Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Citati, odlomci književnih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Sledeći
AutorPoruka
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 47387

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 17 Feb - 17:14

"Budite nepoverljivi prema sebi, svojim osećanjima i raspoloženjima. Budite nepoverljivi prema sebi pa nećete imati potrebe da budete preterano nepoverljivi prema celom ostalom svetu. A time ćete biti bolji, pravedniji, svima prijatniji, i sami sebi lakši.

Čim osetite opštu zlovolju prema svetu i nepoverenje prema ljudima, više nego što je to razumno opravdano i potrebno, odmah budite na oprezu, ali prema samom sebi, i obratite pažnju na svoju unutrašnjost, jer to je najbolji znak da nešto u vama nije u redu."

Ivo Andrić

Nazad na vrh Ići dole
DejziB

Član
Član

Ženski
Poruka : 92

Učlanjen : 14.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 17 Feb - 20:08

Dan je velika opsjena.
Kad je čovjek sam uvijek je u lošem društvu.
Ne postoji samo ono što se nedovoljno želi.
Kafka
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski
Poruka : 230160

Učlanjen : 28.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 18 Feb - 5:53

"Zeleo je onu zbog koje ce zaboraviti sve ostale. To je zeleo. To je oduvek zeleo.
Nadjes onu koja izbrise sve druge i to ti odmah resi sve probleme, resi
ih tako st zaustavi svaku zudnju, jer kad pocnes da zudis, tome nema
kraja dok ti srce ne stane, i onda nema mira ni spokoja ni istinske
srece. Treba samo da nadjes onu zbog koje ces oslepeti za ostatak sveta.
On je samo to zeleo, isto sto i svi ostali. Cinilo mu se da ne trazi
previse."

Toni Parson - Moja omiljena supruga
Nazad na vrh Ići dole
Romina

Ženski
Poruka : 5510

Godina : 61

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 19 Feb - 0:28

..Zivim sa prašinom na srcu.Drugačije bih to teško opisao.Bilo je zena prije tebe,nekoliko njih,a ni jedna poslije.Nisam se svijesno obavezao na celibat,jednostavno nisam zainteresiran.
Za maglovitih jutra ili poslijepodneva,kad se sunce na sjeverozapadu odbija od mora,pokushavam sebi predočiti,gdje si ti upravo u svom zivotu i šta radiš dok mislim na tebe.Ništa zamršeno - odlaziš u svoj vrt,sjediš na njihaljci, na prednjoj verandi,stojiš kod sudopera i tome slično.
Sjećam se svega.Tvog mirisa sa okusom ljeta.Dodira tvog tijela o moje,tvog šaptanja dok sam te ljubio.
Robert Penn Warren jedanput je upotrijebio frazu:'Svijet koji se doimlje kao da ga je sam Bog napustio!'
Nije loše,prilichno blisko onome kako ja ponekad osjećam,ali ne mogu uvijek podnijeti takav zivot.Kad takvi osjećaji postanu prejaki natovarim Harrya i odem na nekoliko dana na put auto-cestom.
Ne volim zaliti sam sebe.Strano mi je to.Uglavnom se tako i ne osjećam.Zahvalan sam što sam te uopće i našao.Mogli smo projuriti jedno pokraj drugog kao dva zrnca svemirske prašine...
Bog,svemir ili kako odlučili nazvati te velike sustave harmonije i reda ne priznaju zemaljsko vrijeme.Za svemir se 4 dana ne razlikuju nimalo od 4 milijarde svijetlosnih godina.Nastojim to uvijek imati na umu!!!!
Ipak samo sam čovjek, a sva ta filozofska racionaliziranja koja se mogu smisliti ,ne sprečavaju me da te zelim svakog dana,svakog trenutka,kao što ne mogu spriječiti ni nemilosrdni vapaj vremena,vremena koje ne mogu provesti s tobom. U svojoj glavi,volim te duboko i beskrajno.
I uvijek ću te voljeti...

Robert Jams Waller 'Mostovi okruga Madison'
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 19 Feb - 23:38

"Ne bih menjao tuge srca moga za radosti koje osećaju mnogi. Niti bih suze, koje pečat u svakom delu moga bića izaziva, pretvorio u smeh. Želim da moj život ostane jedna suza i jedan osmeh.
Suza da pročisti moje srce i pruži mi razumevanje životnih tajni i skritih stvari. Osmeh da me učini bližim mojoj braći i da simboliše moje veličanje bogova.
Suza da me sjedini sa ljudima slomljenih srca, osmeh da bude znak moje radosti što postojim.
Radije bih da skončam žudeći i čeznući nego da živim u očajanju i beznađu.
Želim da glad za ljubavlju i lepotom bude u temeljima duše moje jer video sam da su siti najnesrećniji od svih ljudi. Čuo sam uzdahe onih koji čeznu i žude i to je najprijatnija od svih melodija.
Kako se primiče veče, cvet zatvara svoje latice i tone u san, grleći svoje čežnje. Kako se bliži jutro cvet otvara usne da susretne sunčev poljubac.
Život cveta je satkan od žudnje i zadovoljstva. Jedne suze i jednog osmeha.
Talasi mora postaju para, izdižu se, spajaju i tvore oblak.
Taj oblak lebdi iznad brda i dolina sve dok ne naiđe na nežni povetarac, zatim u vidu kapljica pada na polja, pridružuje se potocima i rekama da bi se na kraju vratio u more, njegov dom.
Život oblaka čine razdvajanje i spajanje. Jedna suza i jedan osmeh.
I duša isto tako biva odvojena od jedne sveobuhvatnije duše pa se kreće kroz svet tvari, poput oblaka prelazi preko planina tuge i ravnica radosti, da bi se susrela sa povetarcem smrti i vratila tamo odakle je došla.
Vraća se u okean Ljubavi i Lepote - Bogu."

Halil Dzubran
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 21 Feb - 7:04

"Zbunje i porazen, gledam kako se sva lepota sveta, po cudnoj i svirepoj alhemiji ljubavi, pretvara u zalost za tobom."

"Znakovi pored puta"- Ivo Andric
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 21 Feb - 7:09

Desava se da usred blagog i mirnog letnjeg jutra, bez vidljivog povoda, kazem sebi:"Tako malen i slab, ti nemas izgleda da izadjes iz svog vrtloga razlivenih okeana koji se sklapaju nad ognjenim kontinentom,"

"Znakovi pored puta " - Ivo Anrdic

Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 25 Feb - 10:24

…..”Učestala je zabluda, pogreška u mišljenju, kako promjenom vanjskog svijeta vi postajete drukčiji. No, ako promijenite stvari ili ljude oko sebe, vi se zapravo ne mijenjate. Samo svi oko vas moraju “paziti” kako će se ponašati u vašoj blizini. Ako dobijete novi posao ili novog bračnog partnera ili novi dom, ili novog duhovnog učitelja ili neku novu duhovnost, to vas ne mijenja.
To vam je kao da si umislite da ćete promjenom olovke promijeniti rukopis. Ili da ćete utjecati na svoj način razmišljanja, promjenite li šešir. Takve izvanjske promjene ne mijenjaju stvarnost, a vi provodite toliko vremena i trošite toliko energije u nastojanju da svijet oko sebe prilagodite svojim željama i ukusima.
Želite li ustinu živjeti, ne smijete imati trajan oslonac.
Ne smijete imati mjesto na koje ćete uvijek moći nasloniti glavu. Morate se kretati s promjenama. Kao što je veliki Konfucije rekao: “Onaj koji želi biti stalan u sreći, mora se neprestano mijenjati.” Protok. No, mi se stalno osvrćemo unatrag, zar ne? Vežemo se za stvari i događaje iz prošlosti te one koje nam se upravo događaju. “Kada uzmete plug i krenete orati, ne možete se osvrtati unatrag.” Želite li uživati u glazbi? Želite li uživati u zvucima simfonije? Nemojte se onda stalno držati za nekoliko akorda. Pustite ih neka teku. Cjelokupan užitak u zvucima simfonije zapravo je u vašoj spremnosti da pustite notama da se izmjenjuju – vi samo pratite njihov tijek. Ako bi vam se posebno svidio neki ton, mogli biste viknuti orkestru da iznova i iznova svira vaš omiljeni ton, no to zasigurno više ne bi bila simfonija.

Anthony de Mello - Buđenje svijesti
Nazad na vrh Ići dole
Romina

Ženski
Poruka : 5510

Godina : 61

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 25 Feb - 11:45

Opet sam te snevao!

.

Opet sam te snevao! Kako žalim što san ode, te i ti s njime! Kako bih voleo da to ne beše samo san, san i ništa više. Ali hvala i snu. Slađe je snevati negoli zbilju gledati i gušiti se od navrelih osećaja, uspomena, i teška, hladna, samotna života… Da, slađi je san, san detinjstva i mladosti…
Hajde da snevamo: Bili smo komšije. Tvoja majka samo tebe, moja majka samo mene imađahu. Majka je moja želela da ja postanem ono što moj otac ne beše: da povratim izgubljeno imanje, uzdignem i još lepšim sjajem obasjam već pomračeno ime naše. Ja sam samo to znao da ti nisi za mene, da si mnogo dole, nisko, nisko! I da je čak to dosta od nas što ti dopustamo da si kod nas, te da nas služiš, da mi kao rođenu bratu ugađaš i da, gledajući me, smešiš se blago i trudiš da pogodiš svaku moju želju, smatrajući se srećnom ako mi je ispuniš. Za tebe bejah Bog, idol i najsvetije biće.
Da, bili smo deca. Ali ne! Samo si ti bila dete, a ne i ja. Ja sam bio već zreo. No ti beše pravo dete. Nikad neću zaboraviti ona naša milovanja kojima si se ti podavala bezazleno. Eto, tako je to bilo! Znao sam ja da neću naći vernije, istrajnije i ropskije ljubavi od tvoje: znao sam da bi me negovala i čuvala kao očinji vid… Znao sam ja sve to, pa ipak… Da, nisi i ti bila bogata, iz znane kuće, i nisi bila viša od mene. Peče me! Boli! Ali i ja nisam svemu tome bio kriv. Jer, koliko puta, umoren i obuzet sumnjom da mozda neću ono biti čemu težim, koliko puta, kažem ti, odrekao bih se svega. I da onda, uz tebe, ljubljen, prospavam svoj san.
Nisi se udala. Svi su znali zašto nećeš, i više ti se svetili nego što su te sažaljevali. I ja sam znao, ali sam ćutao. Nisam znao šta da radim. Nisam hteo da te dam drugome, da tu tvoju lepotu, milinu, ljubav i sreću ima. Bilo mi je teško i mučno pri pomisli da će te drugi grliti i ljubiti; da će drugi piti ljubavi iz tebe, tog čistog, jos neproteklog izvora… A ovamo? Da nije bilo te tvoje slepe predanosti, poverenja i ljubavi, ja bih znao šta da radim. Ali ti? Nisam te smatrao za višu no ostale, ali ipak si bila nešto drugo, nešto što me je sprečavalo da postupim kao sa ostalima. Borio sam se, mučio, lomio, i topio gledajući te tako lepu, krasnu i razvijenu, tek procvatu…
Volim te, volim…volim!… – I sve te više stiskah, grljah, ljubljah… I, prigrljenu, potpuno pripijenu uza se, držah te; osećah ti laku trzavicu i toplotu tela… Ah! I, mesto radosti, srece, strasti, mene luda i bedna, obuze beskrajna, velika, teška tuga…Suze mi navreše.
- Da li će ikada biti duše koja će me ovako voleti?
I ti – ne dani, već noći! Ja ne mogu više. Plačem. Uzalud su suze, uzalud je sve! Prošlo je, i ode! Ne povrati se! Šta mogu sad ja, do samo suze?!…
I odoše. Moja majka visoko, lako, ponosito, a tvoja zgrčeno i zanoseći se. Ne znam šta je bilo i čime su te nagnali da pristaneš, samo na materinom oku spazih još neosušenu veliku suzu, kad se vrati i reče:
- Svršeno je!
Ja? Isprva kao da se oslobodih, dahnuh što sam te skinuo s vrata, ali me posle uhvati strah. Bojao sam se. Poražen svojim kukavičlukom, drhtao sam kao prut. Dahire, ćemaneta, zajecaše, uzdigoše se i počeše pištati po obasjanim i mirnim visinama. Oh, a u njima ko da beše neke demonske, strašne naslade i zadovoljstva; osvetne i zlurade, tajanstvene sreće sto mi te oteše, uzeše od mene. Kao da te ti glasovi poneše sa sobom gore, u visine, krešteći i pišteći… sveteći se meni, koji se čas radovah što se otresoh tebe, čas opet drhtah i plakah silno, jako, krijući se da me ko ne spazi i vidi!…

Borisav Stanković, „Uvela ruža”
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 1 Mar - 21:59

"Istina, to bi bolelo, ali malo bola i nelagodnosti (što je neophodno za ostvarivanje svih velikih ideja) doneće veličanstvene plodove. Šarenilo iluzija će se tako u nepovrat raspršiti. U tišini i usredsredjenosti na ono što jedino preostaje - na same sebe -svemir će se preobraziti. Čitava beskonačnost će se rasprostirati u svoj svojoj veličini, a u njenoj tmini svetlucaće plavičaste iskre bezbrojnih JA, svih JA koja su ikada postojala. I svakom od tih ja biće dovoljna samo njegova svetlost. Izmedju pojedinih JA više neće biti nesporazuma, jer će biti jasno da je svako JA jedno te isto. I to će biti kraj svih nedoumica, kraj smrti, jer će tada nestati nestajanje. A kada nestajanje nestane - šta može nestajati? Ništa? Zato što nikada ništa nije ni postojalo osim moje vizije, a čitav košmar postojanja je bio samo podmukla zavera čula. Nešto kao film strave i užasa."

Svetislav Basara - KINESKO PISMO
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski
Poruka : 96952

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 9 Mar - 22:14

„Dužnost nam je da sledimo maštu bar koliko poštujemo očiglednosti realnog sveta od kojih živimo. Jer, istina ima najviše izgleda da bude negde gde se naša mašta i tuđa realnost ukrštaju.“

„Samoubistvo je ekskluzivno ljudski odgovor na tegobe življenja. Životinje se ne ubijaju. Svetinja sopstvenog života, kad se tuđ život i ne poštuje, usađena im je instinktom vrste kojoj pripadaju, kojoj služe. Ovakvu pripadnost čovek već milenijumima ne poznaje. Pripada sebi, sebi služi, privremeno i povremeno obuhvatajući i ono što voli ili mu treba, ali uvek sposoban da se kao jež skupi u svoje bodljikave razmere i preduzme čin koji ništa do sebe u obzir ne uzima. Takav je čovek, prognanik iz čovečanstva, mogao, smeo, umeo da se ubije; životinje, zarobljenici ciklusa, nisu to mogle, smele, umele.“

„Apsolutna sloboda moguća je jedino van razuma, u ludilu. Samo u ludilu sve je moguće.“

**

„Da čovek i po svojoj prirodi nije ono što je po svojoj istoriji, a mora biti da jeste, jer da nije, takvu ne bi imao, zaslužio bi drukčiju. Nema nade da je izmeni, sve i da hoće. Morao bi najpre i temeljno sebe da promeni.“

Atlantida- Borislav Pekić

Nazad na vrh Ići dole
na vodi

Član
Član

Muški
Poruka : 151

Učlanjen : 27.02.2012

Raspoloženje : bonacabura

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 9 Mar - 22:36

Za Pekica i Atlantidu!
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 11 Mar - 17:03

"Jednom sam i sam ziveo u gradu punom ambicioznih
ljudi , ljudi koji su zeleli da poseduju , da budu bogati ili da budu
mocni. Bio je to jedan nesrecan grad. Mozda je tvoj razlog otmeniji od
njihovih , ali vazno je znati razliku izmedju imati i biti. Ukoliko je
zelja u coveku isuvise jaka , ona ce ga potrositi. Covek koji kaze da se
nece zaustaviti dok ne stekne odredjenu kolicinu novca nece se nikada
zaustaviti , jer ce ga zelja voditi ka sve vecem i vecem bogatstvu.
Covek koji kaze da nece biti srecan dok ne postigne cilj i ne dobije
odredjenu zenu , posle toga ce traziti neku drugu. Znam da je to tacno
jer sam i sam jednom bio takav. Ako nisi srecan sada , mozda nikada
neces ni biti...."

Mali gestovi velike ljubavi / Deni Sajnman
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 24 Mar - 2:09

Kasno je, sjećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utjehe i podsjećanja na ono što je moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo......sjećanje na nju zamjenjuje skrivena misao da je sve moglo biti drugačije, pa i ovo što me boli. Odlazi, sjenko, ništa nije moglo biti drugačije, da je i bilo, našlo bi se nešto drukčije da boli: Ne može biti drukčije pa da bude bolje u ljudskom životu....

(Meša Selimović, Derviš i smrt)

Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 27 Mar - 7:57

Život svakog čoveka je put ka samome sebi, pokušaj jednog puta,
nagoveštaj jedne staze. Nijedan čovek nikada nije on sam, ali svaki
teži da to postane, poneko potmulo, poneko jasnije, svako kako ume.
Svako nosi do konca ostatke svog rođenja, sluz i ljušturu jednog
prasveta. Poneko ne postane čovek nikada, već ostaje žaba,
ostaje gušter, ostaje mrav. Poneko je gore čovek, a dole riba.
Ali svaki je hitac prirode uperen ka čoveku. Svima nam je
zajedinčko poreklo, majke naše, svi mi potičemo iz istog ždrela,
ali svako, kao pokušaj i hitac iz dubina, teži vlastitoj svrsi.
Mi možemo razumeti jedan drugog, ali svako od nas može
da protumači samo sebe samog.

Herman Hesse, „Demijan“

Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 3 Apr - 19:23

"Kad sam se zaljubio, to je bilo kao da sam prvi put pogledao u ogledalo i video sebe. U cudu sam podigao ruku i dotakao svoje obraze, svoje grlo. To sam bio ja. A kad sam se video i privikao se na to ko sam, nisam se bojao da poneki deo sebe mrzim, jer sam želeo da budem dostojan onoga u koga je ogledalo.
Tada, pošto sam prvi put osmotrio sebe, osmotrio sam svet i video da je raznolikiji i lepši no što sam mislio. Kao i vecina ljudi uživao sam u toplim vecerima, u mirisu hrane i pticama koje probadaju nebo, ali nisam bio ni mistik ni Božji covek i nisam osecao zanos o kojem sam citao. Ceznuo sam za osecanjima, mada vam u to vreme ovo ne bih umeo reci. Reci kao sto su strast i zanos… svi ih naucimo, ali one ostaju mrtve na stranici. Ponekad ih prevrcemo, da saznamo šta je s druge strane, i svako ima svoju pricu o nekoj ženi ili nekom bordelu, o opijumskoj noci ili ratu. Toga se bojimo. Bojimo se strasti i smejemo se prejakoj ljubavi i onima koji previše vole.
A opet, ceznemo da nesto osetimo."

Janet Vinterson – Strast
Nazad na vrh Ići dole
Pcela

Elita
Elita

Ženski
Poruka : 1889

Godina : 35

Učlanjen : 22.06.2011

Raspoloženje : promenljivo

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 7 Apr - 22:32

Čovek ima više hrabrostri prema drugom, nego prema sebi. Da nije toga, ne bi bilo zla na svetu. Savršenstvo čoveka sastojalo bi se u tome da bude većma strog prema sebi, negoli čak i pravedan prema drugom. Ja znam puno ljudi koji su bili vrlo pravedni prema drugom, ali nisu bili strogi prema sebi, i zato su bili uvek labavi u stvarima dobra. Oni su bili više diletanti, nego artisti dobra. Njihova pravednost je uvek propadala, ako nije bila u pitanju tuđa ličnost nego njegova sopstvena, jer pravednost prema sebi zavisi od strogosti prema sebi, kao što pravednost prema drugom zavisi samo od naše dobrote. Pravednost je jedno kraljevsko osećanje, i čovek pokazuje pravednost često više laskajući sebi, nego voleći drugog. Najbolji ljudi su oni koji su prema sebi najstroži, i koji oproste drugom i ono što nikad ne bi oprostili samom sebi.

Jovan Dučić - Blago cara Radovana
Nazad na vrh Ići dole
Sister Mary

Član
Član

Ženski
Poruka : 35

Učlanjen : 08.04.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 8 Apr - 21:11

Već u samom rađanju jedne ljubavi, sadržana je njena smrt. Iz zajedničkog života izbijaju uvrede, i dobra ljubav je rđava jer je ropstvo.
Od tebe imam najmanje razloga da se razvedem, i u tome se krije razlog da to i učinim.
Ne zato što nisi bila dobra, ili zato što ja nisam bio dobar, već zato jer smo odustali.

Ni nužda, ni potreba , ni vera ne primorava nas da budemo zajedno. Imali smo ugovor da zamenimo svoje živote. I u međuvremenu, jed:
ti si se predala sva, a ja samo jednim svojim delom, jer sam davao i drugima. Onaj koji je jači daje manje no što ima, misli i veruje da je to dovoljno.

Muke nejednakosti su koheziona snaga nebeskih tela i ljubavi. Hteli smo više nego što smo dobili. Evo ti mog bolesnog ponosa, samosvesti, leči ih,
ako hoćeš, spavaj sa njima. Mi smo samo jedna suluda sumnja, nedovoljna u svemu, jedno telo i nekoliko navika.

Laskaj mi, rečiju, očima, rukama, jer sam povodljiv, hraniću i ja tvoju taštinu.
Ne dajem jeftino sebe, poturi mi i laž da su ti svi drugi gori. Jedva primetan pomak usnama, tvoja reč kasni delić sekunde, shvatam: dosadio sam ti.
Neprestano se iskušavamo da bi smo iznova imali razlog da se uvredimo.
Dva prevarena prodavca, ako daješ samo toliko, nećeš ni od mene dobiti više.

Đerđ Konrad - Gubitnik
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 9 Apr - 19:32

"Dobro je nešto veoma ozbiljno kao što je i zlo, isto tako ozbiljno. Ignorisati to saznanje znači sebe osuditi na život u spoljašnjoj i ispraznoj sferi egzistencije. Ne može se biti dobar zato što je to u modi, zato što to odgovara ili jednostavno iz lijenjosti. Dobrota je put koji podrazumijeva disciplinu i uzdržanost, promišljenost i snagu. Jer dobrota, kao i ljubav traži ogromnu duhovnu snagu."

Suzana Tamaro - "Idi kud te srce vodi"
Nazad na vrh Ići dole
Sister Mary

Član
Član

Ženski
Poruka : 35

Učlanjen : 08.04.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 9 Apr - 23:27

Priznajem: više od svega strahujem od besmisla.

Ono što je važno u našem životu dešava se uglavnom u našem odsustvu.

Da biste shvatili jedan jedini život, morate progutati ceo svet.

Niko se ne može suočiti s`ovim svetom stalno otvorenih očiju.

Salman Ruždi.. Deca ponoći
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 12 Apr - 9:22

"Sjećanje nije zapečaćena konzerva koju po potrebi otvorimo i zateknemo uvijek isti sadržaj: ono preobražava prošlost, upisujući joj sadašnje znanje, iskustvo i osjećajnost. Zato priču o porošlosti (a svaki trenutak je već proslost; prokletstvo vremena je upravo u tome što rijetko uspijevamo da uhvatimo i proživimo trenutak, neponovljivost i punoću sadašnjosti, bez tereta prošlosti i neizvijesnosti budućnosti), dakle, govor o bilo čemu treba uzeti sasvim uslovno, kao mješavinu malo nehotičnih laži, malo stvarnog zaborava, malo dodvoravanja vlastitoj taštini i sasvim malo iskrenosti, sve stopljeno u pitku cafe creme, u koju, umjesto šećera, sipamo gomilu spletki."

Marija Jovanović - "Spletkarenje sa sopstvenom dušom"
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 5 Jun - 21:27

"Oko svake telesne i duhovne izuzetnosti lebdi zla kob, neka vrsta zle kobi koja, izgleda, kroz istoriju prati pogrešne korake kraljeva. Bolje je razlikovati se od svojih bližnjih. U ovom svetu najbolje prolaze prosečni i glupi. Oni mogu mirno da sede i bezbrižno posmatraju igru. Ako ne znaju ništa o pobedi, oni su bar pošteđeni saznanja o porazu. Svi ćemo ispaštati zbog onoga što su nam bogovi dali, strašno ispaštati: zbog svog položaja i bogatstva, zbog svoje pameti, takve kakva je, zbog svoje umetnosti, bilo šta da ona vredi, zbog svoje lepote..."

"Slika Dorijana Greja"- Oskar Vajld

Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 14 Jun - 22:14

Mnogima je teško da prihvate da je naša realnost odraz onog što je u nama na različitim nivoima našeg bića. Lakše je kriviti druge i sebe predstavljati žrtvom. Tek kada preuzmemo odgovornost za sve što nam se dešava, čak i kada ne razumemo zašto je to tako, na mnogo smo boljem putu da prevaziđemo problem. Ako želimo drugačiju realnost, moramo krenuti od rada na sebi. Okrivljavanje i optuživanje drugih možemo smatrati nekom vrstom predavanja naše moći, tj. sudbine, u tuđe ruke a to nije nimalo dobar položaj ni za koga. Tek kada preuzmemo odgovornost za sebe i sve ono što nam se dešava, mi vraćamo tu moć sebi i možemo nešto učiniti da izmenimo situaciju u kojoj smo.

„Preobrazite svoje slabosti u snagu: uvod u tehniku emocionalne slobode“ Jasmina Kovačev
Nazad na vrh Ići dole
Samotnjak

Super Član
Super Član

Muški
Poruka : 662

Učlanjen : 20.06.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 20 Jun - 12:01

Kad bih bio siguran da me neće čuti i odmah poslušati ona gomila prosečnih i nedarovitih ljudi koji su i inače uvek spremni da sebe i sve svoje uzdižu i precenjuju, ja bih mladim i darovitim našim ljudima dao jedan savet.
Radite, rekao bih im, svoj posao ne gledajući ni levo ni desno, ni iza sebe ni preda se, ali svoj cilj postavljajte visoko, i tražite malo od sveta oko sebe (što manje to bolje!), ali mnogo od sebe i svoga dela. Uveren sam da je većina od nas od početka udarila sebi suviše malen i suviše blizu cilj, i da je više i bolje mogla od onoga što je želela da uradi i postigne. Želite mnogo, težite smelo i daleko i visoko, jer visoki ciljevi otkrivaju i umnogostručavaju snage u nama. Težite smelo ka savršenstvu velikih dela, a radite predano i strpljivo na ograničenim i mučnim pojedinostima bez sjajnog vidika, jevtinog samozadovoljstva i tašte veličine. Ciljevima svojim živite, a trošite se neštedimice na sivim i nevidljivim poslovima svakog dana i sata. Često pomišljajte da je život jači i svet bogatiji nego što mi to u svakom pojedinom trenutku možemo da sagledamo, i ne gubite iz vida da u svakom od nas ima nepoznatih mogućnosti, da u hodu stičemo snage. Hteti daleko i želeti mnogo, kad je reč o postavljanju nesebičnih ciljeva, nije greh, nije opasno. Pogrešno je i opasno udariti sebi suviše blisku metu, jer to znači izneveriti i sebe i druge, ostati dužan životu. Budite nepoverljivi i stvarni, strogi prema sebi pri izvo?enju svake pojedinosti, skromni pri njihovoj oceni, ali kod postavljanja ciljeva budite hrabri i velikodušni, mislite smelo i gledajte daleko.

Ivo Andrić, "Znakovi pored puta"
Nazad na vrh Ići dole
Emelie

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 22 Jun - 0:34

Drugi vide u nama ono sto mi sami u sebi vidimo. Prema nama se ophode kako mi mislimo da zasluzujemo. Osoba koja oseca da nije vazna, i nije. Sto vise postovanja imate za sebe, vise postovanaja ce drugi imati za vas.”

David Shvartz – Tajne Pobednickih misli
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Citati, odlomci književnih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Od književnog dela do filma
» Književna dela po azbučnom redu
» Alter ego u književnosti