Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Jedan patriotski govor

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
kanaparker

Član
Član

kanaparker

Muški
Poruka : 55

Učlanjen : 25.07.2012


Jedan patriotski govor Empty
PočaljiNaslov: Jedan patriotski govor   Jedan patriotski govor Sat610Pet 24 Avg - 22:06

Jedan govor iz 1940


Govor Luke Djuraškovića.

Zbog mogućnosti napada fašističke Italije na Jugoslaviju, meseca maja 1940, izvedena je delimična mobilizacija Jugoslovenske vojske s koncentracijom trupa u Sloveniji. Smotri borbene spremnosti prisustvovali su i strani vojni atašei i novinari.
Prilikom obilaska niže navedenog puka, stenografisan je govor kapetana Djuraškovića
održan vojnicima, sačuvan u arhivu SAN-a (A-38-119-263). Kapetan je kasnije poginuo tokom Drugog svetskog rata.


Ovaj govor se čuva u istorijskom arhivu zbog toga što je u ono vreme izazvao diplomatski spor vlade Italije i Jugoslavije. Naime neko ga je stenografski zapisao i dostavio vladi Italije koja je uložila protest vladi Jugoslavije .


ČETNA NASTAVA- MORALNI POUK.

Govor komandira prve čete, Četrdesetog pešadijskog puka, kapetana Luke Djuraškovića, vojnicima na dan 26 maja 1940, u Pomoreki, kod Brezovica. (Četa postrojena u razvijenom frontu, prisutni vodnici)


"Slušaj amo!


Mi živimo u ozbiljno doba i svaki od Vas znade zašto ste tu. Svi ste skoro već stariji i ženjeni ljudi, Vi čitate novine, jeli tako. Ako nam ko pruži rat, je** ga otac, mi ćemo prihvatiti i ratovati. U tom slučaju, je** mu pas mater, morali bi mi da primimo borbu, pa
makar svi izginuli. To bi bilo od nas časno, jel tako! Naši susedi 'Talijani, e to su kurve jedne. Oni, je** im pas mater, boje se ratovanja, a hoće da dobiju zemlju bez krvi. Oni, fukare jedne, kažu da imaju pravo na Dalmaciju. Jeste, dobiće, ali ku*** . Je l tako? A zar mi nemamo pravo na Trst, Istru i druge naše krajeve? Pa dabome da imamo! Sada se prave prijatelji, a sutra napali bi nas, kurve jedne! Jer Vam je to jasno! Je** im pas mater, samo neka dodju, poslaćemo ih u pi*** materinu! Drugo: mi, južni Sloveni, bili smo i jesmo najbolji vojnici Evrope. Jel tako? Dabome da je tako i tako treba da bude! Musolini je dosta učinio za Italiju. On je mnogo dao Italijanima, al ih nikad neće načiniti hrabrima, makar im ku*** dao, neće moći da im da srce junačko.
Jel tako? Je l Vam jasno! E, drugo kažu Talijani. Oni vele: kod nas je sve motorizovano. Naši su mitraljezi FIAT, naši su tenkovi FIAT, naši su avioni FIAT i sta sve ja znam... u pi*** materinu. Znamo mi to, ali je u njih i srce FIAT, je** ih sveti Jeronim na nebu. Samo ima jedno, oni nas ne znaju, pi*** im materina! Jel tako? Dabome, bas tako, i tako treba da bude. Drugo: hoće da nam budu kuratori, da garantuju naše granice, pi*** im materina.
Talijani i ko zna koji ku*** - Nemci, Englezi, Francuzi, Japanci, Kinezi i drugi, pa čak i Društvo naroda. A šta se nas tiču njihove garancije, pi*** im materina. Znamo mi sta su to garancije. Ku*** garancije. Je** im pas mater, garancijsku i kurvarsku! Drugo: Svi Vi znate da se naša vojska najbolje hrani. Jel tako? E, kad je tako, onda hrana treba da bude još sto puta bolja. Imamo kuvare, je** im pas mater, još i ne valjaju. Pa dobro gde su ti kuvari, je** im pas mater svima odreda. Dežurni, deder zovni mi kuvare, pi*** im materina... Pa dobro kuvari, je** Vas sveti Jeronim na nebu, poslaću Vas sve da terate mitraljeze u brda, u pi*** materinu, pa da vidimo da li će hrana biti bolja...Je** Vam pas mater kuvarsku! Jel tako? /Kuvar Trobec javlja se:"Ali gospodine kapetane, iz griza se ne
more..."/ -"Kuš, ništa te nisam pitao. Marš u pi*** materinu. Je** ti pas mater kuvarsku. Kad te raspizdim pretvoriću te odma u mitraljez." Drugo: Gde je tu onaj koga su ubile gaće? Aj, tu je! E, baš tebe ću poslati na Talijane, je** te mitropolit. I ti si mi ku***v vojnik i ubile te gaće... Slušaj amo i šta se smeješ?... Svi Vi znate da ima i drugih kojima se hoće naša zemlja, pi*** im materina! Eno gore one ciganske kurve, kažu da im pripada Srem, Banat i Baranja. Pa dobro, pi*** im materina tatarska, što ne dodju da uzmu pola Slavonije i Hrvatske, je**** ih njihovi grofovi, je** pas mater njima i Hortiju i Telekiju i grofici Marici!
Drugo: jel' idete vi onako, preko noći malo u Domžale? A? Znam Vas ja dobro. Sve ja znam, jel tako? E, vidite to ne sme tako da bude. U nas postoji preki sud, pa tu nema više šale. Odma te streljaju, je** te faraon!... Da li Vi mislite tako?... Evo ide ti komandir negde tamo u pi*** materinu, vodnici šta ja znam gde, je** ih Bog, i onako ništa ne valjaju, podnarednici sede u kafani, a Vi - u Domžale? Pa ti sad lepo dodju Talijani, pi***
im materina! Kako bi to sve izgledalo! I kako bi nas fino udesili... majku im zicarošku! Pa to ne sme da bude. Jer Vam jasno? Ne može to tako kod nas da bude, kako je bilo kod Čeha. A, jok... Eto i to su kurve koje se uopšte ne bore, nego samo polažu oružje, kukavice, je** im pas mater i njima! Pa evo i Poljaci, je** ih sveti Jeronim, borili se...borili, a njihova gospoda ministri - tup u avione, beže kurve avionima pravo u Pariz. Ništa manje
u pi*** materinu, da tamo tobože vladaju, ali samo kome, pi*** im majčina!! U nas ne sme da bude tako i ne može da bude tako, naravno. Drugo: Nije to sve što sam Vam kazao. Ama svi Vi znate, pa Vi ste pametni ljudi. Išli ste po svetu i sigurno ste videli lepu varoš Temišvar? E vidite kažu Rumuni, je** ih Bog otac: "To je naše"! pa dobro sad, pi*** mu materina, šta je onda naše!? Za koji smo krasni mi onda ovde i šta mi da branimo, kad ništa nije naše? Pi** im materina!
Pa, sta mi plaćamo toliko porez, kad je ovo tudje? Jel tako? Onda od nas neće dobiti niko ništa! Daćemo im ku*** tvrd, i to tvrd za mnogo godina. Neka dodju ako su junaci, a mi ćemo s njima pravo u pi*** materinu, preko Drave i Save, pa makar svi izginuli!! Je l tako?! I jel Vam jasno?! E pa dabome da jeste, jer drugčije ne može i ne sme da bude! Naravno! ... A sad, vodniče, daj ljudima voljno!"
Nazad na vrh Ići dole
 
Jedan patriotski govor
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Zodijački znakovi i govor tela
» Upravni i neupravni govor
» Kako smuvati devojku?
» Govor tijela žene - savjet za muškarce
» Mali signali
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Istorija-