Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Citati, odlomci književnih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski
Poruka : 96952

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 28 Nov - 9:05

'Jedan je pesnik kazao: Ratnik svetlosti bira svoje neprijatelje.

Svestan je svojih mogućnosti; ne treba mu na usta hvaliti vlastite veštine i vrline. Pa ipak, svakog trenutka iskrsne netko tko želi dokazati da je bolji od njega.

Za ratnika ne postoji ''bolji'' ili ''lošiji'': svakome su dati darovi koje će trebati na svom osobnom putu.

No neki su ljudi nasrtljivi. Izazivaju, vređaju, čine sve što mogu da ga razbesne. U takvom trenutku srce ga savetuje: ''Ne prihvataj izazove, uvredama nećeš razviti svoju veštinu. Izmorit ćeš se uzalud.''

Ratnik svetlosti ne gubi vreme odgovarajući na provokacije, on sledi put svoje sudbine.''

"..Zna da je iz bitaka koje je vodio u prošlosti uvek izvukao neku pouku. No zbog mnogih je od tih pouka patio više no što je trebalo. Jednom je suludo potrošio svoje vrijeme, boreći se za nešto lažno. I patio zbog ljudi koji nisu bili vredni njegove ljubavi. Pobednici ne ponavljaju istu pogrešku. Zbog toga Ratnik izlaže svoje srce samo kad je nešto toga vredno..."

Priručnik za Ratnika svetlosti, Paulo Coelho

Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 33

Učlanjen : 26.09.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 29 Nov - 23:05

Za ljubav se doista treba boriti.
Isplati se biti hrabar, isplati se
rizikovati. Problem je u tome,
što ako ne rizikujete, rizikujete
mnogo više.

Erika Jong
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski
Poruka : 230160

Učlanjen : 28.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 30 Nov - 22:32

Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvatao gdje treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo, ono što daje vrijednost i i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa. Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesrećni. Ljepota nije ništa, vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesrećni uprkos svojoj ljepoti. Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvek bila tamo gdje je neko umio da voli i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome ko je posjeduje, već onome ko umije da je voli i da joj se divi…

Herman Hese
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 4 Dec - 8:59

Она је знала да је језик само мапа мисли, осећања и сећања човека. Као све мапе - мислила је
она - стотинама хиљада пута језик је умањена слика онога шта покушава да прикаже.
Стотинама хиљада пута сужена слика људских осећања, мисли и сећања. На тој мапи мора
нису слана, реке не теку, планине су равне, а снег на њима није хладан. Уместо оркана и
ветрова нацртана је тамо само мајушна ружа ветрова...

Milorad Pavic - Stakleni puz
Nazad na vrh Ići dole
Nera

Super Član
Super Član

Ženski
Poruka : 804

Učlanjen : 06.06.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 4 Dec - 17:51

Samo je san stvarnost

Tu nema ni jučer, ni danas, ni sutra...
Preostaje samo nada i očekivanje.

Zbivanja su u mašti, a misli su snovi o snovima.
Povijest je niz halucinacija, čovječanstvo živi u opsjenama,
a pogiba sa laži na usnama.

Kada umrem, htio bih da moje ime pripadne ne jednoj ulici ni nekoj zvijezdi, no radije jednoj lijepoj, velikoj, mirišljavoj ruži.
Za mnom da zaplaču Marije, ali samo lijepe...
i da se skupe esencije proliju u ljubavnu izgaranje nad lomačom tijela.
Da smrt moja ne došavši prerano ni prekasno bude motiv za dublju, svečanu muziku energije
koja pročišćuje. Jer patnja mora da je zaslužila jednu vječitu ljepotu.
I sve ove riječi jednom nasumce bačene u vjetar, da se vrate drugi put, s dubljim stalnijim zvukom i čišćim značenjem,
da se dogodi saznanje proljeća.

Tin Ujević
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

Muški
Poruka : 4157

Učlanjen : 30.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 4 Dec - 18:50

"... Kada covek dublje zagleda u dusu sveta
lako shvati da na svetu uvek postoji
jedna osoba koja ceka onu drugu,
bilo to nasred neke pustinje
ili nasred nekog velikog grada...
I kada se te osobe sretnu
i njihovi pogledi se ukrste,
sva proslost i sva buducnost
gube svaki znacaj...
i samo postoji taj trenutak..."

(Paulo Koeljo - Alhemicar
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 11 Dec - 19:25

UMEĆE MALIH KORAKA

Ne molim te, Gospode, za čuda i viđenja, nego za snagu u svakodnevnom životu.
Nauči me umeću malih koraka.
Učini me sigurnim u razdvajanju vremena.
Obdari me osetljivošću da odredim šta je veoma, a šta manje važno.
Molim te za razum da odredim suzdržanost i meru, da kroz život ne klizim, već da razumno određujem dnevni raspored, da primetim svetlost i vrhunce, da nađem vremena za lepotu, umetnost i kulturu.
Dozvoli mi da spoznam da snovi o prošlosti i budućnosti ne vode daleko. Pomozi mi da dobro delujem neposredno, da sadašnji trenutak prepoznam kao najvažniji.
Sačuvaj me naivnog stava da u životu mora sve dobro proteći.
Obdari me treznom spoznajom da su teškoće, neuspesi i udarci stalni pratioci života – uz koje rastemo i sazrevamo.
Podseti me da srce često zamućuje razum.
U pravom mi trenutku pošalji prijatelje koji ce mi strpljivo reći istinu.
Uvek ću Tebi i ljudima pustiti da mi govore.
Istinu ne možemo reći sami sebi, ona nam biva kazivana.
Ti znaš koliko nam treba prijateljstvo. Daj mi da budem dorastao tom najlepšem, najzahtevnijem i najosetljivijem daru.
Daj mi dovoljno mašte da u pravom trenutku, na pravu adresu uputim paketić dobrote uz popratno pismo ili bez njega.
Stvori od mene coveka koji će brazditi duboko poput broda, kako bi dotakao i one koji su “ispod”.
Oslobodi me straha da propuštam život. Ne daj mi ono što želim, već ono što mi treba.
Nauči me umeću malih koraka.

Antoan - Sent Egziperi
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 11 Dec - 21:38

"Neka tvoje reči odu na tamo neke
očima blizu
a mislima daleke, na one što imaju raspletene kose,
što uvek slušaju ali retko čuju, na one što se oblače u Rimu i Parizu,
na one kojima je važno šta će da obuku
i šta će da nose,
na one što se stalno utrkuju...
Na mene ne bacaj reči,
zamisli da ne postojim,
jer ja se bojim, strašno se bojim
da neće ništa da me spreči
jednom kad moja bujica krene,
kad se otkači i provali i dotakne sve vaseljene
koje nam dele sreću i tuge.
Zato te molim, najlepše molim,
zaboravi mene,
ja sam jaka i sve ću
moći da prebolim
jer ja nisam i nikad neću
biti kao te neke druge."

Zamisli život kao igru u kojoj žongliraš sa pet kugli. Kugle predstavljaju rad, porodicu, zdravlje, prijatelje i čestitost. Sve kugle držiš u rukama. Onda jednog dana shvatiš da je rad – gumena kugla. Ako je ispustiš, odskočiće ti natrag. Ostale četiri kugle – porodica, zdravlje, prijatelji i čestitost – napravljene su od stakla. Ako ispustiš neku od njih nepovratno će se okrznuti, izgrebati, možda čak i slomiti. Tek kada istinski pronikneš u suštinu priče o pet kugli, stvorićeš osnovu za životnu ravnotežu.

Dzejms Peterson - Suzanin Dnevnik za Nikolasa

Nazad na vrh Ići dole
Princess

Elita
Elita

Ženski
Poruka : 1164

Učlanjen : 12.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 15 Dec - 1:41

Ljubav je osećanje koje je rezultat svih drugih osećanja, zbir svih drugih mogućnosti čovekovih, najviših i najčistijih. Ljubav je najveći izvor snage za iluziju, i najdublji dokaz moći za akciju.

Ako ljubav zavisi od naše slobodne volje, zašto ne prestanu voleti oni koji bi hteli da prestanu...
U ljubavi se oseća više nego što treba, pati više nego što se misli, sanja više nego što se živi i kaže ono što ni sami ne verujemo.Govoriti o ljubavi, to je već pomalo voleti.Čovek o ženi zna samo ono što je sam izmislio i u što je samo on verovao. Odista, u odnosima između čoveka i žene, žena je uvek superiornija.Možda bi užasi ljubavi bili manji kada bismo mogli voleti samo one koje bismo hteli.Velike zvezde se vide samo u sutonu dana, a velike ljubavi samo u sutonu sreće

Dučić
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 15 Dec - 19:40

ERIKA DŽONG ''DESETA MUZA''

- Onaj ko može da vas natera da se smejete, nateraće vas i da zaplačete.

- Zato što sam ga volela, ali nikada u potpunosti posedovala, ostao je u mojim mislima poput večnog mita kroz svoje doživljaje koji su kasnije usledili. Kada se budemo ponovo sreli bićemo stariji, ali da li ćemo biti imalo mudriji?

- Koja je svrha imati srce ako ga ne podeliš sa nekim?

- Nijedna žena ne može da razume svoju majku dok i sama ne postane majka.

- Žene ne znaju gde leži njihov interes. Ako se ikada ujedinimo zajedno poput starih Amazonki, mogle bismo možda da uradimo nešto oko naših nevolja. Ali ne, mi se šminkamo i smejemo se, šetkamo se okolo u zlatnim sanadalama sa lažnim, usiljenim osmesima, dozvoljavamo da nas kupe oglicama i min?ušama, robovima i kućama. Žalosna smo mi vrsta - uvek se borimo me?u sobom za pohvale muškaraca. Jednom kada oslobodimo svoje slabine za ljubav, mogu nas poraziti. Artemida i Atina imale su ispravnu ideju - večita čednost! Od trenutka kada je Alkej uzeo tvoj himen, ti si osu?ena na propast!

- Kakva korist je bila reći da volim? Trebalo je to da pokažem.

- Sve kurve žele da budu dame, a sve dame žele da budu kurve.

- �to je čovek moćniji, to se više ponižava u ljubavi. Muškarci tvrde da žele poslušnost kod žena, ali ja sam otkrila da oni više vole nadmoć - dokle god to može da se ogrne u popustljivost. Žena koja je smela i spremna na izazove, koja poznaje svoju snagu, može vladati najvećim vladarima ovog sveta.

- Muškarac će pokazati ženi svoju Ahilovu petu. Sa drugim muškarcem, pretvaraće se da je nepobediv.

- On je muškarac i ne sme mu se verovati. Čak i najbolji muškarac je zbunjen svojim emocijama. Oni su nesposobni da razmišljaju racionalno. Ali to nije njihova krivica. Osim ako nisu kastrirani, njihovi mozgovi ne funkcionišu ispravno. Dim koji se podiže iz njihovih testisa, zaslepljuje im oči i brka im misli. Oni se tome ne mogu odupreti.

- Najsla?e reči brzo se istope, dok se otrovne žaoke dugo zadrže u grlu.

- Mi prihvatamo nesavršenosti na našim muškarcima. Čak nam se one i svi?aju. Ali u ženama želimo nešto drugo. Tražimo natčovečansku savršenost. Ali kako ta savršenost može biti stvarna? Povrh toga, kako to može da nas nadahne u ljubavi? Odisej može da bude hirovit, da dopusti da ga sirene dovedu u iskušenje i previše ponosan da bi bio mudar - ali ipak ga obožavamo. Nije tako sa ženskim junacima. Penelopa je toliko strpljiva da jedva možemo da poverujemo svojim ušima. Artemida je sasvim čedna, a Afrodita sasvim pohotljiva - dakle, ne postoji ženski Odisej!

- Jedna priča je dobra sve dok se ne ispriča druga!

- Ljubav je u isto vreme sila, element i vihor. Čista je kao zlato i surova kao rat. Radosna je kao ro?enje i turobna kao smrt. Ona je sve to.

- Ljubav stanuje u delima, a ne u rečima.

- Od detinjstva do zrelosti samo je jedan treptaj oka!

- Ponekad morate da se spojite da biste se razdvojili. Nedokučive su te misterije ljubavi!
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 15 Dec - 22:11

Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je zivjeti. Nesreca je u tome sto tako cesto, krace ili duze, javno ili tajno, hocemo da budemo ono sto nismo, ili da ne budemo ono sto smo. Takvim nasim prohtevima i cudima, kojima ne mozemo vidjeti cilja ni smisla, mi kvarimo svoj kratki zivot vishe nego sto nam ga truju i zagorcavaju ljudi i prilike oko nas. Vrlo rano sam saznao da svaki minut zivota moze biti tezak koliko i zivot ceo. Ko ima i umije, taj ne samo da duze i ljepshe zivi nego i lakshe i boluje i umire. Da mi je naci nekog ko bi zivio umjesto mene. Pravo ocajanje moze da obuzme covjeka kad kod onih koje smatra bliskim umjesto razumjevanja i usrdne pomoci naidje na hladne, oshtroumne analize svojih shvatanja i postupaka... Ko ljudima sve vjeruje, prolazi rdjavo; ko nishta ne vjeruje, josh gore. I tuga je jedna vrsta odbrane. Prevariti se u jednoj velikoj nadi nije sramota. Sama cinjenica da je takva nada mogla da postoji vrijedi toliko da je suvishe skupo placena jednim razocaranjem, pa ma kako ono teshko bilo. Stalno posmatram kolika je neosetljivost osetljivih ljudi na osjetljivosti njihovih bliznjih. Izmedju bojazni da ce se neshto desiti i nade da mozda ipak nece, ima vishe prostora nego sto se misli. Na tom uskom, tvrdom, golom i mracnom prostoru mnogi od nas svoj vjek. Cesto mi se cini da sam gori i slabiji od posljednjeg medju ljudima. Ono sto moze biti i ne biti uvek se, na kraju krajeva, pokori onome sto mora biti..."

Andric
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 16 Dec - 18:12

"Mali princ" Antoan Sent Egziperi

Mali princ ode da ponovo vidi ruže.
Vi uopšte ne ličite na moju ružu, vi još ništa ne značite, reče im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao što je bila moja lisica. Bila je to obična lisica slična stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.
Ruže su se osećale veoma nelagodno.
Lepe ste, ali ste prazne, reče im on još. Čovek ne može da umre za vas. Naravno, običan prolaznik poverovao bi da moja ruža liči na vas. Ali ona sama značajnija je od svih vas zajedno zato što sam ja nju zavoleo. Zato što sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato što sam njoj napravio zaklon. Zato što sam zbog nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato što sam nju slušao kako se žali, hvališe ili kako ponekad ćuti. Zato što je to moja ruža.
I on se vrati lisici:
Zbogom, reče joj on…
Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: čovek samo srcem dobro vidi. Suština se očima ne da sagledati.
Suština se očima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio.
Vreme koje si uložio oko tvoje ruže čini tu ružu tako dragocenom.
Vreme koje sam uložio oko moje ruže… reče mali princ da bi zapamtio.
Ljudi su zaboravili tu istinu, reče lisica. Ali ti ne treba da je zaboraviš. Ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio. Ti si odgovoran za tvoju ružu
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 20 Dec - 20:28

Ljubav je uvek nova. Nije važno da li volimo jednom, dvaput, deset puta u životu – jer se suočavamo sa situacijom koju ne poznajemo.
Ljubav nas može odvesti u pakao ili u raj, ali uvek nas nekud odvede.
Treba je prihvatiti, jer je ona hrana našeg postojanja.
Ako je uskratimo sebi, umrećemo od gladi gledajući žudno u drvo života, a nećemo imati smelosti da pružimo ruku i uberemo plodove.
Treba tražiti ljubav, čak i onda kada to podrazumeva sate, dane, nedelje razočarenja i tuge. Jer onog časa kada krenemo u potragu za ljubavlju, i ljubav takođe polazi nama u susret. I spasava nas.

Ljubav ne postavlja suvišna pitanja, jer ako počnemo da mislimo, počinjemo i da se plašimo. To je neki neobjašnjivi strah i ne vredi ni da ga prevodimo u reči. Možda je to strah od prezira, od neprihvatanja, strah da se ne prekine čarolija. Izgleda smešno, ali je tako. Zato se takve stvari ne pitaju nego rade. Treba okušati sreću.

Paulo Koeljo - Na obali reke Pjedre sedela sam i plakala
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

Ženski
Poruka : 85817

Raspoloženje : uvek extra

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 21 Dec - 11:33

...Kada čovek dublje zagleda u dušu sveta
lako shvati da na svetu uvek postoji
jedna osoba koja čeka onu drugu,
bilo to nasred neke pustinje
ili nasred nekog velikog grada...
I kada se te osobe sretnu
i njihovi pogledi se ukrste,
sva prošlost i sva budućnost
gube svaki značaj...
i samo postoji taj trenutak..."

(Paulo Koeljo - Alhemicar)

Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

Ženski
Poruka : 85817

Raspoloženje : uvek extra

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 22 Dec - 20:16

Kad bi se sva stabla ovog svijeta pretvorila u jedno golemo drvo... Pa šta?
Pa kad bi se sve vode slile u jednu silnu vodu... Pa šta?
Pa kad bi se sve sjekire na svijetu združile u jednu veliku sjekiru... Pa šta?
Pa kad bi se našao neki tako veličajni, pa tom strahotnom sjekirom posjekao to golemo drvo i sve to palo u tu presilnu vodu... Pa šta?
Pa kako, bolan, šta? Ala bi pljusnulo!

Iz knige "Smijurija u mjerama" Branimira Džoni Štulića

Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 22 Dec - 20:23

"Mnogo samuješ i dugo ćutiš, sine moj, zatravljen si snovima, izmoren putevima duha. Lik ti je pognut i lice blijedo, duboko spuštene vjeđe i glas kao škripa tamničkih vrata. Iziđi u ljetni dan, sine moj!
- Šta si vidio u ljetni dan, sine moj?

Vidio sam da je zemlja jaka i nebo vječno, a čovjek slab i kratkovjek.

- Šta si vidio, sine moj, u ljetni dan?

Vidio sam da je ljubav kratka, a glad vječna.

- Šta si vidio, sine moj, u ljetni dan?

Vidio sam da je ovaj život stvar mučna, koja se sastoji od nepravilne izmjene grijeha i nesreće, da živjeti znači slagati varku na varku.

- Hoćeš da usneš, sine moj?

Ne, oče, idem da živim."

IVO ANDRIĆ ( EX PONTO-završni odlomak)
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 23 Dec - 16:09

Svuda se prica ista legenda. Nekada, pre pocetka vremena, zbog krivice prvoga medju nama bili smo proterani sa neba i baceni u podzemlje. Zbog toga, navodno, patimo i pokusavamo da se vratimo gore; ne uspevajuci u tome, borimo se protiv principa dobra, rusimo ga u svakoj prilici. Ima nas, navodno, svuda i sve mozemo ili sve smemo. Neki nasi neprijatelji su tvrdili da smo se materijalizovali i da smo deo vidljivog sveta, sastojak materije od koje je sve sacinjeno; to im je bio izgovor za bezobzirnu borbu protiv njihovih neprijatelja.
Ova legenda je netacna. Prvi medju nama nije nista sam zgresio; ili je to uradio u dogovoru sa vrhovnim (obojica su uvek skrivali ciljeve i razloge kao i svi vladaoci) ili je ovaj kasnije krivicu bacio na njega. Mozda su to izveli zajedno, a posvadjali se kasnije, oko podele vlasti, uticaja i dobara? Prvi medju nama ogovara vrhovnog, ali ima s njim neke tajanstvene odnose, mozda cak i tajne susrete; postupci su im ponekad cudno uskladjeni.

pocetak monologa jednog djavola iz romana Testament, Vidosava Stevanovica
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski
Poruka : 230160

Učlanjen : 28.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 26 Dec - 13:06

“…Ne postoji poteškoća koju dovoljno ljubavi neće pobediti. Ne postoji
bolest koju dovoljno ljubavi neće isceliti. Ni vrata koja dovoljno
ljubavi neće otvoriti. Ni jaz koji dovoljno ljubavi neće premostiti.Ni
zid koji dovoljno ljubavi neće srušiti. Ni greh koji dovoljno ljubavi
neće iskupiti. Nije bitno koliko je problem dubok. Koliko je izgled
beznadežan. Koliko je čvor zamršen. Koliko je greška velika. Dovoljno
razumevanje ljubavi će sve to razrešiti. A ako možete dovoljno da
volite, bićete najsrećniji i najmoćniji na svetu…”

Lujza Hej
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 27 Dec - 10:26

KORAK DALJE

Stalno slušam da je luksuz biti zadovoljan poslom koji se radi i živjeti okružen ljudima koje se voli. Ja tvrdim suprotno, piše Milan Košuta. Pročitajte odlomak iz knjige Susret kao lijek i uživajte.

Od polaska u školu prestao sam vjerovati vlastitom iskustvu. Mama mi je govorila da moram slušati učiteljicu (ona je također bila učiteljica), da joj ne smijem proturječiti i da je učiteljica uvijek u pravu.

"Moraš sve znati i uvijek dizati ruku da te učitaljica zapazi", bili su njezini odgojno obrazovni savjeti.

Učio sam da bih bio dobar. Naštrebao bih sve što se moglo naštrebati i imao petice, a iz pjevanja i crtanja poklanjali su mi ocjene da mogu proći s odličnim.

Jedina prava radost, ispunjenost i ushićenje nastupalo je 15. lipnja svake godine. Iz škole smo se vraćali zagrljeni - Giđba, Benđo, Žuljba, Bučo i ostali - urlali smo iz sveg glasa i tako obilježavali završetak školske godine. Nešto poput Balaševića koji je u doba dok je JNA vladala izjavio da svaki vojnik nosi u srcu jedino - dan kad je napustio JNA.

Budući da moji roditelji nisu bili simbiotski vezani za brata i mene, imao sam kraljevsko djetinjstvo sve do 1. rujna 1966. godine. Drugim riječima, sve do prvog dana škole. U vrijeme prije škole živjeli smo u Skoplju. Igrali smo se ispred zgrade sve dok se u daljini ne bi pojavili Romi. Tada smo bježali iza zgrade da nas ne ukradu.

Poslije mi je jedna kolegica dala pojašnjenje tog fantazma. "Možeš misliti kakav je to strah - strah da te ne ukradu! A ako te ukradu, onda možeš raditi što god te volja!"

Plavi zagrebački tramvaj (svakom dotepencu to je prvi zagrebački motiv koji se pojavi odmah nakon izlaska iz kolodvorske zgrade i koji ostaje u doživotnom sjećanju) prvi sam put ugledao s pet godina.

U Zagreb smo se doselili jer je otac, kao i svaki normalan i zdrav Dalmatinac, želio da mu sinovi studiraju u Zagrebu. Kako se s pet, odnosno osam godina (koliko je tada imao moj brat) ne može diplomirati, vrlo smo brzo počeli trenirati plivanje. Osvajali smo medalje i pehare. Dok bi brat sakupio deset, ja bih osvojio jednu ili dvije. On je više volio trenirati, ja pričati.

Sreća je normalo stanje

Stalno slušam da je luksuz biti zadovoljan poslom koji se radi i imati odnos (partnerstvo, brak, prijateljstvo...) s drugima pun radosti i ispunjenosti.

Ja tvrdim suprotno. Normalno je stanje baviti se nečim što se voli i živjeti s osobama koje se voli. Inače čovjek nepotrebno pati.

U patnji, u osrednjosti i banalnosti ne vidim nikakvog smisla.

Smisao jesto doživjeti vlastitu vrijednost i učiniti napor (katkad se to spontano događa) da se ta vrijednost ostvari.

Sjećam se putovanja vlakom u Split. Vlak je vozio desetak sati, a otac bi dobar dio vremena pričao nepoznatim ljudima u kupeu o svojim sinovima i pokazivao im pehare i medalje. Otac je čitao natpis s najvažnijeg pehara i odmah prevodio: "Giuseppe Lupis, ministro per la marina mercantila. To znači da je on ministar trgovačke mornarice!". On je uistinu bio ponosan na svog sina, a bogme i mlađi brat na njega.

S gotovo podjednakim ponosom majka je bacila iz ruke ručni rad i otrčala susjedima s indeksom u rukama kad sam joj pokazao peticu iz anatomije.

Te roditeljske reakcije, njihovi izrazi lica, kretnje, brzina... To su možda temelji sposobnosti da se ne osjeća krivnja i strah zbog doživljaja užitaka.

Iako je doba u kojem živimo doba potrage za užitkom, teško bi se moglo nazvati erom užitka. Čim se pojavi prvi nagovještaj užitka, javlja se strah. Strah od užitka, strah od gubitka užitka...

Bog je stvorio čovjeka zato da se ostvari, da živi, da osjeti užitak i radost življenja. Nije ga zasigurno stvorio zato da se besmisleno muči.

Nakon desetak godina psihoterapijskog rada, sve sam uvjereniji da je proces izlječenja unutrašnji autonomni proces na koji najviše utječe spremnost čovjeka da prestane 'životariti' i počne živjeti svoj jedini život. S užitkom.

Izvor: Milan Košuta, Susret kao lijek
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 28 Dec - 20:18

Od svega što čovek u životnom nagonu podiže i gradi, ništa nije u mojim očima bolje i vrednije od mostova. Oni su važniji od kuća, svetiji, jer opštiji, od hramova. Svačiji i prema svakom jednaki, korisni, podignuti uvek smisleno, na mestu na kom se ukrštava najveći broj ljudskih potreba, istrajniji su od drugih građevina i ne služe ničem što je tajno i zlo.

Veliki kameni mostovi, svedoci iščezlih epoha kad se drugojačije živelo, mislilo i gradilo, sivi ili zarudeli od vetra i kiše, često okrzani na oštro rezanim ćoškovima, a u njihovim sastavcima i neprimetnim pukotinama raste tanka trava ili se gnezde ptice. Tanki železni mostovi, zategnuti od jedne obale do druge kao žice, što drhte i zvuče od svakog voza kad projuri; oni još kao da čekaju svoj poslednji oblik i svoje savršenstvo, a lepota njihovih linija otkriće se potpuno očima naših unuka. Drveni mostovi na ulasku u bosanske varošice čije izglodane grede poigravaju i zveče pod kopitama seoskih konja kao daščice ksilofona. I, najposle, oni sasvim mali mostići u planinama, u stvari jedno oveće drvo ili dva prikovana jedno uz drugo, prebačeni preko nekog gorskog potoka koji bi bez njih bio neprelazan. Po dva puta u godini gorska bujica odnosi, kad nadođe, ta brvna, a seljaci slepo uporni kao mravi, seku, tešu i postavljaju nova. Zato se uz te planinske potoke, u zatokama među stenama, vide često ti bivši mostovi; leže i trunu kao i ostalo drvo naplavljeno tu slučajem, ali ta zatesana brvna, osuđena na oganj ili truljenje, izdvajaju se od ostalog nanosa i podsećaju još sada na cilj kome su služila.

Svi su oni u suštini jedno i podjednako vredni naše pažnje, jer pokazuju mesto na kome je čovek naišao na zapreku i nije zastao pred njom, nego je savladao i premostio kako je mogao, prema svom shvatanju, ukusu, i prilikama kojima je bio okružen.

I kad mislim na mostove, u sećanju mi iskrsavaju ne oni preko kojih sam najviše prelazio, nego oni koji su najviše zadržali i zaneli moju pažnju i moj duh.

Pre svega, sarajevski mostovi. Na Miljacki, čije je korito kičma Sarajeva, oni su kao kameni pršljenovi. Vidim ih jasno i brojim redom. Znam im lukove, pamtim ograde. Među njima i jedan koji nosi sudbinsko ime jednog mladića, malen ali stalan, uvučen u se kao dobra i ćutljiva tvrđava koja ne zna za predaju ili izdaju. Zatim, mostovi koje sam video na putovanjima, nošu iz voza, tanki i beli kao priviđenja. Kameni mostovi u Španiji, zarasli u bršljen i zamišljeni nad sopstveno slikom u tamnoj vodi . Drveni mostovi po Švajcarskoj, pokriveni krovom zbog velikih snegova, liče na dugačke ambare i iskićeni su iznutra slikama svetitelja ili čudesnih događaja, kao kapele. Fantastični mostovi u Turskoj, postavljeni otprilike, čuvani i održavani sudbinom. Rimski mostovi u južnoj Italiji, od bela kamena, sa kojih je vreme odbilo sve što se moglo odbiti, a pored kojih već stotinu godina vodi neki nov most, ali oni stoje još jednako, kao skeleti na straži.

Tako, svuda na svetu, gde god se moja misao krene ili stane, nailazi na verne i ćutljive mostove kao na večitu i večno nezasićenu ljudsku želju da se poveže, izmiri i spoji sve što iskrsne pred našim duhom, očima i nogama, da ne bude deljnja, protivnosti ni rastanka.

Tako isto u snovima i proizvoljnoj igri mašte. Slušajući najgorču i najlepšu muziku koju sam ikada čuo, odjednom mi se ukaza kameni most, presečen po polovini, a izlomljene strane prekinutog luka bolno teže jedna ka drugoj, i poslednjim naporom pokazuju jednu mogućnu liniju luka koji je nestao. To je vernost i uzvišena nepomirljivost lepote, koja pored sebe dopušta jednu jedinu mogućnost: nepostojanje.

Naposletku, sve čim se ovaj naš život kazuje – misli, napori, pogledi, osmesi, reči, uzdasi – sve to teži ka drugoj obali, kojoj se upravlja kao cilju, i na kojoj tek dobiva svoj pravi smisao. Sve to ima nešto da savlada i premosti: nered, smrt ili nesmisao. Jer, sve je prelaz, most čiji se krajevi gube u beskonačnosti, a prema kom su svi zemni mostovi samo dečije igračke, bledi simboli. A sva je naša nada s one strane.

MOSTOVI - Ivo Andrić
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 1 Jan - 17:46

“Rekla si: “Volim te.” Iako je to najneoriginalnije sto dva bica mogu da kazu jedno drugom, zasto i dalje svako od nas zudi za tim da to cuje? “Volim te” je uvek citat. Nisi prva koja je izgovorila te reci niti sam ja prva osoba koja je to rekla, a ipak, kada ti to izgovaras i kada ja to cinim, govorimo kao divljaci koji su otkrili dve reci i obozavaju ih. Bile su predmet mog obozavanja, ali sada sam usamljena stena u koju se pretvorilo moje telo”

“Tesko meni. Postoji li nesto sladje od samosazaljenja? Samosazaljenje je seks za depresivne. Trebalo je da se setim cuvenog bakinog saveta koji je dusebriznicki delila onima koji su patili. Za nju samu nikada nije bilo bolnih dilemma, agonije zbog izbora: “Ili se*i ili sidji sa nose.” Jednostavno je tako. Kao neko ko je cesto bio u govnima, ja bih najbolje trebalo da znam.”

“Mislim: Koliko ce jos potrajati dok ne pocne vika? Koliko jos do suza, optuzbi I bola? Do osecaja da vam kamen pritiska zeludac jer ste izgubili ono na ciju vrednost niste obracali paznju? Zasto je gubitak merilo ljubavi?”

“Preboleces to…To je samo klise koji stvara probleme. Izgubiti nekoga koga volis znaci potpuno promeniti svoj zivot. Ne mozes da prebolis jer je “to” osoba koju si voleo. Bol prestaje, dolaze novi ljudi, ali praznina nikada ne biva popunjena. Kako bi I mogla da bude? Osobenost onoga za im zalimo ne ublazava se njegovom smrcu. Rupa u mom srcu ima tvoj oblik i niko drugi ne moze da je popuni. Zasto bi se to od nekoga i ocekivalo?”

*Zapisi na telu* ---Dženet Vinterson
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 47389

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 4 Jan - 17:39

" Citanje je moj beg i moja uteha, moje pribeziste , moja simulacija izbora:
citanje iz cistog zadovoljstva, zbog prelepog mira koji te okruzuju dok slusas
treperenje piscevih reci u svojoj glavi."

Pol Oster - "Bruklinska revija ludosti"

"Dok je covek ziv on cezne za srecom, narocito nocu,"
"Dobro se nikada ne postize lako"
"Svakom coveku shvatanje stvari zavisi od njegovog kvaliteta"
"Veliki vetar, sitna kisa"

"Njene su oci blistale ljubavlju, treptala je ocima i klimala glavom.
Jakov zatvori oci.Da li se kajao?Ne, njegovo osecanje nije bilo toliko
kajanje koliko ljutnja sto je bio doveden u polozaj koji je omogucio njegov
greh.Jakov se zagleda u sebe kao da gleda u dubok bunar.I to sto je video
zaprepastilo ga je.Kao zmija, strast je lezala duboko na dnu,"

Isak Besevis Singer - "Rob"

Nazad na vrh Ići dole
jovana27

Super Član
Super Član

Ženski
Poruka : 656

Učlanjen : 09.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 5 Jan - 12:32

"Не руши све мостове, можда ћеш се вратити. Остави бар један мост између срца и мене. У самоћи је лакше несхваћено схватити, могле би те назад вратити успомене."

Иво Андрић
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 47389

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 5 Jan - 22:19

Ruke

Postoje Ruke. Nevidljive. A moćne i velike. I meke i prozaične. Ruke postavljaju putokaze. Putokazi od svjetlosti u beskraju.Vode nas do druge polovine našeg raspolućenog bića.Vode nas do drugog, davno izgubljenog komada duše.Postoje ruke. Nevidljive. Ruke čudnog vajara. Ruke koje strpljivo sve komadiće slažu u vječnosti svaki djelić ljubavlju blagoslove. Postoje Ruke. Nevidljive. A moćne i velike. I meke i prozaične. Samo treba razgrnuti sebe i pustiti ih da slobodno putokaze postavljaju.

Jovica Letic

Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 6 Jan - 12:25

Izmedju mene i tebe....

Izmedju mene i tebe tako je malo prostora. U taj procep stao bi tek treptaj svetlosti. U njega se smestila nasa ceznja, u njega se smestila nasa ljubav. Tako smo blizu ti i ja, a opet tako beskrajno daleko. Deli nas tek delic najmanjeg dela. A ipak, koliko god se trudio, koliko god tezio i hteo, nikada me neces dosegnuti. Izmedju mene i tebe tako je malo vremena. U taj procep stao bi tek treptaj oka.

U njega se smestio nas zivot, u njega se smestila nasa sudbina. Tako smo slicni ti i ja, a opet tako beskrajno drukciji. Usprotivilo nam se cudnovato prostranstvo neodredjenih razdaljina, prostranstvo koje nije potrebno preci. Ne naprezi se uzalud, jedini moj, ne siri svoje ruke ne bi li me zagrlio. Izmedju nas je more beskraja - ne vece, ne dublje od njenog dodira. Ali zar ne znas? To je more ljubavi i ono ce nas zauvek spajati.

Kezele

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Citati, odlomci književnih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Od književnog dela do filma
» Književna dela po azbučnom redu
» Alter ego u književnosti