Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Najbolji i besplatni antivirusni programi!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Najbolji i besplatni antivirusni programi! Empty
PočaljiNaslov: Najbolji i besplatni antivirusni programi!   Najbolji i besplatni antivirusni programi! Sat610Uto 26 Feb - 18:03

Antivirusna zaštita je prijeko potrebna, bez obzira o kakvom se operacijskom sustavu  i platformi radi. To znači da bez obzira na to imamo li Android, Mac OS, Windows ili Linux vremena su takva da nam jednostavno treba dobar i pouzdan antivirusni program koji će nas čuvati od različitih i mnogobrojnih prijetnji koje vrebaju.

No znači li to da za dobar antivirus trebamo izdvojiti određenu svotu novca ili možda postoje i dobra, ali besplatna antivirusna rješenja? Tko želi može slobodno kupiti licencu za korištenje antivirusa. No dobra vijest je da postoji solidan broj vrlo dobrih, a besplatnih antivirusnih programa koji su danas dostupni. U nastavku ovog članka vidjet ćemo koji su po mišljenjima korisnika najbolji i k tomu besplatni antivirusni programi.

Besplatan ili ne, svaki developer, odnosno svaka tvrtka koja osmisli neki od antivirusnih programa treba i pokušava na neki način zaraditi novac. Naravno, osim klasičnih načina zarade (kao što su otključavanje dodatnih, premium mogućnosti antivirusa koje se plaćaju) te tvrtke novac pokušavaju zaraditi na još neke načine.

edan od načina na koji će developeri besplatnih softvera općenito pokušati zaraditi novac jest putem ”trial” ili ”freeware” mogućnosti koje će staviti u svoje programe, s mogućnošću nadogradnje. To znači da će vas nakon što instalirate određen program, taj program s vremena na vrijeme podsjećati na mogućnost nadogradnje na ”premium” verziju. Nakon instalacije većine besplatnih antivirusnih programa budite spremni na poveću količinu mailova u svom poštanskom sandučiću.

Drugi način na koji će besplatni softveri pokušati zaraditi novac jest preko instalacija preglednika, alatnih traka unutar već instaliranih preglednika i dodatnih ekstenzija za preglednike. Alatne trake pogotovo nikada nisu dobra ideja za instaliranje na računalo iz više razloga: sakupljat će vaše osobne podatke i prodavat će ih dok će u isto vrijeme usporavati vaše pregledavanje interneta.



Avira
Avira je jedan od onih besplatnih antivirusnih programa koji su već dugo vremena na dobrom glasu, što zbog pouzdanosti koju pružaju korisnicima, što zbog toga što je program besplatan, a opet pruža dosta dobru razinu sigurnosti. Osim besplatnih mogućnosti Avira ima i premium stvari koje korisnik može naknadno otključati i koje se naravno plaćaju.

No za osnovnu zaštitu (kod koje mi se posebno sviđa zaštita za vrijeme pregledavanja interneta), pogotovo ako na svom računalu ili pametnom telefonu ne spremate brojeve kreditnih kartica besplatna Avira će biti više nego dovoljna.

Skener je dosta detaljan i moram priznati da je mene Avira, pogotovo ova novija verzija dosta obradovala. Jedini nedostatak (osim čestih iskakanja reklama koje su zaista dosadne i naporne) je u tome što Avira u pozadini računala pokreće velik broj procesa koji znaju ”pojesti” dosta radne memorije. No sve u svemu nakon što se sve zbroji i oduzme možemo reći da je Avira jedan od najboljih, besplatnih antivirusnih rješenja koja danas postoje.


Avast
Avast je isto tako vrlo blizu kada govorimo o najboljim, besplatnim antivirusnim programima. Za razliku od Avire Avast je jednostavnijeg korisničkog sučelja, što znači da će vam trebati puno manje vremena da se naučite koristiti ga, čak i ako ste početnik.

Najbolje osobine Avast antivirusa su vrlo dobar skener (koji je dostupan u nekoliko podverzija, ovisno o detaljnosti potrebe za skeniranjem sustava), jednostavnost korištenja i to što program nije jako invazivan (što znači da vam neće iskakati zbog svakog drugog programa kojeg odlučite pokrenuti na svom računalu uz sumnju da se radi o nekom sumnjivom softveru, što je slučaj kod drugih antivirusa).

Jednostavan, ne tako detaljan u pregledavanju, vrlo suptilan i ”štedljiv” kod potrošnje radne memorije uređaja Avast je definitivno jedan od najboljih besplatnih antivirusa koji danas postoje.


BitDefender

[You must be registered and logged in to see this image.]

Sa postotkom pronalaska štetnih programa od 99.99% BitDefender jednostavno moramo spomenuti s obzirom na to da ovaj antivirusni program svakako spada u skupinu najboljih i besplatnih softvera ovakvog tipa. Osim što će vas zaštititi od velike većine internetskih prijetnji BitDefender u sebi ima ugrađene i neke dodatne stvari, kao što su zaštita protiv phishinga i različitih vrsta internetskih prijevara.

Uz to BitDefender je osmišljen na način da bude vrlo ”lagan” po pitanju potrošnje resursa uređaja, što je svakako pozitivna stvar, jer neki od besplatnih antivirusa sa ovog popisa znaju itekako biti na teret radnoj memoriji uređaja na koji su instalirani.


AVG
AVG je isto tako vrlo solidan besplatan antivirus koji se može pohvaliti mogućnostima vrlo detaljnog skeniranja uređaja te mogućnostima povezivanja na mobilne uređaje i čišćenje sustava. Recimo da AVG instalirate na svoj Android uređaj i da ga instalirate na Windows računalo.

U tom slučaju AVG će vam omogućiti jednostavno sinkroniziranje uređaja i čak skeniranje mobilnih uređaja preko računala. Jedina veća primjedba jest povećana ”potrošnja” resursa. No bez obzira na sve AVG je i dalje vrlo dobar antivirusni program. Ako želite otključati neke dodatne stvari to možete učiniti bez potrošnje velike svote novca, što je svakako dobro.


eScan Antivirus Toolkit
edna od najvažnijih razlika po kojoj se ovaj pribor alata za spašavanje razlikuje od ostalih antivirusnih programa jest što ga ne morate instalirati kako biste ga koristili. Jednostavno ga skinete i pokrenete.

To znači da se ovaj alat može koristiti sa USB stickova (što je posebno korisno za znati u slučajevima kada su ostali sustavi očitavanja nedostupni ili ne rade), a uz to možete ga koristiti u isto vrijeme dok je na vašem uređaju neki drugi antivirus instaliran. Jedino na što trebate paziti da redovito skidate nove dostupne verzije alata kako biste bili ”up-to-date” sa svim najnovijim prijetnjama.


Trend Micro HouseCall
HouseCall je po mnogočemu sličan eScan antivirusnom alatu po tome što ga vrlo brzo možemo skinuti na svoje uređaje i odmah ih pokrenuti, što je posebno od koristi ako vjerujemo da je računalo zaraženo. Jednostavno nakon skidanja antivirus se može jednostavno pokrenuti i skenirati uređaj, tako da je HouseCall izvrsno rješenje kada smo u potrebi za brzim popravkom problema.


Malwarebytes Anti-Malware

[You must be registered and logged in to see this image.]

Najvažniji razlog zbog kojeg se ovaj program dokazao i zbog kojeg ga korisnici vole (među koje se i sam svrstavam) jest mogućnost pronalazaka ”malwarea” ili štetnih programa koji inače znaju nekako otići ”ispod radara” antivirusnih programa. Jednostavan, vrlo precizan i besplatan (s mogućnostima prelaska na ”Professional” verziju koja se plaća i koja dolazi s dodatnim  mogućnostima) Malwarebytes je nezaobilazan alat za sigurnost kojeg će znati cijeniti svaki korisnik.

I.H.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Najbolji i besplatni antivirusni programi! Empty
PočaljiNaslov: Re: Najbolji i besplatni antivirusni programi!   Najbolji i besplatni antivirusni programi! Sat610Sre 27 Feb - 13:19

Komentar:

Pisac je zaboravio da spomene da je BitDefender top među plaćenim antivirusima, tako da je i free inačica vrhunska što se tiče pronalaženja gamadi.



Poštovani I.H. je zaboravio da uvrsti na spisak i free verziju Kaspersky antivirusa, mislim da je to greška pošto je već pomenuta free verzija Bitdefendera.


360 antivirus je perfektan te smatram da bi takođe trebao da se nađe na spisku free antivirusa.
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Najbolji i besplatni antivirusni programi! Empty
PočaljiNaslov: Re: Najbolji i besplatni antivirusni programi!   Najbolji i besplatni antivirusni programi! Sat610Pet 1 Mar - 18:42

Mogu li nam antivirusni programi uistinu pomoći?

Antivirusni programi bi trebali biti posljednja crta obrane, ne nešto na što ćemo se pouzdati da će nas čuvati i braniti od štetnih stvari koje haraju internetom. Ako je tako što je onda prva crta obrane? Kako bismo bili što je moguće sigurniji za vrijeme pregledavanja interneta trebamo se sami pobrinuti za svoju sigurnost i ne pouzdati se previše u antivirusne programe.

Štoviše, trebamo se ponašati kao da na našim računalima ne postoji niti jedan program zaštite. Umjesto da svo svoje pouzdanje stavimo u programe za zaštitu, ono što je puno bolje i pametnije jest da se sami pobrinemo da eventualni antivirusi koje imamo nikada niti ne trebaju biti iskorišteni.

Jesu li programi za zaštitu toliko dobri i korisni kao što mislimo da jesu? Može li nam bilo koji antivirus zaista pomoći ako se naša računala jednom zaraze nekim od štetnih programa?


[You must be registered and logged in to see this image.]

Kako virusi i ostali štetni programi uopće mogu dospjeti na naše uređaje?

Postoje dva glavna načina putem kojih se naši uređaji (najčešće računala) mogu zaraziti nekim od štetnih programa. Jedan od njih je kroz takozvane ”rupe” u sustavu. Recimo odemo na internet i zbog ranjivosti određenih komponenti sustava (kao što su na primjer Flash i Java) sustav može ”pokupiti” određene štetne stvari (ili bolje rečeno te štetne stvari zahvaljujući tim rupama u sustavu laički rečeno- ”uđu” u računalo). Drugi način zaraze je puno jednostavniji. Odemo na internet, skinemo neku aplikaciju ili što već odlučimo skinuti, pokrenemo to nakon čega se uređaj zarazi.

Najčešći oblik zaraze je upravo ovaj drugi, što se pogotovo vidi prilikom skidanja aplikacija ili internetskog sadržaja neprovjerene pouzdanosti. Razmislite ozbiljno prije nego što odete na bilo koju od postojećih internetskih stranica odakle možete skidati piratski sadržaj jer su rizici jednostavno previsoki (a i naravno skidanje piratskog sadržaja je ilegalno).



Heuristike i crne liste
Što mislite na koji način vas vaš antivirusni sustav sada brani ili čuva od potencijalnih napada? Postoje dva načina obrane. Prvi je način heuristike, a drugi crnih lista. Da ne duljim i ne kompliciram, ukratko ču objasniti o čemu se ovdje radi. Heuristike i crne liste se zasnivaju na prepoznavanju štetnih programa.

Svaki puta kada neki virus zarazi računala, developeri antivirusa nakon što pronađu taj virus, skeniraju ga i stave ga na crnu listu. Nadalje kod tog virusa biva zapisan u sve buduće nadogradnje antivirusnog programa. Svaki puta kada nadograđujete svoje antiviruse vi zapravo nadopunjujete popis štetnih programa koje su developeri tog antivirusa u međuvremenu otkrili.

Nadograđivanjem baze podataka antivirusa kod tih virusa biva zapisan u bazu podataka i svaki idući puta kada za vrijeme pregledavanja interneta korisnik ”naleti” na taj virus, antivirus prepozna taj kod i onda ga obriše, blokira ili stavi u karantenu (ili ne radi ništa, što je isto tako slučaj kod nekih vrsta štetnih programa).

Na sličan način funkcioniraju manje-više svi sigurnosni programi i aplikacije zaštite. To ne znači da su antivirusi i anti-malware programi beskorisni već jednostavno znači to da se na njih ne bismo trebali 100% oslanjati kada govorimo o zaštiti.



Osmišljavanje štetnih programa koji mogu izbjeći detekciju
Jedna stvar kod štetnih programa je jasna: detekcija. Ako ih antivirus pronađe, to je dobro (uglavnom). No što se događa ako antivirus ne može otkriti ništa, a vi vidite da s vašim računalom očigledno nešto nije u redu?

Postoje vijesti o tome da softicirani napadači mogu čak kreirati štetne programe koji mogu zaobići programe zaštite. Možda ste čuli za internetsku stranicu pod nazivom VirusTotal. Radi se o stranici koja je u vlasništvu Googlea. U nju svatko može slobodno učitati datoteke nakon čega alati sa stranice proskeniraju tu datoteku i izlistaju opis datoteke.

Postoje glasine o tome da neki napadači imaju svoju vlastitu verziju VirusTotal stranice koja im služi za istu svrhu. Ako antivirusi detektiraju štetne programe oni mogu napraviti modifikacije kod tih programa i tako dodatno onemogućiti ”pravim” antivirusnim programima da detektiraju njihove štetne stvari.



Što ako je vaše računalo zaraženo virusom?
Ako je vaše računalo zaraženo nekim štetnim programom to znači da ste u velikim problemima. Ne samo da oni mogu raditi raznorazne vrste nereda po vašem računalu, brisati datoteke, dijelove Windowsa ili onemogućivati neke od Windows komponenti da budu pokrenute (neki recimo mogu onemogućiti Task Manager) već takvi programi mogu naštetiti i vašim antivirusima.

Virus može ući u bazu podataka antivirusa, odnosno hakirati je i ondje promijeniti vrijednosti, što može dovesti do toga da antivirus ne prepozna virus. To ne znači da je situacija izgubljena, ali je vrlo teška.



Što nas uistinu može zaštititi?
Kao što sam već rekao antivirusni programi bi nam trebali poslužiti kao posljednja crta obrane, a ne kao prva. Trebamo se ponašati kao da na svojim računalima nemamo uopće instalirane nikakve antivirusne ili ”anti-malware” programe.

Najbolji način zaštite smo mi sami. Tko će nas bolje zaštititi od nas samih? Nitko. Antivirusi su u najboljem slučaju djelomično pouzdani. Umjesto da se oslanjamo na njih najbolji način zaštite je prevencija. Što to znači? Prevencija znači nekoliko stvari.

Prva od njih je da ne trebamo skidati aplikacije ili pogotovo igre, filmove ili bilo kakav drugi internetski sadržaj sa sumnjvih i neprovjerenih internetskih stranica. To znači da stranice sa piratskim sadržajem ne dolaze u obzir. Osim što je piratstvo zakonom zabranjeno ono je i vrlo štetno. Nikada ne možemo znati što se krije u RAR datoteki koja nam izgleda tako primamljivo. Bolje je ne riskirati.

Slično je i sa posjećenošću različitih internetskih stranica pornografskog tipa. Te stranice u sebi već ”po defaultu” sadrže mnoštvo koječega što ne želite imati niti na jednom svom uređaju. Umjesto posjeta takvim stranicama, suzdržite se od toga i poštedite se nevolje. Osim toga, zašto posjećivati takve stranice kada svojoj prijateljici možete odnijeti buket cvijeća i uživati u pravoj stvari?



Budućnost zaštite
Znači li to da ”loši” dečki imaju posljednju riječ? Znači li da ne postoji u stvari nikakav učinkovit način kako bismo mogli zaštititi svoje uređaje? Ne baš. Heuristike i crne liste možda nisu najučinkovitiji oblici zaštite no oni nisu jedini. Tvrtke i developeri zaduženi za zaštitu korisnika sve više razmišljaju i polako implementiraju takozvane ”bijele liste”.

Crna lista se zasnivala na blokiranju svega onoga za što se znalo da je štetno. Bijela lista bi se trebala zasnivati na onemogućivanju svega osim onoga za što se pouzdano zna da je dobro i da nije štetno.

Pazite na sebe i na svoju sigurnost preko interneta. Pazite kakve stranice posjećujete i uvijek imajte na umu da je bolje spriječiti nego pokušati liječiti. Pogotovo u računalnom smislu.

Hvala D.Z.
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Najbolji i besplatni antivirusni programi! Empty
PočaljiNaslov: Re: Najbolji i besplatni antivirusni programi!   Najbolji i besplatni antivirusni programi! Sat610Pet 21 Jun - 20:12

Najkorištenija anti-malware rješenja za Windows

[You must be registered and logged in to see this image.]

Trojan malware Qakbot pojavio se ove godine napredniji i opasniji nego prethodnih godina, a meta mu je Microsoftove sustave. Samim time, potvrdila se potreba za antivirusnim alatima, odnosno, dodatku postojećeg Defendera. Ali, tržište još uvijek nije konkretno odlučilo tko je lider na njemu.

Primjerice, prema podacima iz siječnja ove godine, AVAST je na prvom mjestu s 15 posto udjela, ali McAfee je odmah iza s 13 posto, dok je Malwarbytes na deset posto, zajedno s Bitdefenderom i ESET-om.

Zanimljivo, Kaspersky je na šest posto, što znači da silni udarci koje je ta kompanija primila na američkom tržištu, ali i Europskoj uniji, ipak ostavljaju traga, neovisno o činjenici da se radi o odličnom alatu.

No, ono što nam brojke prvenstveno govore jest da Microsoft sam, još uvijek ne nudi dovoljno dobru zaštitu svog operativnog sustava.


Infografika
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Najbolji i besplatni antivirusni programi! Empty
PočaljiNaslov: Re: Najbolji i besplatni antivirusni programi!   Najbolji i besplatni antivirusni programi! Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Najbolji i besplatni antivirusni programi!
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Rijaliti programi
» MTS - Besplatni SMS
» Online Makers
» Besplatni online OCR servis
» Besplatni koncerti u Galeriji SANU
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Aktuelnosti :: I-Tech-