Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Farbanje bicikla - uradi sam

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Buba

  

Buba

Ženski
Poruka : 11959

Učlanjen : 13.01.2013


Farbanje bicikla - uradi sam Empty
PočaljiNaslov: Farbanje bicikla - uradi sam   Farbanje bicikla - uradi sam Sat610Pet 25 Apr - 16:22

Na prosečnom biciklu, bilo da je u pitanju mtb ili city bike, većina popravki se može uraditi kod kuće sa osnovnim alatom. Najčešće će vam biti potrebni set inbus ključeva, nekoliko gedora, par šrafcigera i jedna klešta. Od specijalnog alata za bicikle obavezno nabavite alat za skidanje lanca (može se naći za 200-300din) i set montirača za gume (nije neophodan, ali olakšaće vam posao – cena oko 200din).

Ukoliko je vašem biciklu potrebno farbanje, možete odabrati 2 načina za nanošenje nove boje:
1. klasično farbanje + lakiranje
2. plastifikacija (u ovom slučaju lakiranje nije neophodno)

U oba slučaja, biće potrebno da pre farbanja sve delove poskidate sa bicikla, tj. da kompletno ogolite ram. Nakon toga, u većini slučajeva treba skinuti i staru boju sa rama. To je moguće uraditi šmirglom (grubljom, oznaka grit 80), nitro razređivačem ili peskiranjem što je najbrži, ali i malo skuplji način (cena peskiranja za kompletan bicikl je oko 1000din).

Prilikom skidanja delova, ukoliko to radite po prvi put u životu, popisujte (ili slikajte) gde koji deo, šraf ili sajla idu, kako biste ponovo mogli da sastavite kompletan bicikl. Takođe će biti potrebno da proverite stare lagere u točkovima i šolji volana. Ukoliko neke kuglice u ležajevima nedostaju, obavezno kupite nove lagere, a ukoliko vam deluje da je sve u redu, samo ih podmažite i vratite na pravo mesto.
Nazad na vrh Ići dole
Buba

  

Buba

Ženski
Poruka : 11959

Učlanjen : 13.01.2013


Farbanje bicikla - uradi sam Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje bicikla - uradi sam   Farbanje bicikla - uradi sam Sat610Pet 25 Apr - 16:24

FARBANJE I LAKIRANJE

1. Nakon što ste skinuli farbu, nanesite prajmer (u spreju) u dva sloja u razmaku od 15min. Kada kupujete prajmer obavezno naglasite kakvu boju planirate da nanesete, kako bi vam preporučili odgovarajući prajmer.
2. Sačekajte nekoliko sati da se ram dobro osuši. Ukoliko ima nekih neravnina poravnajte ih finom ili vodenom šmirglom.
3. Počnite sa nanošenjem boje (sprej držite na razdaljini od oko 20cm). Dva temeljna sloja u razmaku od par sati će biti dovoljna.
4. Kada je ram potpuno suv (nakon 20-24h od nanošenja slojeva) zalepite po želji neke nalepnice, pa počnite sa nanošenjem laka u spreju. Kada se lak osuši i vaše farbanje je time gotovo, a restauracija bicikla može ispasti ovako:

Farbanje bicikla - uradi sam 011

Farbanje bicikla - uradi sam 000

Farbanje bicikla - uradi sam 6b723c90ddad0df1c870ed73252de8ab










Farbanje bicikla - uradi sam Maslin10
Nazad na vrh Ići dole
Buba

  

Buba

Ženski
Poruka : 11959

Učlanjen : 13.01.2013


Farbanje bicikla - uradi sam Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje bicikla - uradi sam   Farbanje bicikla - uradi sam Sat610Pet 25 Apr - 16:26

PLASTIFIKACIJA METALA/ALUMINIJUMA

Poslednjih godina plastifikacija je postala jako popularna. To je prvenstveno zbog toga, što je za gore opisani način farbanja potrebno sa periodima sušenja farbe oko 24-48h, dok je za plastificiranje metala potrebno svega 30min-1h. S druge strane, plastificiranjem se ne gube nikakva svojstva zaštite metala, a čak je boja u tom slučaju i mnogo elastičnija, tako da neće pucati kao obična farba. I što je takođe važno, izbor boja za plastifikaciju je zaista velik.
Princip je jako jednostavan:
1. Pištoljem se nanese boja u prahu.
2. Komad metala/aluminijuma se stavi u peć zagrejanu na 180C na nekih 30min.
3. Sačekate neko vreme da se ohladi i nosite ga kući.

Primer plastifikacije bicikla (cena za bicikl je oko 1500din):

Farbanje bicikla - uradi sam Plast0

Farbanje bicikla - uradi sam Plast01

Farbanje bicikla - uradi sam Plast02











Farbanje bicikla - uradi sam Maslin10
Nazad na vrh Ići dole
Buba

  

Buba

Ženski
Poruka : 11959

Učlanjen : 13.01.2013


Farbanje bicikla - uradi sam Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje bicikla - uradi sam   Farbanje bicikla - uradi sam Sat610Pet 25 Apr - 16:28

PRE

Farbanje bicikla - uradi sam Plast00

POSLE

Farbanje bicikla - uradi sam Plast04


welovedesing.rs










Farbanje bicikla - uradi sam Maslin10
Nazad na vrh Ići dole
Buba

  

Buba

Ženski
Poruka : 11959

Učlanjen : 13.01.2013


Farbanje bicikla - uradi sam Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje bicikla - uradi sam   Farbanje bicikla - uradi sam Sat610Pet 25 Apr - 16:53

Farbanje bicikla - uradi sam 87f702b97b37f554655f8ac613889b29










Farbanje bicikla - uradi sam Maslin10
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Farbanje bicikla - uradi sam Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje bicikla - uradi sam   Farbanje bicikla - uradi sam Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Farbanje bicikla - uradi sam
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Povijest bicikla
» Padovi s bicikla
» Uskrs ,farbanje i ukrašavanje uskršnjih jaja i ostala dekoracija
» Rekreacija u prirodi - Vožnja bicikla
» Servis bicikla - Kako popraviti bicikl
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Auto/Moto ::  Auto/moto svet :: Bicikli-