Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Empty
PočaljiNaslov: Raskrinkani mitovi o kontracepciji   Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Sat610Čet 25 Avg - 20:46

Raskrinkani mitovi o kontracepciji

Danas postoji više vrsta kontracepcije nego ikad, ali ljudi nikad nisu bili u većim zabludama vezanim za sprečavanje neželjene trudnoće.

Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? 21459721244e54e0ae04025580240694_orig

U Velikoj Britaniji tri od četiri žene koriste neku vrstu kontracepcije, ali ipak ostaju trudne.

Kontraceptivna pilula je jedno od najvećih otkrića 20. veka koje daje ženama kontrolu nad svojim telom. Ipak, pola veka nakon njenog stvaranja i dalje se rade abortusi ili se rađa mnogo neželjene dece.

Jedno istraživanje je pokazalo da možda ne biraju pravilno načine kontracepcije. Jedna od dve žene provede manje od pola sata birajući pilule, što je manje nego što je potrebno da se odabere dobra mašina za pranje veša.

Neizbežno, odluke koje su bazirane na poluistinama i tračevima, pre nego na pravilnom informisanju, su pogrešne i nose sa sobom brojne posledice.

Predstavljamo vam nekoliko raskrinkanih mitova o kontracepciji, koji će možda učiniti da birate bolje.

Pilula je najefikasnije sredstvo kontracepcije

Istina: „Na papiru“ pilula može da zakaže u svega 0,3 odsto slučajeva, što je čini jednom od najefikasnijih sredstava kontracepcije. U stvarnom životu, međutim, ona „omane“ u gotovo osam odsto slučajeva, a jedna od 12 žena zaboravi da popije oko četiri pilule svakog meseca.

Najrizičnije vreme da zaboravite da uzmete pilulu je posle nedelje pauziranja, a isto važi i za kontraceptivne flastere.

Šta činiti: Uz konsultacije sa vašim ginekologom , odaberite pilule koje vam odgovaraju, ili neko drugo sredstvo kontracepcije koje treba da odgovara vašim navikama i stilu života.

Kondomi su korisni samo zbog sprečavanja polno prenosivih bolesti

Istina: Dostupni u više debljina, veličina i tekstura, sa sofisticiranim lubrikantima, kondomi su idealni i za „sveže“ parove, kao i za one koji su u dugoj vezi. Ako se pravilno upotrebljavaju, nema razloga za strah od neželjenih posledica, trudnoće ili infekcija.

Šta činiti: Insistirajte na upotrebi kondoma, čak i ako vaš partner ne želi da ga koristi.

Spirala može da uzrokuje sterilnost

Istina: Samo osam odsto žena koristi dugoročnu kontracepciju, uključujući potkožne implante, injekcije i hormonalne spirale, ali je upotreba najveća u Skandinaviji. Razlog tako slabe zastupljenosti je uglavnom neinformisanost.

Takva vrsta kontracepcije pogodna je za žene svih godina, sve su efikasne i lako se uklanjaju. Ne izazivaju neplodnost, sa izuzetkom injekcije, koja može odložiti začeće na nekoliko meseci.

Šta činiti: Pronađite dobrog specijalistu za implantaciju spirale, jer to treba da obavi neko sa dugim iskustvom.

Najbolje je informisati se preko drugarica

Istina: To je najgori način informisanja, ali nažalost, veoma čest. Uglavnom žene, „poučene“ tuđim iskustvima donose pogrešne odluke, ne znajući da je telo svake žene različito i drugačije deluje na različite vidove kontracepcije.

Šta činiti: Sami se informišite putem interneta, ili još bolje, kod svog lekara.

Kontracepcija samo sprečava začeće

Istina: Različita kontraceptivna sredstva mogu doneti brojne koristi po zdravlje. Ako imate teške mesečne cikluse ili endometriozu, neke pilule mogu olakšati probleme.

Kombinovane pilule mogu smanjiti bolne menstruacije i PMS, ali i ublažiti akne i sindrom policističnih jajnika. Za nizak libido postoje sredstva poput kontraceptivnog prstena koji poboljšava protok krvi u genitalnom području i povećava libido.

Mnogo studija dokazalo je da pilule sa niskim nivoom progesterona poboljšavaju raspoloženje i sprečavaju isušenost vagine.

Šta činiti: Obavezno uzeti u obzir sporedne efekte prilikom odabira pilula.

Kada ne želite više dece, sterilizacija je najbolje rešenje

Istina: Sterilizacija je efikasan metod koji se od nedavno obavlja ubrizgavanjem implanta u falopijeve tube i potpuno je bezopasan. Međutim, sterilizacija ne dozvoljava da se predomislite. Korištenjem spirale postižete isti efekat, a ipak, ako poželite možete imati decu.

Šta činiti: Razmotrite sve opcije, pre nego što se odlučite za sterilizaciju.

Lekari očekuju da znate sve o kontracepciji

Istina: Ni jedan lekar ne očekuje da je njegov pacijent stručnjak. Nema razloga da se stidite zbog toga što ne znate sve o kontracepciji, ali ne smete dozvoliti sebi da nikoga o tome ništa ne pitate.

Šta činiti: Postoji oko 15 različitih načina kontracepcije. Informišite se, pre nego što posetite stručnjaka, a zatim njega pitajte sve što vam nije jasno.



b92.net










Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Empty
PočaljiNaslov: Najbizarniji kontraceptivi istorije   Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Sat610Pon 5 Sep - 9:02

Najbizarniji kontraceptivi istorije

Šta god mislili o planiranju porodice, kontracepcija nije izum 20. veka. Čak i u vreme pre Nove ere, žene su dolazile do najrazličitijih sredstava kojima su pokušavale da spreče trudnoću. Predstavljamo vam najbizarnije.

Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? 14092112554e60bb217ab60646660713_extreme

1. Strihnin, arsenik i živa

Odmah ste primetili da ovde nešto nije u redu. Ovi otrovi ne samo da treba da se nalaze na prvom mestu najbizarnijih kontraceptivnih sredstava, nego i najsmrtonosnijih.

Popularizovani su u drevnoj Kini, a žene su ga koristile noću. Osim što su sprečavali začeće, ubijali su svaku trezvenost, a mnoge su čak i umrle zbog prevelikih doza.

2. Delovi životinja

Gotovo deluje neverovatno da su žene koristile testise životinja poput lasica ili jazavaca kako bi sprečile trudnoću.

Ipak, taj metod kontracepcije bio je u širokoj upotrebi u Srednjem veku. Žene su odsecale testise pomenutih životinja i vezivale ih za unutrašnji deo butina.

Kako je taj „ukras“ sprečavao začeće nije poznato, ali kasnije su lovci u Kanadi koristili jazavičje testise u nekoj vrsti zaštitnog tonika koji su ispijale žene.

3. Kozija bešika

Upotreba kozijih mokraćnih bešika u kontracepciji seže u 150. godinu pre Nove ere.

Ona je zapravo bila preteča današnjih ženskih kondoma. Kralj Krete, Minos ga je izmislio, jer je prema legendi, na vladara pala kletva da mu se seme pretvara u zmije i škorpije.

4. Koka-Kola

Sredinom prošlog veka, kolale su glasine da je to gazirano piće napravljeno od odličnog spermicida.

Nije prošlo mnogo vremena, a slične priče su se pojavile za Pepsi. Ma koliko delovalo neverovatno, u tim govorkanjima ima i nešto istine.

Ova pića spermatozoide čine nepokretnim, ali zamislite da zbog toga posipate svoje genitalije litrima lepljive, gazirane tečnosti?


5. Dijafragma od opijuma

Korišćena je na Sumatri kao vrlo nepouzdano sredstvo kontracepcije.

Zapravo, opijum je stavljan u vaginu, kako bi navodno sprečio trudnoću. Morate priznati da je to prilično „uvrnuto“, a uz to i potpuno beskorisno.

6. Kožni kondomi

Ljudi s početka 15. veka su ih mnogo voleli. Za izradu su koristili životinjske iznutrice, ali to nažalost nije bilo dovoljno da spreči epidemiju sifilisa.

Iako su se Holanđani ponadali da će neka finija koža biti efikasnija i po nju otišli čak u Japan, razlika je bila neprimetna.

7. Izmet

Ovaj bizarni način kontracepcije je jedan od najstarijih i datira iz 1500. godine pre Nove ere, a začet je u drevnom Egiptu.

Nekoliko validnih dokumenata pokazuje da je tada postojalo više recepata da se spreči začeće i između ostalih i ovaj: potrebno je pomešati krokodilski izmet sa medom i kiselim mlekom.

Navodno je taj „losion“ bio veoma efikasan, a čak je sprečavao i neke bolesti.


b92Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? 1493908284e60bb215f8cd716265569_orig
Kondom od životinjske membrane










Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Empty
PočaljiNaslov: Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne?   Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Sat610Pon 31 Okt - 18:28

Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne?

Kontraceptivne pilule "džez" i "jasmin", nemačke farmaceutske kompanije "Bajer" (Bayer), opet su na tapetu.

Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? V222287p0

Kontraceptivne pilule koje sadrže sintetički hormon "drospirenon", kao što su "džez" i "jasmin", mogu da povećaju opasnost od stvaranja krvnih ugušaka za 1,5 odsto u odnosu na pilule koje sadrže hormon "levonorgestrel", pokazali su rezulati istraživanja američke Uprave za kontrolu prehrambenih i farmaceutskih proizvoda (FDA).

FDA je došla do tog zaključka na osnovu analize rezultata istraživanja obavljenih na 800.000 žena koje su koristile različite oblike kontracepcije u periodu od 2001. do 2007. godine.

Tablete "džez" i "jasmin" su slabo dozirane kontraceptivne pilule koje u sebi sadrže "drospirenon" i "etinilestradiol" (estrogen uobičajen u oralnim kontraceptivnim sredstvima) i danas su među naprodavanijima u svrhu kontracepcije.

Kontraceptivne pilule "džez" i "jasmin" ranije su već bile na tepetu. U Sjedinjenim Američkim Državama čak 129 žena tužilo je "Bajer", tvrdeći da im je korišćenje kontraceptivnih pilula iz linije "jasmin" ozbiljno ugrozilo zdravlje.

(Tanjug)










Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Empty
PočaljiNaslov: Tinejdžerka doživela sedam srčanih udara zbog anti bebi pilula   Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Sat610Pon 26 Nov - 19:45

Tinejdžerka doživela sedam srčanih udara zbog anti bebi pilula

Alis Klark je sa devetnaest godina doživela srčani udar, nakon što je uzimala Mikroginon, kontraceptivnu pilulu i to samo mesec dana. Medicinska istraživanja otkrila su kod nje “hiljade” krvnih ugrušaka na srcu i plućima. Do 30 žena u 100.000 koje koriste ovaj vid kontracepcije razvije potencijalno opasne krvne ugruške.

Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? 570504-anti-bebi

Alis je iznenadno doživela prvi srčani udar u svojoj kući, a do momenta kada je primljena u bolnicu ekipa Hitne pomoći je “oživela” čak sedam puta. Njeno stanje je bilo toliko teško da su Rodžer (61) i Freda (60), njeni roditelji, pozvani u bolnicu kako bi se pozdravili sa svojom ćerkom.

Prilikom istraživanja otkriveno je na hiljade krvnih ugrušaka koji su prešli iz njene noge u srce, pa zatim i u oba plućna krila, ali nakon hitnih injekcija protiv zgrušavanja krvi i dva dana provedena na intenzivnoj nezi, Alis je počela da se oporavlja.

- Da imam preko 25 godina pretrpela bih ozbiljna oštećenja na mozgu koja bi me pratila celog života, ali pošto sam mlada uspela sam da se oporavim – kaže Alis.

Sada, nakon više od tri godine testiranja specijalista sa UCL potvrđeno je da je njeno stanje zaista izazvano kontraceptivnom pilulom.

Alis se odmarala u svom domu, nakon povrede sa jahanja, kada su se pojavili prvi znaci infarkta. Krenula je uz stepenice da razgovara sa svojom majkom kad joj se odjednom zavrtelo u glavi.

- Imala sam neopisivu želju da sednem, ali umesto toga ja sam izgubila svest i naglavačke pala niz stepenice udarivši u zid. Lice mi je bilo prekriveno krvlju. Znala sam da nešto ozbiljno nije u redu i rekla sam roditeljima da pozovu Hitnu pomoć. – rekla je Alis.

Dok je ekipa Hitne pomoći stigla, Alis je imala užasne bolove u grudima.

- Bila sam prestravljena, nisam znala šta se dešava i mogla sam da vidim da su moji roditelji podjednako uplašeni. Ekipa Hitne pomoći me je stavila u kola, ali srce mi je stalo na putu do bolnice. Povratili su me, ali onda sam doživela još jedan infarkt, pa još jedan, pa još jedan… Do trenutka kada sam primljena u bolnicu doživela sam sedam skoro fatalnih srčanih udara. Moji roditelji su pozvani da se pozdrave sa mnom i niko nije čak ni spomenuo da postoji šansa da ću preživeti – rekla je Alis.

Nakon što se oporavila, lekari su joj objasnili da više neće moći da trenira preponsko jahanje.

- Upozorili su me da su mi pluća oštećena i znala sam da bi bilo glupo kad bih pokušala da ostvarim karijeru u atletici.- rekla je Alis.


Daily mail










Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Empty
PočaljiNaslov: Re: Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne?   Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Neke kontraceptivne pilule su ipak opasne?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Proverite pod hitno oznake na bocama: Možda pijete opasne hemikalije!
» Slabe na opasne momke
» Koje su sve namirnice opasne za zdravlje?
» Antene mogu biti opasne za zdravlje
» Komarci više "vole" neke ljude
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Zdravlje-