Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Ned 20 Jan - 18:31

Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi

izvor:EXpress

[You must be registered and logged in to see this image.]

Prvi pilot koji je izveo samoubilački čin bio je Vojislav Popović, zapovjednik 42. lovačke eskadrile

Prije točno 50 godina otkrivena je jedna od velikih tajni iz Drugog svjetskog rata. U tadašnjim 'Novostima' objavljena je priča o tome kako su srpski piloti bili preteče japanskih kamikaza, čiji su piloti samoubojice takve akcije počeli poduzimati tri godine kasnije.

Priču je ispričao umirovljeni pukovnik Ratnog zrakoplovstva Dušan Ćirović. Prvi pilot koji je izveo samoubilački čin bio je Vojislav Popović, zapovjednik 42. lovačke eskadrile, pišu Večernje novosti.

"Uzletio je među prvima, uvijek je bio takav. Od podoficira inženjerca postao je oficir. A onda je tog 6. travnja 1941. poveo nekoliko aviona svoje eskadrile u neravnopravnu bitku. Vjerojatno je vidio svoje prijatelje kako padaju pogođeni neprijateljskom vatrom i da Nijemcima ne mogu ništa. Možda je, kad je donio takvu odluku, ostao i bez municije", ispričao je Ćirović, koji dalje priča:

"Usmjerio je svoj avion na prvi neprijateljski dvomotorac. Iz naglog zaokreta, nisko nad tlom udario je trupom svog aviona u krilo njemačkog aviona, pa se zajedno s njim srušio i poginuo. Ostaci oba aviona su pronađeni, ali tijela nikad.

Odmah za Popovićem sličnu je stvar učinio i poručnik Milorad Tanasić Šapčanin vidio što je učinio zapovjednik eskadrile, pa je slijedio njegov primjer. Kad je vidio da mu je avion izrešetan, a upravljačke komande su još funkcionirale, učinio je isto što i Popović. Udario je neprijateljski avion u zraku i junački poginuo.

Beograđanin Đorđe Cvetković Ciga narednik pilot-lovac, tog je dana branio Podgoricu. Poginuo je na svoj 29. rođendan. Prije toga oborio je dva talijanska bombardera 'Savoia'. Upustio se nakon toga u bitku protiv lovaca koji su štitili bombardere napadače. Kad mu je nestalo metaka zaletio se u treći bombarder, zapalio ga i s njim izgorio. Kako je Ćirović ispričao, Japanci su s takvom praksom napada počeli tek od travnja 1944. godine i kamikaze ostaju sinonim za pilote samoubojice.










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gast

Gost
avatar


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Ned 20 Jan - 19:34

Jest, i prvi Srbin odletio na Mjesec.  happy
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Pon 21 Jan - 15:07

[You must be registered and logged in to see this image.]


Vojislav Popović, zapovednik 42. lovačke eskadrile


10 Septembar 1905 – 6 April 1941










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Pon 21 Jan - 15:10

Tony ::
Jest, i prvi Srbin odletio na Mjesec.  happy


jest, a ti si prvi Bosanac koji je dokazao da je Zemlja ravna kad je pao sa Zemljine ploče. spasilo te jer si pao na glavu, ali po pisanje se vidi da su posledice ostale.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Pon 21 Jan - 15:13

Vojislav Popović, zapovednik 42. lovačke eskadrile


[You must be registered and logged in to see this image.]

Popovic was born in Jajce, Bosnia, on 10 September 1905.

At the time of the German invasion of Yugoslavia, Kapetan Vojislav Popovic was commander of the 111. Lovacka eskadrila of the 36. Lovacka grupa, 5. Lovacki puk. The eskadrila were equipped with Hawker Furies and based at Rezanovacka Kosa airfield near Kumanovo (now FYR Macedonia).

On 6 April 36. grupa at Rezanovacka Kosa opposed the first German attacks. Two Furies were off at sunrise for a patrol towards Kratovo. The grupa had been warned before dawn to expect air raids and the rest of the grupa were strapped into their fighters with engines ticking over when some 30 Bf 109Es and Bf 110s, mainly from LG 2 and II/ZG 26, swept in to attack the airfield. Most of the Yugoslavian aircraft managed to get airborne and only one Fury, one RWD 13 and three training aircraft (BH-33Es ?) were destroyed on the ground. In the air however, the 111. eskadrila was caught at a grave disadvantage at the point of take-off, although their fate did allow 112. eskadrila pilots to gain some height before giving battle. In minutes eleven Furies, including the two on patrol, were shot down, or had been destroyed in force landing after suffering severe damage. Seven Yugoslavian pilots were killed and one was wounded, among the dead were both eskadrila commanders, Kapetan Popovic (111. eskadrila) and Kapetan Konstantin Jermakov (112. eskadrila).
Eleven victories over the Furies were claimed (correctly!) by the Bf 109E pilots and by Bf 110 pilots of II/ZG 26. Three victories were credited to Oberleutnant Erwin Clausen of 3./LG 2 (victories number 6 - between 06:11 and 06:20, while Leutnant Fritz Geisshardt of Stab I/LG2 claimed four victories (victories nos. 14-17) during the same time. Additional Furies were claimed by Feldwebel Wilhelm Schneider, 1./LG 2, Unteroffizier Werner Schleritz, 1./LG 2, Unteroffizier Otto Riedl, 3./JG 77 and Unteroffizier Quatember, 3./LG 2.
In return the Yugoslavs claimed three Bf 109Es and two Bf 110s shot down. Three of the victories were claimed by ramming with fatal result to the pilots. Jermakov was seen to ram the wing of a Bf 110 - presumably deliberately - after his ammunition was exhausted. The other two pilots involved in ramming attacks were Popovic, who was credited with a Bf 110, and Porucnik Milorad Tanasic, who was credited with an enemy fighter (presumably a Bf 109).
One aircraft of I(J)/LG2 was lost, Oberfeldwebel Heinz Eckhardt being reported missing, while one more of this unit’s Messerschmitts and three others from II(Sch)/LG2 crashed on return to Vrba, Belica and Plovdiv, though whether as a direct result of damage sustained in combat is not known. However II/ZG26 lost two Bf 110s, Feldwebel Helmut Recker and Unteroffizier Adolf Sondermann and their gunners all were being lost. The Yugoslavs reported that the body of a Bulgarian officer was found in the wreckage of one Bf 110, who it was presumed had directed the Germans to their targets.
Following the attack only two 36. grupa Furies remained flyable, both setting out later in the day to Stubol landing ground to be incorporated into 35. grupa. One ran out of fuel on the way and crash-landed, only one surviving. Bf 110s probably destroyed this sole surviving Fury of 36. grupa on 8 April in an attack on Stubol airfield.

At the time of his death Popovic was credited with one biplane victory.










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gast

Gost
avatar


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Pon 21 Jan - 17:08

Bosanac kao nacija nepostoji, eto toliko o tvom znanju. Sto se mene tice leti i na Pluto.  happy
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 16:02

niko nije ni rekao da je Bosanac nacija, kolega Toni  

nepostoji se piše odvojeno   happy

inače tvoj post je spam, i na drugim bi  forumima bio obrisan  happy

ovde to nema veze, glavno da se provocira Erotica, tvoja budalaština je i pohvaljena, to sve govori  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gast

Gost
avatar


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 17:02

EROTIC MAN ::
niko nije ni rekao da je Bosanac nacija, kolega Toni  

nepostoji se piše odvojeno   happy

inače tvoj post je spam, i na drugim bi  forumima bio obrisan  happy

ovde to nema veze, glavno da se provocira Erotica, tvoja budalaština je i pohvaljena, to sve govori  happy

Ako trazis svadju onda mi se javi na pp, a nemoj mi se tu kurciti opet, ti sa tvojim 11cm.


Momak, prosetaj malo, ako nemas tapleta reci mi koje trosis i poslatcu ti ih besplatno.  happy

Ako se na drugim forumima brise spam,zasto neides onda tamo?

Nikad nisi imao muda, pa ni sada.
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 17:06

Tony ::
EROTIC MAN ::
niko nije ni rekao da je Bosanac nacija, kolega Toni  

nepostoji se piše odvojeno   happy

inače tvoj post je spam, i na drugim bi  forumima bio obrisan  happy

ovde to nema veze, glavno da se provocira Erotica, tvoja budalaština je i pohvaljena, to sve govori  happy

Ako trazis svadju onda mi se javi na pp, a nemoj mi se tu kurciti opet, ti sa tvojim 11cm.


Momak, prosetaj malo, ako nemas tapleta reci mi koje trosis i poslatcu ti ih besplatno.  happy

Ako se na drugim forumima brise spam,zasto neides onda tamo?

Nikad nisi imao muda, pa ni sada.


zabunom sam ti pohvalio post  happy happy happy


kako znaš za 11 cm?  affraid

napunila ti usta pa si izbečio oči bez vazduha??  happy happy happy

mrš bre stoko nekulturna i nepismena.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio EROTIC MAN dana Uto 29 Jan - 17:08, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 17:07

šala Tony, šalaaaaaaaa   happy happy happy happy



kiss


happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 17:09

Ja koji je vama dvojici krasni?
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 17:09

i nemoj posle da lažeš po Haossu da sam ja tebe napao. nemoj Tony.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gast

Gost
avatar


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 17:11

Ti nisi Srbin a pogotovo Kamikaza, ti si otpad koji se nemoze recyclingovati.  happy
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610Uto 29 Jan - 17:21

ti si sam napisao na Haossu da si bosanac, nisam ja tu ništa kriv  Rolling Eyes










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi   Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Otkriće: Prve kamikaze bili su zapravo Srbi
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Prve ljubavi i prve ljubavne tegobe
» Kamikaze
» Davanje prve pomoći:
» Pivo
» Prve poznate arhitekte iz davnina
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Istorija-