Januar
Cvećarstvo pri veštačkoj toploti kuće ili stana, manje vas čini robom klime nego cvećarstvo vani, a i veštačka svetlost može delimično nadoknaditi manjak svetlosti u dugim noćima i tmurnim danima. Ipak morate poštovati prirodan ritam vaših biljaka - periode rasta i mirovanja. Taj se ritam može menjati samo u određenim granicama. Granice variraju od biljke do biljke i rezultat je obično rast i cvetanje ''van sezone'', iako samo nekoliko nedelja pre uobičajenog vremena. Zbog toga kalendar gajenja biljaka u kući ne može biti apsolutno tačan, jer topliji i svetliji uslovi ubrzaće rast, a u hladnijim i tamnijim uslovima rast će biti usporen. Na početku godine cveta samo nekoliko biljaka. Chlophytum elatum i Manettia bicolor daju prilično skorman cvet. Cvetovi Begonia, Hiemalis, Primula i prelepa viseća Columnea odlikuju se još uvek lepim bojama. Među orhidejama, bela Calnthe vestita i Dendrobium nobile počinju cvetati. Kaktusi miruju i ne treba im zalivanje. Među drugim sukulentima, Lithops se uopšte ne zme zalivati, ali većina drugih sukulenti treba se zalivati jednom mesečno. Početkom meseca iznesite posude i saksije sa lukovicama na svetlost i držite ih na hladnom mestu toliko dugo dok se ne pojave cvetni pupoljci. Tek tada ih premestite na toplo mesto . Clivia miniata unesena u toplu sobu biće podstaknuta da cveta ranije. Podstaknite nekoliko biljaka Hippeastrum na rast na temperaturi od 6°C. Zantedeschia aethiopica (kala etiopska) trebaće velike količine vode kada započne rast. Morate biti umereni u količini vode koju dajete većini biljaka zimi, posebno ako su u stanju mirovanja i u hladnim sobama. Udare hladnoće lakše će preživeti ako je kompost prilično suv.
Februar
U februaru počinje cvetati Camellia japonica, ali lukovice su te koje donose prelepe boje cvetova u februaru. Među njima su: Crocus, Narcissus, Hyacinthus i Lachenalia aloides sa visećim žutim i crvenim cvetovima. Nežna begonia boweri sa svojim malim belim i sedefasto-ružičastim cvetovima pridružuje se drugim vrstama roda Begonia u cvetanju, a popularna biljka Pleione formosana sa nežnim ružičastim i ljubičastim cvetovima sa mrljama boje cigle i grimiza, upadljiv je dodatak orhidejama. Primula malacoides biće podstaknuta na dalje cvetanje ake je svake nedelje prihranite tečnim veštačkim hranjivima. To je vreme da se podstakne na rast Fuchsia, koja miruje. Oštro je obrežite, stavite na toplo i kad počne novi rast presadite je. Gomoljaste vrste begonia i Hibiscus rosa-sinersis mogu se takođe podstaknuti na rast ako ih držite na temperaturi od oko 16°C. Malo šta se može razmnožavati, ali reznice Santpaulia ionatha mogu se zakoreniti u toploj sobi u kojoj temperatura ne pada ispod 16°C. U to vreme posejte seme Jacaranda mimosifolia i browallia speciosa, ukoliko želite da vam cvetaju leti (možete sejati u vremenskim razmacima da imate cvetove u jesen). Odstranite uvele cvetove Rhododendron simsii (azaleja), koja je cvetala krajem godine, lagano obrežite grane i ograničite zalivanje. Kad Božićni kaktus završi cvetanje, držite ga suvim nekoliko nedelja. Obrežite biljku Bougainvillea skrativši jake grane na trećinu, a sve slabe i tanke stabljike odstranite.
Mart
U martu počinju da cvetaju biljke sa upadljivim cvetovima, kao što je Clivia miniata koja tada počinje da cveta sa cvastom od deset ili više narandžasto-crvenih cvetova. Tu je i Zantedeschia aethiopica (bela kala) i ukoliko su uslovi dosta topli, veliki beli cvetovi biljke biljke Hymenocallis calathina (ali ako je u hladnijim uslovima, ta biljke neće cvetati pre maja). Nasuprot tom kitnjastom sjaju, bledožuti cvetovi biljke Jasminum mesnyi izgledaju prilično skromno.
Tu su i dve izvanredne orhideje. Lycaste deppei, blistava i jako mirisna, cveta celu godinu, ali je u svom najboljem razvoju u ovom i sledećem mesecu. Cymbidium x Rosanna ''Pinkie'' može nositi deset do četrdeset cvetova na dugoj visećoj stabljici.
Ne možete celi mesec provesti u divljenju vašim biljkama, jer ima mnogo posla koji treba obaviti. Podstaknite rast Campanula iosophylla dajući joj više vode i toplote. Posadite Gloriosu rothschildiana u posudu od 15 cm za svaki gomolj. Posadite gomolje Achimenes longiflora i Sinningia speciosa (gloksinija). Posadite lukovice Zephyrantes grandiflora i podanke Smithianta zebrina. Posadite ili presadite prelepi plavi afrički ljiljan, Agapantus campanulatus i Plumbago capensis i presadite Adiantum capillus-veneris, nežnu paprat. Pregledajte paprati i odstranite uginule delove. Kad listovi Cyclamen persicum požute, prestanite zalivati i pustite da se zemlja osuši pre nego što saksiju stavite u tamu.
April
U ovom mesecu procveta svega nekoliko biljaka. Najlepša je Acacia armata (akacija), čiji pahuljasti žuti cvetovi odudaraju od tamnih listova. Na puzavici Plumbago capensis, pojavljuju se svetloplavi cvetovi koji će cvetati mesecima. Peperomia caperata započinje svoj dugotrajni period cvetanja ukoliko joj pružite dovoljno toplote. Period mirovanja kod kaktusa završava se početkom ovog meseca ili početkom maja. Kad budete počeli primenjivati letnji način zalivanja, radite to postepeno. Sezona razmnožavanja je na putu. Reznice Saintpaulia ionantha sada se mogu ukoreniti bez upotrebe grejanog klijališta, a sad je pravo vreme i za ukorenjivanje reznica Impatiens wallerana (Holstii). Reznice biljke Hydrangea lako se ukorenjuju - upotrebite izdanke bez cvetova. Reznice od osnovnih izdanaka Aphelandra Squarrosa trebaju temperaturu od 18°C da bi se zakorenile. Ako sada posejete seme biljke Senecio cruentus (cinerarija), dobićete cvetove sledeće zime, a fresia će vam cvetati za oko šest meseci. Seme kaktusa treba temperaturu od oko 24°C. Fatsia japonica može se uzgajati jednako iz semena kao i iz izdanaka iz osnove i sada je vreme da je posejete. Clivia miniata, koja je završila cvetanje i Agapanthus campanulatus mogu se presaditi, ali činite to samo ako su stvarno ispunilči saksiju, jer cvetaju bolje ako su pomalo stešnjeni. Rechsteineria cardinalis i Rechsteineria leucotricha moraju se takođe presaditi. Obrežite Ardisia crispa da bi joj održali privlačan oblik i pincirajte Hedera helix kako bi se granao. Prenesite Rhodendron somsii (azaleju) u prohladnu i tamnu prostoriju. April je takođe najbolje vreme za sadnju visećih korpi. Pre početka leta pogledajte sve kućne biljke kako biste se uverili da nemaju štetočine i bolesti. Preduzmite odmah lečenje svih napadnutih biljaka i stavite ih u karantin sve dok se ne oslobode bolesti.
Maj
Maj obiluje sa cvetovima koji će potrajati celo leto, čak do jeseni. Među njima je divno obojena Pelargonium x domesticum. Tu su takođe Pelargonijum crispum sa mirisom koji podseća na balsam. Pelargonijum tomentosum, koji miriše na pepermint i svugde prisutna biljka Calceolaris x herbeohybrida. Neke od vrsta Begonia coccinea, ružičasta Begonia serratipetala i begonia semperflorens, sa kultiviranim podvstama koje mogu biti u svim nijansama od bele do tamnogrimizne boje, cvetaće do jeseni ako su u toplim uslovima. Ima još mnogo drugih biljaka . Sjajna Callistemon speciosus (kalistemon), Myrthus communis ''Microphylla'', Solanum capsicastrum, Sparmannia africana, mirisne Hoya bella i Hoya carnosa, dugotrajna Spathiphillum wallisii, Stephanotis floribunda, koja cveta do početka jeseni i Streptocarpus x hybridus, koji cveta do oktobra i još duže. Neke orhideje završavaju svoju cvetnu sezonu, ali veoma mirisna dugotrajna Epidendrum prismatocarpum upravo počinje cvetati. Reznice se mogu uzeti od vrste Abutilon, Coleus, Hoya bella, Hoya carnosa i Hydrangea. Reznice vrste zonalne Pelargonium, koje su sada zakorenjene, daće bogatstvo boja u kasno leto i jesen. Presadite Vallota speciosa i odvojite i posadite mladice. U ovom mesecu možete razmnožiti dve biljke koje imaju najbogatije obojene listove. Uzmite reznice listova vrste Begonia rex. Odvojite zajedno sa petom izdanke koji su se pojavili nakon što ste oštro obrezali biljku Euphorbia pulcerrima (poinzetija). Izdanci moraju biti dugi oko 8 cm. Zakorenite ih u grejanom klijalištu. Posejte seme vrste primula obconica i Eucaptus globulus, modri gumijevac iz Tasmanije, krajem meseca. Prestanite zalivati Nerine flexuosa kad listovi požute i ne zalivajte dok ne počne rast pri kraju leta. U ovom mesecu presadite Schlumbergera truncata, ali samo svake druge godine. Odrežite vrhove izdanaka Solanum capsicastrum, kako bi dobio grmoliki rast.
Juni
Juni je drugi mesec u kojem ima mnogo cvetova od kojih su mnogi dugotrajni. Najsjajnije su gomoljaste vrste Begonia, koje će cvetati do septembra. Cvetaće i blistava ružičasto-ljubičasta Fuchsia triphylla i bela, voštana mirisna Gardenia jasminoides. Na listu biljaka kojima je za rast potrebna toplina treba dodati neobičnu Clerodendrum thomsonae. Biljke koje su rasle u hladnijim uslovima, a sad su u cvetu, jesu Thunbergia alata, Bougainvillea i Agapanthus campanulatus sa velikim glavicama plavih cvetova. Druge biljke koje počinju cvetati i cvetaće sledećih nekoliko meseci jesu Asclepias curassavica sa gustim grozdom narandžastih cvetova, Bouvardia x domestica sa nežnim cvetovima bele, ružičaste ili crvene boje i takođe Nerium oleander sa ružičastim ili crvenim cvetovima. Od egzotičnih lukovica ili gomolja, u cvetu su Canna x hybrida sa narandžastim, žutim, ružičastim i crvenim cvetovima nalik na orhideje. Gloriosa rothschildiana, ljiljan penjačica, Haemanthus multiflorus, Vallota speciosa i Zephyrantes grandiflora. Sad se mnoge biljke mogu razmnožavati. U ovom i sledećem mesecu najbolje se ukorenjuju reznice pelargonije regala, iako se mogu uzimati čitavu godinu. Erica se može razmnožavati reznicama izdanaka kao i Stephanotis floribunda, ali će za Stephanotis trebati temperatura od 29°C. Sad se seje seme Calceolaria, Primula malacoides i Senecio cruentus (cinerarija) kako bi cvetale idućeg proleća. Presadite sadnice primula obconica koje ste posejali u prethodnom mesecu. Nakon što su uvenuli listovi Lachenalia aloides, držite zemlju u saksiji suvom do presađivanja u septembru. Kako vreme postaje toplije, a vazduh sve više suv, upotrebljavajte stalno vašu prskalicu kako bi oko biljaka održavali vlažnu atmosferu. To je neophodno da radite sve do septembra.
Juli
Najupadljivije cvetajuće biljke u julu su Lilium longiflorum, uskršnji ljiljan, jednostavan, beo i veoma mirišljav, takođe Rechsteineria leucotricha, kao i lepa penjačica Allamanda cathartica sa žutim cvetovima u obliku trube. U ovom mesecu cvetaće i ljubičastoplava Browallia speciosa i Achimenes longiflora sa bojama koje se kreću od ružičaste, crvene, ljubičaste i purpurne do žute. Travnata Ophiopogon jaburan daće svoje bele grozdove cvetova, a Beloperone gutata svoje cvetove nalik na račiće, koji će potrajati do septembra. Bujna Mimosa pudica, mimoza, koja se skupi čim se dotakne, sada je u cvetu, ali cvetovi su, kao što se može očekivati, skromni. Sada se mogu posaditi dve izvanredne lukovice, Amarillis belladona i Nerine flexuosa i ne treba ih zalivati dok ne počnu rasti. Da bi dobili cvetove zimi, sada je dobro uzeti reznice nekih vrsta zonalnih Pelargonium vrsta. Odrežite izdanke sa oko 6 listova upravo ispod članka i osigurajte topao, dobro osvetljen položaj. U jesen odrežite svaki preuranjen cvetni izbojak. U cvetu je Browallia speciosa, ali sad se može posejati njeno seme da biste imali cvetove zimi. Presadite sadnice vrste Primula malacoides, koju ste posejali u prethodnom mesecu. Pazite da sve biljke imaju dovoljno vode i potrebnu zaštitu od sunca.
Avgust
Iako još mnoge biljke koje su procvetale u poslednja dva meseca pružaju lepu sliku , ima tu nekoliko pridošlica. Najlepša je orhideja Odontoglossum grande, koja je dobra biljka lončanica za kuću. Cvetovi - žuti sa smeđim pegamai beli sa crvenim pegama - mogu biti dugi i 15 cm. Cvetanje će se nastaviti do novembra. Grmolika Jacobinea carnea donosi ružičaste cvetove a ljubičasti cvetovi koji se pojavljuju u travolike Liriope muscari mogu se pretvoriti u bobice . Penjačica Campanula isophylla sa obiljem zvezdastih belih ili plavih cvetova posebno je efektna u visećoj košari. Očekujući cvetanje zimi, počnite u ovom mesecu saditi Narcissus i nastavite u sledećem mesecu. Posadite Veltheimia viridifolia i presadite je svake druge godine. Posadite Zantedeschia aethiopica (kala) i presađujte je svake godine. Uzmite reznice Hydrangea i Euphorbia pulcherrima (poinzetija). Postrani izbojci gomoljastih vrsta begonia dobro se ukorenjuju u ovom mesecu, a vrste Begonia sa vleknastim korenjem mogu se razmnožiti izdancima iz osnove. Presadite u nove saksije presadnice Calceolaris x herbeohybrida. Vreme je da se poseje seme Eucalyptus globulus, koji predstavlja zanimljivu kućnu biljku dok je mlad. Mladoj biljci nikad ne dopustite da se osuši. Seme Cyclamen persicum koje sada posejete cvetaće za otprilike petnaest meseci. Prestanite zalivati Hippeastrum i pustite da se lukovica osuši, a kada počnu žuteti listovi Gloriosa rothschildiana, osušite je i držite na suvom do marta. Callistemon speciosum mora biti podrezana upravo ispod cvetnog grozda kada prestane cvetanje.
Septembar
U ovom mesecu cveta malo biljaka, tako da su dve posebno dobrodošle. Nerine fexuosa daće ružičaste ili bele cvetove skupljene u grozdove po deset ili više, a tek će se tada pojaviti listovi. Otvaraju se i ružičasti cvetovi vrste Begonia metallica sa srebrnastosjajnim listovima. Ne propustite da na vreme kupite lukovice za sadnju, koja ozbiljno počinje krajem meseca i može potrajati nekoliko nedelja. Većina lukovica se nakon sadnje mora držati na hladnom, mračnom mestu, a koliko dugo se moraju držati u takvim uslovima zavisi od vrste. Narcissus mora biti u tami najmanje tri nedelje, a procvetaće za oko sedam nedelja. Zumbul će trebati, ukoliko nije pospešen, provesti pet nedelja u mraku i četiri nedelje na svetlu. Druge lukovice moraju duže biti u mraku, računajte sa deset do dvanaest nedelja za zumbul, dvanaest do trinaest nedelja za narcise i do petnaest nedelja za tulipane. Kada se pokažu listovi, premestite biljku u hladnu, svetlu sobu na nekoliko dana i nakon toga u stavite je u topliju prostoriju - oko 18°C danju i ne niže od 13°C noću. Ukorenite reznice Fuchsia i Coleus u klijalištu. Reznice Hedera helix (bršljan) mogu se uzimati cele godine, ali je jesn najbolje doba. Postavite Rhodendron simsii (azaleja) ponovo na dobru svetlost. Održavajte vrstu Camelia u vlažnom stanju kako biste sprečili opadanje pupoljaka. Druge biljke su u periodu mirovanja. Osušite Achimenes longiflora da bi bila spremna za presađivanje u martu i isto tako osušite Rechsterineria cardinalis. Do januara dajte vrsti Clivia miniata malo vode, a Agapanthus campanulatus držite gotovo suvom do marta. Smanjite količinu vode kaktusima i sukulentima da ih pripremite za zimski odmor. Među orhidejama, Dendrobium nobile će se odmarati do zime, a lycaste deppei do proleća.
Oktobar
U ovom mesecu će početi cvetati Erica gracillis - grozdovi njenih sitnih ružičastih zvončića trajaće do januara. Na grmolikoj vrsti Begonia fuchsioides pojaviće se crveni cvetovi nalik fuksijinim. Ako raste u toplim uslovima, orhideja Vanda tricolor davaće grozdove mirisnih cvetova na dugim stabljikama. Počnite grejati prohladni staklenik ranije ili kasnije u ovom mesecu, u zavisnosti o području i varljivosti vremena. Cilj vam treba biti da postignete noćnu temperaturu od 10°C. Kaktusi uzgajani u stakleniku koji nije grejan, ili je grejan samo malo, verovatno neće trebati vode od početka ovog meseca do aprila. U toplijoj suvoj atmosferi kuće možda će im biti potrebno zalivanje jednom mesečno. I drugi sukulenti moraju se zalivati zimi - jednom mesečno ili približno toliko. Dajte manje vode vrsti Fuchsia kad prestane cvetati. Kako Vallota speciosa prestaje cvetati, dodajte joj jednom u dve nedelje malo tečnog veštačkog hranjiva sve dok se lišće ne osuši.
Novembar
Ako ste uspeli sačuvati na životu vašu Cyclamen persicum od prošle godine, verovatno će to biti najlepša lončanica u cvetu. Tu je još jedna prelepa Columnea koja počinje cvetati - nežni, žuti cvetovi Columnea microphylla sada se pojavljuje na dugim, visećim stabljikama između bakrenastih listova. Na snažnoj, zimzelenoj penjačici Jasminum polyanthum pojavljuju se grozdovi belih cvetova i produžiće cvetanje do aprila. Orhideja Calanthe vestita nosi klasove od dvadeset do trideset ili više cvetova, ali listovi će joj do tada požetiti i otpasti. Najživopisnije boje imaju plodovi a ne cvetovi što ih donosi Capsicum annuum - žuta, crvena, narandžasta, zelena i ljubičasta. Zbog svega toga treba je čuvati do novembra. Do sada ste se trebali prilagoditi zimskom načinu zalivanja dajući svim biljkama koje nisu više u rastu manje vode. Biljke u hladnijoj sobi zahtevaju manje vode. Biljke u toplim, suvim sobama trebaće pažljivije zalivati, ne toliko da ih potaknete na rast, nego dovoljno da se spreči umiranje od žeđi. Dajte više vode Rhodendron simsii (azaleja) kad cvetni pupoljci počnu bujati. Aphelandra spremna za svetanje imaće koristi od tečnog veštačkog gnojiva, a iznad svega čuvajte je od promaje koju ne podnosi. Begonia rex mora se održavati samo malo vlažnom, na najboljem svetlu koje joj možete osigurati u ovom mesecu i na temperaturi od najmanje 13°C. Sad nije vreme za razmnožavanje, ali u toplom stakleniku obrežite raskošni rast Allamandra catharica skidajući više od pola godišnjeg izrasta.
Decembar
U decembru cvetaju dve prelepe vrste Primula koje su izvsne biljke za kuću ili hladan staklenik. Primula malocoides ima cvetove bele, crvene ili ljubičaste boje, u zavisnosti o kultivisanoj vrsti, a cvetovi vrste Primula obconica imaju raspon boja od ružičaste do purpurne i prodorno mirišu. Na žalost, biljka ima dlakave listove na koje su neki ljudi veoma alergični. Obe vrste će i dalje cvetati nekoliko meseci. Sad se pojavljuju i viseći cvetovi Lachenalia aloides, čija žuta boja prelazi u crvenu i zelenu. Budući da su kućne biljke čest božićni poklon, verovatno ćete i vi u svom živote dobiti svoj Rhodendron simsii (azaleja). Euphorbia pulcherrima (poinzetia), Cyclamen persicum i Santpaulia ionantha (afrička ljubičica). Kako god bili oduševljeni što ste ih dobili, gledajte na njih sa nepoverenjem, dok ih ne pregledate zbog nametnika i bolesti. Ali kad zaključite da su spremni da se pridruže vašoj zbirci, ponašajte se prema njima sa posebnom ljubavlju, jer im zimsko putovanje iz toplog rasadnika do cvećara i onda do vas nije baš nimalo koristilo. Rhodendron simsii (azaleja), koja će biti bolji poklon za nekoliko nedelja kada napupa, ali ne procveta, među njima je najćudljivija. Ove se biljke moraju održavati vlažnima, ali ne mokrima i ne na previše toplom; zalivanje tvrdom vodom jedan je od načina da ih ubijete. Cyclamen persicum zahteva temperaturu od oko 13°C i laganu vlažnu atmosferu. Kada je zalivate , nastojte izbeći zalivanje sredine listova. Vrsti roda Erica ne smete dopustiti da se osuši (što se brzo dešava u maloj saksiji) ili će uginuti, Euphorbiy pulcherrima (poinzetia) treba temperaturu oko 18°C, a noću nesšto nižu. Saintpaulia ionantha treba svetlo i vlažnu atmosferu. Senecio cruentus (cinerarija) će dugo cvetati samo ako je po danu prohladno, oko 16°C i nešto hladnije po noći. Veliko lišće biljaka kao što su Ficus, Dracaena, croton i palme postaje zimi prljavo. Očistite ga sa vremena na vreme.
Bašta I vrt
Danas u 0:48 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 23:17 od Emelie
» Uživo...
Juče u 22:44 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 22:38 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 22:35 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 22:27 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 22:22 od Emelie
» Leonardo da Vinči
Sre 30 Okt - 12:57 od budan
» Edvard Hoper
Sre 30 Okt - 12:54 od budan
» Salvador Dali
Sre 30 Okt - 12:53 od budan
» Pablo Picasso
Sre 30 Okt - 12:51 od budan
» Claude Monet
Sre 30 Okt - 12:50 od budan
» Edvard Munch
Sre 30 Okt - 12:49 od budan
» Misli nas "malih" ...
Pon 28 Okt - 1:59 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Pon 28 Okt - 1:54 od Emelie
» Pusti nešto osobi iznad
Pon 28 Okt - 0:11 od Emelie
» Joseph Lorusso
Sub 26 Okt - 10:16 od budan
» Johanes Vermer
Sub 26 Okt - 10:12 od budan
» Završava se na TOR
Pet 25 Okt - 14:39 od EROTIC MAN
» Kaladont na drugu reč
Pet 25 Okt - 14:37 od EROTIC MAN