Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Da li starije žene treba da rađaju?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34505

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Da li starije žene treba da rađaju? Empty
PočaljiNaslov: Da li starije žene treba da rađaju?   Da li starije žene treba da rađaju? Sat610Sub 10 Nov - 16:40

Da li starije žene treba da rađaju? 45998338750968e7f7ab02358889509_orig

Italijanska plesačica Karmen Ruso je trudna sa 53 godine. Ona je poslednja u nizu poznatih ličnosti koje su obznanile trudnoću u kasnijim godinama života. Pozvala je ljude da je razumeju i ne osuđuju




Da li žene imaju pravo da iskuse majčinstvo bez obzira na godine? Karmen Ruso je Italijanima poznato lice, jer je učestvovala u većini televizijskih emisija već od osamdestih, kada je i upoznala sadašnjeg muža Enca Paola Turkija, s kojim je osnovala plesni duo.

Njih dvoje se nazivaju "večitom decom" i uradili su sve što su mogli kako bi pobedili svoju starost. Mnogo se špekulisalo o količini plastičnih operacija kojima se Rusova navodno podvrgla kako bi izgledala mlađe.

"Ja i moj muž ćemo postati roditelji u martu, trenutno sam u četvrtom mesecu trudnoće", izjavila je Karmen Ruso za magazin "Chi". "Znam da imam 53 godine, ali šta je toliko loše u tome?", rekla je Ruso, pozivajući javnost da je ne osuđuje zbog godina i obećavajući da će se za svoje buduće dete "održavati mladom i zdravom što je moguće duže".

"Uvek sam želea da budem majka, ali naše dete jednostavno nije htelo da dođe prirodnim putem. Tada sam odlučila da zatražim pomoć preko veštačke oplodnje." Koristeći veštačku oplodnju u kasnim godinama, par se pridružio listi poznatih koji su uradili isto. Još jedna Italijanka, rok pevačica Đana Nanini, rodila je kćerku kada je imala 54 godine.

Žene u nekoliko zemalja sveta bile su na naslovnicama poslednjih godina jer su rodile decu u pedesetim ili čak šezdesetim. U poređenju s tim, majka koja rodi dete sa 40 deluje se itekako mlada.

Naravno, uvek ima ljudi koji to osuđuju, ali u Italiji su komentari većinom bili pozitivni. To možda i nije iznenađujuće u pretežno katoličkoj zemlji u kojoj se poštuje kult majčinstva i većina se slaže da bi svakoj ženi trebalo biti dozvoljeno da bude majka.


Da li je sigurno?

Kraljevski koledž ginekologa (RCOG) u Velikoj Britaniji ipak savetuje ženama da je najbolji, najsigurniji i najzdraviji period za rađanje dece od 20. do 35. godine. Nakon toga "rizik komplikacija se sve više povećava, ne samo u pogledu spontanih pobačaja i povećane neplodnosti , već i povećanog oboljevanja i smrtnosti majki i djece", tvrde u RCOG. Prema tome, protiviti se zakonima prirode ne zvuči dobro.

Koliko je sigurno za majku da bude trudna nakon što se njen reproduktivni sistem možda već ugasio? Dr Dagni Radžasingam, predstavnica za medije RCOG-a kaže da je "broj žena koje rađaju decu u kasnijim godinama života u porastu. Žene starije od 35 godina imaju povećan rizik od komplikacija u ranoj trudnoći, ali i u poodmaklom stadijumu trudnoće. Za starije žene je povećana verovatnoća da će doživeti pobačaje, mrtvorođenu decu ili ektopičke trudnoće. Druge komplikacije, koje se dovode u vezu sa starijom životnom dobi majke, uključuju dijabetes, prevremeni prekid posteljice, hipertenziju i carski rez."


Biti starija majka ima i dobre strane

Ali, činenica je da živimo duže, jedemo zdravije i radimo duže, pa zašto da i ne rađamo decu kasnije? Možda će neki ljudi optužiti žene da žele da imaju sve – karijeru, zabavu, život, a zatim i decu – kad god ih žele; da bismo modernom tehnologijom mogli da prkosimo biologiji, ali i da je to sebična želja i nije fer prema detetu, koje će patiti zbog starijih roditelja koji možda neće ni biti tu da mu pomognu u kasnijem životu.

Istraživanje Nacionalnog instituta za dečije zdravlje i ljudski razvoj (NICHD) u SAD pokazalo je da su stariji roditelji u finansijski stabilnijem položaju, da imaju više strpljenja i vremena za decu i da se manje drže tradicionalnih metoda vaspitanja. Svesni da su stariji, "skloni su planiranju unapred i pridavanju veće pažnje ishrani i fizičkim vežbama kako bi osigurali najbolje moguće fizičko stanje i tako se brinuli za svoju decu što duže mogu".

NICHD ovo smatra pozitivnim aspektima starijih roditelja. Uostalom, starije očeve ne kritikuje toliko ljudi. Ukoliko zdravlje, tehnologija i životni stil dozvoljavaju, možda ćemo ubuduće viđati više onih kao što je Karmen Ruso, bez obzira na zdravstvena upozorenja.



B92
Nazad na vrh Ići dole
dusajuca

  

dusajuca

Ženski
Poruka : 8125

Lokacija : Banat

Učlanjen : 09.08.2012


Da li starije žene treba da rađaju? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li starije žene treba da rađaju?   Da li starije žene treba da rađaju? Sat610Sre 28 Nov - 17:27

Mozda mi samo treba vremena da se priviknem na tako nesto,trenutno smatram to poigravanjem s prirodom happy
Nazad na vrh Ići dole
Kayser Soze

  

Kayser Soze

Muški
Poruka : 13287

Lokacija : Tamo gde Dunav ljubi nebo

Učlanjen : 01.10.2012

Raspoloženje : Priđi da ti šapnem ...


Da li starije žene treba da rađaju? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li starije žene treba da rađaju?   Da li starije žene treba da rađaju? Sat610Sre 28 Nov - 19:54

Kad mogu pederi da usvajaju decu može i ovo ...
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Da li starije žene treba da rađaju? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li starije žene treba da rađaju?   Da li starije žene treba da rađaju? Sat610Uto 4 Dec - 1:54

Sramota je uopće postavljati ovakvo pitanje. affraid

Za majčinstvo nije nigdje nekim zakonom propisana donja i gornja dobna granica.

Bar koliko ja znam.

Zato ne treba brinuti tuđu brigu. Kako za sebe tražimo svako pravo da sami odlučujemo o svojoj sudbini, tako to pravo treba ostaviti i drugima.

Neka žene rađaju kada odluče da žele.

A to što mi mislimo o tome, to možemo okačiti Da li starije žene treba da rađaju? 185463352 o rep.

Ako ga uhvatimo.

Mislim mačka. Da li starije žene treba da rađaju? 2400465566

Da li starije žene treba da rađaju? 1240115254










love
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Da li starije žene treba da rađaju? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li starije žene treba da rađaju?   Da li starije žene treba da rađaju? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Da li starije žene treba da rađaju?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Žene starije od 40 bolje su od mlađih, a ovo su razlozi zašto!
» Šta nikada ne smete da kažete svom muškarcu!
» Djeca se češće rađaju bolesna, a teret društva bit će na njima
» Potresna istina o tvari zbog koje se rađaju djeca manjeg IQ-a
» Starci za volanom - opasnost na putu
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Porodica-