - etno tema - Page 2 432px-%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B8_1901

Најчешће је сивомаслинасте боје, што асоцира на војску, али може бити и других боја, плава, или тегет.

Историја

Увођење свакодневне одеће као опште униформе донело је неке нове облике и делове одеће који ће у потоњим временима постати синоним српске униформе. Као покривало главе уведена је шајкашка капа по узору на свакодневну капу шајкашког, граничарског батаљона аустријске војске – која је добила назив „шајкача“ и која ће после српско-турских ратова постати национална капа српског народа. Један документ о бекству војника из јединице из 1865. године и фотографија бугарских легионара на школовању у Србији из 1868. сведоче да је у употреби била и пре доношења прописа 1870. године.

I to smo mi - etno tema - Page 2 800px-Bogosav_Joksimovi%C4%87

Војници и нижи чинови свих родова оружја (осим жандармерије) као и старешине народне војске носили су суро-плаву капу без испуске, по форми врло сличну граничарској капи , постављену белим платном. Обична капа официра била је од угасито плаве чоје са правим сунцобраном, по облику налик француској капи – кепију. У наоколо по средини капе ишла су два златна или сребрна ширитића за више и један за ниже официре. Темено поље било је спојено са доњим делом капе до хоризонталних ширитића, једним златним или сребрним гајтаном по шавовима са све четири стране. На темену је била извезена шара у облику двоструког (осмоелиптичног) крста златним или сребрним ширитом према боји дугмади на гуњићу или мундиру. На предњој страни официри носе тробојну кокарду са почетним словима имена и презимена владајућег књаза.

Шајкача по уредби из 1896. је тамно плава (и данас се виђа у тој боји као део народне ношње), а по уредби из 1908. Српска војска уводи међу првима у Европи заштитну сиво-маслинасту походну униформу, чији је шајкача саставни део.

I to smo mi - etno tema - Page 2 800px-BwII_kratovo

После Првог светског рата Шајкача је као саставни део војничке униформе коришћена и у Југословенској војсци. Након Априлског слома Краљевине Југославије, шајкачу као капу носе припадници оба антифашистичка покрета - Југословенска војска у отаџбини и Народноослободилачка војска Југославије. Униформе предратне Југословенске војске коришћене су током рата и од стране квинслишких формација - СДС и СДК.

I to smo mi - etno tema - Page 2 Vojska_Ada_Ciganlija

Шајкача је као део униформе, после Другог светског рата, у Југословенској армији замењена титовком која је током рата фаворизована од стране Партизанског покрета.

Током ратова на подручју бивше Југославије многи српски добровољци и припадници паравојних формација носе шајкаче, а у војсци Републике Српске је коришћена као саставни део официрске униформе у маскирном дезену.

I to smo mi - etno tema - Page 2 794px-Albanska_golgota1

Према томе, Срби су у своју ношњу уврстили војничку капу, а не обрнуто. Занимљива је и прича о пандану шајкаче - титовки. Она је узета од совјета који су је звали пилотка. Оно што мало људи зна, то је да је пилотка изворно била капа за пилоте Царске Русије и уведена је 1917 (црне боје, од кадифе, са сребрним тракама на темену). Као и шајкачу, једни су је измислили а други прославили.

I to smo mi - etno tema - Page 2 PSF04


wiki.










I to smo mi - etno tema - Page 2 F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Pet 12 Apr - 12:37

I to smo mi - etno tema - Page 2 Bunjevacka%20nosnja

Bunjevačka nošnja










I to smo mi - etno tema - Page 2 F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Pet 12 Apr - 13:18

I to smo mi - etno tema - Page 2 Nosnja%20okoline%20beograda


Nošnja okoline Beograda










I to smo mi - etno tema - Page 2 F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Pet 12 Apr - 13:22

I to smo mi - etno tema - Page 2 Nosnja%20bosilegradskog%20krajista%201

Nošnje bosilegradskog krajišta

I to smo mi - etno tema - Page 2 Nosnja%20bosilegradskog%20kraja%202










I to smo mi - etno tema - Page 2 F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:13

I to smo mi - etno tema - Page 2 21931394










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:13

I to smo mi - etno tema - Page 2 Okolina_beograda_bacevac_etno_kuca_zornica_kuca-beograd-44136










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:13

I to smo mi - etno tema - Page 2 3










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:14

I to smo mi - etno tema - Page 2 08










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:14

I to smo mi - etno tema - Page 2 Enterijer-brvnare










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:15

I to smo mi - etno tema - Page 2 Orijentalni_enterijer_5










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:15

I to smo mi - etno tema - Page 2 179










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:16

I to smo mi - etno tema - Page 2 Enterijer










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:16

I to smo mi - etno tema - Page 2 4










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:18

I to smo mi - etno tema - Page 2 Etno_selo_stanisic_004










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Čet 22 Avg - 19:18

I to smo mi - etno tema - Page 2 Pb260925










love
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Sub 26 Jul - 21:36

Narodna nošnja Srbije

I to smo mi - etno tema - Page 2 1

Srpska narodna nošnja zauzima istaknuto mesto u tradiciji i kulturi srpskog naroda. Njena uloga kroz istoriju je veoma bitna kao simbol etničkog identiteta, a ističe se i po likovnim i estetskim vrednostima. Do nas su uglavnom stigne sačuvane odevene celine iz 19. i prvih desetina 20. veka, sa raznolikim oblicima i ukrasima kako u ženskim, tako i u muškim nošnjama.

Svaku oblast koju su naseljavali Srbi kroz istoriju, karakterisala je posebna nošnja. Po načinu odevanja prepoznavalo se ne samo ko je odakle, nego i u kojoj etničkoj odnosno nacionalnoj zajednici pripada.

U svoj istorijskom razvoju, raznovrsne narodne nošnje imale su mnogostruka značenja u životu naroda, ali su bile izložene i mnogobrojnim uticajima, tako da osim obeležja vremena u kome su rukotvorene i nošene, sadržani su i drugi odevni elementi iz proteklih vremena…

I to smo mi - etno tema - Page 2 21










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta I to smo mi - etno tema - Page 2 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610Sub 26 Jul - 21:42

Vrednosti kulture Srbije

Iako se Srbija vekovima nalazila na prostorima čestih ratova, razaranja, požara i seoba, na vihornim putevima koji su vodili iz Evrope na Istok i sa Istoka u Evropu, u njoj je ostalo bogato kulturno-istorijsko nasleđe. Raznolikost i bogatstvo spomenika nastalih u prošlosti i njena prirodna lepota, čine Srbiju veoma zanimljivom zemljom i sastavni deo su njene turističke privlačnosti.

I to smo mi - etno tema - Page 2 61c8403bf33118b8e22c9946a5546300

Svedočanstva o praistorijskom životu na ovom području su brojna arheološka nalazišta. Lepenski vir, prva privredno-društvena struktura iz 6500 i 5500 godina pre nove ere, Starčevo iz ranijeg neolita 5500 do 4500 godina pre nove ere i Vinča iz kasnijeg neolita 4500 do 3200 godina pre nove ere, svedoče da je ovde tokom milenijuma bilo kulturno središte praistorijskog sveta.

I to smo mi - etno tema - Page 2 E764714c8ab7d6429e6bc89a004d24ec

O šest vekova rimske imperije na području Srbije danas svedoče ostaci značajnih rimskih puteva i gradova – Gamzigrad, Sirmijum, Medijana, sa raznovrsnim građevinama.

I to smo mi - etno tema - Page 2 0174

Gračanica

Jedna od najznačajnijih sačuvanih spomeničkih celina u Srbiji su pravoslavni manastiri, nastali u razdoblju od 12. do 17. veka. Razmešteni su od Fruške gore na severu, preko doline Morave i Ibra do Kosova i Metohije. Kompleks Stari Ras sa Sopoćanima, manastir Studenica i manastir Visoki Dečani sa Pećkom patrijaršijom, Gračanicom i crkvom Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, pod zajedničkim nazivom „Srednjovekovni spomenici na Kosovu (Srbija)“ nalaze se na UNESCO Listi svetske baštine.

I to smo mi - etno tema - Page 2 STUDENICA_MONASTERY

Studenica










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta I to smo mi - etno tema - Page 2 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




I to smo mi - etno tema - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: I to smo mi - etno tema   I to smo mi - etno tema - Page 2 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
I to smo mi - etno tema
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Etno muzika
» Srpski turizam - Etno Sela
» Etno muzika
» Etno i tribal modni motivi
» Etno centar na Rtnju
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Putovanja ::  Turizam :: Srbija :: Tradicionalna Srbija-