Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Umire pred očima svih

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Umire pred očima svih Empty
PočaljiNaslov: Umire pred očima svih   Umire pred očima svih Sat610Čet 19 Jul - 17:59

Umire pred očima svih

Persa M. iz Male Remete kod Iriga leži slomljenog kuka, gladna, žedna, zaboravljena i ostavljena. Za tri meseca spala na 20 kilograma. Neće je - ni bolnica ni Centar za socijalni rad

Umire pred očima svih Hro-persa_620x0

MEŠTANI Male Remete, sela u iriškoj opštini, na južnim padinama Fruške gore, više ne znaju kome da se obrate kako bi se čuli njihovi vapaji za pomoć meštanki Persi M. (72), koja je još u maju polomila kuk i od tada leži nepomična u krevetu - u ranama, gladna, žedna, uneređena... Za nepuna tri meseca pretvorila se u kost i kožu. Umire pred njihovim očima, a oni ne mogu ništa da urade.

Spomenka Jovanović, komšinica koja se prva našla Persi u nevolji, objašnjava da od maja do danas žena leži u krevetu i nema ko da se stara o njoj.


- Za tri meseca „pala“ je na 20 kilograma - tvrdi Spomenka i navodi da Persi rana na kuku nikako ne zarasta i da se više ne može ući u sobu od nesnosnog smrada koji se širi.

U bolnicu, kako su nam rekli, neće da je prime, a nju nema ko da neguje i pazi. U Centru za socijalni rad u Irigu kažu „da su puno toga uradili“, i da je ona prevashodno zdravstveni a ne socijalni slučaj.

SUPRUG NEĆE, DECA JE ZABORAVILA
PERSA ima supruga Nikolu, koji je čobanin u susednom selu Jasku. Odlazi ujutro rano a vraća se uveče oko 23 časa. Komšije kažu da je čak i takvu fizički maltretira kad se uveče vrati pijan. Iz prvog braka ima ćerku koja živi u Vranju i sina koji je u Nišu, ali su se oni izjasnili da ne žele da se staraju o majci. Komšije kažu da su deca nekoliko puta dolazili u Malu Remetu, kako bi im Persa dala saglasnost za prodaju imanja u Kuršumliji. Kad je to odbila, sin i ćerka ne dolaze, niti kontaktiraju s njom.
- Kada je polomila kuk, komšija koji je čuo da viče podigao je i pozvao Hitnu pomoć. Oni su došli i odveli je u bolnicu, stavili joj gips i odmah je vratili. Kako su tada rekli, starica nije imala zdravstvenu knjižicu i nije se znalo ni ko će snositi troškove bolničkog lečenja - priča Milena Jovanović, predsednica MZ u Maloj Remeti

Spomenka Jovanović objašnjava da više ne zna kome da se obrati jer kada je Persa upitanju svi su nenadležni:

- Zvala sam i stanicu policije u Irigu. Objasnila sam im o čemu se radi, a dežurni policajac mi kaže: „Možeš da je dovedeš u stanicu, ali ja ne znam šta da radim sa njom.“ I, spusti mi slušalicu. Doktorka iz Doma zdravlja u Vrdniku uvek bi došla, ušla bi sa maskom na licu, pogledala je i rekla da to nije njihov slučaj, da mora u bolnicu. Zvali smo i Centar za socijalni rad u Irigu, oni su nam rekli da nemaju gde da je smeste. Ovo je užas koji treba da vidi cela zemlja. Pa, da li je moguće da niko u ovoj zemlji nije nadležan za ovakav slučaj - pita se Spomenka Jovanović.

Spomenka priča da se na početku brinula o starici - donosila joj je hranu, vodu, presvlačila je... Ali, kako kaže, više nema para za pelene koje su joj neophodne:

- Kad sam u Centru za socijalni rad tražila da mi daju neke pare i da ja vodim brigu o njoj, niko nije hteo ni da me sasluša. Tražili smo od Centra da nam daju broj telefona od njene dece, da ih pozovemo da preuzmu brigu o njoj. Međutim, rekli su nam da ne smeju da nam daju - začuđena je ova žena.


IZNEMOGLA I BESPOMOĆNA
U MALOJ sobi, sklupčana na krevetu, leži Persa M. Pita da li smo došli da je vodimo negde, jer su joj to obećali svi koji su dolazili kod nje. Od iznemoglosti ne može ni da govori. I ono što priča teško je razumeti. Zbog smrada u sobi sada i komšije sve ređe ulaze da bi joj koliko-toliko pomogli.

U Centru za socijalni rad u Irigu kažu da su uradili i više nego što treba za ovu ženu i tvrde da su se mnogo angažovali:

- Ona nije imala nijedan lični dokument. Zdravstvena knjižica joj je urađena, a uskoro će dobiti i ličnu kartu. Smeštaj smo joj našli u Gerontološkom centru u Šapcu, ali sva dokumentacija mora da bude prikupljena, što ide izuzetno teško. Mi nemamo geronto-službu i nije u našoj nadležnosti da se neko svakodnevno stara o njoj. Ona je, pre svega, zdravstveni slučaj, a ne socijalni. Ona nikada nije ni bila naš korisnik - kaže Snežana Mišković iz Centra za socijalni rad u Irigu.

Meštani Male Remete ne mogu da poveruju da se ovako nešto dešava. Pitaju ko će biti odgovoran ako se ovoj nesrećnoj ženi desi ono najgore?!


novosti










Umire pred očima svih Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
 
Umire pred očima svih
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Zašto se Severni pol topi pred našim očima?
» iPhone 4S: Baterija "umire" za 12 sati?
» Srbija u ocima stranaca (video)
» Majke sa decom, ocima slikara
» Ovako se žene srozavaju u muškim očima..
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Aktuelnosti :: Zanimljivosti :: Hronika i društvo-