Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Popadije

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Popadije Empty
PočaljiNaslov: Popadije   Popadije Sat610Pon 10 Jun - 20:05

Čime se danas bave supruge sveštenika i đakona Srpske pravoslave crkve: Najviše je veroučiteljica i vaspitačica, mada ima lekara, pisaca... Sveštenik ipak mora suprugu da poštuje više od ostalih ljudi.

Popadije 15-porodica-djakona_310x186

Mnogočlana porodica đakona Vasilija Vojvodića

KUĆA ne počiva na zemlji nego na ženi. Naročito ako je kuća popovska, jer tu, kažu, bez popadije - nema ni popa. I zaista, prema crkvenim kanonima, svaki sveštenik mora svoju suprugu da poštuje više od ostalih ljudi, jer ako ga ona ostavi ili se upokoji, on može samo još jednom, i to uz posebno odobrenje, da se oženi. U suprotnom, postaje monah ili raspop. Ko sve danas čini temelj svešteničkih porodica, kako izgledaju savremene popadije i čime se bave? Da li je prošlo vreme kada su bile samo domaćice koje čuvaju decu, kuvaju i spremaju? Postoje li za njih drugačiji moralni kodeksi u odnosu na ostale žene?
- Svešteničke supruge su sve ređe domaćice. Ima ih u svim strukturama društva, od profesora univerziteta do lekara - priča prof. dr Radomir Nikčević, šef kabineta mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. - Moja supruga Vesna je profesor klasične filologije. Dugo je predavala grčki i latinski, a sada se bavi i prevođenjem.
Po savetima SPC, koje u svojoj knjizi "Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere" daje patrijarh Pavle stoji da "žena treba da bude posvećena svome mužu, deci i domaćinstvu". I da "ko oltaru služi, od oltara treba i da živi."
- Nekad je bilo nezamislivo da žena radi - kaže Radmila - Cica Armić, supruga prote Blagoja, paroha pri hramu Svetog Save na Vračaru. - Uglavnom su pevale za pevnicom u crkvi dok im muž služi liturgiju. Ipak, novo vreme donelo je promene.
Podsećajući da će retrospektivu života u jednoj svešteničkoj porodici dati u svom najnovijem romanu "Popadija" (izdavač "Obeležja"), Radmila Armić kaže:
- Od trenutka kad sam se kao devojka pre tri decenije zaljubila u mladog bogoslova do danas znala sam da samo vera, ljubav i volja sve pobeđuju. Popadija ili protinica je temelj svešteničkog doma, ali i temelj parohije. Ja sam umela da prepoznam i zavolim svoje parohijane, pa su me uvek cenili, kako u rodnoj Mačvi, tako i u Beogradu.
Ova dama jedan je od osnivača humanitarnog udruženja "Glas Srpkinje", koje pomoć obezbeđuje za ugrožene porodice, decu i stare, a do sada je jedina od oko 2.800 popadija koje je SPC odlikovala ordenom Svetog Save.
Supruga sveštenika Slobodana Đošića Marija, magistar je tehničkih nauka. Radi na Institutu za tehnologiju nuklearnih sirovina i drugih minerala (ITNMS), a u 34. godini ona je nadomak i doktorske titule:
- Magistrirala sam 2005. godine, a sada pripremam odbranu doktorata. Inače, živim kao svaki drugi naučnik u Srbiji. Mislim da bez obzira na to šta radite, sve nosite iz porodice. I pre udaje redovno sam išla na liturgiju, pa je i život uz sveštenika došao kao i sve drugo, sasvim prirodno.
Bojana Radičević je veroučiteljica u Srednjoj turističkoj školi i supruga jednog mladog đakona SPC. Ona ne krije da funkcioniše kao sve druge zaposlene žene:
- Supruge sveštenstva SPC jedino u odnosu na druge žene moraju malo više da vode računa o svom oblačenju i ponašanju, kako bi svojim primerom postale uzor za druge - u ovom slučaju za mlade koji stasavaju.










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Popadije 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Popadije Empty
PočaljiNaslov: Re: Popadije   Popadije Sat610Pon 10 Jun - 20:06

Eva Novaković, supruga dr Luke Novakovića, starešine hrama Svetog Save i upravnika Patrijaršije, jeste apotekarka, a Jelena, supruga sveštenika Živadina Protića iz crkve Sabor srpskih svetitelja, projektant je u JKP “Vodovod i kanalizacija Pančevo” pune tri decenije.
Marija Popović, supruga prote Miodraga Popovića, urednika verskog časopisa "Pravoslavlje", otkriva da je njeno obrazovanje išlo u dva smera:
- U Kanadi, gde sam živela, završila sam prvo biznis administrejšn (ekonomiju), a zatim i kompjutersko programiranje, i neko vreme bila sam šef računovodstva u jednoj kanadskoj kompaniji. Kad sam se vratila, zarada nije bila tako dobra kao u Kanadi, pa sam se preorijentisala i pokrenula jedno poljoprivredno gazdinstvo. Na hektar zemlje nedaleko od Krupnja danas se sa svojim saradnicima bavim uzgojem malina, a cilj mi je da ovaj naš proizvod plasiram na evropsko tržište.
Među uspešnim suprugama je i doktorka Dragana sa Plućnog odeljenja lozničke bolnice, udata za mesnog đakona Ivu.
Katarina Radičević po vokaciji je vaspitačica i nastavila je da se druži sa decom u prvom crkvenom obdaništu "Đurđevak", čiji je direktor. Nedavno je na hramovnoj slavi (crkva svetog Đorđa), pred mališanima i gostima zasvirala i harmoniku. Profesor Dimitrije Kalezić, sa Bogoslovskog fakulteta, ne krije da je i njegova supruga 25 godina radila kao vaspitačica.
- Danas mnogo popadija završava Muzičku akademiju, ima onih koje rade kao nastavnice ili pevaju u crkvenom horu.
Treba podsetiti da je i Marčela, supruga sveštenika Aleksandra Lukića, solista hora Pozorišta na Terazijama.
Pojedine popadije su se iz prvobitnih profesija "prekvalifikovale", pa danas vode pokloničke grupe na putovanja, oslikavaju crkve, prave ikone ili rade u prodavnicama crkvenih relikvija i knjiga. Ima i onih koje su kao protinica Milica Marković po povratku iz rasejanja u zavičaju podigle crkvu kao zadužbinu.
Jerej crkvene opštine Pečuj Peđa Hajduković kaže da je i njegova supruga od frizerke postala ikonopisac:
- Nekoliko godina smo živeli u manastiru Grgetek i ona je tamo izučila freskoslikarstvo od akademskih ikonopisaca. Uostalom, to je blisko mojoj profesiji pa neće biti problema kad promenimo parohiju.
Na Kosovu i Metohiji živi jedna od najaktivnijih popadija, bar što se tiče humanitarnog rada, Svetlana Stević. Osim što održava narodnu kuhinju u Prekovcima, ona vodi i nevladinu organizaciju "Majka devet Jugovića", koja pomaže bolesnim Srbima i hendikepiranoj deci na KiM.










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Popadije 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Popadije Empty
PočaljiNaslov: Re: Popadije   Popadije Sat610Pon 10 Jun - 20:07

SVEŠTENSTVO POŠTUJE BLAGODETI RAĐANJA

BIBLIJSKE pouke "rađajte se i množite.." kroz istoriju hrišćanstva najviše su sledile svešteničke porodice. Pre nekoliko godina sveštenstvo Dalmatinske eparhije imalo je više dece nego svi parohijani zajedno. List SPC "Pravoslavni misionar" u najnovijem broju doneo je priču (prenosimo fotografiju) o mnogočlanoj porodici đakona Vasilija Vojvodića, sekretara Bogoslovskog fakulteta u Beogradu. Njegova supruga Irina na svet je do sada donela osmoro dece, pa je, kaže, pre svega majka i čuvar doma. Svoju fakultetsku diplomu koristi da deci pomaže oko učenja jezika.

MAŠA - MAJKA I ZUBARKA

VISOKIM obrazovanjem može da se pohvali i Maša Popović, supruga sveštenika Slaviše Popovića iz Saborne crkve.
- Kao stomatolog ordinacije "Sveti Antipa" i majka četvoro dece smatram da svaka sveštenička žena i kroz svoju profesiju pokazuje šta je to pravoslavlje. Pitaju me često kako sve postižem, a ja kažem da je sve samo stvar dobre organizacije.

USPEŠNE ŠIROM SVETA

NAJSTARIJI srpski sveštenik u rasejanju Draško Todorović, koji je osnovao SPC u Švajcarskoj, može se podičiti što mu je supruga Helena jedna od najcenjenijih rukovodilaca u čuvenoj "UBS banci". Marketing menadžer u jednoj švajcarskoj kozmetičkoj korporaciji je i Selena Kotarčević, supruga sveštenika Ljube iz Sen Galena. Ima i onih koje rade u crkvi, drže časove dopunske nastave na srpskom jeziku ili predaju veronauku.
Ima čak i onih poput doktor Marion Gras
-Račić koja voli da kaže da je po vokaciji publicista, a po opredeljenju srpski patriota. Ova popadija iz Nemačke nedavno je pokazala da je veliki borac za pravdu i istinu našeg naroda, jer je pismo-dopis za odbranu Kosova poslala direktno Savetu Evrope.


novosti.rs










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Popadije 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Popadije Empty
PočaljiNaslov: Re: Popadije   Popadije Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Popadije
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Filozofija :: Religija-