Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Meša Selimović

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Sledeći
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Pon 11 Jun - 8:49

"Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je da ne postoji, da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se miješaju utvare i život, pa nema ni čistog sjećanja, ni čistog života."

Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno shvatiti. Srećom, ima takvih ljudi, i ja im se uvijek neobično radujem.

"Samo izvolite, poslužite se mojom dobrotom, trošite moju iskrenost, hranite svoj ego mojom ljubavlju, gužvajte moje emocije kao staru hartiju, uzalud vam trud. Nećete postati bolji, nećete postati JA, jer treba vam i DUŠA . A nju mi ne možete uzeti i sve dok je imam, ostat ću ČOVJEK."

Meša Selimović
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Pet 6 Jul - 13:53

Kakvi smo ljudi mi Bosanci?
Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doći će što je određeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da često budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom riječi; ne liče na junake, a najteže ih je uplašiti prijetnjom; dugo se ne osvrću ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve počne da ih se tiče, sve isprevrću i okrenu na glavu, pa opet postanu spavači, i ne vole da se sjećaju ničeg što se desilo; boje se promjena jer su im često donosile zlo, a lako im dosadi jedan čovjek makar im činio i dobro.

Meša Selimović
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sub 7 Jul - 12:27

Nemoj svoj duševni mir narušavati tako što ćeš razmišljati o nedostacima drugih. Ako te neko povredi, pređi preko toga.
I budi kao ruža koja daje miris svima,a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga saseče.."
~ Mesa Selimovic ~










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sub 7 Jul - 12:27

Covek treba da se odrece svega sto bi mogao da zavoli, jer su gubitak i 
razocarenje neizbezni. Moramo se odreci ljubavi da je ne izgubimo. 
Moramo unistiti svoju ljubav da je ne uniste drugi. Moramo se odreci 
svakog vezivanja zbog moguceg gubitka. Misao je surovo beznadezna. Ne 
mozemo unistiti sve sto volimo. Uvek ce ostati mogucnost da nam to 
uniste drugi.

Mesa Selimovic










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sub 7 Jul - 12:28

Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi...
Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio... 
Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao...
Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude...
Meša Selimović










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Unforgettable

Master
Master

Unforgettable

Ženski
Poruka : 8537

Godina : 36

Lokacija : Na dlanu.

Učlanjen : 12.09.2017

Raspoloženje : Do neba.


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Pon 23 Jul - 1:40

Meša Selimović - Page 5 Aa0fc75ba120d23dc0e73e7122c208f3
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Pet 10 Avg - 12:06

Meša Selimović - Page 5 E8yhSBQ










Meša Selimović - Page 5 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sub 13 Okt - 7:22

" Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom
u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom. Nisam vešt razmišljanju, više volim
život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava
mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini,
i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me
ubaciti samo druga slučajnost."
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sub 13 Okt - 7:23

" Ne verujem da mi je unapred zapisan put kojim ću proći, jer ne verujem u neki naročit
red ovoga sveta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih
izmena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može
sačekati, u toku mešanja. Ne možeš je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš.
Pa plivaš, ili potoneš. "
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Uto 30 Okt - 15:51

Ljudi se ustvari boje, zato su surovi.
Nijedan čovjek nije dovoljno pametan.
Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta.
Kako su ljudi glupi! Čine zlo, da im se zlo vrati.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sre 27 Mar - 19:21

"A naša ljutnja je odmah splasnula, postala je smiješna, kao i povod.

Pobune su trajale kratko, toliko kratko, da ih nije vrijedilo ni dizati. Pogotovu što sam znao, ma koliko bio ljut, da mi ništa ne može zamijeniti nju, ovakvu kakva je, uskogrudu u svojoj ljubavi, netrpeljivu prema svemu što bi joj moglo uzeti ma i djelić mene, njene svojine. I brzo sam se, iz traljave pobune i tobožnje želje za slobodom, vraćao u čvrstu tvrđavu njene ljubavi, kao smireni bjegunac koji nije ni odmicao daleko od kapije.

Život nam nije naklonjen, i sami stvaramo svoju malu zajednicu, svoj kosmos, u kojem namirujemo jedno drugome sve što nam nedostaje.

Kad sam bio ugrožen, mislio sam samo na nju, hrabreći se njenim prisustvom. Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi, nalazeći olakšanje. Kad osjetim radost, trčim da je podijelim s njom, zahvalan joj, kao da mi je ona daruje.

Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio. Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao. Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude.

Dao sam joj sve što nisam našao u životu, a bez čega ne mogu. Čak se i umanjujem pred njom, da bi ona bila veća, i ja pomoću nje. Bogato je darujem, da bih mogao da uzmem. Ja sam osujećen, ona je ostvarena, i tako sam obeštećen. Ona mi namiruje izgubljeno, i dobijam više nego što sam želio da imam. Moje želje su bile maglovite i rasute, sad su sakupljene u jednom imenu, u jednom liku, stvarnijem i ljepšem od mašte. Njoj priznajem sve što ja nisam, a opet ništa ne gubim, odričući se. Nemoćan pred ljudima i slab pred svijetom, značajan sam pred svojom tvorevinom, vrednijom od njih. Nespokojan pred nesigurnošću svega, siguran sam pred ljubavlju, koja se stvara sama iz sebe, jer je potreba, pretvorena u osjećanje. Ljubav je žrtva i nasilje, nudi i zahtijeva, moli i grdi. Ova žena, cio moj svijet, potrebna mi je da joj se divim i da nad njom osjetim svoju moć. Stvorio sam je kao divljak svoga kumira, da mu stoji iznad pećinske vatre, zaštita od groma, neprijatelja, zvijeri, ljudi, neba, samoće, da traži od njega obične stvari ali da zahtijeva i nemoguće, da osjeća oduševljenje ali i ogorčenje, da se zahvaljuje i da grdi, uvijek svjestan da bi mu bez njega strahovi bili preteški, nade bez korijena, radosti bez trajanja.

Zbog nje, isključive, i ljudi su mi postali bliži."

Tvrđava
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Ned 28 Apr - 12:06

Meša Selimović - Page 5 Large










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Ned 28 Apr - 12:07

Čovek doduše najčešće govori radi sebe, ali mora da oseti odjek svojih reči.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Ned 28 Apr - 12:08

Ja ne biram ono što imam.

Ne biram, u stvari, ništa, ni rađanje, ni porodicu, ni ime, ni grad, ni kraj, ni narod, sve mi je nametnuto.

Još je čudnije što moranje pretvaram u ljubav. Jer, nešto mora biti moje, zato što je sve tuđe, i prisvajam ulicu, grad, kraj, nebo koje gledam nad sobom od djetinjstva. Zbog straha od praznine, od svijeta bez mene. Ja ga otimam, ja mu se namećem, a mojoj ulici je svejedno, i nebu nad mnom je svejedno, ali neću da znam za to, svejedno dajem im svoje osjećanje, udahnjujem im svoju ljubav, da mi je vrate.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Ned 28 Apr - 12:10

Sad sam shvatio: to je prijateljstvo,ljubav prema drugome. Sve drugo 
moze da prevari to ne moze. Sve drugo moze da izmakne i ostavi nas 
puste,to ne može,jer zavisi od nas. Ne mogu da mu kazem: budi mi 
prijatelj. Ali mogu da kažem:biću ti prijatelj. Ali, bilo ovako ili 
onako, u njegovo prijateljstvo nisam mogao sumnjati. Zavolio sam ga, 
znam po tome što mi je postao potreban,što nisam zamjerio ničemu ma šta 
da je rekao ili učinio, i što mi je sve njegovo postalo važno. 

Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni 
tražiti joj razloge. Pa ipak to činim, makar samo zato da još jednom 
pomenem čovjeka koji je unio toliko radosti u moj život. Pitao sam ga 
jednom,kako to da je baš meni poklonio svoje prijateljstvo. 
Prijateljstvo se ne bira,ono biva ko zna zbog čega, kao ljubav... A 
nista ja nisam poklonio tebi već sebi...










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Ned 28 Apr - 12:11

"Ne znam kakva je sad, ja je pamtim po ljepoti...
i po izrazu patnje na licu ,kakvo vise nikad nisam vidio, niti sam dugo mogao da zaboravim, jer sam tu patnju prouzrokovao.
Zbog te zene, jedine koju sam volio u zivotu, nisam se ozenio.
Zbog nje, izgubljene, zbog nje otete, postao sam tvrdji i zatvoreniji prema svakome. Osecao sam se poharan... i nisam davao ni drugima ono sto nisam mogao dati njoj...
Mozda sam se svetio sebi i ljudima, nehotice i ne znajuci.
Boljela me, odsutna... o, zaista ...ali je sve bilo kasno.
Steta sto moju neistrosenu njeznost nisam dao ma kome-roditeljima, bratu, drugoj zeni...
Ali, mozda to govorim bez razloga... sad ... svodeci racune.
Jer i nju sam ostavio i otisao na vojnu, ne zaleci, a pozalio sam kad nista vise nisam mogao izmjeniti"..




Meša Selimović - Page 5 Tumblr_m3jwjhcNG21ruvxljo1_500










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Uto 16 Jul - 13:23

Možda je tako i najbolje,nećemo se više vidjeti,ali je način ružan.Ništa nisam kriv,ništa nisam učinio (neprestano se branim od krivice,a ona je iskoristila prvi povod,smiješan i slučajan,da me napusti).Da i ja sam to želio,ne mogu da to sakrijem od sebe,smetala mije njena odmjerenost,odstojanje na kojem se držala,nezavisnost koju je ljubomorno čuvala kada je meni bila potrebna privrženost,bez čuvanja sebe, bez osvrtanja,nimalo uzdržana,možda čak i spektakularna,da me opsjeni.Zamjerao sam joj obuzetost sobom,odsustvo spremnosti da mi pomogne,i počeo sam da je odvajam od sebe,ali ona to nije znala,zato nije imala prava da ovako ružno postupi.Znam,želio sam da se to desi,ali ne ovako,nije mi jasno na koji od mogućih načina,ali ne ovako.Jer mojim postupcima ništa nije mogla da prigovori,a moju misao nije mogla do otkrije,i to je onda njena odluka,jednostrana,bez moje krivice.Ostavila me,jednostavno,kao što se to obično dešava,a trebalo je da se objasnimo,da se lijepo raziđemo,ili da pokušamo da se ne raziđemo.Tad sam već vidio da sam pretjerao i da se to u stvari moja sujeta buni protiv načina na koji je ona riješila stvar,brzo i odlučno.Možda je tako najbolje,kažem ponovo,ali ne mogu da odagnam osjećanje povrijeđenosti i nepravde koja mi je nanjeta.

Meša Selimović,
Tišine
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Uto 16 Jul - 13:23

Ne znam,nisam sasvim siguran,to mi je uvijek ostala tajna,ali ne vjerujem da nikad nije osjetio strah,da nije poznavao sumnje i kolebanja,da se nije rvao sa čamom koja čovjeka ponekad spopadne i kad on to neće,da,napokon,nije bar ponekad mislio o sebi samom,izdvojenom,onakvom kakav bi bio da nije postao plemenito i surovo oruđe revolucije.

Meša Selimović,Tišine
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Uto 16 Jul - 13:24

"Ova žena je ćudljiva, vječiti april, vesela je pa tmurna, pričljiva pa malorjeka, svakog jutra ustaje i na lijevu i na desnu nogu pa je ne određuje dan već trenutak, slučajno je ovdje, kivna kad se sjeti da je mogla biti na drugom mjestu, razdragana kad pomisli da će biti. Obična je samo kad zaboravi."

Meša Selimović - "Magla i mjesečina"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Uto 16 Jul - 13:24

Osjećao sam da vrijeme nije samo proticanje, već i prisustvo. Vidljivi trag nečije ruke, što je davno zapisala neravne redove, prkosi smrti, a riječi i njihov smisao žive neprekidno, kao izvor koji ne presušuje, kao svjetlo koje se ne gasi.
Sve ljudsko ipak ne umire. "

Meša Selimović - "Tvrđava"
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sre 21 Avg - 11:05

Boj se ovna, boj se gov*a, a kad ću živjeti?










Meša Selimović - Page 5 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sre 21 Avg - 11:06

Čovjek se navikne na svaki smrad.










Meša Selimović - Page 5 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sre 21 Avg - 11:06

Hodaćemo bez razloga, radovaćemo se, bez razloga, smijaćemo se, bez razloga, s jednim jedinim razlogom, što smo živi i što se volimo. A kud ćes veći razlog.










Meša Selimović - Page 5 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sre 21 Avg - 11:06

Kad mi je teško, bežim u samoću; kad mi je još teže, tražim dobre ljude.










Meša Selimović - Page 5 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610Sre 21 Avg - 11:07

Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razlog.










Meša Selimović - Page 5 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Meša Selimović - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 5 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Meša Selimović
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» "Derviš i smrt" Meša Selimović
» Gozba bez mesa
» Salate od mesa
» Jela od mlevenog mesa
» Čorbe i supe bez mesa
Strana 5 od 13Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-