Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Obogatili se tokom ekonomske krize

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Obogatili se tokom ekonomske krize Empty
PočaljiNaslov: Obogatili se tokom ekonomske krize   Obogatili se tokom ekonomske krize Sat610Sub 3 Mar - 22:35

Obogatili se tokom ekonomske krize

Imetak pojedinih svetskih porodica premašuje ukupan bruto društveni proizvod manjih zemalja. Šestoro Voltonovih poseduju koliko i trećina siromašnih familija u SAD

Obogatili se tokom ekonomske krize Rotsildovi_310x186
Porodica Rotšild na vreme počela da stvara imperiju


U KRIZOM zahvaćenom svetu, u kome se ne samo pojedinci već i države bore za opstanak, postoje porodice čiji se imetak neprekidno - uvećava. Bogatstvo pojedinih familija, utkano u potrebe ostatka sveta putem lanaca prodavnica, banke, telekomunikacije, prevazilazi bruto društveni proizvod manjih država.

Debata o tome koja je familija, zapravo, najbogatija na svetu nije završena, ali ta titula, nezvanično, pripada Rotšildovima. Porodica jevrejsko-nemačkog porekla počela je da se bogati u 18. veku, kada je Amšel Nizes Rotšild "lansirao" sinove u međunarodne finansije. Rotšildovi su se plasirali u visokom društvu Italije, Britanije, Austrije, Francuske, Švajcarske. Udeo su imali i u stvaranju američkih federalnih rezervi. Njihove investicije uključuju kompaniju "Rio Tinto", nedeljnik "Ekonomist", vinarije... Bogatstvo im se procenjuje se na 100 biliona dolara, a ime im je sinonim za bogatstvo.


Baš kao i Rokfelerovima u Americi. Sin Big Bila, Džon Dejvidson Rokfeler, daleko je prevazišao ambicije da napravi 100.000 dolara i doživi 100. Istina, preminuo je dva meseca pred 98. rođendan, ali njegovo početno ulaganje od četiri hiljade dolara u rafineriju nafte 1863. godine pretvorilo se u unosnu kompaniju "Standard oil" ("Ekson mobajl"), i seriju investicija, uključujući nekretnine ("Rokfeler centar") i finansije (Čejs Menhetn banka). Ova američka dinastija gradila je američku ekonomiju, politiku, što uključuje i potpredsednika SAD Nelsona Rokfelera, obrazovanje, ulaganjima u univerzitet Harvard i kulturu, pomažući Muzej moderne umetnosti. Bogatstvo im se procenjuje na 110 milijardi dolara.


KRUNISANE GLAVE

KRALJEVSKE porodice kontrolišu značajan broj resursa. Tajlandski kralj Bumibol ne samo da drži najduži svetski staž po vremenu provedenom na prestolu, već i rekord po bogatstvu od oko 30 milijardi dolara. Šeik Kalifa bin Zajed al Anhjan iz Abu Dabija kontroliše 10 procenata svetskih rezervi nafte.

Evropske krunisane glave su, međutim, pri dnu liste najbogatijih. Sa četiri milijarde dolara izdvaja se Hans Adam od Lihtenštajna, dok se bogatstvo britanske kraljice Elizabete procenjuje na 450 miliona dolara.

Naslednici Bada i Sema Voltona, osnivača najvećeg svetskog lanca trgovina, "Volmarta", godinama su na listi najbogatijih u Americi poslovnog magazina "Forbs". Ne samo da ova porodica zapošljava najveći broj ljudi na svetu već profitira i od investicija u nizu delatnosti, od bankarstva, do obrazovanja. Akumulirali su bogatstvo koje je krajem prošle godine dostizalo 93 milijarde dolara. Šest članova porodice Volton ima koliko i trećina najsiromašnijih porodica u SAD.

U Americi, gde su brak i porodica u krizi, živi ujedno i najveći broj familija koje su međusobnu borbu za imovinu zamenile uspešnim zajedničkim biznisom, koji im je doneo ukupni imetak od oko 350 milijardi dolara. Ime porodice Mars proslavile su čokoladice donevši im istovremeno 32 milijarde dolara. Rupert Mardok jeste sinonim za medije, ali porodica Koks nosi krunu u oblasti telekomunikacija, televizije, radija i štampanih medija u SAD. Njihova imperija "teška" je 32 milijarde dolara. Lanac hotela "Hajat" jedan je od biznisa koji je porodici Priker doneo 17,6 milijardi dolara. Tu je i stara dinastija Kardžilovih, pa Dankanovi, Zifovi, porodice Njuhaus, Džonson, Herst, Bas, Lauder, Behtel, Mariot...

Krunu najbogatijeg čoveka planete ipak ne nosi Amerikanac, već Meksikanac Karlos Slim Helu. Telekominikacioni magnat, utabao je put imperije sa stricem Hezeom Slimom zahvaljujući profitabilnoj prodavnici u Meksiku. Uspeh je pretočio u niz drugih biznisa, od kojih je najveći mobilna telefonija, uz udeo u američkim kompanijama "Herši", "Amerikan tobako", "Njujork tajms", "Sirs".

Na Bliskom istoku, Al Nahjani, jedna od šest vladajućih porodica Ujedinjenih Arapskih Emirata, "teška" je oko 650 milijardi dolara i rukovodi političkim i poslovnim životom Abu Dabija, prestonice Emirata. Iako je pronalazak nafte u njihovoj zemlji 1958. godine od ovog regiona načinio ono što je danas ipak se smatra da je uspešni menadžment ovu porodicu, koja investira u međunarodne finansije, izgradnju, čistu energiju i film, svrstao u red najbogatijih u svetu.

Azija, međutim, od svih kontinenata ima najveće potencijale za rast porodičnog biznisa. Ne samo da će bogatstvo novih azijskih milionera do 2015. godine narasti do gotovo 16 biliona dolara već azijska kultura porodičnog biznisa uobličava čitave industrijske oblasti, i to posebno u modernim tehnologijama.

Bilo o kom porodičnom bogatstvu na svetu da je reč, konstanta je da se ono neprekidno uvećava i prateći određene principe. Prvi je, navodi američki poslovni dnevnik "Volstrit džornal", da - bogati imaju plan. Većina bogataša danas ima investicione stratege koji rade za njih. Vode, pre svega, računa o rizicima ulaganja, ali ono što je manje očigledan kliše jeste da većina bogataša živi ispod svojih mogućnosti:

- Većina naših ultrabogataša živi daleko ispod svojih mogućnosti - kaže Kreg Roulins, predsednik savetodavne kompanije za investicione CFO, što se objašnjava njihovom željom da uvek imaju "pojas za spasavanje", uključujući i rezervu u - kešu.


novosti.rs










Obogatili se tokom ekonomske krize Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Obogatili se tokom ekonomske krize Empty
PočaljiNaslov: Re: Obogatili se tokom ekonomske krize   Obogatili se tokom ekonomske krize Sat610Sub 3 Mar - 22:41

Porodica Rotšild je još u sedamnaestom veku počela sa sticanjem svog bgatstva. U XVIII-veku, petorica braća Rotšild postali su veoma uticajni i renomirani. Pre drugog svetskog rata imali su svoje posede i u Banatu, " okolina Pančeva", dans porodica Rotšild poseduje, oko 90% svog svetskog zlata.
Nazad na vrh Ići dole
 
Obogatili se tokom ekonomske krize
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Ko su naše ekonomske diplomate?
» 10 razloga zbog kojih se niste obogatili
» Vesti iz auto/moto sveta
» Samo kod države nema krize
» Sve više samoubistava zbog krize
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Aktuelnosti :: Zanimljivosti-