CClenaer je postao gotovo redovan program na Windows računarima. Svi ga koriste, redovno čiste računar i misle da ga tako ubrzavaju. Ali, da li je zaista tako?
Ako ga koristite kao prosečan korisnik, sa podrazumevanim podešavanjima, samo će usporiti računar. Kako to da on usporava? Jednostavno je, CCleaner briše fajlove koji zapravo ubrzavaju računar. Primer, briše temp fajlove koji služe da ubrzaju vaš surf internetom. Tu browser čuva podatke, tako da kada naredni put posetite neki sajt, browser pročita već keširane podatke sa HDD-a, ne mora da ih skida ponovo sa interneta. Šta još, briše kolačiće sajtova i ostale informacije kao što su npr. autofill, pa tako možete izgubiti neke sačuvane podatke automatskog popunjavanja polja u pregledaču. Jedino opcija „Empty recycle bin“ može da pomogne, ali za to vam nije potreban dodatni softver.
Druga opcija, Registry, će možda i pomoći. To možete da praktikujete s vremena na vreme.
U kategoriji Tools se nalaze neke malo „naprednije „opcije:
– Uninstall: to već postoji u samom sistemu
– Startup: opet već postoji u samom sistemu
– File finder: i to postoji u sistemu
– System restore: i to postoji u sistemu
– Drive wiper: ova opcija nije loša, ali se ne preporučuje manje iskusnim korisnicima. Nju sam spominjao kada sam pisao o fabričkom resetu smart uredjaja.
Ovom opcijom brišete fajlove tako da ne mogu više biti vraćeni, čak ni pomoću recovery alata. Oprez!
I na kraju, da li je CCleaner potreban? U suštini nije. Ni on ni ostali slični programi ne rade ništa specijalno, jednostavno objedinjuju već postojaće funkcije na jednom mestu.
S. Marjanov