Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Gajenje i negovanje ruža

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Gajenje i negovanje ruža Empty
PočaljiNaslov: Gajenje i negovanje ruža   Gajenje i negovanje ruža Sat610Uto 19 Jul - 13:18

Gajenje i negovanje ruža

Ruže su jedan od najlepših cvetova, a svakako poseban ukras svake bašte. Ukoliko ste odlučili da svoj prostor oplemenite ovim cvetovima, imamo za vas uputstvo kako da dobijete dobre rezultate.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Potreban alat: Makaze za orezivanje voća, motika, ašov, lopata

Zemljište: Ružama je potrebno dobro pripremljeno pođubreno zemljište sa dovoljno vlage i redovno okopavanje.

Mesto: Sunčano i polusenovito mesto, zaštićeno od vetra, bez podzemnih voda.

Priprema zemljišta: Pred kraj leta ili u ranu jesen zemlju treba dobro i duboko izriljati (40 cm u dubinu) uz dodatak pregorelog stajskog i mineralnog PK fosfornog đubriva. Đubrivo se dodaje da bi se obezbedile dovoljne rezerve hrane bez obzira na sastav i plodnost zemljišta.
Neposredno pred sađenje zemlju treba sitno isitniti. Rupe treba da budu duboke i široke po 40 cm. U rupu se ne sme dodatno dodavati đubrivo zbog oštećenja korena koje može nastati u tom slučaju.

Priprema sadnica: Na korenu se odstranjuju sve obolele žile, oštećene se prekraćuju do zdravog dela, a zdrave skraćuju na 15 do 20 santimetara.
U koliko se ruža sadi u jesen sa nadzemnog dela se uklanjaju samo slabe i oštećene grančice dok se glavno orezivanje vrši u proleće.
Prolećno orezivanje vrši se tako što se jači izbojci skrate na tri do četiri okca dok se slabiji prekraćuju na dva okca.

Ruže se mogu saditi samo za vreme mirovanja vegetacije, a najbolje u jesen po prestanku vegetacije od kraja septembra do polovine novembra. U proleće se sadnja vrši krajem marta. Jesen je bolja za sadnju ruža od proleća.

Posle sađenja sadnice treba obilno zaliti bez obzira na vlažnost zemljišta. Po upijanju vode motikom treba pažljivo prigrnuti zemlju oko nadzemnog dela biljke u visini od najmanje 10cm. Ruže sasađene u proleće zagrću se nešto manje.

Ruže zasađene u jesen ili u proleće treba postepeno odgrtati od sredine marta do kraja aprila, najbolje prilikom okopavanja. Sadnice zasađene u proleće se postepeno odgrću na 20-30 dana posle sadnje. Najbolje je definitivno odgrtanje izvršiti po oblačnom i kišovitom vremenu.

Svaka boja ruže ima svoje značenje.

Crvena simbolizuje ljubav, ružičasta otmenost i zaljubljenost, tamno roze zahvalnost, bela nevinost, prijateljstvo, poštovanje, žuta platonsku ljubav, ljubomoru i neveru, narandžasta strast, plava – tajnovitost a ljubičasta zaštitu.

Okopavanje plevljenje i zalivanje: Zemljište oko biljke treba redovno okopavati i pleviti kako ne bi bilo korova i kako bi se očuvala vlaga u zemljištu. Treba odstraniti precvetale cvetove, suve grančice i izbojke. Izbojke koji nisu krenuli do kraja leta treba odseći do osnove. Ako je zemlja suva treba izvršiti zalivanje a kada se prosuši i okopavanje.

Prihranjivanje: Đubrivo koje smo dodali u zemlju pre sadnje ruže je dovoljno za naredne dve godine. Samo u slučaju da je zemljište peskovito i siromašno u maju treba dodati azot ravnomernim posipanjem oko sadnice po celoj površini. Ne treba posipati po bokoru jer se sadnica može ošteteiti. Ovo je dovoljno za celu godinu. Prskanje bi trebalo obaviti sredinom jula nekim folijarnim đubrivom. Ovo sredstvo pored osnovnih elemenata NPK sadrži i biljne hormone koji pomažu biljkama da bolje usvajaju hranljive sastojke iz zemljišta. Krajem jula treba još jednom pođubriti nekim lako rastvorljivim kalijumovim đubrivom koje će pomoći odrvenjavanju izbojaka i time uticati na bolje prezimljavanje ruža.

Zaštita od bolesti i štetočina: Ako se pretera u upotrebi azotnih đubriva ruže postaju osetljive na gljivične infekcije. Zbog toga je važno uravnoteženo đubrenje. Vremenske prilike takođe mogu stvoriti uslove za nastajanje mnogih gljivičnih oboljenja. Pored gljivičnih postoje i virusni i bakterijski uzročnici bolesti ruža. U ovom slučaju ne postoje zaštitna sredstva pa obolele biljke treba uništiti. Što se tiče štetočina koje napadaju ruže postoji široka paleta preparata kojima se oni mogu ukloniti.

(Moja radionica)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Gajenje i negovanje ruža Empty
PočaljiNaslov: Re: Gajenje i negovanje ruža   Gajenje i negovanje ruža Sat610Ned 19 Maj - 11:13

Sadite ruže u jesen: 7 koraka do savršenog ružičnjaka

[You must be registered and logged in to see this image.]

Planiranje novog ružičnjaka može da bude pravi izazov. Pošto je jesen idealno vreme za sadnju ruža, uz malo znanja i truda, to može da bude vaša najbolja investicija za sledeće leto.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jesenja sadnja ima prednosti nad prolećnom, samo je u jesen teže saditi jer je boravak u bašti manje prijatan. Biljku sadite isključivo kad je zemlja suva i dobro oceđena

Ruže mogu da se sade i presađuju do duboke jeseni, sve dok se zemlja ne smrzne. Neke vrste mogu još dugo da cvetaju, pa ne žurite s orezivanjem već uživajte u njihovoj raskoši, a u međuvremenu se pozabavite pripremom zemljišta u bašti.

1. PRIPREMITE ZEMLJU

Retko nam je na raspolaganju tlo idealno za gajenje ruža, ali je bitno da u zemlji ima humusa koji reguliše drenažu i obezbeđuje propusnost vazduha. Ruže najbolje uspevaju na slabo kiselom ili neutralnom zemljištu, pH vrednosti od 5,5 do 6,5. Ako se poremeti ravnoteža i tlo se zakiseli, u zemlju morate da dodate kalcijum, a ukoliko tlo postane bazno, takvo zemljište zakiselite dodavanjem treseta ili stajskog đubriva.
Tokom septembra nađubrite površinu gde želite da sadite ruže, ravnomerno rasporedite đubrivo i prekopajte zemlju da se površinski sloj pomeša s đubrivom. Posle mesec dana prekopajte još jednom, ovaj put nešto dublje.
Ruže odlično uspevaju na zemljištu koje se godinama đubri i prekopava radi gajenja povrća.

2. NOVO MESTO ZA NOVU SADNICU

Ako imate stari zasad ruža koji želite da obnovite, nikako nemojte saditi nove sadnice na ista mesta. Novu ružu pomerite bar pola metra od mesta na kome je bila prethodna.



3. PRAVO VREME ZA SADNJU

Jesenja sadnja ima prednosti nad prolećnom, samo je u jesen teže saditi jer je boravak u bašti manje prijatan. Biljku sadite isključivo kad je zemlja suva i dobro oceđena. Kad se biljka posadi u jesen, obično zima nastupi tek kroz mesec ili dva, pa korenu ostaje dovoljno vremena da počne da se ožiljava. Zemlja se zbog mraza dosta brzo slegne oko korena i obično te ruže procvetaju desetak dana pre ruža zasađenih u proleće.



4. VODITE RAČUNA O RAZMAKU

Idealno je da biljke sadite tako da se ne dotiču. Postoje međunarodne norme po kojima se mini ruže sade na razmak 30x30 cm, Polyantha hibridi na 40x40 cm, floribunde na 50x50 cm, hibridi čajevke na 60x60 cm, grmolike na 1x1 m, a penjačice na razmaku od dva do tri metra jedna do druge.
Podrazumeva se da ih možete saditi i na većim razmacima, a najbolje na metar jednu od druge, pogotovo ako imate za to prostora.



5. POŠTUJTE PRAVILA I UPUTSTVA

Prvo napravite raspored i iskopajte rupe velečine 30x30x30 cm. Ruže pre sadnje obavezno stavite da stoje u kanti s vodom bar šest sati kako bi se koren napio vode. Pre sadnje koren malo potkratite, odstranite oštećene korenčiće i pažljivo ga rasporedite u iskopanoj rupi. Sadnicu stavite na sredinu rupe, držite je jednom rukom, a drugom nagrćite zemlju ravnomerno na koren, pazeći da kalemljeno mesto ne ostane iznad zemlje. Najbolje je da bude u nivou zemlje ili najviše 2 cm pod zemljom. Ako se biljka posadi previše duboko, slabi su izgledi da će se uspešno razvijati. Ako je posadite plitko, možete joj dodati zemlju. Kada ste rukama nagrnuli zemlju, pažljivo nogom ugazite oko stabla i dobro zalijte.
Oko korena obično ima još dosta šupljina pa voda brzo prodire i pri tom se zemlja sleže. Kad zemlja potpuno upije vodu, oko biljke nagrnite još oko pedalj zemlje koja služi kao zaštita od isušivanja, pomaže da se biljka primi, a u jesen je to i zimska zaštita. Zemlja se uklanja tek kad biljka potera oko pedalj dugačke mladice.

Kada kupite sadnice ruža, najbolje je da postupite prema uputstvu za sadnju koje rasadnici prilažu.



6. OREZIVANJE

Ako je ruža dobro nađubrena, cele godine pušta izdanke i stvara dosta grana koje s dolaskom zime treba samo malo potkratiti da se ne polome od vetra i snega. Pravo orezivanje ipak se radi tek na proleće.
Kod ruža je orezivanje neophodan zahvat jer bi u protivnom podivljale.



7. ZA LEP GRM NA TERASI

Posude u kojima želite da uzgajate ruže moraju da budu dovoljno duboke i široke, zbog toga što je koren kod ruža veliki i razgranat. Ako sadnici osigurate da se koren nesmetano razvija, uživaćete u svom malom ružičnjaku i na terasi. Preko zime posudu i biljku zaštitite od hladnoće stiroporom, starim novinskim papirom i sve prekrijte sargijom, platnom za džakove.
Za sadnju mini ruža i pokrivačica, posuda treba da bude najmanje 40 cm duboka i 25 cm široka, za čajevke nešto veća, a za puzavice minimalno 50 cm duboka i široka.
Ruže nemojte saditi ako na terasi nemate dobro strujanje vazduha i osam sati sunca ili jake svetlosti. Ako je balkon okrenut ka severu, nemojte ni da pokušavate da ih sadite, a sve druge orijentacije su zadovoljavajuće uz izbor odgovarajućih sorti ruža, o čemu možete da porazgovarate sa uzgajivačima.

[You must be registered and logged in to see this image.]

zena.blic.










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Gajenje i negovanje ruža Empty
PočaljiNaslov: Re: Gajenje i negovanje ruža   Gajenje i negovanje ruža Sat610Čet 13 Feb - 19:52


ODRŽAVANJE RUŽA

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nakon dugog kišnog perioda, konačno je ogrijalo sunce. Samim tim, radovi u ružičnjaku mogu da počnu. Ukoliko želimo podići novi ružićnjak veoma je važno odabrati pravu parcelu za sadnju. Ruže najljepše cvjetaju ukoliko imaju dovoljno sunca. Zatim obratiti pažnju na kvalitet zemljišta. Ukoliko je zemljište tvrdo i loše strukture, obavezno dodati određenu količinu humusa i po mogućnosti stajnjaka. Zemljište prekopati, odstraniti korove i dobro izmiješati. Nakon toga pristupiti sadnji.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Prije sadnje upoznati se sa osobinama ruža i njihovim habitusom. Postoji više podjela ruža, evo jedne od njih:

- ČAJEVKE

- POLIJANTE

- PENJAČICE

- FLORIBUNDE

- MINIJATURNE

-STABLAŠICE

- POKRIVAČICE TLA

[You must be registered and logged in to see this image.]

U zavisnosti od njihovih osobina odrediti rastojanje sadnje. Nakon sadnje obavezno zaliti biljke. Ukoliko već imate ruže, potrebno je prvo ukloniti korovske biljke, zatim dodati djubrivo (stajsko ili mineralno) i prekopati žemljište.

Najvažniji proljećni radovi su:

1. zimsko prskanje

2. orezivanje ruža i

3. prehrana.

Prskanje

Da bi ruže bile zdrave i bez štetočina moramo ih tretirati hemijskim preparatima. U toku mirovanja vegetacije poželjno je tretirati ružičnjak Plavim ili Crvenim uljem. Ukoliko je vegetacija već krenula ruže tretirati dithanom ili antracolom. U toku vegetacije ruže tretirati svakih 10-15 dana. Zavisno od vremenskih uslova biljke zaštiti naizmjenično ili zajedno protiv pepelnice, protiv čadjave krastavosti... Koristiti sledeće preparate: Katathane, Captan, Folicur, Quadris, Score, Cuprablau... Protiv insekata tretirati Actarom, Confidoron, Decisom, Mospilanom, Chessom...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Orezivanje

Prije kretanja vegetacije veoma je važno ruže orezati. Kod svih vrsta ruža uklanjamo suve i polomljene grana a nakon toga pristupamo orezivanju. Zavisno od vrste ruže različito ih orezujemo. Najvažnija stvar je ne žaliti biljku prilikom orezaivanja. Sto je manje budemo orezivali, manje će imati novih izbojaka, a samim tim i manje cvjetova. Različite vrste ruža se i različito orezuju. Kod svih vrsta važno je tokom orezivanja voditi računa o estetskom izgledu ruže koji će imati nakon završenog orezivanja.

Čajevke i floribunde- orezati tako da sadnica imaju kružni, čašasti raspored. Na jačim granama ostaviti od 5-7 okaca, a na slabijim 3-4 okca.

Penjačice- prve 3 godine uklanjamo samo oštećene grane. Nakon treće godine orezuju se najviše za trećinu, vodeći računa o pravilnom formiranju grma. Ostavljaju se skeletne grane jer se cvjetovi formiraju na dvogodišnjim izbojcima. Da bi se iniciralo ponovno cvetanje posle precvetavanja bočne izbojke orezati na 3-5 okaca.

Grmolike ruže -orezivati samo za trećinu i voditi računa.

Minijaturne ruže - skratiti grane na oko polovinu visine.

Polegle- ruže se orezuju skraćivanjem za trećinu svake godine. Posle 3-4 godine žbun se može orezati na 20-30 cm da bi se kompletno obnovio.

Ruže stablašice- obavezno orezivati u jesen kako snijeg ne bi polomio stablo. Kuglaste forme orezivati kao čajevke, a kod padajućih formi grane skratiti na polovinu.

Prihrana

Nakon orezivanja ruža obavezno ih bi trebalo prihraniti. Najbolje je u zemljište unijeti odredjenu količinu stajskog đubriva. Količina zavisi od više faktora: od sadržaja humusa u zemljištu, od đubrenja u prethodnim godinama, od vrste đubriva kojim želimo đubriti. Đubrivo je potrebno izmiješati sa zemljom tako da ono ne ostane na površini. ukoliko nismo u mogusnosti nabaviti stajsko đubrivo onda koristimo mineralna. I njih je, takođe potrebno unijeti u površinski sloj žemljišta. Nikako ga ne ostavljati na samoj povržini zemlje. Mineralno đubrivo ne stavljati uz samu biljku već na 5-10cm od nje. Međutim, mineralnim djubrivima ne djubriti ruže mladje od godinu dana. Nakon đubrenja ruže dobro zaliti, osim u slučaju kad očekujemo kišu.

montemoda.










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Gajenje i negovanje ruža Empty
PočaljiNaslov: Re: Gajenje i negovanje ruža   Gajenje i negovanje ruža Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Gajenje i negovanje ruža
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Gajenje biljaka u kući
» Gajenje voća i povrća u saksijama na terasi
» Jagorčevina - Prva ruža proleća
» Kako izabrati pravu sadnicu ruža?
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Uradi sam :: Biljni i životinjski svet :: Biljni svet-