Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Citati, odlomci književnih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 29 Jan - 0:01

"Narod vam je rodoljubiv. Ne znam ni za jedan narod u kojem legendarni nacionalni junaci toliko zive u narodnoj dusi kao kod vas. A imate i onaj velicanstveni dar da vas secanje na te junake zna toliko nadahnuti da vam vlastiti zivot vise nista ne znaci. To je zato sto lik tih legendarnih junaka izlazi iz vas samih. Sacinjen je od komadica koje odaje vasa dusa. Urodjeni zdrav razum vam je u tim junacima - koji su u stvarnosti cesto bili sasvim drugaciji - pronasao pravi i mozda jedini nacin da odrzite netaknutim svoj nacionalni ideal. Kraljevic Marko vam je posluzio kao ogledalo."

Arcibald Rajs - Cujte Srbi
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 48505

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 1 Feb - 18:25

Tako je to : prolazi i ono sto je tužno, i bolovi i očajanja prolaze, baš kao i radosti, promiru, ublede, izgube dubinu i vrednost. I najzad dođe vreme kad se čovek više ne može setiti šta je to bilo što ga je nekad toliko bolelo. I bolovi precvetaju i venu... Ništa nije postojano, pa ni patnja.

Herman Hese.

Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 1 Feb - 18:27

Čujem vas da pitate: Šta znači biti neka boja?
Boja je dodir oka, muzika za gluve, reč u tami.

Budući da desetinama hiljada godina prisluškujem govor duša,
koji se kao huka vetra prenosi iz knjige u knjigu,
iz mesta u mesto, reći ću da moj dodir liči na dodir anđela.

Jedan deo mene se ovde obraća vašim očima; on je moja ozbiljna strana.
Jedan deo mene leti zrakom nošen vašim pogledima. To je moja vesela strana.

Kako sam tek srećna što sam crvena!
Gorim; snažna sam; znam da me primećuju; i da mi se ne možete suprostaviti.

Ne tajim. Za mene se prefinjenost postiže samo odlučnošću i voljom, a nipošto slabošću i nemoći.

Ističem se. Ne bojim se drugih boja, sena, gužve ili pak samoće.
I kako je divno kada površinu koja me iščekuje ispunim svojom pobedničkom vatrom!

Gde se ja širim, tu svetlucaju oči, bujaju strasti, podižu se obrve, srce se uznemiri.
Pogledajte me: kako je samo lepo živeti!

Posmatrajte me: kako je lepo moći videti. Pojavljujem se na svakom mestu.
Život počinje sa mnom, meni se sve vraća, verujte mi.

Orhan Pamuk-,,Zovem se crveno''

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 1 Feb - 23:10

Smisao života

Ne zaboravi da je svakome ponekad teško. Neverovatno je iznurujuće kad svakog dana radiš nešto u čemu ne uživaš ili za šta te je baš briga. Ali ako slediš svoje snove, bar ćeš se izmoriti onim što najviše voliš. Dobro, možda će ti se činiti da to baš i nije veliki doprinos sveopštoj ravnoteži. Ipak, veruj mi da jeste.

Ako iscediš ono najbolje iz svog života i uživaš u svakoj kapi sve obično oko tebe postaće neobično. Kad radiš ono što voliš, svakog se jutra izmigoljiš ispod ćebeta i drago ti je što je svanuo još jedan dan i ispuni te iskrena radost koja je strašno zarazna.

Baš kao kad prasneš u smeh, pa onda još neko počne da se smeje sa tobom, i još neko, dok na kraju svi ne počnete da se valjate od smeha, i ne zaboli vas stomak, i ne ostanete bez daha, toliko da ne možete ni da ustanete.

Ali ipak je od svega najbolje to što kad radiš ono od čega ti se brkovi ukovrdžaju (naravno, pod pretpostavkom da imas brkove) time ohrabruješ i druge da slede svoje snove, i tako ti, prijatelju, menjas svijet!

Znaš šta? Čak i da debelo omaneš i sve živo zabrljaš, svejedno ćeš uživati u toj neverovatno zabavnoj životnoj pustolovini, i uveče ćeš zaspati znajući da si dao sve od sebe i učinio nešto, a ujutru ćeš se radovati budućnosti koja je divna i uzbudljiva koliko god poželiš.

A znaš šta još? Ako samo oslušneš srce i mućneš glavom, nikad nećeš omanuti!

Bredli Trevor Griv
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

Ženski
Poruka : 85808

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 2 Feb - 8:41

Uzimali smo jedno drugom rec iz usta; mislili smo o istim stvarima i
govorili o njima na isti nacin; izgledalo je da se poznajemo godinama.
U zivotu svakog coveka, govorio je, postoji samo jedna zena sa kojom
moze da ostvari savrsenu vezu kao sto u zivotu svake zene postoji samo
jedan muskarac sa kojim se oseca kompletna. Pronaci se, sudbina je
malobrojnih. Svi ostali su prinudeni da zive u jednoj vrsti
nezadovoljstva i neprekidne ceznje.
- Koliko je ovakvih susreta, govorio mi je, – jedan u deset hiljada, jedan u milion, u deset miliona?
Da, jedan u deset miliona. Sve ostalo su prilagodavanja, prolazne
privlacnosti epiderma, afiniteti tela ili karaktera, socijalne nagodbe.
Posle tog zakljucka, nisam prestajala da ponavljam: Imali smo srecu, zar
ne?

Idi kuda te srce vodi… S. Tamaro

Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 33

Učlanjen : 26.09.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 2 Feb - 10:42

Rekoh čudnu riječ: pobuna. I zaustavih pero nad ravnim retkom u kom je ostala utisnuta jedna nedoumica, prelako izrečena. Prvi put sam tako nazvao svoju muku, a nikad ranije nisam o njoj mislio, nisam je zvao tim imenom. ... Pobuna! Je li to samo riječ, ili je misao? Ako je misao, onda je moja misao, ili je moja zabluda. Ako je zabluda, teško meni; ako je istina, teško meni još više.

U dugim noćima ostajao bih često na mjesečini nad rijekom, puštajući da me polako osvaja tiho palucanje sjećanja, ii nejasnih želja, znao sam kad to smijem, kad god je u meni vedri mir koji ne prijeti burama. Ali kad sam naslućivao makar i nagoveštaj uzburkanosti, stješnjavao sam se u četiri zida svoje sobe, i prisiljavao se da idem poznatom tvrdom stazom molitve. Ima u njima nešto prisno zaštitničko, kao u starim porodičnim stvarima koje su postale neprijeteći dio nas samih; one su priznata i primljena utjeha, smiruju i umrtvljuju opasnu misao što ponekad bez naše volje oživi u nama, vjerujemo im ne misleći, svoju slabost stavljamo pod zaštitu njihove prastare snage, umanjujemo svoje ljudske brige i more navikom da ih mjerimo vječnim merilima, i stavljajući ih tako u neravnopravan položaj, svodimo ih na neznatne razmjere.

Ubistvo je manje opasno nego buntovništvo. Ubistvo ne može biti uzor i podstrek, izaziva osudu i gađenje, a dešava se iznenada, kad se zaboravi strah i svijest, neprijatno je, kao ružno podsjećanje na trajnost niskih nagona kojih se ljudi stide, kao što se stide nedostojnih predaka i prestupnih rođaka. A pobuna je zarazna, može da podstakne nezadovoljstvo, kojih uvijek ima, liči na junaštvo, a možda i jeste junaštvo, jer je otpor i neslaganja, izgleda lijepo jer je nose zanesenjaci koji umiru za lijepe riječi, sve stavljaju na kocku jer je sve njihovo nesigurno. Zato je privlačno, kao što ponekad čovjeku izgleda privlačno i lijepo sve što je opasno.

Šta sam ja sad? Zakržljali brat ili nesigurni derviš? Jesam li izgubio ljudsku ljubav ili sam oštetio čvrstinu vjere, izgubivši tako sve? Volio bih da plačem zbog brata, ma kakav da je, ili da budem tvrdi branilac zakona, makar i brat bio u pitanju, makar i žaleći. A ne mogu ni jedno ni drugo. Šta je to, Ishače, buntovni mučeniče, koji si stao na jednu stranu i ne znaš šta je neodlučnost, jesam li izgubio ljudski lik ili vjeru? Ili oboje? I šta je onda ostalo od mene, ljuska, mezar, nišan bez oznake? Strah se nastanio u meni, Ishače, strah i zbunjenost, ni korak više ne smijem da učinim ni na jednu stranu, izgubiću se i propasti.

Prostranstvo je naša tamnica, rekao sam osluškujući odjek svojih nepoznatih misli, unoseći neočekivanu vatru u mrtvi i nepotrebni dotadašnji razgovor. Prostranstvo posjeduje nas. Mi ga posjedujemo samo koliko može oko da pređe preko njega. A ono nas umara, plaši, zove, goni. Mislimo da nas vidi a mi ga se ne tičemo, kažemo da ga savladamo, a samo se koristimo njegovom ravnodušnošću. Zemlja nam nije naklonjena. Gromovi i talasi nisu za nas, mi smo u njima. Čovjek nema svog pravog doma, on ga otima od slijepih sila. To je tuđe gnijezdo, zemlja bi mogla bit samo stanište čudovišta koja bi bila u stanju da se nose sa nedaćama što ih ona pruža u izobilju. Ili ničija. Pa ni naša.
Ne osvajamo zemlju, već grumen za svoju stopu, ni planinu već sliku u svome oku, ni more već njegovu gibljivu čvrstinu i odsjaj njegove površine. Ništa nije naše osim varke, zato se čvrsto držimo za nju.

Sve sam to ja, isitnjen, sav od komadića, od odsjaja, probljesaka, sav od slučajnosti, od neraspoznatih razloga, od smisla koji je postojao pa se zaturio, i sad više ne znam šta sam u tom kršu.

DERVIŠ I SMRT Meša Selimović
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 2 Feb - 19:36

Došao sam do saznanja da povremeno moram da podsjetim sebe, da se svrha života ne sastoji u tome da se završe svi poslovi, već u tome da treba uživati u svakom koraku duž životnog puta. Zapamtite, kada vas jednom ne bude bilo, biće i dalje nezavršenih poslova. I znate šta? Neko drugi će ih obaviti umjesto vas. I zato ne gubite vaše dragocjene trenutke žaleći zbog toga.

Ironično zvuči, ali kada obuzdate svoju slavoljubivost, pažnja koja vam je bila potrebna od drugih biva zamijenjena tihim unutrašnjim samopouzdanjem. A izvor tog novog psihičkog stanja krije se upravo u dopuštenju da i drugi budu uspješni i slavni.

Najveća želja ljudskog srca je da ga saslušaju i čuju. I oni koji nauče da slušaju najviše su voljeni i cijenjeni. Oni koji imaju naviku da ispravljaju druge, često su vrijeđani i izbjegavani.

Kada želite da promijenite nekoga to ne govori ništa o toj osobi – ali definiše vas kao nekoga kome je potrebno da bude kritičan.

Ako se probudite ujutru sa osjećajem zahvalnosti, veoma je teško, ustvari je nemoguće da osjećate bilo šta osim mira.

Nešto predivno počinje da se dešava sa jednostavnim shvatanjem da se životom, kao i automobilom, upravlja iz unutrašnjosti prema spolja a ne obrnuto. Ako se snažnije fokusirate na postizanje veće pomirenosti sa tim gdje ste, nego na zamisao gdje biste radije htjeli biti, počinjete da pronalazite mir istog trenutka – u sadašnjosti. Zatim, kako se krećete, upoznajete nove stvari i nove ljude, nosite taj osjećaj unutrašnjeg mira sa sobom. Apsolutno je tačno da «gdje god krenuli – tu ste i vi.»

Jedan od osnovnih razloga zašto se mnogi usredsređuju na mane ili probleme drugih jeste pokušaj da izbjegnu samoanalizu.

Ljudi sa kojima komunicirate biće opušteniji kada osjete da ih pažljivo slušate. Takođe ćete primjetiti koliko ćete opušteniji i vi biti kada prestanete da prekidate druge. Usporiće se vaš rad srca i puls, i počećete mnogo više da uživate u razgovorima nego da jurite kroz njih. Ovo je jednostavan način da postanete opušteniji i ispunjeniji ljubavlju.

Biti u pravu, braniti svoje stavove, zahtijeva ogromnu količinu mentalne energije i često nas otuđuje od ljudi. Ne treba da žrtvujete svoje najdublje filozofske istine ili najiskrenija osjećanja, ali od danas, dopustite da i drugi budu u pravu!

Da bismo pobijedili strah, najbolja strategija je da naučimo da vratimo našu pažnju na sadašnjost. Vježbajte da držite vašu pažnju u sadašnjem trenutku (ovdje i sada). Trud će vam se višestruko isplatiti.

Dr. Ričard Karlson - “Ne gubite živce zbog malih stvari.”
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 3 Feb - 10:28

"Teško je podići svoju nesreću u visinu. Biti posmatrač i posmatran istovremeno. Onaj koji je gore i onaj koji je dole. Onaj dole, to je mrlja, senka... Posmatrati svoje biće iz aspekta večnosti (iz aspekta smrti) Vinuti se u visine! Svet iz ptičje perspektive!"

"Kad budu svi roktali svojim svinjskim srcima, poslednji koji će još gledati ljudskim očima i osećati ljudskim srcem biće oni kojima ne bejaše strano iskustvo umetnosti."

Hteo sam da pokažem kako u vrlo različitim epohama postoji nepokretna konstanta. Sveprisutnost ljubavi i smrti.

Danilo Kiš
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 3 Feb - 18:40

.све се у мени тресе у самом темељу, и свијет се љуља са мном, јер је и он без реда ако је неред у мени, а опет, и ово што се дешава, и оно што је било, из истог је разлога: што хоћу и морам себе да поштујем. Без тога не бих имао снаге да живим као човјек. Смијешно је можда, био сам човјек с оним од јуче, и хоћу да будем човјек с овим од данас, друкчијим, можда и супротним, али ме то не буни, јер човјек је промјена, а зло је ако не послушамо савјест кад се јави.

Меша Селимовић, Дервиш и смрт
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 4 Feb - 11:27

Tu se sad postavlja pitanje: da li je bolje da te ljudi ljube ili da te se boje. Odgovor je, da bi najbolje bilo i jedno i drugo; no kako je to dvoje teško sastaviti, mnogo je sigurnije, da te se ljudi boje, negoli da te ljube, ako već oboje ne možeš postići. Jer o ljudima se uopšteno može kazati: nezahvalni su, nepouzdani, pritvorni, izbegavaju opasnosti i pohlepni su za dobitkom; dok im dobro činiš, tvoji su, nude ti svoju krv, imetak, žene i decu, kako sam vam već kazao, kad je potreba daleko; no kad se nevolja primakne, okreću se. Propada vladar, koji se posve oslonio na njihove reči, pa se nije ni na šta pripremio; jer prijateljstva, koje se dobijaju za platu, a ne veličinom i plemenitošću duha, kupuju se, a ne poseduju, pa se u pravo vreme ne mogu upotrebiti. Osim toga, ljudi se manje ustručavaju da uvrede nekoga, koji želi da ga ljube, nego li nekoga, koji im uliva strah; jer ljubav se podržava vezom zahvalnosti, samo što ljudi, budući da su opaki, tu vezu raskidaju, kad god im je to od koristi; strah se pak podržava neprestanom pretnjom kazne.

Nikolo Makijaveli - Vladaoc
Nazad na vrh Ići dole
Mina

Ženski
Poruka : 7926

Učlanjen : 15.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 4 Feb - 12:59

Tvoja misao je drvo duboko ukorijenjeno u tle tradicije cije grane rastu u snazi neprekidnosti.
Moja misao je oblak koji se krece u prostoru. Ona se preobraca u kapljice koje, kada padnu, obrazuju potok koji pjeva svojim putem do mora. Zatim, on se dize kao para prema nebu.
Tvoja misao je tvrdjava koju ni munja ni oluja ne moze da potrese.
Moja misao je njezan list koji se povija u svakom pravcu i nalazi zadovoljstvo u svome svijanju.
Tvoja misao je stara dogma koja ne moze tebe da izmjeni niti je ti mozes izmjeniti.
Moja misao je nova i ona me ispituje i ja nju ispitujem jutrom i vecerom.
Ti imas svoju misao i ja imam moju.
Tvoja misao ti dopusta da vjerujes u nejednaku borbu jakih protiv slabih i da prefinjeni podvaljuju prostim ljudima.
Moja misao radja u meni zelju da kopam zemlju sa svojom motikom, da zanjem sa mojim srpom, da svoj dom gradim od kamena i maltera, da moju odjecu tkam od vunenih i lanenih niti.
Tvoja misao te nagoni da se vezujes za bogatstvo i uglednost.
Moja nalaze da se pouzdam samo u sebe.
Tvoja misao podrzava slavu i pokazivanje.Moja me savjetuje i moli da odbacim uvazenost i da je smatram zrncem pjeska bacenim na obalu Vjecnosti.
Tvoja misao u tvoje srce usadjuje drskost i nadmocnost.
Moja u meni usadjuje ljubav za mir i za nezavisnost.
Tvoja misao stvara snove o palatama sa namjestajem od sandalovine prosarane sa draguljima i posteljama nacinjenim od upredenog svilenog konca. Moja misao govori njezno na moje usi: „Budi cist u tijelu i duhu cak i ako nemas gdje da spustis svoju glavu.“
Tvoja misao te podstice da tezis za titulama i polozajima.
Moja me bodri na skromnu sluzbu.
Tvoja misao je drustvena nauka, vjerski i politicki rjecnik.
Moja je prosto nacelo.
Tvoja misao govori o zeni lijepoj, ruznoj, cednoj, bludnici, inteligentnoj i glupoj.
Moja u svakoj zeni vidi majku, sestru i kcer svakog covjeka.
Predmet tvojih misli su lopovi, zlikovci i ubice.
Moja iskazuje da su ti lopovi proizvod monopola, da su kriminalci potomci tirana, a da su ubice srodne ubijenima.
Tvoja misao opisuje zakone, sudove i kazne.
Moja objasnjava, da kad covjek pravi zakon, on ga ili prekrsava ili mu se pokorava. Ako postoji jedan osnovni zakon, mi smo svi jedno pred njim. Onaj ko prezire bijednika, sam je bijednik. Onaj, ko uzdize svoj prezir prema grijesnima, uzdize svoj prezir prema cijelom covjecanstvu. Tvoja misao je upucena na vjestaka, umjetnika, intelektualca, filozofa, svestenika.
Moja govori o onima koji vole, koji su njezni, iskreni, casni, pravicni, ljubazni i o mucenicima.
Tvoja misao podrzava judaizam, bramanizam, hriscanstvo, islam.
U mojoj misli ima samo jedna univerzalna religija ciji su razliciti putevi samo prsti voljene ruke Vrhovnog Bica.
U tvojoj misli postoji samo pojam bogatog, siromasnog ili prosjaka.
Moja misao drzi da nema bogatih vec samo covjekov zivot; da smo svi mi prosjaci i da ne postoji dobrotvor osim samog zivota.
Prema tvojoj misli, velicina naroda lezi u njihovoj politici, njihovim partijama, njihovim konferencijama, njihovim savezima i raspravama.
Ali moja proglasava da znacaj naroda lezi u radu - rad na polju, rad u vinogradu, rad na razboju, rad u stavaonici, rad u majdanu, rad na sjeci drveta, rad u uredu i u stampi.
Tvoja misao drzi da je slava naroda u njihovim herojima. Ona pjeva u slavu Ramzesa, Aleksandra, Cezara, Hanibala i Napoleona.
A moja tvrdi da su pravi heroji Konfuchije, Lao Ce, Sokrat, Platon, Abi Taleb, El Gazali, Dzalal Eddin-el Rumi, Kopernik i Paster. Tvoja misao vidi moc u armijama, topovima, bojnim brodovima, podmornicama, avionima i otrovnim gasovima.
Ali moja tvrdi da moc lezi u razumu, odvaznosti i istini. Ma koliko jedan tiranin da istraje, on ce na kraju izgubiti.
Tvoja pravi razliku izmedju praktichara i idealista, izmedju dijela i sjeline, izmedju mistichara i materijaliste.
Moja shvata da je Zivot jedan i da se njegove tezine, mjere i tabele ne podudaraju sa tvojim tezinama i mjerama. Onaj za koga ti pretpostavljas da je idealist moze biti praktichan chovjek.
Tvoja misao se zanima za rusevine i muzeje, mumije i okamenjene predmete.
Ali moja lebdi u oblacima i izmaglici koja se stalno obnavlja.
Tvoja misao je ustolicena na lobanjama: Posto se ti njome ponosis, ti je, takodje, velicas.
Moja misao luta po tami i dalekim dolinama.
Moja misao vise voli bol smrti nego tvoju muziku i igranje.
Tvoja misao je misao ogovaranja i laznog zadovoljstva.
Moja je misao o onome koji je izgubio svoju zemlju, koji je tudjinac u svom narodu i usamljen medju rodjacima i prijateljima.
Ti imas tvoju misao i ja imam moju.

Khalil Gibran - Tvoja i moja misao
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Ned 5 Feb - 17:31

Slušala je moje srce, naslonivši mi glavu na grudi, kao mali indijanac na zemlju.
Pomilovao sam je po kosi, i poljubio joj prstice, smirene na mom desnom ramenu.
- Radi li?
Klimnula je glavom, i to je bio prvi pokret koji je ucinila posle nekog vremena.
Znam da radi, mila. Dobro je to srce. Malo kasni, ali kucka tu i tamo. A narocito kucka tu. U tvojoj sobi...
Pajaci su me zabezekmnuto gledali.
U redu je, momci. Volim ovu devojku. Ne brinite ništa...
U stara dobra romanticna vremena, kad kontracepcija još nije uzela maha medu omladinom, smrtno smo cvikali od devojcura koje bi mogle pokušati da nas "navuku na bebu".
Vremena se menjaju...
Zagrlio sam je cvrsto, i ona se priljubila uz mene, dovlaceci cupav pokrivac sve do ociju.
To mi se još nije desilo...
Znam, nije lepo da pricam o tome, ali proslavio sam i dvadesetogodišnjicu gubljenja nevinosti.
Ne, nije mi bila prva...
Ali, bila je prva sa kojom sam se "voleo", nadajuci se da ce neko od nas zatrudneti.
- Sretan rodendan, Emilija Kovacev. Nadam se da sam te upravo "navukao na bebu"...

TRI POSLERATNA DRUGA - Balašević
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 6 Feb - 7:42

Kasno je. Ležiš u krevetu i ne možeš da zaspiš. Ulica je mirna, s vremena na vreme vetar u baštama pomeri drveće. Negde zalaje pas; udaljenom ulicom prolaze kola.

...

A sna nema.

...

Ne pomaže ti da ideš gore-dole, da ustaneš i ponovo legneš. To je jedan od onih časova u kojima nema načina da pobegneš od samog sebe. tobom će zagospodariti misli i kretanja duše, a društva nema da se, kao obično, ispričaš. Onome ko je u tuđini, pred oči izlaze kuća i bašta u domovini i detinjstvo, šume u kojima je proživeo najslobodnije i najnezaboravnije dečačke dane, sobe i stepeništa na kojima se čula graja njegovih dečačkih igara. Slike roditelja, strane ozbiljne, ostarele, sa ljubavlju, brigom i tihim prekorom u očima. Pruža ruku i uzalud očekuje da i njemu neko pruži desnicu, prekrivaju ga velika tuga i usamljenost; izranjaju i drugi likovi i u nesigurnim i ozbiljnim raspoloženjima ovih sati čine nas, gotovo sve, tužnim. Ko u mladosti nije zadavao brige svojim najbližima, odbijao ljubav i prezirao naklonost, ko nije bar jednom iz inata i obesti izbegao sreću koja je pred njim stajala, ko nikada nije povredio svoj ili tuđ ponos, ili se ogrešio o prijatelje nekom nesmotrenom rečju, nekim ružnim i uvredljivim ponašanjem? Sada svi oni stoje pred tobom, ne govore ništa i čudno te gledaju mirnim očima, a tebe je sramota od njih i od samog sebe.

...

U našem užurbanom i neosetljivom životu začuđujuće je malo sati u kojima duša može da bude svesna sebe, u kojima život ustupa mesto smislu i duhu, a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savesti. To se verovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, verovatno nad kovčegom majke, verovatno na bolesničkoj postelji, na kraju nekog dugog usamljeničkog putovanja, u prvim satima ponovnog vraćanja u život, ali to uvek prate nemiri i mučenja.
Vrednost ovakvih budnih noći je baš u tome. U njima duša uspeva da bez snažnih spoljašnjih potresa dođe do onoga što je pravedno, bez obzira da li je to čudno, ili zastrašujuće, da li je za osudu, ili za žaljenje.

...

''UMETNOST DOKOLICE" ( Besane noći) - H. HESE
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 8 Feb - 18:21

Antoni de Melo,"Damari":

"Ne govori osim ako je ono što hoćeš da kažeš vrednije od ćutanja."
"Ne spavaju svi kojima su oči zatvorene, niti umeju da vide svi oni kojima su oči otvorene."
"Kakva je razlika između spoznaje i prosvetljenja? Kada si spoznao, koristiš baklju da ti osvetli put. Kada si prosvetljen, ti sam postaješ baklja"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 8 Feb - 21:15

"-Mozda je to tako, ali ja,ipak krvno ne spadam u Osmanovice, a jos manje poticem od tamo nekog Ilije Jugovica.
-Sikter! - viknu na njega Efendija.Zatrese u krug fildzanom, srknu snazno kroz skupljene usne, ruzno skupljene, kao da se prejeo zelenih divljaka.
...Zatim mu, opet neocekivano i nepredvidljivo, naredi:
- Hajde, sad poimenicno broj unazad svoje pretke, ja l' po ocevoj ja l' po majcinoj liniji. Recimo da si po krvi Osmanovic.
- Znam stablo nase familije, cuo sam ga i naucio od starog Dedage.
- Bolje sto znas i treba da znas, lakse ces brojati.
- Pa ovako:Husein, Kemal, Sefkija, Hajro, Ibro, Rusid, Ekrem, Muslija, Adem, Alija.
-Dalje, dalje, tek su ih desetorica -nestrpljivo ce i ne gledajuci ga Efendija.
- Nema dalje, cika Halile.
-Ima, mora biti, fali ti jos makar cetiri puta toliko djedova i pradjedova.
...Nema ih velis, vise - Alija je potonji. A dje su oni ostali, jesi li ikad o tome razmisljao? Pade li ti ikad na um da pripitas Dedagu: ciji je Alija? Da ti kaze ko je rodio Aliju?Ja sam ti to vec rekao: rodili su ga Cvijeta i Spasoje Jugovic! I ako krenes jos dalje, unazad, sretaces samo ovakva imena pradjedova: Veljko, Milos, Vidak, Gojak, Momcilo, Vuk, Obren, Risto, Mijat, Nikola, Krsto, i sve tako do pedesetog ili sestog koljena"

Vuk Draskovic - Noz
Nazad na vrh Ići dole
Romina

Ženski
Poruka : 5498

Godina : 61

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 9 Feb - 15:29

Ničija - Jelena Lukić

Žene se dele na ničije, nečije i svačije.
Ti si naišao na ničiju.
Bolje bi mnogo bilo da si naišao na nečiju.
Jer nečija je nečija,
navikla je da pripada,
pa kako je jednom bila nečija,
može postati i tvoja.
A ova što je vazda ničija,
ni na šta nije navikla.
Nije ni morala da se navikava.
A ti misliš – dobro je:
ničija je slobodna.
Pa, ničija je baš i ničija
zato što tako voli slobodu
i što nikad ne bi postala nečija.
Svačija je isto nečija,
samo što je previše nečija,
ali uz dobre razloge
može postati umereno nečija,
pa opet može postati samo tvoja.
Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
kad je to, zapravo,
najgore što može da ti se desi?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sub 11 Feb - 0:43

"Dobro sam upoznao generala Mihailovica i njegove.Svi su bili skoro goli i bosi, ali svi spremni da umru za slobodu i Otadzbinu. Od njih u ovom ratu nije bilo boljih ni njima slicnih. Ako je ikada neko bio odan najuzvisenijim tradicijama, to su general Mihailovic i njegovi junaci. Bila bi strahovita nepravda prema covecanstvu, a jos vise sramota za Ameriku, ako dozvolimo komunistima da ubiju ovog pravednika." ( Porucnik Jonh W. Pace)
" Ubiju li generala Mihailovica, svet ce izgubiti jednog od najvecih junaka i najplemenitijih ljudi."(Major David Osborne)

Vuk Draskovic - NOC DJENERALA

Nazad na vrh Ići dole
Romina

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pon 13 Feb - 14:37

MORALNO NAČELO I MATERIJALNI INTERES

Sretnu se Moralno načelo i Materijalni interes nasuprot, na nekom mostu, kojim je mogao da pređe samo jedan.

"Dole bedo nijedna!" grmnu glasno Moralno Načelo. "Lezi da te pregazim!"

Materijalni interes ga samo ćutke pogleda sa druge strane.

"Paa..." reče Moralno načelo oklevajući, "da bacimo kocku, pa da vidimo ko će se povući dok onaj drugi pređe?"

Materijalni interes i dalje ćuti i ne skreće pogled.

"Da bih civilizovano izbegao sukob" nastavi Moralno načelo, pomalo nelagodno, "evo, ja ću da legnem i pustiću te da pređeš preko mene."

Tada se Materijalnom interesu odveza jezik: "Ne verujem da si baš dobar za hodanje," reče on, "a ja prilično držim do toga, šta mi je pod nogama. Kako bi bilo da ti siđeš u vodu i sačekaš."

I tako i bi...

ULJEZ

Moralno načelo gurnu nožni palac u međunarodnu politiku i istog trenutka, ostade bez njega.
"Po hiljadu puta hvala," reče Diplomatija, ljupko se naklonivši. Čuvaćemo ga u znak sećanja, na ovu izuzetnu čast."
Otada Moralno načelo šepa...

Ambrose Bierce
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Uto 14 Feb - 14:29

Život nam je bio ćudljiv i svirep. U prirodi nije bilo dobrote ni smisla. Ali, dobrote i smisla bilo je u nama, u nama ljudima s kojima se slučaj igra, te mi možemo da budemo jači i od prirode i od sudbine pa ma to bilo i samo za nekoliko časova. Mi možemo da budemo bliski jedno drugom kada je to nužno i da jedno drugom pogledamo u oči koje shvataju. Mi možemo da volimo jedno drugo i da živimo radi uzajamne utjehe.
A ponekad, kada mračna sudbina ćuti, možemo još i više. Tada možemo da za koji trenutak budemo bogovi, da pokrenemo moćne ruke i stvorimo stvari koje prije toga nisu postojale i koje, kad su jednom stvorene, žive bez nas i dalje. Iz tonova i riječi, i iz drugih slabašnih ništavnih stvari možemo da sagradimo muzička djela, arije i pjesme pune smisla, utjehe i dobrote, ljepše i trajnije nego što su brutalne igre slučaja i sudbine. Možemo da nosimo u srcu svevišnjeg i onda kada nas on cijele prožme, može on kroz naše oči i kroz naše riječi da pogleda i progovori o onim drugima, koji ga ne poznaju ili neće da ga poznaju. Mi svoje srce ne možemo povući iz života, ali ga možemo tako uobličiti i tako naučiti da ono postane jače od slučaja i da može da nepokolebljivo gleda u ono što nam zadaje bol.

Herman Hese - MI MOŽEMO NAUČITI SRCE DA GLEDA U BOL
Nazad na vrh Ići dole
Romina

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 15 Feb - 12:08

To je ljubav. Pokušaću da se sakrijem ili pobegnem.
Rastu zidovi njene tamnice, kao u strašnom snu.
Lepa maska se promenila, ali kao i uvek jedinstvena je.
Čemu moji talismani: bavljenje književnošću, nepouzdana erudicija, učenje reči koje je koristio oštri Sever da opeva svoja mora i svoje mačeve, vedrina prijateljstva, galerije, biblioteke, obične stvari, navike, mlada ljubav moje majke, ratničke seni predaka, bezvremena noć, ukus sna?
Biti sa tobom ili ne biti sa tobom je mera moga vremena.
Već se vrč razbija na izvoru, već čovek ustaje na cvrknut ptice, potamneli su oni koji gledaju sa prozora, ali tama nije donela smirenje.
To je, već znam, ljubav: nemir i olakšanje dok čujem tvoj glas, čekanje i sećanje, užas življenja u budućnosti.
To je ljubav sa svojim mitologijama, sa svojim nepotrebnim malim vradžbinama.
Ima jedan ulični ugao kojim se ne usuđujem da prođem.
Vojske me već opkoljavaju, horde
(ova soba je nestvarna i ona je nije videla).
Ime jedne žene me odaje.
Boli me jedna žena svuda po telu.

Borhes - Pretnja
Nazad na vrh Ići dole
Romina

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Sre 15 Feb - 12:10

Sloboda je moć izolacije. Slobodan si ako možeš da se udaljiš od ljudi a da te ne primorava da ih tražiš ni potreba za novcem, ni nagon stada, ni ljubav, ni žudnja za slavom, ni radoznalost – nijedan od tih poriva koji ne mogu da opstanu u tišini i samoći. Ako ti je nemoguće da živiš sam, znači da si rodjen kao rob.

Možeš posedovati najviše vrline duha i duše, a ipak da ostaneš rob – otmeni rob ili inteligenti sluga – svejedno, ali nećeš biti slobodan. I to nije tvoja tragedija, jer tragedija što si se rodio takav ne tiče se tebe nego samo Sudbine. Ali teško tebi ako te breme života primora da postaneš rob. Teško tebi ako si rodjen slobodan, kadar da budeš samom sebi dovoljan i da se odvojiš od ljudi, a onda te siromaštvo prinudi da živiš sa drugima. Tada je to zaista tvoja tragedija, tragedija koju svuda nosiš sa sobom.
Roditi se slobodan, to je najveća ljudska veličina koja uzdiže bednog isposnika iznad kraljeva pa čak i iznad bogova, koji su sami sebi dovoljni zato što su silni a ne zato što su prezreli silu.Zatvaram, umoran, krila mojih prozora, isključujem spoljni svet i uživam, na časak, u slobodi. Sutra ću ponovo biti rob; ali sada, sam samcijat, bez potrebe za bilo kim, jedino strepim da me nečiji glas ili prisustvo ne prekinu dok raspolažem svojom malom slobodom, trenucima uzvišenosti. Na stolici, zavaljen, zaboravljam život koji me tišti. Ne boli me više, izuzev što me je boleo.

F.Pesoa -Knjiga nespokoja
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 16 Feb - 19:53

Sve moje ljubavi trajale su najviše sedam godina: kažu, telo se obnavlja
svakih sedam godina. Uvek je predivno u početku. U sredini je još
lepše. A na kraju ... zavisi od toga ko se prvi zasiti. Uvek je teško na
kraju. Nikad nisam nekog volela, a da ga nisam još i "posle" volela.
"Posle" ne postoji više ona povezanost glave s telom. Tad funkcioniše
samo glava... Ali ipak nešto ostaje... nešto nalik na ožiljak. Ne u
tužnom smislu te reči. Ostaje ožiljak koji nam služi na čast. Najlepše
odlikovanje...

Fransoas Sagan - Odlikovanje
Nazad na vrh Ići dole
Romina

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 17 Feb - 0:47

„Ne znam kakva je sad,ja je pamtim po ljepoti.I po izrazu patnje na licu kakvo nikad više nisam vidio,niti sam dugo mogao da ga zaboravim,jer sam tu patnju ja prouzrokovao.
Zbog te žene,jedine koju sam volio u životu,nisam se oženio.Zbog nje,izgubljene,zbog nje otete,postao sam tvrdji i zatvoreniji prema svakomesjećao sam se poharan,i nisam davao ni drugima što nisam mogao dati njoj.Mozda sam se svetio sebi,i ljudima,nehotice,i ne znajući.Boljela me,odsutna.A onda sam zaboravio,zaista,ali je sve bilo kasno.“

"DERVIŠ I SMRT",MEŠA SELIMOVIĆ;
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 17 Feb - 2:59

"Možda čovjek ponekad izgubi sve što mu je drago i osjeti se napušten. Sam, sasvim sam.
Možda se ponekad razočaraš u ljude i sve oko sebe (čak i u sebe) i kao ptica bez gnijezda tražiš utočište pod tuđim krovom.
Možda ponekad, ali jednom sigurno, ispriječiće se neko pred tobom, neko
preko koga ne možeš tako prijeći, pogledati ga preko ramena.
Jednom, sigurno, shvatićeš da nekog duboko voliš."

E. Hemingway
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Pet 17 Feb - 17:11

"Ja treba da postupam onako kako ja mislim, a ne onako kako misle drugi. To pravilo je neophodno kako u svakodnevnom tako i u duhovnom životu. To je teško pravilo, jer ćeš uvek naići na takve ljude koji misle da oni bolje znaju tvoje dužnosti nego ti sam.

U svetu je lako živeti po svetskom mišljenju, a u samoći po svom sopstvenom; ali, srećan je onaj čovek koji i u gomili radi ono što je u svojoj usamljenosti rešio da treba da radi."

Lav Nikolajevič Tolstoj

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Citati, odlomci književnih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Od književnog dela do filma
» Književna dela po azbučnom redu
» Alter ego u književnosti
» Citati ili književna pouka o zivotu !
» Lav Nikolajevič Tolstoj
Strana 5 od 40Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-