Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Све више самаца

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Све више самаца   Све више самаца Sat610Ned 5 Feb - 17:09

Све више самаца

У Србији све више самица и самаца, а све мање новорођенчади. Одлагање заснивања породице и родитељства последица је многих фактора, међу којима и финансијски, али и узрок старења и опадања броја становника.

Истраживања показују да у Србији једна жена роди у просеку 1,4 деце, с друге стране, има чак 2,8 намерних побачаја. Одлагање ступања у брак али и родитељства, стручњаци објашњавају тешким финансијским стањем, али и другим друшвеним и професионалним захтевима.


Тамара Мојсић, мајка трогодишњег Растка, још не размишља о другом детету. Каже, много је улога и обавеза које мора да испуни.

"О проширењу породице не размишљам зато што размишљам и о каријери, да се усталим и стабилизујем. Проблем је и што се у данашње време жене тешко реше да роде и чак прво дете, то ураде јако касно тако да о другом детету не размишљају", каже Тамара.

Одлагање заснивања породице и родитељства последица је многих фактора, али и узрок старења и опадања броја становника, што је показао и последњи попис, према коме нас је мање за град величине Ниша.

Демограф Владимир Никитовић каже да од "беби бум" периода, односно од експлозије рађања после Другог светског рата, нисмо имали ни близу такав ниво, данас је 40 посто мање рођених него тада по једној генерацији.

"Педесет генерација није оставило довољно потомака да се дугорочно замене. Само у задњих 20 година, свака генерација оставља практично 30 одсто мање потомака иза себе него што је она сама била. У будућности је врло извесно да ће становништво Србије и старити и смањивати се", каже Никитовић.

Просечни српски младожења има скоро 33 године, а млада око 29.

"У нашој култури највећи број домаћинстава је трогенерацијски - то значи да ви из дечје собе идете у свој брачни кревет и то кад вам родитељи умру. Ми имамо вештачки продужену адолесценцију и онда се теже доносе зреле одлуке, онда се остаје у другом стању а није - ја желим дете", рекла је Невена Чалоски Херцог, психијатар.

Одлагање родитељства са собом носи замку да уме да потраје унедоглед, па чак и до тренутка када је касно за потомство, наводе стручњаци. На западу се то, на пример, решава тако што жене, због професионалних изазова, замрзавају ембрионе или јајне ћелије или користе сурогат мајке.


RTS










Све више самаца Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Pon 6 Feb - 3:06

Čemu čuđenje? Shocked

Oni koji rade imaju bijedne plaće. I ne znaju da li će otkaz dobiti danas ili sutra. O onima koji ne rade ne treba bi govoriti.

Normalno je i odgovorno da se ljudi ne žene. A pogotovo da ne rade djecu. Very Happy










love
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Pon 6 Feb - 8:22

Pa ne znam, happy ..mislim da bi za brak i život možda bilo bolje da se "udruže" sredstva , imalo bi se više za život.. happy
Za decu treba više para,to je tačno, ali uvek sam mislila da ako se ima za jedno, biće i za drugo..mislim, ne mora za drugo da se kupuje mnogo garderobe i sitnica, ako se sačuvaju stvarčice od prvog.. happy

Ne bi trebalo toliko da se razmišlja unapred, pa setimo se samo naših roditelja i vremena kada su oni počinjali zajednički život i uslova u kojima su oni živeli..Ako su oni tada imali dovoljno za nas, zašto ne bismo i mi imali za našu decu danas? Jedina razlika je što mi tada nismo od svojih roditelja zahtevali najnoviji model kompjutera ili firmiranu garderobu, nego smo nosili ono što smo imali i zabavljali se sa drugim stvarima....










Све више самаца Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Pon 6 Feb - 10:17

Lakše je biti samac Senka, živjeti s roditeljima , pa ako radiš probati nešto uštedjeti za budućnost.

Vidiš koja su vremena. Nijedno zaposlenje nije sigurno. I kako da obični mladi ljudi planiraju budućnost. Recimo, oboje rade. Uzmu se, a nakon toga iznajme stan i počnu zajednički živjeti. Tko si ovo može priuštiti, vjerovatno se i ranije ženi-udaje. Ali oni koji su nesigurni u ono što im sutra nosi, pa se boje da nakon braka ne dobiju otkaz i dovedu se u situaciju da nemaju od čega živjeti, normalno je da brak odgađaju. Very Happy










love
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Pon 6 Feb - 18:42


Ako tako razmišljaju onda nije ni čudo što je više samaca..Danas je sve nesigurno, a ako ćemo čekati sigurna vremena, ko zna da li ćemo ih dočekati za svoga života. confused
Ipak mislim da ne treba o tome razmišljati mnogo, već ako se nadje osoba sa kojom bi mogli provesti ostatak života zajedno, treba to uradi odmah i ne gubiti vreme uzalud...sat kuca , vreme prolazi, a posle bude kasno i za decu i za sve...










Све више самаца Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Pon 6 Feb - 18:56

Mišljenje mi je podeljeno, zaista:
Razumem o čemu Abo govori, to je naša realnosti i prevlika
je odgovornost u današnje vreme preuzeti rizik za još nečiji
život, stvoriti ga a ne biti u mogućnosti da mu pružiš ono što
što mu pripada...
S druge strane, ako bi se čekalo da se stvore uslovi za kakvo
takvo normalno življenje - gde će nas to odvesti...?
Ja lično, još nemam hrabrosti da stvaram porodicu jer nisam
sigurna da ću umeti da se nosim sa svim poteškoćama koje
me očekuju....Nije ni to u redu, znam - predati bitku bez borbe,
ali....


Poslednji izmenio Dinka dana Pon 6 Feb - 19:28, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Pon 6 Feb - 19:21


Nisu te poteškoće toliko strašne ni komplikovane, sve zavisi od toga kako se vas dvoje dogovorite i podelite obaveze i dužnosti Laughing Ipak, nije u redu da samo jedan snosi sve, a drugi da ne pomaže ništa ili da se pravi balkanac angry Zato sam mišljenja da bi možda bilo bolje proživeti barem neko izvesno vreme zajedno pre braka i dece, pa onda uvideti dali ste vas dvoje jedno za drugo i koliko ste u stanju da podnosite mane onog drugog. happy Ali ni to vreme ne treba da traje godinama pa da se na kraju naviknete na život bez obaveza i odustanete od stvaranja porodice, radi sebičnih razloga.














Све више самаца Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Pon 6 Feb - 23:19

Nisu problem ljudi u vezi i njihovi odnosi. Oni koji se vole te teškoće će bez problema prebroditi. Problem je sigurnost posla i pare. kako se odlučiti na brak, kada ne znaš da li ćeš sutra ostati bez posla ili ako ne zarađuješ dovoljno za život. Pa gdje još onda raditi djecu. Mislim da su to uzroci zašto se ljudi ne žene i dobijaju djecu. Very Happy










love
Nazad na vrh Ići dole
dusajuca

  

dusajuca

Ženski
Poruka : 8125

Lokacija : Banat

Učlanjen : 09.08.2012


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Uto 18 Sep - 17:03

Po meni sve je vise samaca i samica zbog sebicnosti i egoizma.Ili nezrelosti. Sad cete drvlje i kamenje po meni,znam.Imam ih nekoliko na poslu,sto muskih,sto zenskih,nekoliko u familiji,nekoliko u komsiluku.Tu su negde okvirno svi oko 33-36 godine.Sta im je zajednicko?
Svi imaju neke iscasene predstave o tome kako bi njihov zivot trebao da izgleda.Da li su zapadne tv serije,ili neke promene vrednosti toliko uticale,nesto jeste.Uglavnom,devojke smatraju da u obzir dolaze muskarci sa stanom,dobrim autom,bez zivih roditelja,sa primanjima koja ce naravno trositi na kupovinu,muskarci bi isto to,samo sto bi neki izgled sa oblinama,svaka im je daska,uz to bi da ne izlaze iz kladionice,o obavezama da ne govorimo.Da ,i svima su puna usta kako se zivi na zapadu.Kao da svaki prosecan gradjanin na zapadu ima sopstvenu kucu,kao da i tamo ne ostaju bez posla,menjaju po pet,sest zanimanja u svom zivotu..
Generalno mislim da su nezreli.Jer nijedno opravdanje ,materijalne i finansijske prirode,ne pije vodu,jer,bar ja ne pamtim,da je na nasim prostorima bilo neko veliko finansijsko blagostanje koje se drasticno promenilo.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Sre 19 Sep - 10:36

čist sebičnost ,egoizam i materijalizam .... mislim da je to produkt velike raznmaženosti da u životu je bitan samo kao jedinka ... i ranije se teško živelo i mnogo teže radilo , još i patrijahalni odnos kuće i nije bilo takvog stava da je dete teret već blagoslov i velika radost ,jer imati dete je nešto što si najlepše postigao u životu ... pokrivanjem i sakrivanjem iza nečega i nalaženje uvek nekih razloga kao odlaganje je neiskrenost velika tj laganje u cilju opravdati sebe ... složila bih se sa dusajuca, ovaj tempo života koji kao svetski biti IN stvara svu negativnost , kič i šund izopačio je svako merilo normalnosti , od ovih silnih tv programa , raznih anketa istraživanja kao savet za bolji život .... stvara se generacija somoljublja a to nije dobro ... o ovome bi moglo se mnogo više reći al ipak potrebna je iole imalo prisebnosti da s nekim stvarima u životu nema eksparimentisanja kao stvaranje porodice ,jer porodica je bitisala kroz sve vekove uvek kao prva i najbitnija stvar u životu koju moraš imati ,stvoriti i sačuvati ....
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Uto 28 Avg - 14:41

Niko ne zna koliko ljudi u Srbiji živi samo ili - sa kućnim ljubimcem. Preciznije podatke dobićemo na jesen, posle...
Stoljeće u kojem živimo stoljeće je samaca, piše Quartz. Podaci iz popisa stanovništva SAD-a kažu da je 2015. godine u SAD-u živjelo 109 milijuna samaca starijih od 18 godina, dok The Washington Post piše da je glava kuće u 59 milijuna kućanstava samac. Oba broja predstavljaju znatan rast u odnosu na 2006. godinu.
Istraživački centar Pew 2014. godine procijenio je da će u trenutku kada današnje mlade osobe napune 50 godina svaki četvrti biti neženja koji se nikada nije vjenčavao.

Mnogi su počeli paničariti zbog sve većeg broja samaca. US News & World Report prenosi da određeni broj Amerikanaca vjeruje da su moralne vrijednost njihove države loše te da se nastavljaju kvariti. Jedan od glavnih razloga za to navode samački život.
Međutim, znanstvenica Bella DePaulo misli da rastući brojevi samaca nisu razlog za brigu već da su razlog za veselje. 'Moja su mi istraživanja otkrila da samci pozitivno utječu na naše gradove i zajednice te na naše rođake, prijatelje i susjede', pojašnjava DePaulo. 'Postoji šansa da će ovaj trend redefinirati tradicionalna značenja doma, obitelji i zajednice.'

Zajednice su godinama diljem SAD-a organizirane u nakupine nuklearnih obitelji koji žive svojim domovima u predgrađu. Taj aranžman međutim čini se ne funkcionira.

Prema nacionalnoj anketi koja se provodi od 1974. godine do danas, šanse da će osobe koje žive u predgrađima biti prijatelji sa svojim susjedima nikada nisu bile niže. Osim toga, izostanak susjeda je najveći u predgrađima zbog velike udaljenosti između kuća i čini se smanjenje želje te mogućnosti za socijaliziranjem.

No, određene studije sugeriraju da samci ne slijede te trendove. Studija objavljena u časopisu Društvenih i osobnih odnosa kaže da će samci prije od osoba u braku potaknuti, pomoći i družite se sa svojim prijateljima i susjedima. Također, samci će prije onih u braku posjetiti, podržati, savjetovati i ostati u kontaktu sa svojom braćom, sestrama i roditeljima.

Naime, samci najčešće žive u gradovima te više sudjeluju u radu civilnih udruga, javnim događajima, pohađaju satove iz umjetnosti i glazbe te jedu vani od onih koji žive s drugima. Osim toga, samci češće volontiraju.

S druge strane, parovi koji usele zajedno ili se vjenčaju postaju izolirana jedinica, čak i ako nemaju djece.

Unatoč tome, samci su često stigmatizirani kao sebični i manje samopouzdani. Studije kažu da će čak i umrijeti ranije od parova. No, studije provedene na samcima otkrivaju da im u životu većinom ide sasvim dobro te da nisu tužni i usamljeni.

Samci se druže s raznovrsnijom grupom ljudi te su često zadovoljniji. Nasuprot tome, parovi koji žive u određenom stupnju izolacije češće imaju slabije mentalno zdravlje. Nadalje, određene studije su pokazale da su samci sigurniji u svoje mišljenje te da se više razvijaju kao osobe od bračnih drugova.

Samci više vrednuju rad te imaju više prilika uživati u samoći koja im je jako važna.

Ljudi u braku često svog partnera i svoju djecu, ako je imaju, stavljaju u centar svojih života. To se od njih očekuje, ali je to često i njihova odluka.

S druge strane, samci šire tradicionalno shvaćanje obitelji te komuniciraju sa svojom obitelji, prijateljima bivšim partnerima i mentorima. Samci svojem životnom prostoru pristupaju puno kreativnije od parova te žive u cijelom nizu aranžmana - od više-generacijskih kućanstava preko zajedničkog života s prijateljima do tradicionalnog samačkog života.

Oni koji cijene samoću, živjet će sami pa čak i ako su u vezi. Samohrani roditelji također žive u nekim zanimljivim aranžmanima koji uključuju dijeljenje životnog prostora s drugim samohranim roditeljima.

DePaulo navodi da je samački život danas ravnopravna opcija životu s partnerom. 'Kada samački život postane prava opcija, brak će također postati prava opcija. Manje će se ljudi vjenčavati kako bi pobjegli od samačkog života ili kako bi odigrali neke tradicionalne uloge', pojašnjava DePaulo.

Doba s više izbora nam slijedi, smatra DePaulo.
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610Uto 28 Avg - 15:06

više je para nego pre, ljudi mogu i samostalno živeti, ne treba im brak kao finansijska sigurnost. 

to nije nešto sposobnost novih generacija već se može zahvaliti nasledstvu generacije koja je posle 2. svetskog rata sve izgradila. od nule su napravili čudo, dok smo im se mi ladno posrali na poso i sve fabrike i ostalo što je vredelo uništili i rasprodali. 

imanja, stanove, vikendice, aute, ..... krckamo netenane. kad i to požderemo, možemo svi zajedno kolektivno da se ubijemo. skočimo u Dunav i pravac more Crno.  happy

biće poplavaaaaa  happy happy happy happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Све више самаца Empty
PočaljiNaslov: Re: Све више самаца   Све више самаца Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Све више самаца
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Porodica-