Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
+Priest+

Član
Član

+Priest+

Muški
Poruka : 35

Učlanjen : 27.10.2014


Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Empty
PočaljiNaslov: Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа   Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Sat610Pon 3 Nov - 20:24

Популарна друштвена мрежа Фејсбук одговорна је за спајање људи, повећано друштвено међудејство и могућност дељења са великим бројем људи,  "пријатеља" у стварном времену. 


Колико је Фејсбук заправо користан, а колико штетан, на који начин су се разне ставке друштвеног живота промениле узроковане појавом ове мреже? 


Како бих што боље одговорио на нека од ових питања које сам поставио себи, а важе и за све чланове овог форума, потребно је сагледати овај слободно могу рећи феномен са различитих тачака гледишта.
Пошто наслов ове теме већ сам говори о смеру у којем ће бити упућено ово излагање морам признати одмах да ће исто звучати можда сувише субјективно. Међутим, ипак ћу се потрудити да говорим што објективније. 
Свако има право на своје мишљење, што више различитих мишљења то ће се ова тема кроз могућу расправу више приближавати непристрасном стању ствари, што је на неки начин и некад давно био смисао првобитних форума.


Сајбер (cyber) его , психолошки аспект   



Овако бих просто назвао једну појаву која се по мом мишљењу јавља приликом коришћења друштвених мрежа. Сајбер его је нешто слично као и алтер его односно друго Ја, међутим са једном посебеношћу. 
Закључио сам да службовање Фејсбуку, прављење профила, постављање фотографија, објављивање коментара, дељење интересовања у разним садржајима и друго, омогућава кориснику да  представи себе онако како он то сам жели. Схватио сам да људи то заиста и чине, показивајући се у онаквом светлу у каквом би желели да их други виде. Самим тим , ако узмемо у обзир да су ове могућности чињеница и ако су моја посматрања тачна, долазимо до нових питања.  Да ли је особа са којом смо у додиру преко ове вреже заиста таква каква се представља? Ко је она заправо? 
Схватимо да су многе фотографије улепшане, профили посебно уређени по вољи појединца да привуче друге , скрене пажњу на себе и на неки начин нађе своје место у том свету где је све теже бити оригиналан и самосталан. Да ли такво деловање долази из познате, а по многим духовницима погрешне потребе да се човек са нечим индетификује тј поистовети? 
Затим увелико опште помињано питање са друштвене тачке гледишта, да ли корисници постају комуникативнији или су пак све затворенији увучени у своје профил одело мењајући контакт између четири ока са безбеднијим и безболнијим местом испред светлеће правоугаоне површине у замраченом, усамљеном кутку просторије?
Користимо ли тај луксуз, ту заштиту, односно физичку отуђеност коју нам пружа наш профил како би се изразили слободније, тј. онако како се неби усудили у правом догађају? Својевољно приказивање стила, начина живота , детаља из свакодневнице и путање кретања појединца, губитак приватности као и многа друга питања остају нам отворена.


Вршена су и одређена истраживања на том погледy управо на истраживању расположа корисника кроз спроведену анкету од стране једог завода за статистику из Луксембурга и једног универзитета из Италије.


"Истраживање је јасно указало на  лош  утицај друштвених мрежа на расположење корисника. Такође је доказало да физички контакт са другим људима ствара веће задовољство, док виртуелни подстиче на сумњу и неслагање." 


Јасно је, бар мени, одакле та сумља проистиче, она долази управо од неодумице у покушају пројектовања одређеног профила у сопствени свет. Са правом људи стрепе од стварног додира јер страхују да ентитет са којим комуницирају неће подврдити унапред утврђену представу умишљену у уму корисника и притом још обликованом од стране посматраног профила. 


Друштвено-љубавни аспект 


Друштвене мреже као што је нпр Фејсбук увукле су се у готове све поре друштвеног живота људи. Имајући у виду чињеницу да раније такви начини комуникације нису постојали сасвим је оправдано критиковати и неке али не све последице које су такви "трендови" изазвали.


Статус везе- сам по себи је незгодан је концепт јер би требали обавити званичан и директан разговор са партнером како би знали на чему смо. Ако у то укључимо и ФБ, својеврсну друштвену позорницу, могу се појавити одређене неугодности.
Разговор је још лако и  избећи, али питања о статусу везе на "Фацебооку" није, па ће тако твој дечко можда бити незадовољан што још ниси на свом профилу објавила како сте у вези, или ће сматрати твоју објаву везе преурањеном. Можете бити у вези колико год желите, али док нисте објавили то на Фејсу, није службено, а овакав начин размишљања отвара врата многим проблемима у вези. Најлакши начин за избегавање ових ствари јесте сакривање статуса, па ћеш тако увек имати савршену одбрану зашто га ниси променио.


"Таговање" , обележавање, индетификација коју ви али и неко други може поставити уз приложену фотографију са јасно жигосаним ликовима. Посебно је интересантно да и када у потпуности избришете ваш ФБ профил одређени ваши "тaгови" остају. 




Љубомора је чак и здрава по неким мишљењима када је љубавна веза у питању, израженија је код жена, али када је Фејс у питању, сваки твој разговор сa неким другим може узроковати већу љубомору него што би то био случај у стварном животу. Када причаш са својим пријатељима на Фејсу, то сви виде, што значи да би твом дечку/девојци,цури могло јако сметати што пред свима шаљеш насмешке happy некој другоj особи . 
Ствар је у егу, а на ФБ-у га је јако лако повредити.





Колико нас је рекло "баш ме брига шта други мисле" ? 
Моје мишљење је да је ФБ све осим тога. 




Крађа времена , ФБ је за неке људе зависност које се не могу решити, па тако није реткост да се неки људи по цео дан забављају на њему. У малим је количинама је иоле прихватљиво , али ако се не можеш одвојити од екрана цели дан, пропушташ стварни свет у којем су стварни људи, а виртуалне те активности отупљују у друштвеном смислу, због чега ћеш све мање бити способан за нормалну комуникиацију. 




Овде је посебно потребно обратити пажњу на одређену групу корисника интернета којима се тај океан информација своди на ФБ, ЈуТјуб и одређене пласиране "линкове". За њих је то све и свја интернета а најчешће су то старије генерације које су испрва имале одбојност према новим технологијама, а касније их прихватиле успешно савладавајући тешкоће мање од основног познавања рада на рачунару.




У коначној анализи са социјалне тачке гледишта може се рећи да је ФБ постао толико уграђен у људски живот да је као нека врста религије. Можете да учествујете или не колико год хоћете, али та ствар неће нестати. Ваш избор неће изменити ништа.






Безбедносно питање 


Зар је могуће да људи својевољно предају своја мишљења, своје личне податке!!! свима или не зна се коме, ставове, политичка опредељења (учланујучи се у разне ФБ групе), свој музички укус, своја интересовања , па чак и своје фотографије као и најситније детаље свога приватног живота, још то све за џабе?
Па нема бесплатног ручка!, зар то није рекао један познати економиста са запада? 
Овде се нећу превише задржавати јер ће те вероватно помислити да сам још један у низу теоретичара завере који крстарећи интернетом шире несигурност позивајући се на историју наметања једноумља од стране мистификованих тајних друштава.
Па ипак у неким деловима морам се сложити са истим угроженим личностима, људима између осталих забринутим за своју приватност. 
У прилог овоме додајем већ постојећи тему на овом форуму: 




[You must be registered and logged in to see this link.]


Један други западњак такође економиста по струци је казао да "време је новац" , а будући да тренутно живимо у свету информација, обавештеност је новац јер на неки начин правовремена и релативно истинита информација штеди на времену које би иначе потрошили на сопствено искуство уложено у циљани оквир сазнања. Уштедећемо само материјално јер је одвећ западна цивилизација више материјална него духовна.




Ко има информације има моћ. Није ли Америка са лакоћом извела низ такозваних анти-тоталитарних пучева познатих као Арапско пролеђе, још притом ширећи своју "демократију" даље преко Балкана до Украјине па готово на све делове света.
Нису Кинези глупи, то што је код њих ФБ забрањен не значи да су они заостало друштво под строгом директивом нео-комунистичке власти, већ значи да брину за безбедност својих грађана и постојеће традиционалне вредности.  




Но, рекох нећу пуно о овоме, а могао бих још што-шта да кажем, а притом не мислим само на ФБ већ и на свемоћни Гугл, модерно свевидеће око, гигант компанију опремљену свим најсавременијим алатима присмотре укључујући и приватне сателите, беспилотне летелице, дронове итд. Гугл који једим потезом може да сазна ко шта воли, ко се за шта интересује, ко ,где, шта, како, на који начин, због чега!!! Иако обришете своју историју на Гугл Хрому да ли она заиста нестаје? Колики је капацитет њихових база података?
А шта њих брига за мене, ја сам мали, не значим, не утичем на глобалне токове. Погрешно 




Лична искуства 




Престао сам да користим ФБ па , не сећам се али сигурно пре више од 4, 5 година , онда када је ФБ био у врхунцу своје инвазије. Истраживања показују да је процентуално број корисника Фејсбука знатно већи у Србији у поређењу са земљама  региона упркос неким економским показатељима који су испод нивоа држава у окружењу. 
У једном тренутку, сећам се, осетио сам се као део неке Шпанске, односно јужно-америчке сапунице и запитао сам себе због чега ја ово морам да знам, шта се то мене тиче, зашто сам ја део овога?
Невезано за то навешћу вам један пример:
Замислите да долазите у посету добром пријатељу, другу пре него што су се појавиле друштвене мреже и затичете га у његовој соби како седи усамљен држећи у руци фотографију ваше девојке? Зар не би било то чудно и на неки начин болесно? Међутим ако се то све дешава преко монитора онда се ствари нормализују, а такве ствари се дешавају. 
Баш скоро сам био знаменит гост, барјактар на једној свадби, носећи заставу поред седишта матичара , а после венчања у цркви, приметио сам неке младе девојке, тек тинејџерке као се групно сликају а неке и са "селфијима" са све пућући усне у предодређеним популарним позама. Помислио сам зашто кваре своју лепоту пратећи глобалне модерне обичаје, чему тај "duck face" , нисам ништа рекао, остао сам разочаран.
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Empty
PočaljiNaslov: Re: Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа   Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Sat610Pon 3 Nov - 21:22

Moje mišljenje je da je fejsbuk  počeo s dobrim namerama, ali da se kasnije zloupotrebio, jer su "neki" ljudi krenuli sa omalovažavanjem i vređanjem svega i svakoga na toj mreži. Lično, mislim da je u neku ruku koristan, jer se na njemu mogu pronaći davno izgubljeni prijatelji i rođaci u dalekom svetu sa kojima smo izgubili kontakt. Ali za sve ostalo za šta se sada koristi , među mladima pogotovo,  smatram da je fejsbuk veoma loš. Videli smo do sada puno primera virtuelnih maltretiranja, podsmevanja i vređanja koje na mlade osobe deluju destruktivno. Dešavala su se čak i samoubistva jer neki nisu imali snage da se bore sa time. To lakovanje svega i svačega, mišljenja drugih ljudi o nečijem izgledu ili gde su bili na letovanju , zimovanju, nije ništa drugo nego stvaranje zavisti i ljubomore kod onih koji nisu mogli otići tamo negde ili jednostavno izazivanje negativnih komentara onih koji su iskompleksirani i na taj način, hrane sebi neki svoj ego. 

Ne volim fejsbuk iz tih razloga i da mogu, ukinula bih ga, a mlade na neki način naterala da više izlaze i da se druže u prirodi, gradu, kafićima, bilo gde licem u lice. Neka socijalna mreža bude u pravom smislu reči, mreža tvojih prijatelja sa kojima će provoditi svoje slobodno vreme u reali a ne sedeći kod kuće.  happy










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
+Priest+

Član
Član

+Priest+

Muški
Poruka : 35

Učlanjen : 27.10.2014


Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Empty
PočaljiNaslov: Re: Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа   Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Sat610Pon 3 Nov - 22:12

Ух да, заборавио сам да поменем и неке добре ствари које фејс са собом носи,  али искрено нисам то у почетку ни имао на уму, срећом ти си их поменула. 
Да, заборављени контакти..у реду живот нас је раздвојио али ту је фејс да нас опет споји. Рођаци у иностранству..хмм постоје бољи и директнији облици комуникације са њима, можда Skype, чуо сам и за онај "вајбер" и сл.
Баш си ме подсетила на ове методе малтретирања путем фејса, дискриминација, вређање, подсмевање и разне неукусне коментаре на нарочито провокативне фотографије. Све сам то заборавио да кажем.

Ипак у праву си, моја почетна идеја је и била да сви кажу позитивно и негативно о овој теми па кад се све сабере и одузме да видимо где смо.
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Empty
PočaljiNaslov: Re: Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа   Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Sat610Pet 7 Nov - 14:40

Više štete nego koristi.

Velike i grube zloupotrebe.

Nisam baš verziran jer nikada nisam bio na FB, ali mi se čini da šefovi FB namjerno ne reagiraju kod zloupotreba.

Samo neka se "talasa i piše o njima":

Odvratno.

A možda i zakonski kažnjivo.  Cool










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sweet_soul_sister

Elita
Elita

sweet_soul_sister

Ženski
Poruka : 1342

Godina : 44

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 19.06.2015


Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Empty
PočaljiNaslov: Re: Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа   Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Sat610Ned 21 Jun - 2:41

nisam virtuelni tip, nigde me nema.. ni fejs, ni twitter.. ne konzumiram čak ni skype, viber i slična onanisanja

fejs je po meni jedan veliki nonsens..sva ta lajkovanja, šerovanja, tagovanja do iznemoglosti..edovanje "prijatelja", kakvih bre prijatelja??! oni se stiču a ne dodaju..
ne mogu to da svarim, nisam iz tog filma, nikad bila..

da ne pominjem tek traženje partnera po svakakvim sajtovima.. strašno koliko je to uzelo maha, koliko je poražavajuće za čovečanstvo.. krajnje ozbiljan sociološki problem



elem..jedino forume volim.. nisam sad neki preletač, naprotiv, onom koji mi odgovara, ostajem verna, mislim forumu happy
sa jednog takvog sam i došla ovde, jer se ugasio.. tamo sam ostavila dobar deo sebe, koliko će to ovde biti slučaj, ne znam, ali je svakako izbor pao na vas happy

mada sam trenutno u fazonu -o ne, sve ispočetka Laughing
ali ok, polako.....
taaaaajm iz on maj sajd, jes it iz.. cool
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Empty
PočaljiNaslov: Re: Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа   Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Критика на рачун Фејсбука и сличних друштвених мрежа
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Aktuelnosti :: I-Tech-