Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Vodič za kupovinu tableta

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Vodič za kupovinu tableta Empty
PočaljiNaslov: Vodič za kupovinu tableta   Vodič za kupovinu tableta Sat610Ned 16 Nov - 15:43

Vodič za kupovinu tableta Vodić-za-kupnju-tableta

Bilo da ste ozbiljno razmislili pa ste sigurni da ga želite, imate dijete koje vas pili da ga kupite ili jednostavno gadgete skupljate kao netko salvete ili razglednice, u svakom slučaju kupujete tablet. U moru raznoraznih proizvođača, mobilnih platformi, dimenzija i naravno boja teško je odlučiti se koji je tablet za vas. Možda vam ovaj “mali” vodič za kupnju tableta pomogne da se odlučite.

Najprije razmislite o tome treba li vam uopće treba tablet. Odgovor je najvjerojatnije NE, no to vas ne mora omesti u nakani da ga kupite. Sad ste već veliki i imate svoju vlastitu kintu pa ne morate mamu žicati za dopuštenje. Želite ga i to je OK, a ovdje vas radi toga nitko neće čudno gledati. Kupujete li tablet da biste zamijenili svoj laptop i namjeravate na njemu pisati diplomski, obračunavati plaće i kreirati prezentacije u PowerPointu – nemojte! Tableti su uistinu daleko dogurali no u tom produktivnom ili poslovnom smislu jednostavno i daljen ne mogu u potpunosti zamijeniti laptop.

Ograničenja ja mnogo, a prvi i osnovni je tipkovnica na zaslonu i navigacija pipkanjem istog tog zaslona. OK, na dobar dio tableta se može relativno lako priključiti fizička tipkovnica pa i miš no to opet nije to i gubi onaj smisao kompaktnosti, prenosivosti i praktičnosti. Nosati svu tu opremu uokolo je kompliciranije, a opet ništa lakše no dobar UltraBook koji će vas poslužiti kudikamo bolje. Tu prepreku danas donekle preskaču takozvani hibridi među kojima su najpoznatiji Asusovi Transformeri, koji nude 2u1 netbook/tablet priče, a temeljeni su na Androidu ili pak Windowsima 8.

Ako pak tablet kupujete da biste doživjeli internet na svojem dlanu, da biste se vi, vaša djeca i cijela obitelj zabavljali igranjem igrica, pregledavanjem fotografija i gledanjem filmova i čitanjem e-knjiga onda ste shvatili bit i bitak tableta. To je njegova primarna i osnovna funkcija. Ovisno o platformi, jednostavnošću korisničkog sučelja baš svi članovi obitelji – od onih koji još nemaju zube do onih koji svoje zube drže u čaši na noćnom ormariću, uživat će u tom gadgetu današnjice.

Ako tablet pak kupujete samo za sebe i ne želite ga dijeliti s nikim drugim onda vam ni ne treba. Nabavite si veći smartphone popularno nazvan phablet.

ZASLON – TKO LAŽE DA VELIČINA NIJE BITNA?

Vodič za kupnju tableta

Iako nama inč u životu ne znači naročito puno, u svijetu gadgeta inč je osnovna mjerna jedinica koja obilježava dijagonalu zaslona. Tablete danas možete pronaći s dijagonalom zaslona od 7 inča do preko 13. Što manji to zaslon to je u pravilu tablet laganiji i kompaktniji te ga je lakše nositi uokolo. 7-inčni zaslon kojeg fura i Google Nexus 7 – ogledni Android tablet još uvijek stane u džep jakne i to je njegova osnovna prednost.

10.1 inča je na drugom kraju i nudi znatno više u pogledu uživanja u filmovima, igricama pa i u Office alatima, a Samsung je svoje Galaxy Note modele opremio S Pen digitalnim olovkama, koji nude puno više od štapića za čačkanje uha.

Apple je do prošle godine na svojem iPadu njegovao isključivo 8.9 inča i to u 4:3 formatu no lani su i oni uvidjeli da je 8 inča nova zlatna sredina, koja nudi optimum veličine prikaza i portabilnosti uređaja pa su lansirali svoj iPad mini, a danas imamo dosta dobar izbor 8-inčnih Android tableta među kojima se ističu Galaxy Tab i Note 8.0 te izvrsni LG G Pad 8.3. Tableti dijagonale 13.3 inča i više nude prave male televizore no nisu vući uokolo. Jedan takav primjer je moćni Acer Iconia W700 – hibrid tableta i desktop računala. Zanimljiva je opcija i ASUS Padfone, koji nudi drugačiji tip 2u1 smartphonea i 10.1-inčnog tableta.

Drugi bitan faktor u pogledu zaslona je rezolucija, a tu je stvar prilično jasna – što više, to bolje. U pravilu ćete iako to zvuči čudno, slabiju rezoluciju lakše podnijeti na većem zaslonu nego na manjem. Razlog tome je što manji tablet držite bliže očima. Kupujete li tablet danas i želite pristojan prikaz teksta birajte tablete s rezolucijom 1280 x 800 i višom. Naravno da tu rezoluciju nećete dobiti s oni najjeftinijim tabletima, koji koštaju ispod 1000 kuna gdje je i 480 x 800 na 7-inča prihvatljivo ako ste baš nezahtjevni. Takve ionako u pravilu kupujete djeci da se na njima igraju i gledaju crtiće na YouTubeu. Trenutno najjača rezolucija zaslona na tržištu tableta je a na samom vrhu je trenutno najjača rezolucija od 2,560 x 1,600.

Veći zaslon je u pravilu veći gušt i bolji ugođaj ali mislite malo i na ergonomiju jer dulje držanje neke mrcine neće blagotvorno djelovati na vaše tijelo.

iOS, ANDROID ILI WINDOWS?

Vodič za kupnju tableta

Koji mobilni OS odabrati je još jedno važno pitanje pri odabiru tableta. Da sam ovaj vodič pisao prije godinu ili dvije, odgovor bi bio puno jasniji – iOS. Appleov iPad nudi nenadmašnu jednostavnost uporabe, fludinost korisničkog sučelja i nadmoćan eko sustav kvalitetnih aplikacija s najboljim izborom igrica.

Na drugom je mjestu Android koji je svojom Play Trgovinom brojem dostigao Appleov App Store no u mnogočemu ipak još uvijek zaostaje s hrpom smeća od aplikacija čije bi developere trebalo… dovršite misao sami. To ne znači da Android tableti nemaju dobrih aplikacija. Dapače, ali je način na koji se one distrbuiraju znatno labaviji i nesigurniji.

Windows tableti se još uvijek nude u dvije varijante – oni s pravim Windowsima 8 i oni s krnjim Windowsima RT. Ove druge jednostavno zaobiđite jer je i sam Microsoft shvatio kako je ta platforma promašaj. Kupite li tablet s posljednjom verzijom Windowsa 8.1 bit ćete najbliže onoj ideji da ćete svoj laptop zamijeniti tabletom jer će vam ponuditi Office alate i općenito Windows okruženje na koje ste navikli. Na hibridu ili klasičnom tabletu uz fizičku tipkovnicu i miša, na takvom ćete tabletu realno i moći nešto napraviti, a sve one aplikacije koje imate na laptopu ili desktop računalu i ovdje ćete moći instalirati.

Piratluk, odnosno instalaciju crackiranih aplikacija, koju ne podržavamo, najlakše ćete uprazniti na Androidima, na koje ćete i najlakše nabacivati sadržaje jednostavnim priključivanjem na računalo. Appleovi iPadi su tu najkompliciraniji jer za sinkronizaciju sadržaja morate korisititi i dalje naporni iTunes.

WIFI ILI 3G/4G?

Danas se dobar dio tableta nudi u WiFi varijanti ali i verziji s utorom za SIM kartice, koji će vam omogućiti pristup internetu bilo kad i bilo gdje. 3G/4G verzije tableta su u pravilu skuplje. Treba li vam ta skuplja varijanta? U 99,9% slučajeva odgovor je NE. Kao prvo vrlo malo korisnika tablete ne koriste u pokretu, na ulici i van dometa WiFi-a, bilo onog kod kuće, na poslu ili u omiljenoj birtiji.

Kao drugo, ako kupujete tablet vrlo je vjerojatno da imate i smartphone, a s njega bez problema podijelite pristup internetu putem tzv. WiFi Hotspota, koji vaš smartphone pretvara u mobilnu pristupnu točku. Na taj način ne morate imati dvije SIM kartice, dvije pretplate i dvostruke troškove.

Oni čudaci koji baš žele koristiti tablet kao mobitel, morat će odabrati 3G/4G varijantu tableta no i tu se treba uvjeriti podržava li dotični tablet telefoniju jer to nije slučaj sa baš svakim tabletom s utorom za SIM karticu.

PODATKOVNI PROSTOR, PERFORMANSE I BATERIJA?

Vodič za kupnju tableta

Koliko podatkovnog prostora/memorije vam na tabletu treba? Ovisno o tome što planirate na njemu raditi treba vam manje odnosno više podatkovnog prostora. Androidi i Windows tableti su ovdje u određenoj prednosti jer obično podržavaju memorijske kartice, koje su danas jeftine pa ćete i tablet s manjom memorijom za 200-tinjak kuna pojačati s 32 GB microSD memorijskom karticom. Apple ne vjeruje u to pa koliko ste platili dobijete od 16-128 GB. Neki Androidi podržavaju i USB OTG priključivanje USB memorijskih stickova uz adapter koji košta 20-tak kuna. Ako planirate instalirati hrpu igrica i nafilati svoj tablet filmovima i glazbom planirajte minimum 16 GB po mogućnosti s utorom za memorijske kartice. Ako tablet kupujete čisto za surfanje i minimalnih 4 GB će vam biti dosta.

Što se performansi, procesora, RAM-a i grafike tiče koliko ćete se time opterećivati opet ovisi što s dotičnim namjeravate raditi. U pravilu će vam Appleovi iPadi (što noviji to bolji) pružiti uglađeniji rad, bolje performanse i autonomiju od konkurentskih Androida i Windows 8 tableta. Jednako tako su iPadi u pravilu i najskuplji. Ako kupujete Android ili Windows Phone tablet obratite pažnju na količinu RAM-a te ako je ikako moguće izbjegavajte uređaje s manje od 1 GB RAM-a. Što se autonomije tiče, iPad je opet car premda danas Androidi i Windows tableti imaju približnu autonomiju, koja je koji put i bolja ako je riječ o hibridnom uređaju koji u dock-tipkovnici nosi dodatnu bateriju.

E-BOOK READER ILI TABLET?

Vodič za kupnju tableta

Neki razmišljaju o tabletu kao čitaču e-knjiga. On je naime između ostalog ima i tu funkciju no ako vam je gutanje e-knjiga (ne doslovno) osnovni motiv radije razmislite o pravom e-book readeru koji će vam svojim e-ink zaslonom biti puno bolje rješenje. Dugotrajno čitanje na takvom zaslonu je puno ugodnije i vrlo je blisko čitanju na pravom papiru. Bez problema možete čitati i na direktnom suncu i na plaži, a baterija u odnosu na tablet s konstantno osvijetljenim zaslonom traje cijelu vječnost. On struju troši samo dok učitava novu stranicu.

NO NAME ILI BRAND NAME?

Tržište je danas sve zasićenije jefitnim kineskim Android tabletima koji se mogu nabaviti već za 500-tinjak kuna. Ti najjeftiniji Kinezi će u pravilu imati slabije performanse te nepredvidljivu i u principu slabiju autonomiju od brand name uređaja, koji će usput imati i bolju podršku u smislu nadogradnji. Kupite li neki apsolutni no name tablet, ako baš niste vični flešanju firmwarea, ne visite po takvim forumima i ne prepoznajete klonove jednog te istog uređaja, računajte da ćete ostati na verziji Androida, koju ste dobili kad ste ga izvukli iz kutije, a u ekstremnim slučajevima i celofana.

Te jeftinjake tako morate i doživjeti – nešto čime će vaša djeca koristiti kao reket ili nešto po čemu će packati svojim slinavim prstićima. Za to su OK. Pravilo o što više RAM-a igra i ovdje.


Sph HR
Nazad na vrh Ići dole
 
Vodič za kupovinu tableta
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Vodič za kupovinu pametnog sata
» Farmerke večni trend
» Putujuća dijagnostička tableta
» Wired: 3 najbolja tableta na tržištu
» TABLETA MLADOSTI Preparat za lečenje dijabetesa produžava život
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Aktuelnosti :: Mobilni svet-