Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Herbatika-lekovito bilje

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 11:11

THYMUS SERPYLLUM L.
majkina dušica
divlji bosiljak
tamjanika
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-Thymus_camphoratus
familija Lamiaceae Thymus

Majčina dušica je rod višegodišnjih zeljastih biljaka i polužbunova iz familije Lamiaceae. Vrste ovog roda jako liče jedna drugoj i podjednako se koriste kao lekovite biljke, dok se jedna vrsta, timijan, uzgaja i koristi kao začinska. Opis majčine dušice najčešće znači opis vrste Thymus serpyllum: zbijeno i gusto busenje sastoji se od poleglih, vrlo tankih, mestimično za zemlju priraslih, crveno-mrkih izdanaka i vreža iz kojih se dižu mnogobrojni uspravni ogranci obrasli sitnim jajastim listićima i okruglim cvastima; cvetići su dvousnati uglavnom ružičaste boje; cveta preko celog leta. Cela biljka je prijatnog i vrlo aromatičnog mirisa i ukusa. Druga narodna imena za ove biljke su: babina duša, babja dušica, bakina dušica, bukovica, vreskovina, vrisak, divlji bosiljak, dušičina, dušička, materina dušica, materka, tamjanika itd.
Raste po zapuštenom zemljištu ,livadama ,pašnjacima,po šumama i kamenjaru .
Lekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvetu majčine dušice. Treba napomenuti da majčinu dušicu treba brati pažljivo. Nikako se ne sme čupati, jer se time biljka uništava. Treba odsecati samo gornju polovinu lisnatih grančica u cvetu i to makazama.
Sastav: timol i karvakrol, dva fenolska jedinjenja od kojih potiču lekovitost, antiseptička moć i svojstven miris ove biljke, imaju svojstvo izvrsnog i neškodljivog konzervansa.
Upotreba: majčina dušica je omiljen lek ne samo u narodnoj, nego i u naučnoj medicini. Kod nas se vekovima upotrebljava, pre svega, kao lek za lečenje organa za varenje, ređe i organa za disanje. Majčina dušica ulazi u sastav mnogih lekovitih preparata koji se izrađuju bilo u apotekama, bilo u farmaceutskoj industriji, a njeno etarsko ulje i timol daju se protiv crevnih parazita, naročito protiv dečjih glista. Treba naglasiti da ne treba kuvati majčinu dušicu, jer se lekoviti sastojci ove veoma mirisne i lekovite biljke kuvanjem brzo i potpuno izgube. Zbog toga se preporučuje da majčinu dušicu samo poparite ključalom vodom, odmah poklopite, ostavite da stoji 2 sata. Takođe može se slobodno pripremati i jači čaj jer majčina dušica ni dužom upotrebom ne izaziva nikakve znake nelagodnosti niti navikavanja.
Delije denzifektivno,nervnosmirujuće i štišavajuće kod pojave svih vrsta kašlja ,bronhitisa,stomačnih smetnji,kod lečenja malokrvnosti,bolne menstruacije i drugih oboljenja .
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 11:19

THUMUS VULGARIS L.
timijan
mažuranka
tamos
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 120px-Thymus_vulgaris0
familija Lamiacea Thymus

Timijan je slican majkinoj dušici, ali je viši i stabljika mu ne puzi po zemlji, nego raste uspravno (do 30 cm); listovi su uži, cvasti nisu tako zbijene i biljka ne raste kod nas divlje, nego se gaji. Droga je gornja polovina biljke u cvetu, list (najbolja droga, jer ima najviše etarskog ulja i tanina), etarsko uje i timol (Thymi herba, foliurn, aetheroleum et thymolum). Mlade grancice su cetvorouglaste, kratke i gusto obrasle belicastim dlacicama, a starije su oble, gole i drvenaste. Lišce je sitno, sedece ili na kratkoj dršci, u celini duguljasto, skoro iglasto , po obodu, celo, nadole jako povijeno, kruto, od gore skoro golo, a na nalicju obraslo finim, mekim, sivim dlacicama i posuto mrkim kvržicama. Cvast ima oko 5 ružicastih, 3—6 mm dugackih cvetica na kratkim drškama. Cašica je cevasta, kratko maljava, zelena ili malo ružicasto-ljubicasta i dvousnata: donja ima dva iglicasta, a gornja tri tupa zuba. Krunica je ružicasta; donja je usna opuštena i trozuba". . . . ,
Raste samoniklo kao rastenje se kod nas se ne susreće,već gaji po baštama,inače voli suve i tople predele.Cveta od juna do oktobra.
Timijan je lek i zacin. Ulazi u sastav raznih preparata protiv obicnog, a narocito protiv velikog kašlja, Extractum Thymi fluidum i Sirupus Thymi compositus. Etarsko ulje je zbog prisutnog timola i karvakrola izvrsno antisepticno sredsvo. Ulje ulazi u sastav voda i pasta za usta, lekova protiv vrenja. Timijan, njegovo ulje, a narocito timol daju se protiv crevnih parazita (trihoficalusa, duodenalne ankilostome i oksiura). Timol je izvrstan konzervans .
Svojim uljem deluje dobro za puls i srčanu radnju,povećava fizičku snagu bolesnika ,popravlja duševno raspoloženje,kao i rad stomaka.Deluje i antiseptično,protiv grčeva u bronhijama,razvodnjava sluz u plućima i pomaže pri njegovom izbacivanju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 11:31

TARAHACUM OFFICINALE WEB

maslačak

mleč

gorko zelje

žučnik
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Cvijet_Maslacak
familija glavočika Asteraceae Cichorieae Taraxacum Cass.

Maslačak je trajnica koja najcešce raste po travnjacima, livadama, parkovima, te uz staze i živice. Lekovit je i jestiv, jedna je od onih biljaka koju nalazimo svuda. Veoma je korisna biljka za caj, salate, sokove, variva, supe…Kao lekoviti delovi biljke sabiru se koren, list i cvet.U službenoj je upotrebi biljka u cvatu, ili koren sa biljkom, dok se u narodnoj medicini sabiru i cvetovi.

Maslačak pojacava lucenje žuci, deluje kao diuretik, pojacava rad bubrega, cišcenja krvi, pomaže kod lecenja gihta, reumatizma , kožnih ekcema, cireva kod pomanjkanja apetita...

Lekoviti deo biljke: Cveta od marta do maja. Maslačak od aktivnih lekovitih materija sadrži gorke materije, mnogo kalijuma u nadzemnom delu, smole, etericno ulje, 40% inulina u korenu.
Listovi sadrže 16 – 18 % vitamina C, gvozdja oko 3% ,dakle –više nego španac !.Mladi listovi u prolece ukusna su i zdrava osvežavajuca salata, a mogu se skuvati i kao varivo. Da se otkloni gorcina, mlade rozete valja ostaviti u vodi preko noci.
Poznata je, osim po lekovitosti, kao izuzetno hranljiva biljka bogata vitaminima C i A, organskim kiselinama, mineralima (posebno kalijumom, natrijumom i magnezijumom). Prolećna salata pravi se od sasvim mladih listova koji se beru pre cvetanja i van naseljenog područja.
U narodnoj medicini se koristi za opšte jačanje organizma i prolećno čišćenje krvi. Od njega se može spravljati čaj, sirup ili maslačkovo vino.
Koren maslačka ima složen hemijski sastav. U mlečnom soku sadrži hetrerozide, ugljene hidrate i minerale, pa se koristi za lečenje upale i kamena žučne kese, žutice, smanjenog lučenja mokraće itd.
Osnovno svojstvo mu je da poboljša rad jetre ,deluje diuretično,pobuđuje apetit,pomaže kod bolesri slezine,malokrvnosti,dijabetisa -šećerne bolesti ,hemoroida i kao gorko sredstvo za želudac.








Poslednji izmenio panonski galeb dana Sre 25 Apr - 22:44, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 12:24

SAMBUCUS NIGRA L.
zova
baz
pasgovuna
bazga
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 240px-Sambucus_nigra-Busch
familija Adoxaceae Sambucus

Nisko drvo ili žbun sa uzužno ispucalom, sivosmeđom korom. Mlade grane su zelene, prošarane svetlim crticama i sa unutrašnjošću ispunjenom belom srži. Listovi su neparno perasti, naspramni sa listićima čiji je obod testerasto nazubljen. Cvetovi su žućkastobeli, sićušni, prijatnog mirisai i sakupljeni u krupne, štitaste, pljosnate cvasti čija širina dostiže 20 cm. Plod je okrugla, u početku zelena, a kasnije crna koštunica sa 3-4 semena,zovina ili bazga raste kao grm ili drvo visoko 3 do 10 metara. Na donjem delu stabla kora je svetlosmedja, a u gornjem delu sivo-bela, pomalo izbrazdana i bradavicasta. Vec u blizini zemlje izbijaju postrane krhke i lako lomljive grane. Drvo okružuje plutasta, bela i veoma lagana srž. Nasuprotni listovi ne-pravilno su perasti s jajastim, zašiljenim, tamnozelenim liskama, koje su po rubu pilasto nazubljene. Cvetovi su sakupljeni u plosnati paštitac, a boja im je bela do žuckasto-bela. Iz cvetova se razvijaju bobe, u pocetku zelene, zatim crveno-smedje i naposletku sjajnocme. Bobe su male i socne. Cvetovi su jakog i veoma ugodnog mirisa, koji u suvom stanju postaju blaži. Ukus cvetova je gorkast i aromatican. Sirove bobe (plodovi) imaju neprijatan ukus, dok su pripremljeni kao kompot ukusni. ... ,
Raste na rubovima šuma i osuncanim šumskim krcevinama. na zapuštenim mestima i u blizini naselja. .
caj od listova i mladica zovine ili
bazge koristi se za pospešivanje izlucivanja mokrace, nakupljene tecnosti u telu, za lecenje šeceme bolesti kao i za cišcenje i poboljšanje krvi. caj od cvetova bazge koristi se u lecenju prehlade, bronhitisa, kašlja, gripe, pocetne upale pluca, jake kijavice, ospica, šarlaha, teškog disanja, astme, kod pocetne tuberkuloze i kod svih reumaticnih bolesti. Kora od grana i stabla koristi se za pripremanje caja kojim se odstranjuju poteškoce kod mokrenja, smetnje u radu bubrega i mehura, leci vodenu bolest, razne edeme te tvrdu stolicu. Kod nje su korisni i cvet, i kora, i plod, i list, i koren. Neka u vašoj kuci uvek bude zove. Caj od njenih cvetova pomoci ce da se preznojite kod bilo koga oblika prehlade ili gripa, što je znatno olakšati bolest. Suština je u tome što se sa znojem izbacuju sve štetne materije koje su bolesti doprinele. Zova spira bolesti i tako što pospešuje mokrenje i olakšava ga. Cajevi od kore pomažu kod regulacije stolice i olakšavaju mokrenje, ali se mora pomno i pažljivo dozirati, jer preterane kolicine mogu biti opasne. Upotrebljava se jedna manja, i to ravna (nikako napunjena!) kafena kašicica za jednu šolju. U toku dana sme da se popije samo jedna kafena šoljica - maksimalno dve - i to u vecim razmacima, gutljaj po gutljaj. Zreli plodovi zove su takode vrlo korisni. Pored mnogih drugih za zdravlje važnih materija, ove bobice, naravno kada su potpuno zrele, imaju više vitamina B nego i jedna poznata namirnica. Pošto se ne jedu sveži, plodovi zove se kuvaju bilo kao kompot, bilo kao džem. Lekovito deluju protiv nesanice.
Sok od svežih boba koristi se u lecenju neuralgije trigerninusa (neurlagija licnog živca), za jacanje, za blago regulisanje stolice, cišcenje krvi, umirenje trbušnih grceva i crevnih kolika, za apetit i poboljšanje cirkulacije krvi .
Upotrebljava se za lečenje organa za disanje i varenje .Dobro sredstvo za znojenje,i protiv visokog krvnog pritiska,protiv neuraglije i tuberkuloze.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 12:37

ARCTOSTAPHYLOS UVA-URIS (L.) SPRENG.
medveđe grožđe
vučja jabuka
planika
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 IMG_20126174236
familija vresova (Ericaceae).

Medvedje groždje ili medvetka uglavnom je polegnuti grm obrastao jajastim, cvrstim i kožastim listovima dužine 2 do 3 :m. Cvetovi bele ili svetloružicaste boje obešeni su u grozdovirna, a oblik im je zvonast. Plod je okrugla boba, crvene boje.Raste po suvim, retkim, pešcanim ili kamenitim borovim i drugim crnogoricnim šumama, medu grmljem po suncanim obroncima i suvatima, po planinskim pašnjacima Balkanskog poluostrva, narocito u zapadnim delovima.
Za lek sabiru se listovi od maja do jula . Uva je dugovecan zimzelen, vrlo razgranat, nizak grmic, koji je po zemlji sasvim polegao. Cvetovi su mu sitni, zvonasti, ružicasti ili beli i vise u malim grozdovima. Plod je lepa crvena, brašnjava, okrugla, mnogosemena bobica. Lišce je kožasto, debelo, golo, sjajno, tamno zeleno, sitno i lopaticasto. List je krut, kožast, lomljiv i vrlo debeo. Kad se baci na gomilu, zvoni, što je znak da je dobro osušen. List se bere u prolece kad je biljka u cvetu. Najbolji je mlad list sa zelenih grancica. U prolece bran list je najlekovitiji, jer tada ima najviše arbutozida. Listovi su neprijatnog, oporog i nagorkog ukusa; bez mirisa.
Čaj od listova medvedjeg
groždja ili medvjetke leci povecanu prostatu, mokra?ne organe, proliv i šecernu bolest. Listovi pomešani s drugim lekovitim biljem služe kao dezinfekcijsko sredstvo mokra?nih kanala, narocito kod kronicne upale mokracnog mehura i drugih bolesti.List se upotrebljava u obliku caja za lecenje organa za mokrenje. Kod nas lekari cesto daju mešan caj od jednakih delova medvedeg grožda i sitnice. Pri izradi caja potrebno je list zdrobiti i duže kuvati, jer kožasta i cvrsta konzistencija lista otežava i onemogucava ekstrakciju arbutina i tanina. Inace, list treba u apoteci cuvati ceo, jer se tako mnogo duže i bolje održi. Priprema se još i caj protiv peska ili kamena u bubregu. Narodna imena: medvede grožde, bubina boba, vucja jabuka, gorndk, divlja maginja, jabucica, medvedovo groždice, medvedovo uho, medvedi grozdic, medvijedica, mecije grožde, mlivnjak, mlivnjaca, opernik, opirnik, oprnik, planika, crvena planika.
Dobra dezifekciona svojstva i stimulator organa na uriniranje ,koristi se za lečenje zapaljenja bubrega ,mokraćne bešike,peska u bubrezima,šećerne bolesti,belog cvata i dr.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 12:54

ARNIKA MONTANA
brđanka
divlji neven
moravka
veprina
vučji zub
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Slika23
familija glavočika (Asteraceae)

Arnika ili moravka je dugotrajna, aromaticna biljka visine do 60 cm. Stablo je uspravno i malo razgranato s jednom cvetnom glavicom. Listovi su sitni, nasuprotni i malo nazubljeni, a pri dnu stabla složeni u rozetu. Cvet je glavica s jezicastim venci?em na vrhu stabljike i prosirenim cvetovima koji imaju pricvetne listi?e. Cvetovi su žuti ili narancastocrveni. ,
Nalazi mo je kao samoniklo bilje na vlažnim planinskim livadama i šumama,uglavnom u hladnim krajevima na višim nadmorskim visinama.
Kao lekoviti deo biljke se koriste cvet, koren i listovi. Cvet se skuplja u vreme cvatnje, a korenje u proleće
amika ili moravka, prije svega, koristi se u lecenju rana, pri cemu ublažava bolove i pospešuje njihovo zaceljivanje. U tu svrhu priprema se tinktura od moravke što se razredjuje s vodom. Korisna je, takodje, u lecenju grla te s drugim travama u lecenju upale pluca, tifusa, slabosti srca, za pospešivanje cirkulacije krvi i izlucivanje znoja i mokrace..
POdstiče rad srca,ubrzava krvotok,otklanja neurotične bolove,leči promuklost, a u kombinaciji sa brezovim sokom daje odlične rezultate kao sredstvo za porast kose i protiv peruti.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 13:00

ARTEMISIA ABSINTIUM L.
pelen
akčenac
vermut
gorčina
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 220px-Artemisia_absinthium_P1210748
familija glavočika (Asteraceae).

Pelin je trajna biljka s razgranjenom stabljikom, polugrmastog oblika, visine do 1 metra. Stabljika je okrugla s perasto razdeljenim listovima. Cvate u grozdu sitnim sunovratim glavicama. Cvetovi se sastoje od caške s uskim lapovima, bledožutog, levkastog, na krajevima petodelnog rascepljenog vencica, 5 prašnika i nadraslim pesticem.. I dok je u nas pelen simbol jada, cemera, dotle su nekada Rimljani na Kapitolu, pre i iznad svih priznanja i pocasti, pobednika najbolje pobednike napijali napitkom od pelena, ubedjeni da je to najveca nagrada za pobednika, jer im se po tadašnjem shvatanju, obezbedjuje dobro i vecno zdravlje, najvece zemaljsko bogastvo. U ostalom i latinski naziv pelena ima simbolicno znacenje tj. ime biljke treba da deluje psihosugestivno na coveka, da veruje da ce biti zdrav i cio. Anticki naziv potice od grčke reci (Artemisia) lekovite.
Raste po poljima ,kraj puteva,na međama ,a najviše na suvom ,sunčanom i kamenitom zemljištu.
pelin je vrlo gorkog ukusa. Izvanredno je sredstvo za cišcenje krvi i jacanje želuca. Upotrebljava se u lecenju loše probave, nadimanja, slabog teka, podrigavanja, žgaravice, glista, bolesti jetre, slezene, bubrega, žutice, groznice, grušanja krvi, mokracnog mehura, vodene bolesti i osipa. Osim toga, mnogo-široka lekovita svojstva pelina povoljno uticu na celokupni organizam . Tako nestaju teške smetnje , debljine, šecerne bolesti, u duševnim smetnjama koje, više ili manje, imaju dublji uzrok u neredovnom radu probavnih organa, smetnjama u radu jetre, žuci, slezene i ženskih polnih organa.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 13:16

ATROPA BELLADONNA L.
velebilje
beladona
divlji duvan
volovček
luda trava
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 180px-AtropaBelladonna_800
familija pomoćnica (Solanaceae).
Raste po svetlim bukovim šumama,proplancima i krčevinama,traži mnogo truleži,novu zemlju i dosta sunca.
Dugogodišnja zeljasta biljka sa vrlo velikim i razgranatim korenom.Stabljika snažna,razgranata visoka do 2m.Lišće jajasto,duguljasto,pri dnu suženo u kratku dršku,po obodu belo,meko,tanko,na gornjoj strani mrkozeleno i golo a na donjoj bleđe i slabo dlakavo.Cvetovi cevasti,krupni i lepi,tamno ljubičasto-smeđe boje .Plod sjajno modar,mnogo semena bobica,i vrlo je otrovna .
Zbog toga što je otrovna koristi se samo list i koren.
Poznata je u svetu po tome što se njome leči parkinsova bolest,kao i što umiruje grčeve ,histeriju i smanjuje prekomerno znojanje .
Ovu biljku nepreporucuju da se bere po svome jer je otrovne i opasna i najbolje je koristiti kao upotreba gotovog proizvoda.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 13:24

ASPIDIJUM FILIX MAS SWARTZ.
obična paprat
navala
bujatka
paprad
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 120px-Fern02
Polypodiophyta grupa viših biljaka sa jasno izraženom smenom bespolne (sporofit) i polne (gametofit) faze kao i jako krupnim listovima (makrofilija)

Koren slatke paprati ili oslada puzavi je, cvorasti podanak što raste gotovo na površini zemlje. Kadšto naraste i više od 1 metra s nasadjenim listovima na dugackim golim drškama. Listovi su kožasto perasti s duboko urezanim režnjevima koji su prema vrhu sve kraci. S donje strane, na perastim delovima listova razvijaju se dva reda okruglih srnedjih tvorevina u kojima se stvaraju spore. Koren je debeo, mesnat i slatkog okusa..
Raste po bujnim gustim planinskim predelima.
Slatka paprat ili oslad koristi se kao lek u lecenju prehlade i kašlja. Pospešuje izlucivanje žuci i mokrace. Preporucuje se u lecenju otecene slezene, kronicne zacepljenosti, bolesti jetre, želuca i bubrega.
Upotrebljava se za lečenje crevnih parazita i kod proširenih vena i reumatizma.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySre 25 Apr - 13:33

ROSMARINUS OFFICINALIS

ruzmarin
zimorad
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-Rosemary_bush
familija usnatica (Lamiaceae).

Ruzmarin je razgranjena grmovita biljka koja je i zimi zelena. Listovi su nasuprotni, sedeci. kožasti, cvrsti i uski, dužine 2 do 3 cm. Rubovi listova su celi i prema dole savijeni. Gomja strana lista tamnozelene je boje, a donja sivo-bela i lagano pustenasta. Izmedju listova, na krajevima ogranaka razvijaju se pršljenasto na malim peteljkama Ijubicasto-plavi cvetovi. Jakog su mirisa, nalik na kamfor, a okusa Ijutog, aromaticnog i malo gorkog..
Nalazi se na osuncanim i kamenitim stranama obalnog podruca , a kao ukrasna biljka uzgaja se po vrtovima, parkovima i u loncima. Osetljiv je na mraz te ga je potrebno zaštititi.
Za lek skupljaju se cvetovi, izdanci u cvatu i listovi. Cvetovi i biljka u cvatu suše u hladu. Cuvaju se u zatvorenim posudama, kao i druge biljke koje hlape ..Ruzmarin je veoma koristan kao lek za poboljšanje cirkulacije krvi, za lecenje slabe probave i tromosti želuca i anemije. Biljka deluje na poboljšanje funkcije jetre i pražnjenja žucnog mehura, a to, pak, deluje na opste poboljšanje celog organizma. Koristi se za lecenje uzetosti, reumatizma mišica, živcanih bolova, glavobolje te duševne i telesne iznemoglosti. Koristi se i kao sredstvo za poboljšanje vida. Za upotrebu iznutra priprema se caj, a za upotrebu izvana alkoholna otopina što služi kao sredstvo za masažu..
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySub 28 Apr - 18:47

MATRICARIA CHAMOMILLA L.
kamilica
titrica
bela rada
bolivač
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Kamilica1
familija glavočika (Asteraceae)

Kamilica je jednogodišnja biljka s razgranjenom stabljikom visine 20 do 50 cm. Listovi su dvostruko prstasto rascepljeni s uskim koncastim listi?ima. Cvetna stabljika je brazdasta i na vrhu šuplja. Cvetište je cunjasta oblika i iznutra šuplje. Cvet je posebno ugodnog mirisa.
Raste na zapuštenom, neplodnom zemljištu, poljima i uz putove.
Za lek se skupljaju cvetovi i listovi.kamilica je jedno od najboljih sredstava za žene i decu. Koristi se u lecenju razdražljivosti, preosetljivosti kod neuralgije licnog živca, reumatizma, krstobolje, unutarnjeg nemira, nesanice, duševne klonulosti, premorenosti i sl.
Korisna je kod svih oboljenja želuca i creva: grceva u želucu, upale debelog creva, proliva, crevnog katara, katara želuca, nadutosti želuca, kod viška želucane kiseline. Korisna je u lecenju bubrega, jetre i žuci. Zatim za ispiranje i pripremanje obloga kod bolesti oka i raznih kožnih bolesti..
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySub 28 Apr - 18:54

MALVA SILVESTRIS L.
crni slez
veliki slez
čurčija trava
šumski slez
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-Slez2
famila slezova (Malvaceae).

Crni slez jednogodišnja je ili višegodišnja biljka iz cijeg podanka izbijaju, uglavnom, polegnute, razgranjene stabljike visine do 80 cm. Listovi su okruglog, srcastog ili bubrežastog oblika, krpasti i nazubljeni na dugackim peteljkama. Cvetovi izbijaju iz lisnih pazušaca, imaju dvostruku cašku, a cvetni listovi imaju 3 do 5 duguljastih pruga. Boja cvetova zavisi o vrsti, a krece se od plavkaste do ružicasto-crvene. Citava biljka je bez mirisa i neukusna, sluzava ukusa. ...
Raste na nasipima, uz reke, , na vlažnim livadama i, na poplavljenim podrucjima. Uzgaja se i u vrtovima.
Za lek se sabiru, pre svega, listovi, a cvetovi za vrerne cvatnje. Kadšto se sabiru koren i seme. Cvetovi se smeju sabirati samo po suvom vremenu, kada su potpuno otvoreni; suše se u hladu u veoma tankom sloju, a još boIje na toplom mestu. Listovi se sabiru sa što kracom peteljkom i suše u tankom sloju na prozracnom mestu. Oboleli i ošteceni listovi ne smeju se sabirati i upotrebljavati za lek ..
Cmi slez odavna se koristi za otklanjanje probavnih smetnji i rastvaranje sluzi. Caj pripremljen na propisan nacin upotrebljava se za lecenje kaslja, katara, bronha, promuklosti, upale ždrela, nadutosti pluca (emfizem) i kod katara pluca. Preporucuje se za lecenje griže, grceva u želucu i crevima, bolnog mokrenja i bolnog zaustavljanja mokrace.Biljka deluje ekspektorantno.Spolja se preporučuje u vidu obloga za lečenje zaušaka.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySub 28 Apr - 19:01

MELISSA OFICINALIS L.
matičnjak
macina trava
matočina
pčelinja trava
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcQrvaJKsapRM9jEMHSFWqKlRhXQOP5uNp5T5AUW1Y4rBOmmD1TPJpdqZPgz
familija usnatica (Lamiaceae).

Višegodišnja zeljasta biljka sa kratkim rizomom i podzemnim stolonama. Stablo je uspravno, dlakavo ili golo i četvorostrano. Listovi su svetlozeleni, jajasti sa obodom koji je grubo testerast i raspoređeni su naspramno. Cvetovi su sakupljeni po 3-10 u pazuhu vršnih listova. Cvetovi su dvousni beli, svetloljubičasti ili žuti. Biljka miriše na limun, otud naziv limunova trava. Naziv pčelinja trava biljka je dobila jer su česti posetioci pčele. U pitanju je višegodišnja biljka, čiji je vek trajanja od 5 do 10 godina. Formira žbun, bokori se. Iz semena se proizvodi rasad, koji se rasađuje na 25 cm. Rasađivanje može da se sprovede i prenosom već oformljenog korena tj. podzemnog dela biljke na novu parcelu. Biljka se kosi najmanje 2 puta godišnje. Može da bude i vrlo dekorativna saksijska biljka, prijatnog mirisa.
Matičnjak se koristi u narodnoj i zvaničnoj medicini i to njegovi listovi i etarsko ulje. Skupljaju se vršni delovi biljke na samom početku cvetanja - list i stabljika (koren ne), suše se i prerađuju. Listovi sadrže etarsko ulje (0,02-0,2%) čiji sadržaj varira zavisno od genetskog potencijala i podneblja na kome biljka raste. Koristi se u obliku čaja, biljnih kapi ili etarskog ulja.
Ova biljka se tradicionalno upotrebljava u srpskom narodu. Etarsko ulje je sedativ (sredstvo za umirenje) i karminativ (sredstvo protiv naduvenosti stomaka), a može i da se utrljava spolja protiv reumatizma i neuralgija. Veoma je cenjeno u parfimerijskoj industriji, a i koriste se protiv uboda komaraca. Pored u ove svrhe, matičnjak se koristi i kod neuroza želudačno-crevnog sistema, psihovegetativnih bolesti srca, migrene. Dokazano je i njegovo antimikrobno dejstvo posebno na viruse herpesa.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySub 28 Apr - 19:13

MELILOTUS OFFICINALIS L.
ždravljevina
guniva
medna detaljina
kokotac
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 85
familija mahunarki (Fabaceae).

Kokotac je dvogodišnja ili redje jednogodišnja zeljasta biljka visoka i preko 2 m. Stabljika je vecinom uspravna ili se izdiže i vrlo razgranata. Ima listove slicne detelini, samo su po obodu zupcasti, troperi sa drškama, listici su izduženo elipticni, po obodu nazubljeni. Cvetovi su sitni, žuti, na drškama, po 30-70 sakupljenih u grozdastoj cvasti. Cveta od juna do septembra, 10-15 dana pre cvetanja belog kokotca (melilotus albus). I sam latinski naziv biljke u prevodu znaci "medena detelina". . . .
Raste u divljini na peskovitom zemljištu, pored puteva, reka, kanala, nasipa, železnickih pruga i drugih napuštenih mesta. Zahvaljujuci dugom i razgranatom korenu dobro podnosi sušu. Gaji se i u kulturi kao stocna hrana, a i kao medonosna i lekovita biljka. Razmnožava se semenom. Seje se u prolece. Kokotac je aromaticna droga koja nema etarskog ulja, za razliku od ostalih mirisnih biljaka koje imaju spoljni ili unutrašnji sekrecioni aparat s uljem . .. .
Sabiraju se vrhovi grancica biljke u cvetu. Osušena biljlka prijatno miriše na med, jer prilikom sušenja nastupa fermentacija, hidroliza jednog glikozida i pritom se oslobada kumarin.
Nekad se droga mnogo više upotrebljavala. Još u starom veku služila je kao lek koji ublažuje bolove, tera vodu, steže i si. Upotrebljava se kao narodni lek spolja, u mastima i melemima. Jedno vreme važila je kao lek za oci. U homeopatskoj medicini daju je protiv migrene, grceva dece itd. Služi za aromatizaciju loših vrsta duvana . . ..leči glavobolju,histeriju,tegobe u klimakterijumu,povecava mlečnost kod dojilja,koristi se kao oblog kod zapaljenih bradavica i otoka od ujeda insekata.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptySub 28 Apr - 19:23

ORCHIS MORIO L.
salep
kaćun obični
vranak
ralučak
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Salep02.10022
familija Orchidoideae kaćuna Orchis


Salep je višegodišnja zeljasta biljka s uspravnom stabljikom visine do 35 cm. Listovi su sabljasti i socni. Cvetici su beli ili ružicasti, skupljeni u klas. Ima dva gomoljaili krtole.iz jedno izbija stablo,a pored je druga mlada .Listovi su duguljasti i delimično obavijaju stablo.
Raste na vlažnim i suvim mestima, u planinama, kraj potoka i na vodoplavnim livadama.
za lek koriste se gomolji ili krtola.
Salep koristi se kao lek protiv katara i decjih proliva. Pomešan s drugim lekovitim biljkama koristi se u lecenju mnogih drugih bolesti.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyUto 1 Maj - 16:48

PIMPINELA ANISUM L.
anason
anis
janež
slatki kopar
aniš
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcRYjC3HKdEkQw5d-e_YRPrGushDc5IP1OF5Tp4sAr1ich_NAASN46KCav2FQw
familija Apiaceae Pimpinella

Anis je jednogodišnja biljka koja izraste od 1/2 do 1 metra visine. Ima granatu, pahuljavim dlacicama pokrivenu šupIju stabljiku, s okruglasto nazubljenim, srednjim - dvostruko perastim, a gomjim - uskim lancetastim belim cveticima. Najdonji listovi sastoje se od 3 okruglasto urezana listica, srednji listovi su prstenasti, a gornji usko krpasto razdeljeni. Plod je jajastog oblika, prema vrhu sužen, a sa strana malo stisnut, dugacak 3 do 6 mm. Boja ploda je svetlozelenosiva. Lekoviti delovi biljke: za lijek se upotrebljava plod, odnosno zrelo seme što se sabire samo po suvom vremenu. ,
Rasprostranjena je na planinskom podrucju,uspeva u toplim ali na vlažnom i peskovitom tlu.
Za lek se upotrebljava plod, odnosno zrelo seme što se sabire samo po suvom vremenu
Seme aniša djeluje protiv nadimanja, umiruje grceve, jaca želudac i pospešuje varenje i odvod štetnih sokova iz organizma te cisti krv i jaca živce. Cisti od sluzi pluca, želudac, mehur i bubrege, jaca probavne organe, popravlja neurednu menstruaciju te otklanja nesanicu.Mleveni anis brzo gubi ukus i miris, pa ga treba mleti neposredno pre upotrebe.
Takode se koristi u industriji kolaca i slatkiša, kozmetickih proizvoda i proizvodnju likera. Po citavom svetu postoje likeri i rakije s mirisom anisa, poput francuskog pernoa, turskog specijaliteta raki, grckog uza i makedonske mastike. Pravi anis se danas upotrebljava tek u neznatnim kolicinama jer ga je potisnuo zvezdoliki anis koji ima miris i ukus anisa, ali botanicki nije ni u kakvoj vezi s njim.
Anis deluje protiv nadimanja, smiruje grceve i ubrzava probavu. Ako jedete previše masne hrane, jake zacine, ili prepržena jela, probava se odvija sporije ili je vrlo otežana, a jetra trpi. Nemojte se cuditi mucnini nakon preobilnih masnih i zacinjenih obroka. Ostali simptomi (treba paziti kada se javljaju, jer i druge teže bolesti imaju iste simptome!) su povracanje, glavobolja, vrtoglavica. Pijte tri-cetiri puta dnevno anisov caj s pola kašicice meda i svežim listicem mente.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyUto 1 Maj - 16:54

PINUS SILVESTRIS L.
beli bor
belobor
divlji bor
altica

Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 17-1
familija Pinaceae.

Beli bor ima stablo koje može narasti više od 10 metara. Koren belog bora prodire duboko u tlo. Dok je mladji, njegove grane i deblo pokriveni su smedje-crvenkastom korom koja posle postaje sivo-smedjom. Grane se šire u obliku kišobrana. Iglice belog bora sastavljene su u cupercima po dve zajedno, duge su 5 do 6 cm, a boja im je sivo-zelena. Cvetovi su jednodomni. Iz ženskih cvetova oblikuju se mali cešeri, koji u pocetku imaju crvenkastu, a posle smedju boju i postaju drvenasti.
Beli bor rasprostranjen je po celoj Evropi, a raste kako u brdskim tako i u nizinskirn podrucjima.
Za lek se upotrebljavaju mladi izdanci i iglice. Iglice bora, kao i sve iglice cetinara, valja upotrebljavati, po mogucnosti, neposredno nakon branja, jer se vitamin C gubi sušenjem, tako da iglice (cetine) koje se cuvaju više od godinu dana potpuno izgube svoja lekovita svojstva
mladi izdanci bora koriste se u lecenju zastarelih katara dišnih putova, promuklosti, kašlja, laganijeg bronhitisa, za inhalaciju i sl. Mladi izdanci i iglice koriste se, takodje u lecenju astme te u lecenju reumatskh bolesti i gihta (uloga). Kod grceva izazvanih žucnim kamencima koristi se tek istekla smola. Za lecenje odredjenih boles.ti, iako redje koriste se i cešeri..
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyUto 1 Maj - 17:11

POTENTILLA TORMENTILLA NECK
srčenjak
steža
petoprst
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 111-petoprsta
familija (Rosaceae).

Petoprsta steža ima cvorast, crven podanak i po nekoliko uspravnih, vrhom razgranjenih i slabo dlakavih stabljika visine do 30 cm. Duguljasti listovi s kraja su nazubljeni i bez peteljki stoje u pršljenovima od 5 do 7 lisaka. Žuti cvetovi nalaze se na dugackim peteljkama..
Raste na vlažnim livadama, u jarcima i gustim šumama.
Za lek skuplja se koren za vreme cvatnje.
petoprsta steža ima cvorast, crven podanak.
Koristi se za zaustavljanje krvarenja rana, kod povracćanja krvi i krvavih proliva. Leci srdobolju, iz tela odvaja otrovne plinove i sokove, čisti začepljenu jetru i pluća, zatim, leci povratnu groznicu, žuticu i venericne bolesti.


Poslednji izmenio panonski galeb dana Uto 1 Maj - 17:27, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyUto 1 Maj - 17:23

ACONITUM NAPELLUS L.
železni klobuk
vučji čemmer
nalep
jedić
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-Aconitum_variegatum_110807f
familija Ranunculaceae Aconitum
Rasta po svetlim šumama,pored potoka i po visokom planinama.Često se gaji kao ukrasna biljka.
Veoma lepa dugovečna biljka visoka do jedan i po metar sa dve krtole oblika repe,sa gornje strane povezane drškom.Jedna nosi stabljiku,dok druga pupoljak iz kojeg se sledeće godine razvija nova stabljika uspravna i gola.Listovi razdeljeni,dlakavi.Cvetovi ljubičasto-beli,nekad crveni,sakupljeni u grozd.
Koristi se list,biljka u cvatu i naročito krtola .Sadrži napelin,ankontin u dozama od 0,20 do 3 %.
Koristi se za lečenje reumatizma,podgare,migrene,živčanih groznica,neuraglije ..
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyUto 1 Maj - 17:35

ACHILLEA MILLEFOLIUM L.
hajdučka trava
kostenica
stolist
kunica
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-RNK002_Bube_i_biljka
familija Asteraceae Achillea

Hajducka trava ili stolisnik uspravna je biljka visine do 80 cm. Boja stabljike je svetlozelena ili crveno-smedja. Ima innoštvo perastih listova. Cela biljka veoma je ugodnog mirisa. Mnogobrojni sitni listovi su ili beli ili purpumo-crveni. Cvetovi su skupljeni u cvat na vrhu stabljike. Raste svuda uz puteve i polja u kontinentalnoj klimi, kao samonikla biljka. Cveta belim cvetovima od juna do avgusta. Bere se za vreme cvetanja a listovi do jeseni. Botanicko ime je dato prema grckom junaku Ahilu –Achillea, i ima znacenje da daje snagu.Nadzemni deo biljke u cvetanju sadrži do jedan odsto etarskog ulja (farmakopeja zahteva najmanje 0,13%), vlavonoide, vitamin K, gorku materiju ahilein, smole, stereole, tanine i dr. Etarsko ulje hajducke trave dobija se destilacijom pomocu vodene pare, a sadrži pinen, cineol, tujon, kamfor, limonen, borneol.,
Biljka je rasprostranjena po celoj Evropi. Raste pojedinacno ili u velikom mnoštvu na livadama i pašnjacima .
Za vreme cvatnje sabiru se cvetovi s kratkim peteljkama, i cela biljka najviše do 30 cm dužine. Zbog visokog sadržaja gorkih materija i etericnog ulja, hajducku trava ili stolisnik ubrajaju u gorke droge.Cveta preko celog leta. Koristi se u obliku caja za poboljšanje apetita, kod želudacnih tegoba, nadimanja i teškog varenja. U narodnoj medicini se koristi za zarašcivanje rana kao hemostiptik i ublažavanje bola. Hajducka trava ulazi u sastav gorkih cajeva, cajeva za cišcenje, pojacano lucenje žuci, caja za normalizaciju metabolizma i caja za umirenje. Spolja se upotrebljava kao antiflogistik slicno kamilici, za ispiranje, kupke, obloge. Hajducka trava ulazi u sastav gorkih cajeva, cajeva za cišcenje, pojacano lucenje žuci, caja za normalizaciju metabolizma i caja za umirenje. Zbog prisustva vitamona C daje se kod krvarenja i hemoroida. Pri upotrebi hajducke trave treba znati da kod osetljivih osoba može izazvati alergiju. Zato ljudi osetljive kožetreba da koriste samo mlade, tek procvetale biljke, a caj da piju u manjim kolicinama.
Herba se skuplja tokom letnjih meseci, od juna do avgusta, odsecanjem vršnih delova biljaka dužine 20-25 santimetara, ili se sakuplja samo cvast dužine samo dva santimetra. Odseceni delovi se vezuju u kite i suše na promajnom mestu ili sušnici na temperaturi 35-50°C. Suva droga je aromaticnog mirisa, gorkog i malo slanog ukusa. Pošto stabljika ne sadrži lekovite sastojke, bolje je upotreblljavati samo list i cvet. Stoga je droga sa više stabljike manje cenjena. Suva herba pakuje se u jutane vrece ili kartonske kutije i cuva zašticena od svetlosti godinu i po dana.
hajducka travu ili stolisnik cisti i jaca krv i probavne organe. Posebno je korisna za lecenje jetre, slezene, gušterace, žutice, navale krvi u glavu, katara u crevima i želucu, zatim grceva, groznice, lupanja srca, bolova u kstima i ledjima, neredovitih menstruacija, krvavih i zatvorenih šuljeva, nesanice, raznih osipa i cireva.. Caj od stolisnika korisno deluje i leci ispucane ruke, ranjive bradavice majki koje doje, kao i kod lecenja osipa na koži – psorijaze. Kod psorijaze se uz obloge moraju sprovesti i kure cišcenja krvi. Takodje se upotrebljava kod angine pektoris, i to kao caj. Kod nervnih osoba preporucuje se cešce pranje celog tela rashladjenim cajem od stolisnika i to ujutro i uvece. Tople kupke od stolisnika i kamilice ublažuju nervne bolove.
Smanjuje teškoce kod gihta i reumatizma. Povoljno deluje za lecenje šecerne bolesti, narocito u pocetnom stadijumu. Korisna je i kod prekomjernog krvarenja.
Stolisnik spada medu lekovita sredstva koja deluju svojim gorkim okusom na sluznicu želuca, pa tako podstice izlucivanje želucanog soka, a samim tim pobuduje apetit.
Povoljno deluje na resorpciju hrane. Lekoviti preparati sa stolisnikom, odnosno mešavina cajeva, pomažu kod gastritisa, kolitisa, grceva u želucu i crevima. Kalijum, koji je sadržan u stolisniku potpomaže rad bubrega i krvotoka, te tako posredno utice na rad srca, uspešno se koristi i kod ženskih bolesti.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyPon 7 Maj - 19:27

CONVALLARIA MAJALIS L.
đurđevak
baber
đurđic
biserni cvet
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-Convallaria_majalis_l
familija Ruscaceae Convallaria

Djurdjevak, ima izuzetno lepe, bele mirisne cvetice, visece i rasporedjene u grozdovima. Svaki cvetic sastoji se iz sest belih latica, tako da podseca na zvoncic. Cveta u maju. Tamnozeleni kopljasti listovi, obicno po dva-tri, obavijaju cvetnu drsku cele sezone, sve do jeseni. Ova biljka je izuzetno dobar pokrivac tla i moze se koristiti za sadnju na senivitim mestima i na umereno plodnim zemljistima. Pogodna je za ivicnjake, kamenjare, a uspeva i ispod drveca, gde zbog jake senke cak ni trava ne raste.
Djurdjevak se brzo siri i pokriva tlo zahvaljujuci podzemnom stablu-rizomu, kojim se razmnozava.
Ðurdjevak ima debeo koren, clankovit, belicast i horizontalan. Iz njega se razvija 1-3, a najcešce 2 lista, koji su na dugoj peteljci , i cvetna stabljika koja je kraca od listova. Svi delovi djurdjevka su ljutog i gorkog ukusa. Cvetovi su snežnobeli, prijatnog mirisa , stvaraju jednostrane cvatove. Plod je crvena boba oko 8 mm u promeru, sadrži 2-6 plavih semenki. Raste u senovitim belogoricnim šumama, posebno u hrastovim, u šikarama, brdskim livadama, a uzgaja se i oko kuce. Koristi se u službenoj medicini za lecenje srcanih bolesti, regulise rad srca, jaca ga, ublažava grceve i deluje povoljno na krvne žile. Sadrži otrovne glikozide i alkaloide. Danas farmaceutska industrija proizvodi velik broj preparata . Koristi se cela biljka, cvetovi lišce i koren. Djurdjevak je na mnogim mestima proredjen zbog prevelikog iskorišcivanja. Ipak, zahvaljujuci brzom vegetativnom razmnožavanju retko dolazi do istrebljenja. . Dejstvo se pokazuje u pojacanom izlucivanju mokrace, narocito kod srcanih bolesnika nervoznog stanja. Za lecenje srcanih nervoza kombinuje se sa tinkturom valerijane. Bere se cvet i lišce, list dužine 2-3 cm, a cvet dužine do 1 cm. Cvate u maju. Biljku treba brzo sušiti i spremiti u dobro zatvorene limenke, jer vazduh i vlaga te enzimi brzo kvare drogu. Posle branja ruke dobro oprati toplom vodom i sapunom. Trudnice i deca neka je ne beru! Suši se na papiru ili tkanini u hladu uz cešce mešanje. Sveža biljka je lekovitija i postojanija i jace deluje.

Biljka je Otrovna - OPREZNO ....Znaci trovanja su jak proliv, povracanje, opsta slabost, i iznemoglost. Protiv Otrov -- kod trovanja djurdjevkom kuvati hrastovu koru u mleku! ... ,
Raste u senovitim belogoricnim šumama, posebno u hrastovim, u šikarama, brdskim livadama, a uzgaja se i oko kuce. .
Koristi se cela biljka, cvetovi lišce i koren
U Nemackoj se upotrebljava voda Hartman za paralizu – (Aquaapcplectica Hartmani – za tu vodu Hartman sakupljaju se cvetovi posle zalaska sunca, suše se i kuva se caj. U Engleskoj se cvetna voda djurdjevka zove «Zlatna voda» - (Aquaaurea), i dugo se vremena upotrebljavala za lecenje živaca, protiv glavobolje i kao sredstvo preventivno kod zaraznih bolesti i epidemija. Cvet se upotrebljava kod vodene bolesti, bolesti srca, epilepsije, apoplektickog udara ( moždani udar – kap), a u narodnoj medicini se upotrebljava u obliku tinkture u rastvoru alkohola ili votke i to cvet, kao umirujuce sredstvo i za smanjivanje bolova i kod upalnih procesa.

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyPon 7 Maj - 19:35

CRATAEGUS MONOGYNA JACO
glog
čobanica
glogovina
bijela drača
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Glog
familija ruža Rosaceae Maloideae

Glog je vecinom srednje velicine. Na pogodnim staništima uspeva i kao cvorasto, razgranjeno drvo visine i do 5 metara. Drvo gloga je tvrdo i žilavo. Kora je glatka, sivo-pepeljaste boje s granama na kojima je rasporedjeno trnje dužine do 1 1/2 cm. Listovi su trokrpasti i peterokrpasti, s donje strane su svetlo plavkasto-zeleni, a s gomje strane tamnozeleni i sjajni. Nalikuju listovima hrasta, samo što su znatno manji. Beli cvetovi su skupljeni u bogate kitice s dugim i kracim peteljkama. Snažno mirišu na med. Plodovi su crvene boje i beru se kad sazriju, u kasno leto .
Glog se cesto nalazi na rubovima niskih belogoricnih i crnogoricnih šuma, a veoma cesto raste u šikarama te uz ograde i živice.
Za lek se skupljaju cvetovi sa cvetnim stapkama, listovi i plodovi bez peteljke. Cvetovi i listovi sakupljaju se u prolece. Cvetovi i cvetni vršci sabiru se samo s grmova koji su u punom pocetnom cvatu. Suše se u tankom sloju pri cemu je potrebno paziti da ne promene boju. Listovi se beru nakon cvatnje. Plodovi se beru nakon dozrevanja; suše se najpre u hladu, da uvenu, a nakon toga dosuše se na toploj peci
Drži se da je glog jedna od najvrednijih i najdelotvomijih lekovitih biljaka za srce. Glog jaca i regulira rad srca. Osim toga, glog je izvanredan regulator krvnog pritiska, pri cemu ne samo da snizuje povišeni krvni pritisk, nego povisuje preniski krvni pritisak u oslabljenog srcanog mišica. Dobar je u lecenju oštecenog srcanog mišica u starosti, kod upale srcanog mišica, u lecenju zakrecenja krvnih žila i angine pectoris. Glog deluje na smirenje živcanog sistema.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyPon 7 Maj - 19:49

CROCUS SATIVUS L.
kaćun
šafran
brnduša
krok
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-Saffran_crocus_sativus_moist
familija Iridaceae Crocus

Raste po toplim vlažnim predilima.
Višegodišnja zeljasta biljka do 30 cm .visine ,.Iz krtole izbijaju pravo nekoliko listova sa dve bele uzdužne crte i svetlim srednjim delom.Cvet je bledo-ljubičast ,prošaran s tamnim žilicama.Plodnik je sa tri drške narandžasto-crvene žiga.
Upotrebljava se žigovi,ubrani posle jutarnje rose.
Deluje blago-umirujuće na nervni sistem i poseduje diuretična svojstva.U narodnoj medicini upotrebljava se za umirenje živaca,boljeg sna,protiv bolova u stomaku i crevima ,i koristi se kao začin.
U većoj meri je otrovan ,pa se preporučuje kupovati kao gotov proizvod .
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyPon 7 Maj - 20:11

DATURA STRAMONIUM L.
tatula
smrdljik
kužnjak
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 250px-DaturaStramonium-plant-sm
familija pomoćnoca Solanaceae Datura

Raste oko naselja po bunjištima i zapuštenim mestima.
[Jednogodišnja biljka ,sa snažnim razgranatim golim,sočnim i šupljim stablom,visoka do jedan metar.List na drugoj dršci je krupan,po obodu duboko urezan,tamno zelene boje.Cvet je levkastocevast,krupan i beo.Plod je bodljikava čaura,veličine oraha.Kad sazri,čaura pukne na četiri dela.Seme je crno i ravno i OTROVNO.
Koristi se list.
Deluje umirujuće ,preporučuje se kod velikog kašlja,astme ,protiv noćnog straha,epilepsije ,paralize ,histeričnih napada i dr
Ne sme se koristiti na svoju ruku i zato se preporučuje koristiti gotov proizvod.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 EmptyPon 7 Maj - 20:21

DIGITALIS LANATA EHRH.
naprstak
digitalis
besnik
zubačica
Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 DigitPu2
familija zevalica

raste u prirodi uz rubove šuma i na čistinama. Pripada grupi visokih cvetnica i može da naraste u visinu do 150 cm. Cvetne stapke su prekrivene zvonastim cvetovima koji su prošarani u sredini, u bašte donose malo šumskog ugođaja. Koristi se i kao rezani cvet, veoma dekorativan. Samonikle biljke su obično crveno-ružičaste boje, ali danas postoje mnoge hibridne vrste u raznim kombinacijama boja. Tako imamo žuto-bele, žute, ružičaste i tamno-crvene boje ovog cveta.
Koristi se listovi biljke brani za cvetanja.
Veoma važan lek za srce .Zbog velike otrovnosti biljku ne treba koristiti u naodnoj medicini .Kupovati samo gotove farmaceutske proizvode od ove biljke .
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Herbatika-lekovito bilje    Herbatika-lekovito bilje  - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Herbatika-lekovito bilje
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» DOKAZANO: Sunce je lekovito, rak kože izazivaju kreme za sunčanje!
» Spavaća soba i sobno bilje
» Kako se bira, seje i gaji začinsko bilje
» Lekovito dejstvo vitamina C - najveća prevara u istoriji?
» Šum talasa i miris soli deluju lekovito na naš organizam!
Strana 2 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Porodica i zdravlje
  • Zdravlje
  • -

    Sada je Čet 2 Maj - 1:25