Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Konjak

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Konjak Empty
PočaljiNaslov: Konjak   Konjak Sat610Sre 3 Sep - 12:34

Konjak

Konjak _DSC6523


Tko ga nije pio, magarac je bio. Laughing

Piće moje mladosti.

Uzrok mnogih pijanstava. happy

Nažalost, i ..... Fuj


Znači konjak.
Ovu temu ću obraditi s posebnom ljubavlju. happy










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Konjak Empty
PočaljiNaslov: Re: Konjak   Konjak Sat610Sre 3 Sep - 12:38

Konjak


Konjak 6072578214721acd2c8195152859342_orig


Konjak nije samo žestoko alkoholno piće, već vinski destilat, koji zadržava suštinu osnovnog vina, ne gubeći ništa od njegovih karakteristika i aroma.

Svaki konjak je brendi, ali svaki brendi nije konjak. Ime konjak mogu nositi samo oni brendiji koji se proizvode u regionu Konjak u Francuskoj а оd 1909. godine imaju i АОC (appelation d’origine controlée) status.

Regija Konjak ima ukupno 78 hiljada hektara vinograda i podeljena je u 6 različitih oblasti poznatih kao  »Crus«: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois i Bois Ordinaries. Svaka od njih ima svoje zasebne karakteristike. Tlo je kamenito i bogato krečnjakom a umereno sunčana klima i blizina mora obezbeđuju jedinstvenu prednost vinogradima ove oblasti u proizvodnji belog vina izrazito voćnog karaktera od sorte grožđa Ugni Blanc, koja je odlična za proizvodnju brendija tj. konjaka. Takođe se koriste i sorte Folle Blanche i Colombard.

Slava konjaka je započela na nemačkom i engleskom tržištu krajem XVII veka. Prvi veliki proizvođač bio je Jean Martell, koji je radio sa krijumčarenom robom, između ostalog i destilatima, ali 1715. godine pravi značajan korak i pokreće proizvodnju kojoj daje svoje ime.

Konjak je rezultat kombinacije (mešanja) brojnih konjaka različitog porekla, berbe, starosti, karakteristika, i njihove mešavine. Oznaka na konjaku (VS; VSOP; XO) govori o najmanjem periodu odležavanja u bačvama

V.S.         najmanje 2 godine odležavanja u bačvama
V.S.O.P.    najmanje 4 godine odležavanja u bačvama
X.O.        najmanje 6 godina odležavanja u bačvama


(Pernod Ricard Srbija)










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Konjak Empty
PočaljiNaslov: Re: Konjak   Konjak Sat610Sre 3 Sep - 12:42

Konjak za neznalice: 5 pravila ispijanja 'vode života'

Kao što se samo pjenušci iz pokrajine Champagne mogu nazivati šampanjcima, tako se i samo brendiji iz Cognaca na jugozapadu Francuske - zovu konjacima. Naučite glavna pravila ispijanja ove aromatične tekućine koja budi sva osjetila.

Konjak 60986313-konjak-cognac-destilati-alkohol

1. Prije prvog gutljaja 

Konjak je napitak koji se priprema dvostrukom destilacijom bijeloga vina, a u procesu se koriste kisele sorte grožđa poput ugni blanca. Nakon druge destilacije koja se u žargonu naziva eau de vie, ili voda života, izdvajaju se najbolji dijelovi destilata.
Ti se destilati pohranjuju u hrastove bačve na višegodišnje dozrijevanje, a potom miješaju i flaširaju u jedan aromatičan proizvod. Imajte na umu da konjak ne stari nakon flaširanja, kao što je to slučaj kod viskija, te bi trebao imati isti okus sada, kao i za 50 godina.

Konjak 8318188042_b91cc92e41

2. Bez vode i leda

Ako nemate pristup ekstra jakim konjacima koji podnose razrjeđivanje, bilo bi najbolje da ne naručujete konjak s ledom ili vodom jer ove namirnice uništavaju njegov okus. Konjak se tradicionalno drži na sobnoj temperaturi, a ispija iz balon-čaše koja omogućuju najbolje kotrljanje tekućine po staklu i oslobađanje aromatičnih elemenata.

Konjak 60986314-balon-casa-konjak-cognac

Balon čaša za konjak

3. Konjak nije anti-stres piće 

U konjaku se treba uživati umjereno. Ne pijte živčani, umorni i pod stresom. Stručnjaci savjetuju lagano ispijanje malih gutljaja, u miru i nakon obroka. Pogotovo ako su u pitanju prestižne marke konjaka (Hors d'age) koje su odležale najmanje šest godina u hrastovoj bačvi, a napravljene su od minimalno 150 različitih destilata starih između 15 i 35 godina. 

Konjak 5052163477_2915ef1edb

4. Kokteli nisu zabranjeni

Nećete napraviti veliku pogrešku ako se odlučite na koktel s konjakom. Za to su najbolji jeftiniji konjaci sastavljeni od manjeg broja 'mlađih' destilata, koji se odlično kombiniraju s limunovim sokom, đumbirom i narančom. Na raspolaganju vam i je poznati koktel od dva sastojka po imenu Francuska veza, koji kombinira konjak s amaretom. 

Konjak 5030377320_9bb5e4df1d

5. Možete s njima i kuhati

Konjak se koristi i u kulinarstvu: najčešće za flambiranje slatkih jela, deglaziranje sokova s dna posude, ali se i sljubljuje s eksluzivnim namirnicama poput gusje jetre, tartufa, jastoga i divljači. [/size]


(Pun kufer)










love
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Konjak Empty
PočaljiNaslov: Re: Konjak   Konjak Sat610Ned 15 Feb - 10:55

Konjak: Srce iz hrastove bačve

Nakon dve destilacije grožđa, dobijeni destilat deli se na “glavu”, “srce” i “rep”. Kada kupite flašu francuskog konjaka, kupili ste ono najbolje, ono što je odležalo u hrastovim bačvama – "srce".
Tekst preuzet iz časopisa "Wine Style"

Svet počinje da saznaje za konjak (cognac) zahvaljujući trgovini vinom i solju, kada su trgovci uz svoje isporuke soli za Norvešku, Englesku i Holandiju, počeli da izvoze i vina s tog podneblja. Kako je vino zbog velike zapremine, nestabilnosti i kvarljivosti bilo komplikovano za transport, holandski trgovci i lokalni vinari došli su na ideju da vino destiluju i tako stvore proizvod manje zapremine, kudikamo zgodniji za prevoženje.
Konjak 7605611814721acd2a8898259509710_orig
U početku je iz praktičnih razloga ta tečnost čuvana u hrastovim bačvama, a ubrzo je otkriveno da stajanjem u bačvama sazreva i da se kao takva može piti. Tada holandski trgovci počinju da prave napitak koji nazivaju brendewijn, što je značilo “dimljeno vino”, preteču današnjeg brendija.Početkom XVII veka dolazi do velike potražnje za lokalnim vinima i samim tim do ubrzanog razvoja destilacije.

U drugoj polovini XVII veka počinju da niču nove destilerije u oblasti Cognac, u vlasništvu i sveštenstva i plemića i seljaka. Svako destiluje svoj brend, vinova loza se sadi i gaji nasumično, neplanski i bez ikakvih pravila, vinogradi niču na svakom koraku, ali to će dovesti do toga da se nekoliko sorti vinove loze izdvoje kao idealne za proizvodnju brendija (današnjeg konjaka) i to: folle blanche, gros blanc, balzac...
Konjak 6072578214721acd2c8195152859342_extreme
Sredinom XVIII veka u ovu oblast dolazi nekoliko stranaca kako bi razvili i unapredili tržište. Svako od njih pravi svoju destileriju, tako da dolazi do unapređenja proizvodnje i uvođenja dvostruke destilacije kao uobičajenog proizvodnog postupka. Tada su nastali neki od najpoznatijih brendova, čija popularnost traje i danas: Jean-Antoine Otard de la Grange, Jean Martell, Thomas Hine, Richard Hennessy. Međutim, 1870. godine dolazi do pojave virusa phylloxera, koji napada i potpuno uništava vinograde. Kriza traje 10 godina, tokom kojih su viski i džin povratili svoju popularnost.U XVIII i početkom XIX veka konjak se prodaje u bačvama, a tek oko 1850. godine počinje njegovo flaširanje. Tada konjak i zvanično dobija ime po oblasti iz koje dolazi, a Dekretom iz 1909. godine utvrđuje se da je konjak piće čiji sastojci moraju proći složenu metodu pretvaranja grožđa u vino, potom vina u eau - de - vie (vodu života), a da sve to mora biti obavljeno isključivo u oblasti Cognac u Francuskoj.

Proces počinje berbom grožđa, koja traje od početka do kraja oktobra. Nakon berbe, grožđe se odmah presuje u pneumatskim presama, a sok se ostavlja da stoji i fermentira, čime se šećer pretvara u alkohol. Dodavanje šećera strogo je zabranjeno, a dobijena tečnost skladišti se zajedno sa njenim talogom.
Konjak 1605466584721acd2ec696249046907_extreme
Procesi presovanja i fermentacije pažljivo se prate, jer bitno utiču na kvalitet pića. Vina koja nastaju nakon tri nedelje fermentacije, tj. od kraja oktobra do kraja novembra, sadrže oko 8% alkohola. Tada počinje destilacija, isključivo u bakarnim kazanima, budući da bakar uopšte ne menja ukus alkohola.

Konjak se destilira dva puta, a ceo ciklus naziva se chauffes. Prva destilacija traje između osam i deset časova, nakon čega se dobija “mutna” tečnost – brouillis, sa oko 25-30% alkohola. Ona se ponovo destiluje, a druga destilacija naziva se la bonne chauffe i traje oko 12 časova. Dobijeni destilat deli se na “glavu", "srce" i "rep”, od čega se samo srce, najboljeg kvaliteta, ostavlja u hrastove bačve da odleži. Glava i rep mešaju se sa sledećom partijom vina ili drugim destilatom i idu na novu preradu. Dobijena prečišćena tečnost, sa prosečno 70% alkohola, stavlja se u hrastove bačve kapaciteta do 450 litara i ostavlja u podrume da odleži. Time je završen proces proizvodnje konjaka.
Konjak 10507310144721acd3392c1607332705_extreme
Starenjem konjak godišnje gubi oko 3% svoje zapremine, što se, kao i kod viskija, naziva "the angels’ share", tj. deo koji anđeli uzimaju za sebe. Da bi konjak bio spreman za flaširanje mora da odleži u bačvi najmanje 30 meseci, a uobičajeno odležava i mnogo duže, pa čak i nekoliko decenija.

Da bismo znali kakav konjak pijemo ili koji da kupimo, veoma je važno da naučimo da pravilno tumačimo oznake na etiketi. One nam govore o godištu, geografskom poreklu, podrumu iz koga potiče...

• V.S./SELECTION/de Luxe - označava da je najmlađi sastojak sadržaja boce star najmanje 54 meseca.
• V.S.O.P./RESERVE - eau-de-vie star je između 54 i 78 meseci.
• X.O./NAPOLEON/HORS d`AGE/IMPERIAL - eau-de-vie star je najmanje 78 meseci.
Konjak 3564744114721acd359753583118157_extreme
Međutim, pojedini konjaci mnogo su stariji, kao npr. Martell L`Or, koji je star 50 godina, Courvoisier initiale extra preko 50 godina, Dupuy hors d`age oko 40 godina, Pierre frapin vip xo grande champagne oko 35 god…

Na etiketi su i oznake porekla konjaka, tako da Grande Fine Champagne označava da konjak potiče isključivo iz oblasti Grande Champagne.

Fine Champagne označava da je deo mešavine (ne manje od 50%) iz oblasti Grande Champagne, a ostatak iz oblasti Petit Champagne, a isto važi i za oznake Fine Borderies, Fine Fins Bois i Fine Bons Bois. Na našem tržištu prisutno je svega nekoliko vrsta konjaka: Hennessy, Remy-Martin, Courvoisier i Martell, a njihove cene kreću se od 25 do 1.600 evra po boci od 0,75 l, a sve u zavisnosti od kategorije.
Konjak 427867814721acd37efe7131547141_extreme
Ne smemo zaboraviti da uživanje u konjaku nije potpuno ukoliko se ne pije iz čaše posebnog oblika. U dobrim restoranima konjak se pravilno služi u velikoj “balon” čaši, mada pravi poznavaoci tvrde da je potpuni ugođaj tek kada se pije iz tzv. tulipe čaše, zapremine 13 cl u koju se sipa samo 2,5 cl konjaka.

Za vreme i uslove konzumiranja konjaka ne mogu se postaviti jasna pravila. Obično se pije nakon jela, uz dobru cigaru ili kvalitetnu crnu čokoladu sa velikim procentom kakaoa. Usled povećane popularnosti konjaka kod mlađih generacija u poslednje vreme došlo je do velike komercijalizacije ovog pića.

Sve češće konjak se miksuje sa raznim napicima, kao što su mineralna voda, koka-kola, a neretko ga kozumiraju i sa ledom, što je naročito izraženo u Americi. Međutim, to je prilično daleko od istinske tradicije i suštine jednog od najelegantnijih alkoholnih pića na svetu.
Konjak 19500724044721adcfe2193881063281_extreme
Oblast Cognac

Oblast Cognac prostire se duž reke Charente, 120 km severno od grada Bordeaux i izlazi na obale Atlantskog okeana. Obuhvata šest regiona, od kojih su najpoznatiji Grande i Petit Champagne, a u srcu oblasti su gradići Jarnac, Segonzac i Cognac - po kome je nadaleko čuveno alkoholno piće i dobilo ime.

Još u III veku p.n.e. Rimljani su kulturu uzgoja vinove loze doneli u ovu oblast koja, kako se ispostavilo, svojim specifičnim karakteristikama, delom primorskom, a delom kontinentalnom klimom, zemljištem bogatim krečom i solju, nudi uslove za razvoj specifičnih sorti grožđa koje je nemoguće uzgajati bilo gde drugde.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Konjak Empty
PočaljiNaslov: Re: Konjak   Konjak Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Konjak
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Uradi sam :: Kulinarstvo :: Pića i Napitci-