Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Ploče još nisu otišle u prošlost

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Ploče još nisu otišle u prošlost Empty
PočaljiNaslov: Ploče još nisu otišle u prošlost   Ploče još nisu otišle u prošlost Sat610Uto 10 Jan - 12:34

Ploče još nisu otišle u prošlost

Berza popularnih "vinilki" održava se svake nedelje u prestonici. Dolaze i stranci, kupuju iz čiste radoznalosti

Ploče još nisu otišle u prošlost Bgd-ploce_310x186

IAKO veliki broj Beograđana u kućama i stanovima i dalje ima gramofone svojih roditelja, baka i deka, koji ih podsećaju na "neka stara vremena", slušanje popularnih "vinilki" odavno je otišlo u zaborav. Međutim, sugrađani, ali i turisti iz inostranstva, koji i dalje slušaju gramofonske ploče, imaju priliku da ih svake nedelje pazare u klubu "Gan".

Na uglu ulica Miloša Pocerca i Sarajevske, ovaj objekat se svake nedelje pretvara u "vremeplov" gde se u "moru" ploča mogu pronaći albumi najpoznatijih rok sastava iz šezdesetih i sedamdesetih godina, kao što su "Bitlsi", "Djuran Djuran", "AC/DC", ploče Džimija Hendriksa, ali i pop ikona kao što su Madona i Princ.

Najskuplji komadi, prema rečima izlagača i kolekcionara, nisu uvek najstarije, već najređe ploče.

- Najskuplja ploča koju prodajem košta 6.000 dinara, a to je ona Petra Ugrina pod nazivom "Samo muzika" - kaže Sonja Kovačev. - Izdata je u veoma malom tiražu u Ljubljani 1979. godine. Inače, prodaja ide solidno, a svi zajedno se trudimo da nekadašnja berza "SKC" ponovo zaživi. Čini mi se da svakog meseca raste interesovanje za "vinilkama", iako me ljudi i dalje u neverici pitaju da li one i dalje postoje.

TEŽE I SKUPLjE

"VINIL" ploče i dalje se proizode, samo što umesto nekadašnjih 170, sada imaju deset grama više. Prema rečima stručnjaka, zvuk je nešto kvalitetniji i čistiji, ali su troškovi proizvodnje veći, pa su i ove ploče nešto skuplje.
Naša sagovornica radila je u prodavnici ploča i kaže da joj se redovno događalo da sugrađani dolaze sa pitanjem gde mogu da kupe gramofon, ili zamene dotrajalu iglu. Prema njenim rečima, to znači da se ploče i dalje slušaju, doduše, mnogo manje nego u inostranstvu.

- Ponovna ekspanzija gramofonskih ploča stigla je ranije u evropske zemlje nego kod nas, pa često imamo strance koji kupuju ploče domaćih pevača i sastava, iako ne znaju o kome se radi - sa osmehom objašnjava Sonja. - U pitanju je čista radoznalost, pa sam tako na štandu imala turiste koji su kupovali ploče Arsena Dedića i "Vatrenog poljupca".

U "Gan" klubu sugrađani mogu pazariti i kompakt diskove čija se cena kreće od svega 200 do 1.000 dinara, u zavisnosti od očuvanosti diska.

- Ja sam nekada diskove prodavao ispred zgrade "SKC" - kaže Žika, jedan od izlagača na berzi. - Od kako se sva muzika može pronaći na internetu, brzo i "za džabe", i prodaja je mnogo opala, ali i dalje ima zainteresovanih koji dolaze. Uglavnom su to kolekcionari i "fanovi" nekog benda ili pevača koji žele da imaju original CD, ali je zanimljivo da su danas ploče mnogo traženije, iako su od diskova skuplje i do tri puta!


ULAZ 100 DINARA

BERZA ploča održava se od prošle godine, a svi zainteresovani posetioci po ceni od svega 100 dinara, nedeljom u periodu od 12 do 16 časova, mogu "zaroniti" u svet gramofonskih ploča iz prošlog veka.

Najskuplji su, kako kaže Žika, rariteti i originali, dok se po ceni od 200 dinara mogu pazariti diskovi koji su mnogo slušani, pa im je i kvalitet lošiji.

MEĐU PRODAVCIMA ČAK I MUZIČARI

MEĐU izlagačima i prodavcima "pronašli" smo i Gorana, basistu grupe "Eva Braun".

- Pošto živim u Bečeju ne dolazim svake nedelje, već dva puta mesečno - kaže naš sagovornik. - Ploče se vraćaju među ljude, ali i dalje češće dolaze kolekcionari. U ponudi imam ploče čije se cene kreću od nekoliko stotina do nekoliko hiljada dinara, a najskuplja košta 4.000 i to je drugi album "Bitlsa", originalno kanadsko izdanje iz 1964. godine.

OD "ZANE" DO BRANKA KOCKICE

MLAĐI sugrađani koji verovatno nikada nisu slušali muziku sa starog gramofona za sebe mogu pronaći izdanja grupa "EKV", "Disciplina kičme", "Bijelog dugmeta", Olivera Mandića, ali i "Zane" i Marine Perazić.

Zanimljivo je i da je jedna devojka iz Slovenije pazarila ploču Branka Kockice, dok ploče klasične muzike niko ne kupuje.

novosti










Ploče još nisu otišle u prošlost Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
 
Ploče još nisu otišle u prošlost
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Gramofonske ploče
» Tektonske ploče
» Stare gramofonske ploče
» Budućnost ili prošlost?
» Lozinke su prošlost
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Putovanja :: Gradovi :: Beograd-