Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godinaKada se 14. marta 1930. godine pojavila vest o otkriću novog nebeskog tela na mračnom kraju Sunčevog sistema, svet je goreo od znatiželje.Ona je "krstila" Pluton: Venejša Barni iz Oksforda
Jednog martovskog jutra 1930. godine Venejša Barni doručkovala je u svom domu u Oksfordu, dok je njen deda Falkoner prelistavao dnevno izdanje londonskog "Tajmsa".
Na 14. stranici novina tog dana je osvanula priča o novootkrivenoj planeti na samom obodu Sunčevog sistema.
Deda je pročitao članak svojoj unuci, pravom malom zaljubljeniku u planetarni sistem, koja je neretko u školi pravila makete Sunčevog sistema.
- Svi smo bili oduševljeni. Danima se pričalo o novom nebeskom telu. Odjednom mi je sinulo: "Zašto ga ne bismo nazvali Pluton?" I tako je sve počelo - izjavila je Venejša u dokumentarcu "Naming Pluto".
To se dopalo deidi, penzionisanom kustosu biblioteke Bodlejen pri Oksfordskom univerzitetu, te je pozvao svog prijatelja, poznatog britanskog astronoma, i predočio mu predlog imena.
Ubrzo je dobio odgovor koji je glasio: "Ja mislim da je to briljantno!". Astronom je poslao telegram svojim kolegama u Opservatoriji "Arizona", koji su i otkrili nebesko telo. Nakon glasanja, Pluton, tada zvanično deveta planeta Sunčevog sistema, dobio je ime. Zanimljivo je da se nijedan član opservatorije nije protivio tome da njihovo novootkriveno čedo dobije ime koje je predložila mala Britanka.
- Iako Pluton više nije planeta, iako je mali i nebitan, za mene ima ogromnu sentimentalnu važnost. Gledam na njega kao na autsajdera među velikim planetama, koji je odbačen na tamnu stranu Solarnog sistema. Ipak, uprkos tome što je mali, mnogima nebitan i dalek, meni će uvek biti omiljen - rekla je Venejša Barni.
blic.rs