Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Ko su vam preci?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Uto 25 Okt - 9:43

Ko su vam preci? P_883f80004c


Sigurno ste i vi bar jednom gledali požutele porodične fotografije i pitali se kakvi su bili ljudi ti vaši preci, čime su se bavili, šta ih je interesovalo, šta su radili. Niste usamljeni! Potraga za poreklom postaje sve popularniji hobi i u svetu i kod nas.


Samo da vas upozorimo: to je hobi koji, ako se njime iole ozbiljno bavite, zahteva puno vremena i mukotrpnih pretraga po starim arhivama, crkvenim knjigama, privatnim dokumentima... U svetu postoje službe kojima možete odneti sve podatke do kojih ste uspeli da dođete i koje će dalje (za priličnu sumu novca, razume se) nastaviti potragu za vašim precima i obavestiti vas o rezultatima. Kod nas takvih službi nema; ako vas zanima da li ste, makar i u dalekom, srodstvu sa Nemanjićima, moraćete to sami da utvrdite.


Odakle početi? Sakupite sve stare fotografije i dokumente do kojih možete doći. Razgovarajte s bližom i daljom rodbinom, i mlađom i starijom. Mlađi deo vaše rodbine se možda i sam zanima sličnom potragom, a stariji su dragocen izvor informacija. Vaš deda-ujka mogao bi da se seća svog dede, možda i pradede, a to je već dvestotinak godina u prošlost. Ne zaboravite da proverite i sve stare dokumente koje vaša rodbina ima. Ako ništa drugo, naslušaćete se zanimljivih priča - možda je pradeda bio čuveni putnik, a za jednu od prababa pričalo se da je veštica jer je svaku biljku poznavala i lečila ljude bolje od bilo kog
lekara?


Pošto ste se napričali s rodbinom i pootimali, pardon, iskopirali ili pozajmili sve iole korisne dokumente, možete nastaviti s pretragom opštinskih dokumenata, a za starije podatke i crkvenih knjiga. Možda mogu pomoći i bibliotečke arhive; možda će biti potrebno da prokrstarite Srbijom (ili i dalje) kako biste pretražili mesta odakle su vaši preci došli. Već liči na avanturu, zar ne? Nije baš jeftin hobi, ali jeste zanimljiv.


Razume se, tu je i Internet. Za početak, u bilo koji pretraživač unesite reč "genealogy" i dobićete uvid u listu od preko 80.000 adresa na kojima možete nastaviti potragu. Premda ova varijanta nije naročito korisna ukoliko vaši preci nisu bili skloni putovanju, odlično je (i prilično jeftino) rešenje za svakog pretka koji je, recimo, pre sto godina otputovao u Ameriku i od tada ga niko iz porodice nije ni video ni čuo. U tom slučaju, preko Interneta ćete moći da nađete brojne banke podataka a i, nimalo beznačajno, brojne istomišljenike koji će biti srećni da vam pomognu u potrazi za davno nestalim pretkom.


Ko zna, možda ćete na kraju otkriti da ste potomak kraljeva, ili velikih umetnika, ili... Ako ništa drugo, sigurno ćete se sjajno zabaviti.


Izvor:Žena


Da li poznajete svoje korene i koliko?
Do kog kolena imate podatke o precima?
Da li ste saznali neke interesantne podatke o svojim dalekim rodjacima?










Ko su vam preci? 4285547593


Ko su vam preci? 2lwq2yh


Ko su vam preci? 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Sre 30 Nov - 11:29

Imao sam sreću da je jedna divna žena bila član familije. Pokoj joj duši. wonder
Cijenjena beogradska doktorica.
Rođakinja je godinama istraživala porijeklo familije, tako da sa ponosom mogu napisati da imam rodoslovno stablo koje počinje 1793 godine.
Mene je zapalo da budem šesto koljeno. Very Happy

Geni su nam dugovječni. Laughing
"Rekorder" je moj predak Jovo, koji je poživio 96 godina. lol!
Prosjek godina života nas muškića je 85 godina.

Pa, ako me ne budete previše sikirali happy , ima da vas još desetljećima "maltretiram". happy

cool










love
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Sre 30 Nov - 21:57

Ne znam puno o svojim precima sa očeve strane sve dalje od trećeg kolena je nestalo za vreme Drugog svetskog rata,zapaljeno je i uništeno.
Sa majčine strane znam malo više i malo dalje pretke,medju njima nije bilo poznatih i popularnih ličnosti ali sam saznala iz dokumenata i priča da su muškarci bili mudri a žene dugovečne.
Znam i to da su skoro sve žene nadživele svoje muškarce a prosečna starost istih je 86 godina Ko su vam preci? 2400465566 Ko su vam preci? 2222602150










Ko su vam preci? 4285547593


Ko su vam preci? 2lwq2yh


Ko su vam preci? 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Sre 30 Nov - 22:00

wild filly ::
Ne znam puno o svojim precima sa očeve strane sve dalje od trećeg kolena je nestalo za vreme Drugog svetskog rata,zapaljeno je i uništeno.
Sa majčine strane znam malo više i malo dalje pretke,medju njima nije bilo poznatih i popularnih ličnosti ali sam saznala iz dokumenata i priča da su muškarci bili mudri a žene dugovečne.
Znam i to da su skoro sve žene nadživele svoje muškarce a prosečna starost istih je 86 godina Ko su vam preci? 2400465566 Ko su vam preci? 2222602150



Kod nas Bogami obratno.
Svega jedan bod za žensku stranu. happy
(A i njegovih 78 nije za bacit. happy )










love
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Sre 30 Nov - 22:10

Citat :
A i njegovih 78 nije za bacit
Lepa je to starost, još ako si vitalan i sposoban da se brineš o sebi ..baš lepo  Laughing

O mojim precima znam i to da su svi muškarci (sa očeve strane) imali žensku decu a sve žene sinove i to je interesantan podatak jer se prezime menjalo već sa sledećim kolenom  Ko su vam preci? 3884182119


(Ali i to se menja sa mojim kolenima  Ko su vam preci? 2222602150)










Ko su vam preci? 4285547593


Ko su vam preci? 2lwq2yh


Ko su vam preci? 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Sre 30 Nov - 22:14

Imam sve kompletno zapisano, ali sam danas "kopirao" happy samo godinu početka priče i brojao koljena.
Nisam u detalje proučio, ali sutra baš prekopam malo. Laughing










love
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34286

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Čet 1 Dec - 21:48

Možda će da zvuči čudno ali svi Britanci imaju porodično stablo (kao i Crnogorci). Znači, tačno se zna vekovima unazad ko su bili ti ljudi i čime su se bavili.

Možda nekada objavim neke interesantne podatke na forum, jer neke stvari ipak ne mogu da kažem ukratko čak i kad bih želeo. Sa te strane imam dosta da pričam.

Sa majčine (srpske) malo slabije jer se nema porodično stablo. Teško je reći koliko rođaka sa majčine strane imam jer ih ni ja ne poznajem. Isto tako ne mogu da pričam ni o precima, slabo sam obavešten.
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Pet 12 Apr - 23:35

Kljajević: Tompson, Oliver Dragojević i Zdravko Mamić su Srbi!


Ko su vam preci? Tomson_dragojevic_mamic

Etnolog i istoričar Božidar Kljajević jedan je od najboljih poznavaoca srpske istorije i rodoslovlja i tvrdi kako su Marko Perković Tompson, Oliver Dragojević i Zdravkom Mamić srpskog porijekla iz stare hercegovačke porodice, prenosi Telegraf.

"Dragojevići su stara hercegovačka porodica, a i Tompson je iz njihove loze. I Zdravko Mamić je srpskog porijekla, iz porodice koja slavi Svetog Nikolu. Mogu se oni ljutiti koliko hoće, ali ne postoji hercegovačka porodica koja se nije razgranala u sve tri vjere", kaže Kljajević.

"Ne možeš birati porijeklo, to si što si". kaže.

Ko su vam preci? Nikola_tesla

Tvrdi da je čak i porijeklo Nikole Tesle vrlo jasno: "Njegovi preci su iz Hercegovine, a loza im po muškoj liniji stiže do Pavla Orlovića, barjaktara kneza Lazara u Kosovskoj bici".

On otkriva da su i u novoj političkoj istoriji veliki politički rivali bili iz istog plemena.

- Neobično je kako su u politici radikali i demokrate najviše sukobljavali, a veoma je zanimljivo da pokojni premijer Zoran Đinđić i lider SRS Vojislav Šešelj zapravo potiču od istog plemena, od Nikšića, koji slave svetog Luku. Iz te je loze poteklo mnogo poznatih ljudi – vojvoda Karađorđe, Miša Anastasijević, preci Jovana Skerlića, kraljica Draga, Matija Bećković… – nabraja ovaj istoričar.

Kljajević je široj javnosti poznat po objavljivanju knjige u kojoj je otkrio porijeklo Nemanjića.

- Od Nemanjića korene vuče i novinarka Olja Kovačević. Među potomcima Nemanjića su Matija Bećković, Dobrica Erić, glumci Nebojša Kundačina i Vesna Čipčić, fudbalska legenda Dušan Savić, kao i rukometaš Dragan Škrbić. Od loze Nemanjića vode poreklo i mnogi pevači, među kojima je i Željko Joksimović – kaže na kraju.

Ove i mnoge druge informacije o porijeklu poznatih će biti predstavljene u knjizi "Stare srpske hercegovačke porodice" u Beogradu.

glassrpske.










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Ko su vam preci? 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
Profisale

Član
Član

Profisale

Muški
Poruka : 65

Učlanjen : 01.06.2013


Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610Sub 1 Jun - 10:27

Ko su mi preci?Tesko je to utvrditi.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Ko su vam preci? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ko su vam preci?   Ko su vam preci? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Ko su vam preci?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Porodica-