Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Citati, odlomci književnih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 42  Sledeći
AutorPoruka
Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 32

Učlanjen : 26.09.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 7 Jan - 14:12

…pomislio sam:
mi, i dalje, ovako, svako za sebe, nastavljamo da živimo svoje živote. Bez obzira na to koliko dubok i fatalan gubitak bio, ma koliko nam važna bila stvar koju nam otmu iz ruku, ili makar se na kraju promenimo u potpuno drugu osobu zadržavajući odranije samo jedan sloj spoljašnje opne, mi možemo ovako da nastavimo da vodimo svoj život u potpunoj tišini. Možemo da ispružimo ruku i da zgrabimo određenu količinu vremena i stalno ga šaljemo iza sebe. U nekim slučajevima veoma vešto, kao svakodnevne rutinske stvari. Razmišljajući tako osetio sam se tako prazno.

Haruki Murakami - Sputnik ljubavi
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 45964

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 7 Jan - 16:40

"Moja potreba za davanjem bila je pravi porok koji ipak nije bio potpuno razoran. Možda mi je takvo negiranje sebe pomoglo da se pronadjem. Koliko god davala drugima, nisam se izgubila. Ali rasipala sam se."

Anais Nin ~ "Vatra"
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 7 Jan - 16:43

„Znaš, Jun“, rekao je, „vatra može poprimiti bilo koji oblik koji poželi. Vatra je slobodna. Zato može izgledati kao sve što ti padne na pamet, zavisno od onoga što se nalazi u čoveku koji gleda. Ako tebe obuzima taj duboki, spokojni osećaj dok gledaš vatru, to je zato što ti vatra pokazuje taj duboki, spokojni osećaj koji nosiš u sebi. Razumeš?“
"Aha.“
„Ali to se ne dogadja s bilo kojom vatrom. Da se to dogodi, sama vatra mora biti slobodna. To se neće dogoditi s vatrom u plinskoj peći ili s plamenom upaljača. To se neće dogoditi ni s običnim kresom. Da vatra bude slobodna, moraš je zapaliti na pravom mestu. Što nije lako. Niti to može svako.“

Haruki Murakami, "Nakon potresa"
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski
Poruka : 221091

Učlanjen : 28.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 7 Jan - 21:15

O Bože, još jednom da pitam: šta smo mi? Bacim li pogled preda se -
koliki beskrajni prostor u kome nijesam. Okrenem li ga unazad: kakva
stravična širina, u kojoj me više nema. Koliko malo mjesta zauzimam u
toj ogromnoj provaliji vremena! Ja sam, zapravo, ništa: jedan tako
kratki period nije dovoljan da bih se izvukao iz ništavila. Poslat sam
samo da popunim broj: u stvari, nijesam bio ni najmanje potreban - komad
bi, isto tako, bio odigran i da sam ostao iza scene.

Vuk Drašković – „Sudija“
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 8 Jan - 9:24

Slušala je moje srce, naslonivši mi glavu na grudi, kao mali indijanac na zemlju.
Pomilovao sam je po kosi, i poljubio joj prstice, smirene na mom desnom ramenu.
- Radi li?
Klimnula je glavom, i to je bio prvi pokret koji je ucinila posle nekog vremena.
Znam da radi, mila. Dobro je to srce. Malo kasni, ali kucka tu i tamo. A narocito kucka tu. U tvojoj sobi...
Pajaci su me zabezekmnuto gledali.
U redu je, momci. Volim ovu devojku. Ne brinite ništa...
U stara dobra romanticna vremena, kad kontracepcija još nije uzela maha medu omladinom, smrtno smo cvikali od devojcura koje bi mogle pokušati da nas "navuku na bebu".
Vremena se menjaju...
Zagrlio sam je cvrsto, i ona se priljubila uz mene, dovlaceci cupav pokrivac sve do ociju.
To mi se još nije desilo...
Znam, nije lepo da pricam o tome, ali proslavio sam i dvadesetogodišnjicu gubljenja nevinosti.
Ne, nije mi bila prva...
Ali, bila je prva sa kojom sam se "voleo", nadajuci se da ce neko od nas zatrudneti.
- Sretan rodendan, Emilija Kovacev. Nadam se da sam te upravo "navukao na bebu"...

"Tri posleratna Druga" Balasevic
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 8 Jan - 16:01

"Zahvaljući obilju slobodnog vremena, počinjem da uranjam u slojevitu, misterioznu, zapravo mističnu povest "malog kontinenta u istočnom Mediteranu", kako Fernan Brodel u svom rafinisanom stilu naziva Kipar. Osvrnimo se u prošlost i videćemo da tu još od najstarijih geoloških razdoblja ništa nije jednostavno, jedinstveno, kompaktno. Prema paleogeografskim istraživanjima, u davna vremena, postojala su dva Kipra. Današnja dva planinska venca, Troodos i Pentadaktilos, jedan na severu, drugi na jugu, koji se protežu pravcem istok-zapad. Na satelitskim snimcima jasno se vidi da su ta dva, po svemu različita masiva - prvi bi pre pristajao Rodopima, drugi Dolomitima - nasilno spojena prostranim krečnjačkim platoom koga je sa morskog dna izdigao snažan tektonski poremećaj. Aleksandar, inženjer geologije iz Novog Sada, koji radi kao konobar u kafeteriji Epi Topou u centru južne Nikozije, potvrđuje moje pretpostavke. "Nema nikakve sumnje, kaže, masiv Troodosa geološki pripada azijskom kontinentu; Pentadaktilos je završetak dinarskog planinskog venca. Ravnica koja ih spaja sastavljena je od sedimenata. Kipar definitivno nije kompaktno tle."

Svetislav Basara
Nazad na vrh Ići dole
Princess

Elita
Elita

Ženski
Poruka : 1164

Učlanjen : 12.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 9 Jan - 0:52

Ivo Andrić "Deca"

Mali ljudi, koje mi zovemo 'deca', imaju svoje velike bolove i druge patnje, koje posle kao mudri i odrasli ljudi zaboravljaju. Upravo, gube ih iz vida. A kad bismo mogli da se spustimo natrag u detinjstvo, kao u klupu osnovne škole iz koje smo davno izišli, mi bismo ih opet ugledali. Tamo dole, pod tim uglom, ti bolovi i te patnje žive i dalje i postoje kao svaka stvarnost.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 9 Jan - 8:24

Na putu ratnika žene se ne osećaju važnim...zato što važnost hladi žestinu. Na putu ratnika žene su surove. One ostaju žestoko neosetljive u svim okolnostima, ništa ne traže, a opet su spremne da daju sve od sebe. One žestoko traže znak od duha stvari u formi ljubazne reči, pravog gesta, a kada ga dobiju, izražavaju svoju zahvalnost udvostručavanjem svoje žestine. Na putu ratnika žene ne sude. One žestoko redukuju sebe na nulu da bi slušale, gledale, da bi mogle da osvoje i bile ponizne u svom osvajanju ili da bi bile poražene i postale veće u svom porazu. Na putu ratnika, žene se ne predaju. Mogu biti poražene i hiljadu puta, ali se n i k a d a ne predaju. I iznad svega, na putu ratnika, žene su SLOBODNE.‚‚

Florinda Doner
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 15 Jan - 23:43

"Ima ljudi koji izazivaju i potiču ono najbolje u nama i drugim ljudima, samo…ti se ljudi ne mogu otkriti na prvi pogled. Oni ne vole nositi zlato ni srebro (a po njihovu bismo ih sjaju možda prepoznali), jednostavno, ni po čemu se ne ističu od ostalih ljudi.. a ipak, čine nam život ljepšim, svjetlijim, ispunjenijim, svrhovitijim, plemenitijim. Katkad ih možemo prepoznati po smijehu onih oko njih, ljudi ili djece, po vedrim licima kojima su okruženi, po sretnim pričama ili pjesmama, ili po glazbi kojoj uče djecu. U njihovoj blizini nema mržnje, ljutnje ili ružnih riječi. Okruženi su dobrotom, a takvih ljudi ima u svakom gradu. Oni nas uče kako živjeti, kako se radovati, kako voljeti.
Zovu ih Zlatni ljudi. Svatko sretne nekog zlatnog čovjeka, a toga čak i ne mora biti svjestan. No, trag toga susreta ostaje. Prepoznat ćete ga u očima koje sjaje i u osmijehu koji ostaje na licu, u lijepu, smirenu i ispunjenu osjećaju sreće u grudima.
Potražite Zlatne ljude… tu su… oko nas…"

Jadranka Klepac - "Patuljci žive u kuglama"
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 20 Jan - 20:03

"Kad li sam ono poslednji put video svice, razmišljao sam. I gde? Sećao sam se tog prizora, ali nikako nisam mogao da se setim ni mesta ni vremena. Mogao sam da čujem šum vode u noćnoj tami i vidim starinska zaštitna vrata brane od opeke. Otvarala su se i zatvarala okretanjem ručke. Reka nije bila velika. Bio je to potok čiju je površinu gotovo skrivala trava obrasla oko njegovih rubova. Unaokolo je bio takav mrkli mrak da ni svoja stopala nisam mogao da vidim kad sam ugasio baterijsku lampu. A iznad jezerceta na kome je stajala brana, letele su stotine svitaca. Poput varnica plamena, njihova svetlost odbijala se o površinu vode.

Zatvorio sam oči i na trenutak utonuo u tu tamu svog sećanja. Čuo sam šum vetra jasnije nego ikad. Nije bio snažan, ali je proleteo pored mene, ostavljajući čudesno živopisan trag. Kada sam otvorio oči, video sam da je tama letnje večeri postala za nijansu dublja.

Otvorio sam poklopac tegle, iz nje izvadio svica i stavio ga na jedva tri centimetra izdignutu ivicu rezervoara. Delovalo je da nije u stanju da shvati gde se nalazi. Posrćući, svitac je napravio jedan krug oko zavrtnja, nogama se hvatajući za skorele ljuspe boje. Jedno vreme je išao nadesno, pa kad se uverio da dalje nema kud, vratio se nalevo. Dugo mu je trebalo da se posle toga popne na glavu zavrtnja. Zatim je ostao tu dugo, više se ne pomerajući, kao da je na izdisaju.

S rukom na priručju, samo sam ga posmatrao. Ostali smo dugo tako nepomični, i svitac i ja. Samo je vetar fijukao pored nas, dok je u mraku šuštalo bezbroj listova na japanskom brestu.

Čekao sam beskonačno dugo.

Svitac je poleteo mnogo kasnije. Kao da mu je nešto sinulo, odjednom je raširio krila i u sledećem trenu već preleteo priručje, ukazavši se u bledoj tami. Hitro je opisao luk oko rezervoara, kao da pokušava da povrati izgubljeno vreme. I onda, pošto je na tren lebdeo u vazduhu kao da pogledom prati kako se linija njegove svetlosti razliva na vetru, konačno je odleteo u pravcu istoka.

I kada je svitac nestao, dugo se u meni zadržao trag njegove svetlosti. Te slabašne, blede svetlosti, koja je lebdela dugo, dugo u gustoj tami mojih zatvorenih očiju, poput neke izgubljene duše.

U toj tami, mnogo puta sam pružao ruke. Moji prsti nisu dodirivali ništa. Ta slabašna svetlost uvek je bila tačno izvan mog domašaja".

"Norveška šuma" - Haruki Marakami
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 21 Jan - 1:29

"Radost davanja nalazi se u tom cinu samom po sebi.Kad jednom nesto poklonite, tu je kraj price. Ako zelite da budete srecni, postoji samo jedan nacin da dajete - da ne ocekujete nista zauzvrat."

Endru Metjuz - "Srecni i kad je tesko"
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 21 Jan - 11:56

Zaspao je kao dete, spokojno disuci u njenoj kosi. Ona ispruzi ruku i upali svetlo na stocicu. Sada je znala koja je to pesmica koji je htela da odrecituje, ali to nije bila pesmica, bila je to molitva. Skliznu s kreveta i kleknu na tepih. Sklopi ruke, s laktovima oslonjenim na krevet. Bila je molitva koja je pripadala nekoj dalekoj proslosti, proslosti jedne devojcice s krupnim ocima i smedjim kikicama. “ andjele cuvaru, koji bdijes nada mnom, cuvaj i zastiti me...” Nije umela dalje, nije se niceg drugog secala. Okrete glavu i pogleda se u ogledalo na vratima. Tada ga vide. Bio je to mali andjeo cuvar koji je, rasirenih krila u znak zastite, lebdeo nad ramenom nage zene koja je klecala. Andjeo je imao lice devojcice sa krupnim ocima i smedjim kikicama. Ali, bilo je to lice stare devojcice, a krilas nisu bila prekrivena perjem, vec tamnom i glatkom dlakom kao u misa. To potraja samo tren. Zagnuri lice u sake a onda ponovo pogleda u ogledalo: andjeo je nestao.
U prvi mah nije primetila da place, samo je osetila kako joj suze kvase obraze. Potom joj iz grla navrese jecaji, pokusala je da ih ugusi rukom, ali nije uspela. On se pribudi i pogleda je. Na njegovom licu se ponovo ocrta ona decija zacudjenost” sta ti je?”, upita je tiho, “ sta ti je?”
“ idi u svoju sobu, molim te”, Progovori ona guseci jecaje, “ idi u svoju sobu”.

"CRNI ANDJEO" - Antonio Tabuki
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 21 Jan - 18:09

"Ponajčešće ljubav znači rat. Borba u kojoj svako nastoji da ščepa za vrat onog drugog.
Sastoji se od ljubomore, posedovanja, pripadanja, čak u odnosima koji izgledaju najširokogrudiji.
Kao u svim drugim bitkama i u ovoj padaju žrtve. Uvek postoji jedan koji voli više nego drugi, jedan koji pati,
drugi - koji pati zato što nanosi patnju. Na sreću, ne pate uvek jedni te isti, pa odnos može da se preokrene.
Ali, postoji i izvesna nežnost koja nam pomaže da prihvatimo onog drugog, a koja se sastoji od poverenja i dostojanstva.
No, žalosno je što ljudi uvek nastoje da dobiju na jednoj strani ono što su izgubili na drugoj.

Malo ih je koji su zadovoljni položajem i svojim materijalnim stanjem. Oni pokušavaju da to nadoknade na račun drugih
u svojim ljubavnim odnosima, jer žele nešto da se ušićari. Dobija se, dok sve ide svojim tokom.

Osim toga, u ljubavnim odnosima postoje "smicalice" kojima se možemo poslužiti, te ostaviti partneru da posumnja da li ga uopšte volimo.
Meni je to odvratno.

Postoji, takodje, jedan prirodan, razuman odnos koji potvrdjuje činjenica da ako neko s vama živi, s vama spava
i smeje se - s vama, onda vas zacelo i voli, pa onda čemu sumnjati da će prvom prilikom da otprhne.

"Odgovori" - Fraonsaz Sagan

Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 55682

Učlanjen : 29.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 22 Jan - 1:03

ŽENSKI RODOSLOV

Da li ljubav uopste postoji? Ili je ono sto se ljubavlju zove tek san o njoj? Kratkotrajna iluzija? Da li je ljubav silovito, zudno stapanje dva tela i propadanje kroz bezdan bezumnog uzitka, ili vreme izmedju: pomamna, grcevita nada da ce se sve ponoviti. Neprestano drhtavo iscekivanje. Da li je ljubav odbaciti svoj san i zavoleti sve sto je njegovo: mracne coskove navika i ruznu pustos duse? Odbaciti svoju sliku o njemu i voleti ga onakvog kakav je? Da li voleti znaci naci opravdanje za sve? Nicega se ne stideti, cak ni pred sobom? Sve je to ljubav...

LJILJANA HABJANOVIĆ

Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 55682

Učlanjen : 29.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 22 Jan - 1:37

-Ne diraj me - rekla je. - Molim te, nemoj me dirati.
-Što je?
-Ne mogu to podnijeti.
-Ah, Brett.
-Nemoj. Moraš znati kako mi je. Ne mogu podnijeti, i to ti je. Ah, dragi. Molim te, shvati!
-Zar me ne voliš?
-Da te ne volim? Naprosto se sva rastapam kad me dotakneš.
-Zar mi tu ne možemo ama baš ništa?
Sad
se opet uspravila. Obgrlio sam je i ona se na mene naslonila i bili smo
posve mirni. Gledala me u oči onako kako samo ona zna gledati, tako da
se čovjek mora pitati da li ona zapravo išta vidi vlastitim očima. To su
oči, koje bi gledale i dalje nakon što sve druge oči na svijetu
prestanu gledati. Gledala je kao da na svijetu nema ničega što ona ne bi
jednako ovako gledala, a zapravo toliko se stvari bojala.
- I zbilja ne možemo napraviti ništa - rekao sam.
-Ne znam - rekla je ona. - Ne bih nikako htjela da opet jednom prodjem kroz čitav onaj pakao.
-Bolje da se držimo daleko jedno od drugog.
-Ali, dragi, moram te vidjeti. Nije to sve što ti možeš.
-Nije, ali uvijek tako nekako ispadne.
-Ja sam zato kriva. Mi uvijek skupo plaćamo sve što radimo.
Čitavo
to vrijeme gleda me u oči. Njene su oči imale različite dubine; katkad
su djelovale savršeno plitko. Sada se moglo gledati u njih do dna.

Ernest Hemingway: "A sunce izlazi"

Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 22 Jan - 4:35

"Nista sto je bilo stvarno nikada ne umire, umiru samo imena, oblici i iluzije. Na ovom dubokom nivou, samilost postaje isceljujuca u najsirem smislu te reci. U tom stanju vas isceljujuci uticaj nije zasnovan na onome sto cinite, vec prvenstveno na bivstvu. Svi oni sa kojima budete dosli u kontakt bice dirnuti vasim prisustvom i pogodjeni spokojstvom koje iz vas zraci, bilo da su toga svesni ili ne."

Ekart Tol - "Moc sadasnjeg trenutka u praksi"
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 22 Jan - 8:49

"Uvek je vodila ljubav kao da joj je poslednji put, tako je sve radila, tako je zivela; ali nama ovo zaista jeste, mada nijedno od nas to ne zna, poslednji put. Poslednji put za ove grudi. Grudi Helene Trojanske bile su tako zadivljujuce da kada ih je, po padu Troje, prinela muzu, Menelaj nije bio u stanju da joj naudi. Neodlucna ruka je ispustila mac. Ovo je zena koju volim i ovo su njene grudi. Bezbroj puta premotavam ovu traku u svojoj glavi. Jesi li pokazala zemljotresu svoje grudi, Vina, jesi li ih prinela bogu oluje, zasto nisi da jesi, mozda bi, ma sigurno bi, prezivela.

Ovo su grudi zene koju volim. Stavljam nos izmedju njih i udisem njihov ostar miris, njihovu zrelost. Stavljam svoj ud medju njih i osecam dodir njihove punoce."

SALMAN RUŽDI , "Tlo pod njenim nogama"
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 22 Jan - 12:11

"Društvenost se viskoko kotira na današnjoj rang-listi vrlina. Komunikativnost takođe. Ali nema opasnijih stvari po dušu. Jer društveni i komunikativni, večno opsednuti idejom samoostvarenja, panično želeći da budu samo svoji i originalni, paradoksalno bivaju oblikovani predrasudama okoline i njihovi postupci ne potiču od njihove volje nego iz sulude želje da se dopadnu, da budu prihvaćeni, rado viđeni, uvek na mestu događaja."

Svetislav Basra
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski
Poruka : 96950

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 22 Jan - 19:26

"Sva iskušenja, sva ispaštanja i sve patnje u životu mogu se meriti snagom i dužinom nesanica koje ih prate. Jer dan nije njihovo pravo područje. Dan je samo bela hartija na kojoj se sve beleži i ispisuje, a račun se plaća noću, na velikim, mračnim i vrelim poljima nesnice."

Ivo Andrić

Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 23 Jan - 23:45

Zaljubljen u ljubav

" Kada bih imao jedan komadic zivota, dokazivao bih ljudima koliko grese kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju .

Kada bi Bog za trenutak zaboravio da sam ja samo krpena marioneta i podario mi komadic zivota, moguce je da je ne bih kazao sve sto mislim , ali nesumnjivo bih mislio sve sto kazem. Stvari bih cenio, ne po onome sto vrede, vec po onome sto znace. Spavao bih manje , sanjao vise, shvatio sam da svaki minut koji provedem zatvorenih ociju gubimo sezdeset sekundi svetlosti.

Hodao bih kad drugi zastanu, budio se dok ostali spavaju. Slusao bih druge kada govore i kako bih uzivao u sladoledu od cokolade.

Kada bi mi Bog poklonio komadic zivota, oblacio bih se jednostavno , izlagao potrbuske suncu, ostavljajuci otkrivenim ne samo telo vec i dusu.

Boze moj, kad bih imao srce, ispisivao bih svoju mrznju na ledu i cekao da izgreje sunce. Slikao bih Van Gogovim snom na zvezdama jednu Benedetijevu poemu, a Seratovu pesmu bih poklanjao kao serenadu u casu svitanja.

Boze moj, kad bih ja imao jedan komadic zivota ... ne bih pustio da prodje ni jedan jedini dan, a da ne kazem ljudima koje volim da ih volim. Uveravao bih svaku zenu i svakog muskarca da su mi najblizi i ziveo bih zaljubljen u ljubav. Dokazivao bih ljudima koliko grese kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju.

Deci bih darivao krila ali bih prepustio da sama nauce da lete, stare bih poucavao da smrt ne dolazi sa staroscu vec sa zaboravom. Toliko sam stvari naucio od vas ljudi...

Naucio sam da citav svet zeli da zivi na vrhu planine, a da ne zna da je istinska sreca u nacinu savladavanja litica. Shvatio sam da kada tek rodjeno dete stegne svojom malom sakom, po prvi put, prst svoga oca,
da ga je zauvek uhvatilo. Naucio sam da covek ima pravo da gleda grugog odozgo, jedino kada treba da mu pomogne da ustane da se uspravi. Toliko toga sam mogao da naucim od vas, premda mi to nece biti od vece koristi, jer kad me budu spakovali u onaj sanduk, ja cu nazalost poceti da umirem."

Oprostajno pismo Gabrijela Garsije Markesa
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 26 Jan - 12:30

Da,bio sam tužan,i ona je to znala.Znala je i dok me nije vidjela..čuli su da sam poginuo,a ja sam se tako i osjećao,kao da sam se vratio iz mrtvih,ili još gore,kao da me čeka smrt,od pustoši,od nekog tupog stišavanja,od jada,od tame,od straha što nisam znao šta se to desilo,negdje sam bio,sunčani bljesak i crveni odsjevi me bole,jer plamte iz mraka,kao u bolesti,nešto se srušilo tamo gdje sam bio i ovdje gdje je trebalo da budem,osipalo se kao pijesak obale dok voda raste,i ne znam kako sam isplivao,i zašto.“

„Ne znam kakva je sad,ja je pamtim po ljepoti.I po izrazu patnje na licu kakvo nikad više nisam vidio,niti sam dugo mogao da ga zaboravim,jer sam tu patnju ja prouzrokovao.
Zbog te žene,jedine koju sam volio u životu,nisam se oženio.Zbog nje,izgubljene,zbog nje otete,postao sam tvrdji i zatvoreniji prema svakome:osjećao sam se poharan,i nisam davao ni drugima što nisam mogao dati njoj.Mozda sam se svetio sebi,i ljudima,nehotice,i ne znajući.Boljela me,odsutna.A onda sam zaboravio,zaista,ali je sve bilo kasno.“

"DERVIŠ I SMRT",MEŠA SELIMOVIĆ;
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 26 Jan - 22:26

-Ono sto je bitno to se ne vidi....
-Naravno...
-To je kao s vodom.Ona koju si mi dao da pijem bila je kao muzika,zbog cekrka i uzeta....secas li se...bila je slatka.
-Naravno.
-Gledaces nocu zvezde,Moja je isuvise mala da bih ti pokazao gde se nalazi.Bolje je ovako.Moja zvezda Bice za tebe jedna od zvezda.Tako ces voleti da gledas sve zvezde...Sve ce one biti tvoji peijatelji,a osim toga poklonicu ti nesto...
On se opet nasmeja
-Ah,mali moj ,kako volim tvoj osmeh
-Upravo to ce biti moj poklon...bice to kao s vodom...
-Sta hoces da kazes?
-Za sve ljude zvezde ne znace isto.Za one koji putuju,zvezde su vodici.Za druge one su samo male svetiljke.Za naucnike one su problem. Za mog poslovnog coveka one su bile zlato.Ali sv te zvezde tamo cute.A ti ces imati zvezde kakve nema niko........
-Kad budes gledao nebo nocu,posto cu se ja na jednoj od njih smejati,to ce za tebe biti kao da se sve zvezde smeju
-A kad se utesis,covek se brzo utesi,bice ti milo sto si se sa mnom upoznao.Ostaces mi zauvek prijatelj.Zeleces da se smejes sa mnom.Otvorices prozor po nekad onako iz zadovoljstva...Tvoji ce prijatelji birti iznenadjeni kad te vide da se smejes gledajuci u nebo.A ti ces im reci-Da zvezde me uvek zasmejavaju.

MALI PRINC - Egzeperi
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 27 Jan - 12:23

"Samo u tisini, u osami, u povlacenju u samocu moguce je ociscenje duse i dolazenje do onoga sto je najuzvisenije i najdublje."
Ruzica Petrovic - Filozofija Utehe Ksenije Atanasijevic
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 27 Jan - 20:00

O dobru u vama mogu govoriti, ali ne i o zlu. Jer, sto je zlo nego dobro izmuceno vlastitom gladju i zedju?
Odista, kad je dobro gladno, ono trazi hrane cak i u mracnim pecinama; kad zedja, pije i u mrtvajama,
Dobri ste kad ste jedno sa sobom.
Ali, kad niste jedno sa sobom, niste zli.
Jer, ni razdijeljena kuca nije pecina razbojnicka; samo je razdijeljena kuca.
I brod bez krmila moze plutati besciljno medju opasnim liticama, a ne mora potonuti na dno. Dobri ste kad tezite da dadete od sebe.
Ipak, niste zli kad trazite dobit za sebe.
Jer, kad tezite dobiti, samo ste korijen koji se probija u zemlju i sise na njezinim grudima.
Zacijelo, plod ne moze reci korijenu:"Budi kao ja, zreo i pun, i uvijek daji od svojega obilja."
Jer, plodu je davanje nuzda, kao sto je primanje nuzda korijenu.
Dobri ste kad ste sasvim budni u svome govoru.
Ipak, niste zli kad spavate dok vam jezik klepece bez svrhe.
Cak i mucav govor moze ojacati slabasan jezik.
Dobri ste kad cilju svome idete pouzdano i cvrsta koraka.
Ni oni koji hramlju ne idu natraske.
Ipak, niste zli kad onamo idete hramljuci.
Ali, vi koji ste jaki i brzi, gledajte da ne hramljete pred kljastima, misleci da tako valja.

Vi ste dobri na bezbroj nacina, ali niste zli kad niste dobri,
Samo ste tumarala i tromi.
Steta sto jeleni ne mogu pouciti brzini kornjace.
U vasoj ceznji za divovskim jastvom lezi vasa dobrota: a to je ceznja u svima vama.
Ali, u nekima je od vas ta ceznja bujica koja se mocno rusi u more, noseci tajne urvina i pjesme suma.
A u drugima to je miran potok koji se gubi u zavojima, okukama i zastojima prije nego sto stigne do zala.
Ali, neka onaj tko mnogo cezne ne kaze onome koji cezne malo: "Zasto si spor i cemu oklijevas?"
Jer, istinski dobar ne pita golaca: "Gdje ti je odjeca?" ni beskucnika: "Gdje ti je dom?"

Kahlil Gibran
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 28 Jan - 18:48

Izlišno je razgovarati o ljubavi, kad ona ima svoj vlastiti glas i govori sama za sebe.

Ljubav je uvek nova. Nije važno da li volimo jednom, dvaput, deset puta u životu – jer se suočavamo sa situacijom koju ne poznajemo.
Ljubav nas može odvesti u pakao ili u raj, ali uvek nas nekud odvede.
Treba je prihvatiti, jer je ona hrana našeg postojanja.
Ako je uskratimo sebi, umrećemo od gladi gledajući žudno u drvo života, a nećemo imati smelosti da pružimo ruku i uberemo plodove.
Treba tražiti ljubav, čak i onda kada to podrazumeva sate, dane, nedelje razočarenja i tuge. Jer onog časa kada krenemo u potragu za ljubavlju, i ljubav takođe polazi nama u susret. I spasava nas.

Ljubav ne postavlja suvišna pitanja, jer ako počnemo da mislimo, počinjemo i da se plašimo. To je neki neobjašnjivi strah i ne vredi ni da ga prevodimo u reči. Možda je to strah od prezira, od neprihvatanja, strah da se ne prekine čarolija. Izgleda smešno, ali je tako. Zato se takve stvari ne pitaju nego rade. Treba okušati sreću.

NA OBALI REKE PJEDRE SEDELA SAM I PLAKALA - P. Koeljno
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Citati, odlomci književnih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Od književnog dela do filma
» Književna dela po azbučnom redu
» Alter ego u književnosti