Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Empty
PočaljiNaslov: Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega?   Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Sat610Pet 6 Jul - 10:14

Mobing je psihičko nasilje koje najčešće ima za cilj da natera žrtvu mobinga da samovoljno napusti firmu. Iako se o mobingu kao obliku zlostavljanja dosta piše u poslednjih 15-ak godina, to nije moderna pojava. Psihološki pritisci su oduvek postojali. Mobing započinje konfliktom, a kada se konfliktu na radnom mestu dozvoli da naraste i poprimi neke neverovatne razmere koje rezultuju teškim psihofizičkim posledicama, pričamo o pojavi koju svako treba na vreme da prepozna.




Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? La-cri10

Termin „mobing na radnom mestu“ prvi put je opisan tokom '80ih od strane psihologa Heinz Laymana koji je posmatrao efekte ovog ponašanja, i primetio da su mete mobinga traumatizovane podjednako kao da su bile u ratu na prvoj liniji vatre.
 Šta spada pod mobing? 
Možemo reći da ova pojava ima tri glavne odlike:


  • postojanje nasilnog ponašanja (od strane jedne ili više osoba ka žrtvi mobinga)

  • traje duži vremenski period i stalno napreduje (jer mobing zapravo nastaje iz konflikta koji nikad nije rešen i koji je eskalirao; konflikt se produbljuje i pojačava)

  • nastajanje i narastanje disbalansa moći u međuljudskim odnosima (što je praktično definicija nasilja)


 Usled ovoga, žrtva mobinga se nalazi pod sve većim stresom koji postaje nepodnošljiv. Ona je prinuđena da se zaštiti bilo u kompaniji, bilo van nje .Priča se, najčešće, završava otkazom i dugotrajnim sudskim postupkom. Mobing ima ozbiljne posledice, kako po žrtvu mobinga, njenu porodicu, a tako i po firmu u celini.
Kako dolazi do mobinga?
Razlozi pojave mobinga naravno, variraju; počevši od prirode posla, preko organizacionih uzroka, do prirode odnosa između zaposlenih.Uzmimo primer mobera (onog ko vrši nasilje) i osobe koja trpi mobing:
 Na prvi pogled, žrtve mobinga zamišljamo kao pasivne, zavisne, pesimistične osobe. Međutim, stvarnost je drugačija. Žrtva mobera može da bude veoma aktivan radnik pun inicijative i samopouzdanja. U jednom skorašnjem istraživanju u Sloveniji, nađeno je da je među onima koji su bili izloženi mobingu, većina, čak 81% ispitanih,  bila sa visokim obrazovanjem, a podaci dobijeni iz udruženja NO Mobbing iz Beograda ukazuju da su žrtve mobinga u Srbiji u najvećoj meri zaposleni koji su vrlo stručni za posao koji obavljaju.
 Zbog čega su onda takvi radnici meta i kome smetaju?
U širem kontekstu, poslovni svet je pod uticajem globalne akceleracije – konstantni vremenski pritisci, multitasking, potreba za učenjem novih stvari,.sve samo da bi se održao status quo. Trenutno ekonomsko stanje vrši pritisak i na poslodavce i na zaposlene kako bi (p)ostali konkurentni. Istina, ovo stvara brojne mogućnosti za razvoj, ali u situacijama visoke nezaposlenosti, borba za radno mestomože da se poistoveti sa borbom za egzistenciju. Žrtve mobinga, jednostavno, svojim kvalitetima ugrožavaju napadače.
Od pomenutih, uslovno rečeno „racionalnih“ ekonomskih motiva mobera, spektar se širi čak do jednostavnog osećaja superiornosti i hranjenja sopstvenog ega. Mobera zbog toga doživljavamo kao lošu osobu. U stvarnom životu, ipak, osobe je teško razvrstati u jednu od dve kategorije, „dobar“, ili „ zao“. Osoba koja maltretira svog kolegu ili koleginicu, nažalost, često ni ne shvata da radi nešto loše.
Ovo sve može biti mobing:

  • Ogovaranje – kada jedna ili više osoba šire informacije o drugoj osobi sa ciljem da joj unište reputaciju i izazovu njen odlazak (a za sebe ostvare bolju poziciju)

  • Izvrgavanje ruglu fizičkih i psihičkih karakteristika žrtve

  • Izolacija kolege/koleginice – bilo direktna, bilo kao posledica nekog od prethodnih ponašanja

  • Zadržavanje bitnih informacija koje su bitne za uspeh radnog mesta, veštački se stvara stresna situacija, osoba greši i donosi pogrešne odluke, a mober je predstavlja kao nekompetentnu

  • Administrativne i operativne mere koje koriste nadređeni – žrtva se zatrpava besmislenim dodatnim radnim zadacima zbog kojih ne može da (stigne da) kvalitetno obavi posao za koji je angažovana i plaćena

  • Preterana količina posla – koja nadmašuje kapacitete radnika/radnice i samog radnog mesta

  • Preterana kritika – koja je pritom i trajna; žrtva počinje da sumnja u svoje sposobnosti i gubi samopouzdanje

  • Seksualno uznemiravanje i ucenjivanje

  • itd.


Olga Vučković – Kićanović, pravnica, podseća da se „mobing može dešavati samo među zaposlenima, pa se neprijatnosti koje zaposleni mogu doživeti od klijenata, stranaka, učenika, pacijenata ili drugih lica sa kojima dolaze u kontakt tokom rada ne smatraju mobingom. Tu spadaju i povrede na radu, za koje odgovara poslodavac, ali se one procesuiraju po drugim zakonima.“
Jelena Anokić, dipl. ing. organizacionihnauka 
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega?   Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Sat610Sre 11 Jul - 14:38

ne bi se ja skoncentrisao samo na radno mesto, ima mobinga svugde, od obdaništa, preko škole, fakulteta, društva, okoline, posla. svugde. danas živimo u svetu mobinga. to je zato jer ne reagujemo. mnogi od nas su prisustvovali mobingu ali su retki reagovali. nije nas pa nas zabole a to je pogrešno. braneći druge branimo sebe. 

za početak.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega?   Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Sat610Sre 11 Jul - 14:45

Naravno da je mobing prisutan i široko rasprostranjen u skoro svim sferama života.. ovo je samo primjer i najčešći oblici mobinga koji se dešava na radnom mjestu.. primjera drugih na žalost ima mnogo.. kao što je Erki napisao može se naći tamo gdje neko nebi ni pomislio da ga ima.  Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48281

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega?   Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Sat610Sre 11 Jul - 19:12

danas je svet otišao u tri lepe i psihijatri bi ozbiljno trebali da se pozabave nama još od obdaništa pa na dalje. deca od najmanjih dana uče i nauče da mogu suzama da dobiju sve. onda primete da pali i agresija. takva formirana deca kad porastu predstavljaju tempirne bombe, zlostavljače, nosioce mobinga.










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega?   Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Šta je to mobing i kako se boriti protiv njega?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Puderi-koje kupiti,kako pravilno naneti puder
» Žene u 21. stoljeću ponovo se moraju boriti za svoja prava
» Šta je za nju, a šta za njega, loš randevu ..
» Brak sa papirom ili bez njega ?
» Kanabisov sladoled: Od njega se svima diže - raspoloženje
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Porodica :: Poslovi/Zanimanja-