Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Italija

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Buba

Ženski
Poruka : 11977

Učlanjen : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Italija   Ned 4 Jan - 11:37

Đenova

Nazad na vrh Ići dole
Buba

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Ned 4 Jan - 11:37

Đenova

Nazad na vrh Ići dole
Buba

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Ned 4 Jan - 11:57

Nazad na vrh Ići dole
Buba

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Ned 4 Jan - 11:58

Lacio

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 75132

Učlanjen : 06.06.2011

PočaljiNaslov: Re: Italija   Čet 12 Feb - 23:58

Tivoli, Lazio, Italy

Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Pet 13 Feb - 0:34

Rim

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Pet 13 Feb - 0:35

Venecija

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Pet 13 Feb - 0:35

Kalabrija , Italija

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Pet 13 Feb - 0:36

Camogli, Liguria, Italy

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Pet 13 Feb - 0:36

Matera , Italija

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Pet 13 Feb - 0:38

Sardinija

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Čet 5 Mar - 9:46

Toskana i Pozitano, Italija

Lalita Tademi napisala je nekoliko istorijskih romana. Njena omiljena destinacija je italija.

“Suprug i ja smo putovali Italijom jedan mesec. Dve nedelje smo bili u Toskani u kući na selu. Pisala sam svako jutro, a popodno smo posećivali gradove. Nismo imali nikakav plan – samo smo šetali”.

Kasnije su obilazili i ostatak Italije, a Pozitano je, kaže ona, najlepše mesto koje je ikad videla.

“Oduševilo me je. Tamo na liticama, iznad svega, gleda na more i brodove. Predivno je. Provela sam mnogo vremena na balkonu samo zureći u daljinu”.

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Italija   Sub 21 Mar - 22:08

10 stvari koje Italija radi bolje od drugih

*****, testenine, opere, moda... samo su neke od oblasti u kojima je Italija najbolja od svih. Ali, ima još mnogo toga u čemu Italijani prednjače u odnosu na druge, kao što je, na primer....

Laskanje

Možda dobacivanje na ulici ne spada u primer lepog ponašanja, ali Italijani rade to na neki simpatičan način. Oni naprosto vole da udeljuju komplimente lepim ženama i da im laskaju. Kako je u svojoj knjizi “Italijani” napisao čuveni italijanski novinar i pisac Luiđi Barcini, “čovek je oduvek koristio veštinu ulagivanja agresivno, kako bi bio u prednosti, uništio rivale i osvojio moć i bogatstvo; ali i defanzivno, kao što sipa ispušta mastilo, kako bi zaslepeo i porazio druge moćne muškarce, tiranine i diktatore”.

Tople kupke

Italija ima čak 380 spa centara, sa lekovitom vodom i lekovitim blatom. Ona je bila zemlja-pionir u otvaranju prvih velikih spa centara. Lekovite terapije obuhvataju termalne vode na vulkanskom tlu (Iskija), tople izvore u Toskani, planinske izvore u Bormiju, i one u termalnom parku na jezeru Garda. Smatra se da je na nekim mestima dovoljno samo piti vodu bogatu mineralima radi dobrog zdravlja.

Psovanje

Čak i kada se Italijani svađaju i psuju, to zvuči prijatno za uši, njihovi odsečni, ritmički povezani slogovi podsećaju na neku veselu operetu. Njihove psovke zvuče dramatično, ljutito i komično u isto vreme.

Plaže

Sa 7.400 kilometara obale, Italija se može pohvaliti najvećim brojem plaža u Evropi, kao i brojem zaštićenih mesta na obali – 27. Letnje temperature u mnogim mestima su oko 30 stepeni Celzijusa, što je mnogo povoljnije nego u Francuskoj i Portugalu – gde iznose oko 25 stepeni. U Italiji ima 248 plaža koje nose plavu zastavicu, zbog čiste vode i čistog peska.

Smena vlada

Od kraja Drugog svetskog rata, Italija je promenila 69 vlada i 39 premijera (42, ako se računaju tri mandata Silvija Berluskonija). Zbog straha od pojave novog Musolinija, italijanski ustav je odredio da većina mora da se postigne u oba doma parlamenta, u gornjem i u donjem, kako bi se bilo koji zakon doneo, što značajno smanjuje moć vladajuće stranke. Na čestu smenu vlada utiče i rascepkana politička scena sa mnogo malih partija, zbog čega vlada u Italiji u proseku traje nešto malo više od 12 meseci.

Vulkani

Najveći vulkan u Italiji, i u Evropi je Etna, na Siciliji, koji je drugi na svetu po aktivnosti, posle Mauna Loa na Havajima. Spektakularne erupcije Etne godišnje privuku više od milion turista. Ovaj vulkan se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine, zajedno sa još tri italijanska vulkana – Eolska vulkanska ostrva, Lipari i Stromboli.

Sladoled

Ko je probao italijanski sladoled, taj teško može da uživa u nekom drugom sladoledu. Italijanski sladoled mora da ima najmanje 3,5 odsto mlečne masti, dok gornja granica nije određena.

Godine 1686. sicilijanski ribar Frančesko Prokopio deo Kolteli usavršio je prvu mašinu za sladoled. Međutim, sladoled je postao popularan tek 20-ih i 30-ih godina prošlog veka u Varezeu, gradu na severu Italije, gde je napravljen prvi meni za sladolede. Italija je jedina zemlja gde je udeo domaćeg sladoleda u odnosu na industrijski preko 55 odsto.

Pećine

Italija obiluje kraškim predelima, zbog čega ima bezbroj pećina – više od 35.000 na kopnu i hiljade pod vodom. Briška jama, ili Džinovska pećina, drži Ginisov rekord kao najveća dostupna pećina na zemlji. Širine je 850 metara, ima 500 stepenika koji silaze do dubine od 100 metara. Značajna je takođe i Plava pećina na Kapriju, u kojoj je impetaror Tiberije voleo da pliva.

Sportski automobili

Proizvodnja trkačkih automobila skromno je počela 1930-ih, da bi danas Ferari, na primer, ostvarivao prihod od tri milijarde dolara, iako je prodao samo 7.000 automobila. Iako je nemački Audi danas vlasnik “lamborginija”, on će zauvek ostati poznat kao italijanski automobil. Za ljubitelje automobila, kada čuju “maserati”, “alfa romeo”, “pagani” – to je kao da čuju najlepšu muziku. Italija se čak ne nalazi ni među prvih 20 proizvođača automobila na globalnom nivou, ali posteri njihovih super automobila krase tinejdžerske sobe više od svih ostalih automobilskih marki.

Krstarenje rekama

Iako krstarenje rekama verovatno nikom ne bi palo na pamet kada razmišlja o Italiji, mora se reći da ovaj vid turizma postaje sve značajniji u ovoj zemlji. Njihove reke nisu ni toliko dugačke, ni toliko lake za plovidbu kao ostale reke u Evropi, ali turisti mogu krstareći rekama ploviti od jednog do drugog prelepog mesta zaštićenog od strane Uneska.

sup.odmor
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 45930

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Italija   Čet 28 Maj - 20:33

Jezero Komo

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 24346

Godina : 29

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nepredvidivo

PočaljiNaslov: Re: Italija   Uto 16 Avg - 12:33

Vec od prvog trenutka kad sam iz Haslera preko Španskog trga pogledao Rim, duboko sam udahnuo i osetio da sam spasen. Odavde nikud više ne idem, pomislio sam u tom prvom trenutku. Stajao sam kraj otvorenog prozora i rekao sebi, ovde sam, ovde ostajem, ništa me više neće odvesti odavde. I to se ostvarivalo, ostao sam u Rimu, nikud nisam otišao. Sve sam te druge gradove, doduše, voleo, ali nijedan nije tako suštinski egzistencijalno delovao na mene. U svim tim gradovima sam duže ili čak dosta dugo živeo, ali ni u jednom se nikad nisam osećao kao kod kuće. Svi ti gradovi su mi, doduše, kako se uvek nepromišljeno kaže, prirasli za srce, ali nijedan nije samim tim postao moj grad. Sve ih volim, pre svega Lisabon, Varšavu, Krakov, Palmu, čak i Beč i Pariz, pa London i Palermo, ali ni u jednom od tih gradova danas ne bih dugo izdržao. Ostavio sam ih za sobom, ne osećajući da sam izgubio nešto što pripada apsolutno meni. Nekada sam mislio da bih i u Lisabonu mogao da provedem mnogo godina kao u Rimu, ali onda mi uvek padne na pamet moj stric Georg, sa svojim ipak umesnim rečima o tom, kako ja mislim, najveličanstvenijim od svih gradova. Lisabon je zaista još lepši od Rima, ali to je provincijski grad. U Lisabonu sam proveo najlepše vreme svog života, ali ipak ne i ono najbolje, kao u Rimu. U Lisabonu postoji, kao ni u jednom drugom gradu na svetu, ono što nazivamo arhitekturom prirode. U Lisabonu je taj pojam na vrhuncu, Gambeti, šteta što niste imali prilike da boravite u Lisabonu. To su bile moje najlepše godine, a možda i najsrećnije. Ali idealan grad za moj dušu, koji me je, na kraju krajeva, uvek najviše zanimao, Lisabon ipak nije bio, dok je Rim to uvek bio. Rim je grad za duh, za duh antike Rim je bio idealan grad, za današnji duh on je opet idealan grad, upravo za današnji duh i haotične političke prilike koje danas vladaju. Drugi gradovi to nisu, često tvrdim kad razmišljam o idealnom gradu za duh, nije to čak ni Njujork, a Rim jeste, sasvim izričito, sa sigurnošću. Ovde je eksplozivno, i to mi odgovara, Gambeti. Rim je eksplozivan, Gambeti, ja to volim.

Thomas Bernhard, „Brisanje: raspad”

happy
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 92511

Učlanjen : 06.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Italija   Sre 12 Okt - 17:32

Obnovljene čuvene Španske stepenice u Rimu

Legendarne Španske stepenice, jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija u Rimu, danas su ponovo otvorene za javnost posle obnove koju je finansirao proizvođač luksuznog nakita "Bulgari".

Čuveno i jedno od najpoznatijih mesta za okupljanje turista u Rimu, naročito mlađih ili više romantičnih, Španski trg, ponovo je otvoren, pošle duže višemesečne rekonstrukcije. Impozantne i graciozne mermerne stepenice, ukrašene prelepim cvetnim terasama- baštama u samom centru Rima dizajnirao je ne mnogo poznat arhitekta Frančesko de Sanktis, a finansirao izgradnju ugledni i bogati francuski diplomata Etjen Gufije., ali su "dvostruke stepenice" ipak dobile ime po zemlji koja u blizini ima svoju ambasadu- Španiji.

Na samom dnu stepeništa, na šetalištu se nalazi remek delo italijanskih vajara Lorenca i Pjetra Berninija- koji su po motivu nasukanog čamca posle poplave Tibra dali ime Fontana della Barcaccia.

Ideju o rekonstrukciji i kasnije samo finansiranje poteklo je od proizvođača modnih detalja i nakita Bulgari, kome je smetalo što je prostor bio isuviše posećen, naročito u toku noći, što je navodno ugrožavalo bezbednost njegove obližnje radnje, pa je posle neumesne ideje o večernjem zatvaranju Španskih stepenica, koju je javnost kritikovala, pronađeno rešenje o rekonstrukciji, koju je platila upravo ova modna kuća radi umirivanja javnosti zbog besmislenog predloga da se Španski trg zatvori.

love
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 92511

Učlanjen : 06.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Italija   Sre 12 Okt - 17:39

U fontanu Di Trevi se dnevno baci 3.000 evra. Evo gde taj novac završi

Legenda kaže da ako želiš da se vratiš u Rim, moraš da se leđima okreneš fontani Di Trevi, staviš novčić u desnu ruku i baciš ga u vodu preko levog ramena. Pitanje koje se često postavlja je šta se na kraju dešava sa tolikim novcem?

Ova tradicija stekla je popularnost 1954. godine zahvaljujući komediji "Three Coins in the Fountain", ali je počela mnogo pre toga.

Prema prvobitnom verovanju, čaša vode iz ove fontane značila je dobru sreću i brz povratak u Večni grad. Vremenom je ova legenda evoluirala u verovanje da će bacanje novčića preko levog ramena osigurati brz povratak u grad. Ako slučajno ubaciš dva, zaljubićeš se, dok "Tri novčića u fontani" (kako glasi i naziv filma iz 1954. godine), znači da ste spremni za brak.

Ovaj novac danas sakupljaju radnici dobrotvorne katoličke organizacije "Karitas", koja ga koristi za kupovinu hrane namenje siromašnima, kao i sprovođenje različitih društvenih programa. Novčana pomoć dospeva u više od 200 zemalja širom sveta.

Vođeni ovim sujeverjem, turisti svakog dana bacaju hiljade i hiljade kovanica različitih boja i oblika u ogromnu baroknu fontanu di Trevi u Rimu.

Dnevno se iz fontane sakupi oko 3.000 evra, što na godišnjem nivou iznosi oko 1.26 miliona dolara.

Voda se zaustavlja na sat vremena, a radnici lopatama i metlama skupljaju novčiće, da bi ih na kraju odneli u džakovima. Novčiće skupljaju radnici koje nadzire policija. Lokalnim stanovnicima i turistima je striktno zabranjeno sakupljanje novčića iz fontane.

U vlasništvu organizacije "Karitas" nalazi se čak i poseban supermarket, u kojem od 2008. godine namirnice kupuju najugroženiji građani Rima.

love
Nazad na vrh Ići dole
Kolja

Član
Član

Muški
Poruka : 317

Godina : 75

Učlanjen : 12.10.2016

Raspoloženje : Predinfarktno stanje

PočaljiNaslov: Re: Italija   Čet 13 Okt - 0:54

Nazad na vrh Ići dole
Kolja

Član
Član

Muški
Poruka : 317

Godina : 75

Učlanjen : 12.10.2016

Raspoloženje : Predinfarktno stanje

PočaljiNaslov: Re: Italija   Čet 13 Okt - 1:01

Italija je jedna od samo nekoliko najlepših zemalja sveta, ako ne i najlepša.  Tamo svako selo ima neki svoj fazon, svaki gradić je lep na svoj način. Ostrva, obala, istorija, opušteni ljudi, Rim, Firenca, Đenova, Padova, Verona, Venecija, Peruđa, Napoli, Livorno... Iako pripadaju takozvanoj eu pravila nisu tako kruta kao na severozapadu. Mnogi voze bez pojasa, pravila se krše ako je neophodno, možete preći ulicu bilo gde i niko se neće sablaznuti...

Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 45930

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Italija   Pet 4 Nov - 0:41

Toskana -Srce  Italije

Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR