Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića Empty
PočaljiNaslov: Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića   Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića Sat610Sub 22 Okt - 0:46

Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića

Sabrana dela Ive Andrića u 20 tomova, kao dosad najcelovitiji prikaz dela tog dobitnika Nobelove nagrade 1961. godine, predstavljena su u Skupštini Beograda.

Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića V221484p0

Kapitalno izdanje opusa Ive Andrića, dopunjeno novim tekstovima iz njegove zaostavštine i fonda objavili su Nova knjiga iz Podgorice i Štampar Makarije iz Beograda.

Sabrana dela nobelovca priređena su pred ovogodišnji Sajam knjiga u Beogradu i u godini obeležavanja 50. godišnjice dodeljivanja Nobelove nagrade Andriću, a 100 godina od prvog objavljivanja i 120. godišnjice od njegovog rođenja.

U 40 gradova u kojima je radio i živeo Ivo Andrić, do oktobra 2012. će nizom aktivnosti biti obeležena ta tri jubileja.

"Sve to radimo da se podsetimo na ono što je ključno, a to je čitanje Andrićevog dela", rekao je na svečanoj promociji Sabranih dela ministar kulture Srbije Predrag Marković, navodeći da će centralna manifestacija biti na Sajmu knjiga.

Ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Lutovac i član Uređivačkog odbora rekao je da se Andrić, pišući o mostovima, sam izgradio kao most, kao monumentalni spomenik koji spaja obale među južnim Slovenima.

"Ostaje nam da čuvamo sve što su najbolji ljudi među nama stvarali, da gradimo i čuvamo mostove, da čuvamo sećanje na one kojih su ih gradili... da sačuvamo Na Drini ćupriju, Most na Žepi... jer ćemo time sačuvati i njega i nas same, naš duhovni most ka susedima i sebi", kazao je Lutovac.

Ovo je prvi komplet Sabranih dela u kojem je i jedan broj tekstova koji su priređeni od 1981. godine iz Andrićeve ostavštine i fonda - tekstovi proze, eseja, zapisa, dnevnika i pisama.

U ovom izdanju prvi put je objavljen jedan potpuno novi naslov, rekonstrukcija Andrićevog prvog romana "Na sunčanoj strani", i uvrštene su Andrićeve originalne zbirke pripovedaka.

Emir Kusturica je podsetio na Andrićev odgovor kada su ga pitali da li oseća da je dužan Bosni za to što je dobio Nobelovu nagradu, i citirao pisca: "Ja njima ne dugujem ništa, a oni meni sve za to što sam napisao".



(Beta)










Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
 
Predstavljena Sabrana dela Ive Andrića
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Sve zene Ive Andrica
» Predstavljena nova vrsta automobila
» Google slavi rođendan Ive Andrića
» Vukov sabor u znaku Iva Andrića
» Krađe umetničkih remek dela
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Kultura-