Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Zahar Prilepin

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Zahar Prilepin Empty
PočaljiNaslov: Zahar Prilepin   Zahar Prilepin Sat610Uto 25 Sep - 8:58

Od 2003. godine, kada je počeo da piše, Zahara Prilepina u Rusiji smatraju najvećim živim piscem, a 12 jezika na koje su prevedena njegova dela, svedoče o tome da ni svet nije ostao ravnodušan prema ovom izvanrednom pripovedačkom daru.

Zahar Prilepin Z_p_10



Zahar Prilepin je rođen 1975. godine. Završio je Filološki fakultet Nižegorodskog državnog univerziteta “N. I. Lobačevski” i Školu za društvenu politiku. Radio je kao fizički radnik, radnik obezbeđenja, služio je kao komandant u specijalnoj jedinici OMON, učestvovao je u ratnim dejstvima u Čečeniji 1996. i 1999.

Tokom 1999. godine zbog finansijskih poteškoća napušta OMON i počinje da radi kao novinar za nižnjenovgorodski list. Svoje radove objavljuje pod raznim pseudonimima, od kojih je najpoznatiji “Евгений Лавлинский”. Od 2000. godine postaje glavni urednik lista i uporedo sa time počinje da piše svoj prvi roman “Patologije”. Njegovi prvi književni radovi izlaze 2003. u listu “День литературы”, a zatim nastavlja da ih objavljuje i u mnogim drugim novinama i časopisima.

Trenutno je zaposlen kao generalni direktor lista “Новая газета” u Nižnjem Novgorodu, kolumne vodi u časopisima “Story” i “Огонёк”, kao i u svom matičnom izdanju.

Dobitnik je brojnih ruskih i međunarodnih književnih nagrada i priznanja, a često je bio i u užem izboru za mnoge od njih.

Živi i radi u Nižnjem Novgorodu.

Prilepin je savremeni klasik. Njegove knjige uključene su u program ruskih humanističkih fakulteta. Udžbenik Istorija ruske književnosti XX veka (izdanje 2013. godine, s preporukom Ministarstva obrazovanja i nauke RF) sadrži posebno poglavlje o Zaharu Prilepinu, kojim se završava kurs savremene književnosti.

Roman Obitelj Zahara Prilepina, objavljen 2014, pomirio je sve njegove kritičare – složno su ga ocenili kao događaj u ruskoj književosti, a autora svrstali u klasike. Obitelj je dobitnik četiri najznačajnije književne nagrade u Rusiji, i to dve nacionalne – 2014. „Книга года“( „Knjiga godine“), „Большая книга“ ( „Velika knjiga“ “), „Лучшая художественная книга“ ( „Najbolja beletristička knjiga“ ) i 2015. Nagrada za bestseler (pobednik IV konkursa „Revizor – 2015“).



Poslednji izmenio neno dana Uto 25 Sep - 9:05, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Zahar Prilepin Empty
PočaljiNaslov: Re: Zahar Prilepin   Zahar Prilepin Sat610Uto 25 Sep - 9:02

Knjige  -  Zahar Perilepin

Sedam života
Obitelj
Crni majmun
Patologije
Osmica
Pisma iz Donbasa
Nije tudji rat
Greh
Sanjka
Cipele pune vruće votke
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Zahar Prilepin Empty
PočaljiNaslov: Re: Zahar Prilepin   Zahar Prilepin Sat610Uto 25 Sep - 16:45

Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Zahar Prilepin Empty
PočaljiNaslov: Re: Zahar Prilepin   Zahar Prilepin Sat610Uto 25 Sep - 17:00

Za pet godina živećemo u drugačijem svetu

Zahar Prilepin Beek9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWkRrN01EQV8vNGU3MjQyOTljYjVjMWQ5ZTkzNGRlMDNlMWIzYzE2YmIuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB

Mračna vremena izvlače iz čoveka najstrašnija lica, kaže ruski pisac Zahar Prilepin kome je u petak u Andrićgradu uručena nagrada "Ivo Andrić" za životno delo.
Knjige poznatog savremenog ruskog pisca Zahara Prilepina pobuđuju znatnu pažnju ovdašnje čitalačke publike; zbirka priča "Cipele pune votke", knjiga "Patologije" u kojoj je pisao o ratu u Čečeniji, čiji je i sam bio učesnik, zatim "Greh" sa podnaslovom "Jedan život u nekoliko priča", koja se smatra njegovim najličnijim delom, roman "Sanjka", koji slovi za generacijski... Na prošlogodišnjem sajmu knjiga predstavio se i sa tri nova naslova; zbirkom priča "Sedam života", knjigom "Nije tuđi rat", dokumentarnom prozom "Priče iz Donbasa".

Slovi za književnika koji je i realist i metafizičar, provokativnu ličnost u čijoj biografiji stoji i da je bio ruski specijalac, ratni reporter, prethodno mladi buntovnik, sa 16-17 godina i pank muzičar...

U Andrićgradu, na svečanoj dodeli književne nagrade za životno delo, član žirija Jovan Delić je, između ostalog, posebno apostrofirao njegov roman "Obitelj". Reč je o delu, baziranom na dokumentarnoj građi, koje govori o pretvaranju Soloveckog manastira na krajnjem severu Sibira u prvi koncentracioni logor-gulag u tek stvorenom SSSR-u početkom dvadesetih godina 20. veka, odnosno o logorašima i životu u logoru...

Zahar Prilepin 2105450565809e43a87d9b239261271_v4_big

Primajući priznanje zdušno je govorio o srpsko-ruskim odnosima i, između ostalog, kazao: "Ovde sam došao iz Donjecka, moji prijatelji ispraćajući me su mi rekli - prenesi pozdrav srpskoj braći. Treba da shvatite da to nije rečeno tek onako. Rusi mnoge narode vole, ali kad kaže "brat", u prvom redu misli na Srbina. Mislim da bi to mogao da postane jedan od načina za razumevanje šta treba čitati u ruskoj književnosti, koga prihvatiti. Onaj ruski pisac koji je, kao Dostojevski ili Tolstoj, spreman da izađe u susret i da pomogne Srbinu - taj jeste brat. A onaj koji menja sve za evropske farisejske šale - tu treba da se razmisli. U Srbiji sam proveo dosta vremena, mislim da sam ovde 20. ili 25. put, i došlo je dotle da mi se dešava i da sanjam srpski govor." Posle svečane dodele nagrade usledio je ručak u "Zlatnoj moruni", a učinilo se to i kao prilika da se Prilepin zamoli za kratak razgovor. Za stolom, tik do njega, Emir Kusturica i Duško Kovačević (kome je tog dana takođe uručena nagrada za životno delo Instituta "Ivo Andrić"). Vrebajući trenutak zgodan za prići Prilepinu, rekoh im šta mi se vrzma po glavi... Ali ubrzo dođe momenat kad je postalo izvesno da minibus za Beograd kreće uskoro a konobari krenuše da poslužuju tulumbe. Beše to poslednji trenutak te se približih piscu pitajući: "Mogu li ja pre tulumbe?"... U prevođenju nam je pomogla Radmila Mečanin, koja je i prevodilac njegovih dela. Prvo pitanje odnosilo se na roman "Obitelj".

....................
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Zahar Prilepin Empty
PočaljiNaslov: Re: Zahar Prilepin   Zahar Prilepin Sat610Uto 25 Sep - 17:02

.....................

Zahar Prilepin Obitelj_vv

- Dugo sam istraživao arhivsku građu. Roman je baziran na istini, a ono što je fikcija, to sam na izvestan način intuitivno pisao. Sagledavajući dokumenta, možeš u celini uvideti, recimo, kako je tekao život jednog zatvorenika. Stvari nisu crno-bele, zločinac i žrtva nisu nužno dva suprotstavljena pola. Veliki deo uprave logora u nekom trenutku postao je zatvorenicima, a s druge strane nisu tu bili samo nevino zatvoreni ljudi, nego i ubice, manijaci...

"Obitelj" završavate rečima da su ljudi mračni i strašni, ali je svet human i topao? Jesu li ljudi danas grozni?

- Jesu. Uvek su bili. A i danas to bivaju na isti način kao što su uvek bili. Jer, zatvori, građanski ratovi... odnosno, mračna vremena, užasne situacije izvlače iz čoveka najstrašnije crte, najmračnija lica... za koja nije ni znao da ih ima. I u tome je najveći paradoks bića. Jer prestaje da se oslanja na ono ljudsko u sebi, prestaje da ima odnos i veru prema božanskom i prema bogu.

Šta je ključno u odnosu dželat-žrtva koji je velika tema romana "Obitelj"?

- To što stalno menjaju mesta i uloge. U romanu je to stalno prisutno.

Kako vidite današnje odnose u svetu?

- Složeno, veoma. Različiti veliki interesi i uticaji su na delu. Za pet godina živećemo u drugačijem svetu. Srbija ne treba da se ponaša kao da nije u Evropi a hoće da ide u Evropu. Jer Srbija, kao i Rusija, jeste u Evropi. I one su naslednici velike hrišćanske tradicije pa i njeni čuvari. A što više ostajemo ono što jesmo i na tome kvalitativno radimo, tim imamo veću vrednost. Neće nas činiti boljim da budemo kao neko drugi. Vidite, dok je Srbija pokušavala da uđe u Evropu, Kusturica je postao više od Evrope. Njegova je veličina tolika jer je stvorio svoj čudesni, autentični svet.

...................

blic.rs
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Zahar Prilepin Empty
PočaljiNaslov: Re: Zahar Prilepin   Zahar Prilepin Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Zahar Prilepin
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-