Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Gabriel Garsija Markes

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Sub 16 Feb - 10:19

Kada bih imao jedan komadić života, dokazivao bih ljudima koliko greše kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Sub 16 Feb - 10:19

Kada bi Bog za trenutak zaboravio da sam ja samo krpena marioneta, i podario mi komadić života, moguće je da ja ne bih kazao sve što mislim, ali nesumnjivo bih mislio sve što kažem. Stvari bih cenio, ne po onome što vrede, već po onome što znače. Spavao bih manje, sanjao više, shvatio sam da svaki minut koji provedemo zatvorenih očiju gubimo šezdeset sekundi svetlosti. Hodao bih kada drugi zastanu, budio se dok ostali spavaju. Slušao bih druge kada govore, i kako bih uživao u sladoledu od čokolade. Kad bi mi Bog poklonio komadić života, oblačio bih se jednostavno, izlagao potrbuške suncu, ostavljajući otkrivenim ne samo telo, već i dušu. Bože moj, kad bih imao srce, ispisivao bih svoju mržnju na ledu, i čekao da izgreje sunce. Slikao bih Van Gogovim snom, na zvezdama jednu Benedetijevu poemu, a Seratovu pesmu bih poklanjao kao serenadu u času svitanja. Zalivao bih ruže suzama, da bih osetio bol od njihovih bodlji, i strastveni poljubac njihovih latica…
Bože moj, kad bih imao jedan komadić života…
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Sub 16 Feb - 10:19

Ne bih pustio da prođe ni jedan jedini dan, a da ne kažem ljudima koje volim da ih volim. Uveravao bih svaku ženu i svakog muškarca da su mi najbliži i živeo bih zaljubljen u ljubav.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Sub 16 Feb - 10:20

Dokazivao bih ljudima koliko greše kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju. Deci bih darovao krila, ali bih im prepustio da sama nauče da lete. Stare bih poučavao da smrt ne dolazi sa starošću, već sa zaboravom. Toliko sam stvari naučio od vas, ljudi…
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Sub 16 Feb - 10:20

Naučio sam da čitav svet želi da živi na vrhu planine, a da ne zna da je istinska sreća u načinu savladavanja litica. Shvatio sam da kada tek rođeno dete stegne svojom malom šakom, po
prvi put, prst svoga oca, da ga je uhvatio zauvek. Naučio sam da čovek ima pravo da gleda drugog odozgo jedino kad treba da mu pomogne da se uspravi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Sub 16 Feb - 10:20

Toliko sam toga mogao da naučim od vas, premda mi to neće biti od veće koristi, jer kada me budu spakovali u onaj sanduk, ja ću na žalost početi da umirem…
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Ned 14 Apr - 19:17

Gabriel Garsija Markes - Page 5 Delfi_secanja_na_moje_tuzne_kurve_gabrijel_garsija_markes
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Ned 14 Apr - 19:18

Gabriel Garsija Markes - Page 5 S-puta-po-Istocnoj-Evropi-73553

„S puta po Istočnoj Evropi“ je hronika, svedočenje s putovanja po socijalističkim zemljama na koje
 se mladi Gabrijel Garsija Markes otisnuo pedesetih godina. Na ovim će stranicama čitalac naći, 
skupa sa zapažanjima Markesovih saputnika, lucidnu analizu društvenih i političkih događaja jedne
 epohe, ne sasvim lišenu ironije.Njegovo putovanje komunističkom enklavom započinje u Istočnoj
 Nemačkoj i nastavlja se kroz Čehoslovačku, Poljsku, Mađarsku i nekadašnji Sovjetski Savez.
Tu će pokušati da strgne veo koji skriva istinsko lice komunizma čiji je ideološki tvorac Lenjin: i 
otkriće nam jedan kafkijanski režim koji preplašeni narod, već sasvim pomiren sa sopstvenom 
sudbinom, gotovo i ne dovodi u pitanje.

Ova reportaža – pisana i objavljivana u nastavcima u isto vreme kad i legendarna „Priča brodolomnika“

 – još jedan je dragocen primer ozbiljnog istraživačkog rada, istorijske tačnosti i verodostojnosti 
iznetih činjenica, na čemu zapravo i počiva vrhunsko novinarstvo. Uz svoju neporecivu književnu
 maestralnost, Markes iznova demonstrira onu istinsku i najdublju težnju svog poziva: da ispriča 
dobru priču.




„Nisam želeo da upoznajem našminkan i začešljan Sovjetski Savez, koji se doterao da bi dočekao

 goste. Zemlje, kao i žene, treba upoznati u zoru, kad se tek probude i ustanu iz kreveta.“ 



Gabrijel Garsija Markes
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Ned 14 Apr - 19:20

Gabriel Garsija Markes - Page 5 Garcia_marquez
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Pon 28 Mar - 17:30

Ne trudi se toliko, sve najbolje stvari se dogode neočekivano.
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Pon 28 Mar - 17:36

Književnost i Gabrijel Garsija Markes: Magija kao bekstvo od haosa i nasilja


Gabriel Garsija Markes - Page 5 _123547908_gettyimages-98585254.jpg


Živopisna proza Gabrijela Garsije Markesa opisuje svet koji je egzotičan poput latinoameričkog karnevala.
Markes je potekao iz siromašnog i često veoma nasilnog sveta rodne Kolumbije, u kojoj demokratija nikad nije uzela maha.
Njegove priče uplitale su imaginarne, magične elemente u stvaran život i često bile smeštene u fiktivno selo Makondo.
Levičar po ubeđenju, nije se libio da kritikuje kolumbijsku vlast i veći deo života proveo je u izgnanstvu.
Garsija Markes rođen je na današnji dan 1927. godine, u kolumbijskom gradu Arakataka.
Ubrzo po njegovom rođenju, Markesovi roditelji su se odselili kada mu je otac postao apotekar..
Mladi Markes je ostavljen dedi i babi sa majčine strane, koji su se starali o njemu.


Hvalospevi kritičara

Markesov deda, veteran kolumbijskog Hiljadudnevnog rata i liberalni aktivista, skrenuo mu je pažnju na politiku.
A od bake Markes je naučio sve o sujeverju i narodnim verovanjima.
Pričala mu je o pokojnim precima, sablastima i duhovima koji plešu oko kuće i to sve smirenim tonom, koji će on kasnije preuzeti za svoj najveći roman.
Garsija Markes je pohađao jezuitsku školu, a počeo je da studira pravo, ali je vrlo brzo prekinuo studije da bi radio kao novinar.
Onda je došla 1954. godine, kada je po novinarskom zadatku poslat u Rim i od tog trenutka je živeo uglavnom u inostranstvu - u Parizu, Venecueli i, na kraju, Meksiko Sitiju.
Nikad nije prestao da radi kao novinar, čak i kad je njegova proza doživela veliku popularnost.


...................
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Pon 28 Mar - 17:40

Gabriel Garsija Markes - Page 5 _123547200_2b127147-83f9-4438-bf4d-1dfe8d1e008d.jpg

Negovao je prijateljstvo sa Fidelom Kastrom


Posrednik


Pod velikim uticajem dela Vilijema Foknera, Garsija Markes je prvi roman napisao u 23. godini, mada mu je trebalo sedam godina da za njega pronađe izdavača.
Knjiga Oluja uvelog lišća, objavljena 1955. godine - kao i njegova tri naredna romana - doživela je velike hvalospeve u književnom svetu, ali nije privukla širu publiku.
Nju će Markes steći tek kasnijim knjigama.
Deset godina kasnije, ideja za prvo poglavlje romana Sto godina samoće javila mu se dok je vozio za Akapulko.
Okrenuo je auto, odvezao se kući i zaključao se u sobu sa šest paklica cigareta dnevno kao jedinim društvom.
Izašao je napolje 18 meseci kasnije, samo da bi otkrio da mu je porodica u dugovima od 12.000 dolara.
Srećom, u rukama je imao 1.300 strana fenomenalnog bestseler teksta.
Prvo izdanje romana na španskog rasprodato je za nedelju dana, a u narednih trideset godina Sto godina samoće prodato je u više od 20.000.000 primeraka i prevedeno je na više od 30 jezika.
Njujork tajms ga je nazvao prvim književnim delom od Knjige Postanja koje bi trebalo da bude obavezna lektira za čitavu ljudsku rasu.


................
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Pon 28 Mar - 17:45

Realnost


Posle objavljivanja romana, Garsija Markes je zamoljen da služi kao posrednik u pregovorima između kolumbijske vlade i jednog broja gerilskih organizacij.
Među njima su bile Revolucionarne oružane snage Kolumbije i Nacionalna oslobodilačka vojska.
Sprijateljio se i sa kubanskim liderom Fidelom Kastrom, što je odnos za koji je Garsija Markes izričito tvrdio da je zasnovan na knjigama.
„Fidel je veoma načitan čovek", rekao je u jednom intervjuu.
„Kad smo zajedno, pričamo o književnosti", dodao je.
Garsija Markes i njegova supruga Mercedes venčali su se 1958. godine.



Gabriel Garsija Markes - Page 5 _123547202_077c297a-2445-4a4e-a70f-ad9178f23422.jpg
[size=14]Garsija Markes i njegova supruga Mercedes venčali su se 1958. godine



Nobelovu nagradu za književnost Markes je dobio 1982. godine.
Istaknuta je živahnost njegove proze i bogatstvo jezika kojim se služio da čitaocima dočara svoju bujnu maštu.
Neki su njegova dela doživljavali kao svesno preterivanje, natprirodni i mitski pristup kojem je pribegavao da bi pobegao od haosa njegove zemlje.
On sam je rekao da je njegov „nadrealizam potekao iz realnosti Latinske Amerike", a dela kao što su General u svom lavirintu i Jesen patrijarha ilustruju njegovo sve veće političko protivljenje narastajućem nasilju u Kolumbiju.
Mesto Garsije Markesa u redovima književnih velikana dodatno je osigurano objavljivanjem još jednog bestselera, Ljubav u doba kolere 1986. godine.
U pričMeksički romanopisac Karlos Fuentes Masijas opisao je Gabrijela Markesa kao možda najboljeg pisca na španskom jeziku još od Servantesa.
„On je jedan od onih retkih umetnika koji su uspeli da zabeleže ne samo život, kulturu i istoriju jedne zemlje, već čitavog kontinenta."i o dva para, mlađi je bio zasnovan na ljubavnoj vezi njegovih roditelja..[/size]

bbc na srpskom
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Pon 28 Mar - 17:56

"  se ne prestaj smejati, čak ni kada si tužan. Neko će se možda
 zaljubiti baš u tvoj osmeh."
Nazad na vrh Ići dole
Boogie

Super Član
Super Član

avatar

Muški
Poruka : 672

Učlanjen : 25.10.2017


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Ned 15 Maj - 20:42

https://www.abebooks.com/signed-first-edition/Love-Time-Cholera-Garcia-Marquez-Gabriel/30665120309/bd#&gid=1&pid=1
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610Pon 16 Maj - 15:02

Gabriel Garsija Markes - Page 5 30665120309

Gabriel Garsija Markes - Page 5 91pMg193SGL
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Gabriel Garsija Markes - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Gabriel Garsija Markes   Gabriel Garsija Markes - Page 5 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Gabriel Garsija Markes
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Romansa mesečarka - Federiko Garsija Lorka
» Federico Garcia Lorca
» Peter Gabriel
» Gabriël Metsu
» Dante Gabriel Rossetti
Strana 5 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-