Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Karlos Ruiz Zafon

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski
Poruka : 96963

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo

PočaljiNaslov: Karlos Ruiz Zafon   Ned 26 Feb - 22:02

Karlos Ruiz Zafon

Karlos Ruis Safon (šp. Carlos Ruiz Zafón, Barselona, Španija, 25. septembar 1964) je španski pisac.

Rođen je u Barseloni gde je i odrastao. Pohađao je jezuitsku školu.

Karijeru je započeo pišući knjige za omladinu i za taj rad je dobio brojne nagrade i priznanja. Od 1994. do 2006. živeo je u Los Anđelesu, gde se uporedo sa pisanjem knjiga bavio i pisanjem scenarija u Holivudu. Godine 2006. vratio se u Barselonu.
Zafonova dela su objavljena u 45 zemalja i prevedena su na više od 30 jezika. Prema ovim podacima Safon je jedan od najuspešnijih savremenih španskih pisaca

Njegov prvi roman Princ magle iz 1993. je dobitnik Edebe književne nagrade za tinejdžersku literaturu. Verzija na engleskom je objavljena 2010.

Posle toga su usledili romani: Ponoćna palata iz 1994, Septembarska svetla iz 1995. i Marina iz 1999.

Svoj prvi roman za odrasle, Senka vetra, napisao je 2001. i ovo delo je dobilo brojna međunarodna priznanja i pohvale od kritičara širom sveta i postalo jedan od najčitanijih romana španske i evropske književnosti u proteklih nekoliko decenija. Roman je prodat u milionima primeraka širom sveta i više od milion primeraka samo u Belikoj Britaniji. Ovaj roman je najuspešniji u španskoj izdavačkoj istoriji, posle Don Kihota.

Nakon pauze od sedam godina, Zafon je objavio novi roman Igra anđela, aprila 2008. u engleskom izdanju, koji je prevela Lusija Grejvs, ćerka pesnika Roberta Grejvsa. U Španiji je samo u prvoj nedelji prodato 600.000 primeraka.Kao i Senka vetra, i ova knjiga pripada ciklusu o misterijama Barselone i Groblju zaboravljenih knjiga. Zafon namerava da bude uključena u tetralogiju knjiga, zajedno sa Senkom vetra

Poseban uticaj na Zafonov rad imaju ljubavni klasici iz 19. veka, kao i pisci: Dikens, Tolstoj, Dostojevski, Balzak, Viktor Igo, Tomas Hardi, Aleksandar Dima, Flober, Emil Zola, sestre Bronte.
Pored knjiga drugi veliki uticaj dolazi u obliku filmova i scenarija. On smatra da je lakše vizualizovati scene iz svojih knjiga, pomoću filma.

wikipedija

Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 26 Feb - 22:09

-Igra Anđela-

Ništa nije ubedljivije od straha, od izvesnosti da smo u opasnosti. Kad se osećamo kao žrtve, sve naše radnje i verovanja bivaju opravdane, ma kako neispravne bile. Naši protivnici, ili jednostavno naši susedi, više nam nisu ravni i postaju neprijatelji.

Prestajemo da da budemo napadači i postajemo branitelji. Lubomora, zavist ili prezir, koji nas pokreću, dobijaju blagoslov, jer govorimo sebi da delamo u sopstvenu odbranu. Zlo i ipretnja uvek se nalazi u onom drugom. Prvi korak ka strašnom verovanju jeste strah. Strah da ćemo izgubiti identitet, život, verovanja.

Strah je barut, a mržnja fitilj. Dogma je pak samo upaljena šibica.

Zavist je religija mediokriteta. Ona im vraca snagu, ona je odgovor na nemire koji ih izjedaju i, na kraju krajeva rastoci im dusu i dopusti im da opravdavaju svoju bedu i svoju pohlepu dok ne poveruju da su to vrline i da ce se vrata raja otvoriti koja ce se otvoriti samo nesrecnicima kao sto su oni, koji kroz zivot prolaze ne ostavljajuci drugog traga do namere da omalovaze ostale i iskljuce, i ako me moguce uniste , one koji samom cinjenicom da postoje i da su takvi kavi su, ukazuju na njihovo siromastvo duha, uma i snage. Srecan je onaj na koga laju kreteni jer im njihova dusa nece nikad pripadati.

Bili ste u pravu-rekao sam

Obicno jesam - Odgovorio je Koreli. To je navika koja mi retko donosi ikakvo zadovoljstvo. Ponekad mislim da nema mnogo stvari koje bi me vise obradovale nego da budem siguran da sam pogresio.

Pravda je pitanje perspektive a ne univerzalna vrednost.

Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 26 Feb - 22:16

Mislim da imaš talenta i volje. Više nego što misliš i manje nego što se nadas. Ali, ima mnogo ljudi koji imaju talenta i volje, i mnogi od njih nikad ništa ne naprave. To je samo osnova da bi se išta postiglo u životu. Prirodni talenat je kao snaga nekog sportiste. Čovek može da se rodi manje ili više nadaren, ali niko ne postaje sportista prosto zato što se rodio visok, snažan ili brz. Ono što čini sportistu ili umjetnika jesu rad, zanat i tehnika. Inteligencija sa kojom se rađamo, samo je municija. Da bi se nešto njome postiglo, moraš od svog uma napraviti precizno oružje... Da bi ostvarila bilo što od onoga što sebi postavljaš kao cilj, treba ti prvo ambicija, a onda talenat, znanje i, na kraju, prilika.
Lepe reči su isprazni gestovi dobrote koji ne zahtevaju ama baš nikakav napor, a izazivaju veću zahvalnost nego stvarni gestovi dobrote.

Karlos Ruiz Safon

"Igra andjela"

Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 48604

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Sre 29 Feb - 21:16

"Senka vetra" , Karlos Ruiz Safon

Licno preporucujem roman "Senka vetra".Oni koji vole da citaju, koji cene pravu literaturu, pronacice sebe u ovoj knjici.
Evo sta je napisano o ovoj knjizi:

Finalista prestižne nagrade Fernando Lara, toplo dočekan i od publike i od kritike, roman Senka vetra je postao literarni fenomen u Evropi i Americi.

U Velikoj Britaniji je 2004. bio najčitaniji roman od autora van engleskog govornog područja.

U Nemačkoj je 2004. bio najčitaniji roman od autora van nemačkog i engleskog govornog područja.

Ako volite Bajatovu Zanesenost, Markesovih Sto godina samoće, Borhesove pripovetke, Ime ruže Umberta Eka, Klub Dima Artura Peres-Revertea, Njujoršku trilogiju Pola Ostera, da ne pominjem Zvonara bogorodične crkve u Parizu Viktora Igoa i Palog anđela Vilijama Hjortsberga, onda ćete voleti Senku vetra.“

The Washington Post:

Barselona 1945: grad polako zaceljuje svoje rane iz rata, a Danijel, sin trgovca antikvarnim knjigama, koji tuguje zbog gubitka majke, nalazi utehu u misterioznoj knjizi Senka vetra, koju je napisao izvesni Hulijan Karaš. Ali kada je krenuo da pronađe druge naslove istog autora, on dolazi do šokantnog otkrića: neko sistematski uništava svaki primerak svake knjige koju je Karaš napisao! Zapravo, Danijel možda poseduje poslednji primerak Karašovih knjiga. Uskoro, njegova prividno bezazlena potraga otvara vrata jedne od najmračnijih tajni Barselone – epske priče o ubistvu, ludilu i ukletoj ljubavi.

„Čudesno... majstorski napisano... Senka vetra je u krajnjoj liniji ljubavno pismo upućeno književnosti, namenjeno čitaocima koji su strastveno zaljubljeni u pripovedaštvo onoliko koliko i njen mladi glavni junak.“

Entertainment Weekly, Izbor urednika

Finalista prestižne nagrade Fernando Lara, toplo dočekan i od publike i od kritike, roman Senka vetra postao je literarni fenomen u Evropi i Americi.

U Velikoj Britaniji je 2004. bio najčitaniji roman od autora van engleskog govornog područja.

U Nemačkoj je 2004. bio najčitaniji roman od autora van nemačkog i engleskog govornog područja.

Veliki je hit u Italiji, u svim zemljama Latinske Amerike i Njujork tajmsov bestseler u Sjedinjenim Američkim Državama.

Knjiga je do sada prevedena na 36 jezika, objavljena u više od 40 zemalja i prodata u preko 7 miliona primeraka.

SENKA VETRA JE NAJČITANIJI ROMAN U ŠPANIJI U POSLEDNJIH NEKOLIKO DECENIJA!

( Svet Knjiga )

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 75121

Učlanjen : 06.06.2011

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 11 Jan - 15:49

Previše toga je ispričano i sve same laži.
Kad bi ljudi promislili o četvrtom delu onoga što izgovore, ovaj svet bi bio raj.

Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 11 Jan - 15:50

Mladost je kao hirovita devojka. Ne umemo da je razumemo i cenimo sve dok ne ode sa drugim da se više nikad ne vrati.

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 11 Jan - 15:52

Kada je zašao u Gotsku četvrt, pošao sam za njim. Ubrzo, njegova silueta se izgubila ispod mostova pruženih između palata.
Nemogući lukovi pravili su senke koje su igrale po zidinama.
Stigli smo u začaranu Barselonu, lavirint duhova , u kom ulice nose legendarna imena,
a vilenjaci hodaju iza nas.

Te noći Mihail mi je ispričao da on veruje da nam život, svakom od nas, daje retke trenutke čiste sreće. Ponekad su to samo dani ili nedelje. Ponekad godine. Sve zavisi od naše sudbine. Sećanje na te trenutke prati nas zauvek i pretvara se u zemlju pamćenja u koju pokušavamo da se vratimo u toku našeg života, ne uspevajući. Za mene će ti trenuci zauvek ostati zakopani u toj prvoj noći u kojoj smo šetali gradom.

Pamtim njegove savete i njegove reči, čuvam ih pod ključem u sanduku mog sećanja, uveren da će mi jednog dana poslužiti da odgovorim na sopstvene strahove i nedoumice.

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 11 Jan - 15:53

Godinama sam bežao ne znajući od čega.
Verovao sam da će se trčim li brže od horizonta, senke prošlosti skloniti s mog puta.
Verovao sam da će se, udaljim li se dovoljno, glasovi u mojoj glavi ućutati zauvek.

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 11 Jan - 15:54

Lokalno predanje kazivalo je o pravom pravcatom gradu tame ispod ulica Praga, u kom su hiljade obespravljenih provodile svoj život ne videći nikad belog dana. Bogomoljci, bolesni, siročad i begunci. Među njima je zaživeo kult jedne zagonetne osobe koju su zvali Princom Ubogih. Govorilo se da nema godine, da mu je lice anđeosko, a pogled vatren.  Da je živeo prekriven plaštom od crnih leptira i da je primao u svoje kraljevstvo one kojima je okrutan svet oduzeo priliku da prežive na površini. Tražeći taj svet senki, devojka je ušla u podzemlje da bi preživela. Ubrzo je otkrila da je predanje tačno. Ljudi su u tunelima živeli u tami i imali svoj sopstveni svet, sopstvene zakone i sopstvenog Boga - Princa Ubogih. Niko ga nikada nije video, ali svi su verovali u njega i prinosili mu darove. Svi su žigosali telo znakom crnog leptira. Proročanstvo je predskazalo da će jednog dana Princ Ubogih poslati mesiju, da će ovaj doći u tunele i dati svoj život da iskupi iz patnji njegove stanovnike. Taj će pak mesija umreti od sopstvene ruke.

Princ magle

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Ned 11 Jan - 16:01

Na dobre stvari valja popričekati.Srce jedne žene je lavirint istančanosti koji odmerava snage s neotesanim umom muškarca prevaranta.Ako zaista želite ljubav neke žene,morate razmišljati kao ona,i morate prvo osvojiti njenu dušu.

Karlos Ruis Safon("Senka vetra")

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski
Poruka : 35381

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Čet 29 Jan - 0:29

Sudbina obično čeka iza ugla. Kao lopov, kurva ili prodavač srećaka: njezina tri najčešća utjelovljenja. Ali u kućne posjete ne ide. Treba napraviti tih nekoliko koraka.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Čet 29 Jan - 0:29

Katkad se lakše povjeriti neznancu nego ljudima koje poznaješ. Zašto li je to tako? Vjerojatno zato što nas stranac vidi onakvima kakvi jesmo, a ne onakvima kakvima nas želi smatrati.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Čet 29 Jan - 0:30

Istinski mrziti vještina je koja se uči s godinama.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Čet 29 Jan - 0:30

Život može biti tako jednostavan kad je ljubav naš način života.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Čet 29 Jan - 0:31

Ako moraš stati da razmisliš voliš li nekoga, odavno ga više ne voliš.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Čet 29 Jan - 0:33

Brzo i grubo: trileričan, a očaravajući svjetski bestseler o prokletom piscu i njegovim knjigama.

Mislim da ne postoji mjesto na internetu na kojem ćete naći lošu kritiku ili nezadovljan osvrt na Sjenu vjetra. To je knjiga koja je poharala tržište i kritičare, i to sa svakim pravom, jer se radi o stvarno odličnom štivu koje se ne propušta i ne pušta iz ruku. Dobri glasi o knjizi su došli do mene i prije obavljene kupnje pa sam jedva dočekala da uronim u taj razvikani čarobni Zafónov svijet koji nije razočarao, već dapače.
O glavnoj radnji samo ukratko: četrdesete su godine i u Španjolskoj je na vlasti Franco; otac i sin koji drže malu knjižaru odlaze jednog jutra u posjet tajanstvenom Groblju zaboravljenih knjiga gdje dječak (Daniel Sempere) izabire jednu od knjiga za sebe. Knjiga je djelo njihova bivšeg sugrađanina Juliana Caraxa, te Daniel uskoro shvaća važnost same knjige kao i naznake mnogo veće misterije koja će ga proganjati narednih godina.
Priča je klasično pisana i izložena, ali kompleksna i puna obrata, vraćanja u prošlost i uzbudljivih pustolovina koje nisu ni najmanje bezazlene po živu glavu. Ima tu i priča o duhovima, lunjanja po zapuštenim staračkim domovima, anđeoskih i demonskih ukazanja, te, naravno, i nešto politike. Karakterizacija Zafónovih likova je savršena, i k tome je svaki od njih dobio priliku da ispriča svoju priču, a većina tih priča je nezaboravna. Ovo je definitivno jedna od knjiga u kojoj kao da nema sporednih likova, a to me uvijek obori s nogu. I da, ovo je i jedna od onih knjiga koja u sebi sadrži i kratku povijest jedne obitelji što me uvijek kupi na prvu (o čemu sam pisala u pretprošlom postu), a u ovom se slučaju radi o basnoslovno bogatoj i utjecajnoj obitelji Aldaya. To mi je možda i najdraži dio, a ujedno je i onaj koji razrješava cijelu tajnu i koji ima najviše spooky/nadnaravnih elemenata (vizije Penelopine dadilje i krvava prošlost palače Aldaya). Atmosfera je točno onakva kakvu sugeriraju brojne različite naslovnice svjetskih izdanja Sjene vjetra: nadrealna i ne toliko mračna koliko obavijena mekom maglom neodređenosti i pohabane prošlosti barcelonskih ulica. Mislim da je Zafón obavio odličan posao i da je Sjena vjetra jedan nadprosječno napet i zanimljiv roman koji ima sve moje preporuke.

U isti ovaj svemir gotički čarobne Barcelone Zafón je smjestio i Anđelovu igru koja se, osim što se događa u dvadesetim i tridesetim godinama, opet bavi zlosretnim piscima i mračnim knjiškim prokletstvima.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Pon 4 Maj - 18:13

''Srce jedne žene je lavirint istančanosti koji odmerava snage sa neotesanim umom muškarca prevaranta. Ako želite da zaista posedujete neku ženu, morate da razmišljate kao ona, i prvo da osvojite njenu dušu. Ostalo, slatki tapacirani omot zbog koga čovek izgubi zdrav razum i krepost je pride.''
Karlos Ruis Safon ''Senka vetra''

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 30238

Godina : 30

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nizvodno od juce

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Sre 24 Avg - 19:48

Marina – Karlos Ruis Safon

Sinoć sam pročitala  “Marinu”  i misli su mi još između korica. Nisam ljubitelj horora, trilera, priča o ljudima koji  imaju deformitete i slično, takve priče me zamaraju i deprimiraju i rastužuju. Marinisam pružila šansu jer se radilo o knjizi Karlosa Safona i oduševila me ponovo.
Ova knjiga je po malo surova, čudna i depresivna ali njegov način posmatranja sveta, čarobni opisi svega što njegovo oko snimi u kombinaciji svetlosti i tame, grubosti i ljubavi, su nešto što primorava čoveka da mu oda priznanje. Genije koji dira dušu, odvaja sa tla, vodi u priču čiji tok rado menja na kraju, što svaki put kad čitam zaboravim i naravno iznenađenje me uvek čeka.
Marina je priča koja se dešava naravno u Barseloni 1979. Petnaestogodišnji Oskar Draj provodi slobodna popodneva lutajući po živopisnim ulicama Barselone u blizini internata u kom pohađa školu. Na jednom od svojih putešestvija, on upoznaje Marinu, intrigantnu devojku s kojom se upušta u pustolovinu razotkrivanja bolne zagonetke pohranjene u prošlosti grada, o tajanstvenom Mihailu Kolveniku, koji je, ne želeći da prihvati da smrt ne pripada živima, krenuo u pohod protiv smrti, kako bi popravio nepopravljivo. Cenu će vremenom platiti mnogi njegovi prijatelji, kao i ljudi čiji su se životi ukrstili s njegovim. 

Upustite se u ovu avanturu, bez mnogo straha  i očekivanja… Nagradiće vas svakako bogatim mislima….

“Volimo se, jer su nam slabosti iste.”- Jonathan Swift
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 30238

Godina : 30

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nizvodno od juce

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   Sre 24 Avg - 19:49

SENKA VETRA–Karlos Ruis Safon

Fenomenalan roman,nešto što sam godinama tražila a nisam mogla da pronadjem, nešto što me je pomerilo u jedan paralelni svet, isključilo iz stvarnosti i oduzelo dah.

Zaplet romana „Senka vetra“ odvija se u Barseloni 1945: Danijel, sin trgovca antikvarnim knjigama, posle gubitka majke, nalazi utehu u misterioznoj knjizi „Senka vetra”, koju je napisao izvesni Hulijan Karaš. Tragajući za drugim naslovima istog autora, dolazi do šokantnog otkrića: neko sistematski uništava svaki primerak svih knjiga koje je Karaš napisao… Sledi epska priča o ubistvu, ludilu i ukletoj ljubavi.

Danijel , posle smrti majke, nalazi utehu u knjizi koju sasvim slučajno pronalazi na Groblju izgubljenih knjiga,

-Ovo mesto je tajna Danijele, svetilište. Svaka knjiga, svaki svezak koji vidiš, ima dušu. Dušu onoga koji ju je napisao, i dušu onih koji su je pročitali i živeli sa njom. Svaki put kad neka knjiga promeni vlasnika, svaki puta kad neko klizi pogledom po njenim stranicama, njen duh raste i jača... Kada neka biblioteka nestane, kada neka knjižara zatvori svoja vrata, kad se neka knjiga izgubi u zaboravu, mi koji poznajemo ovo mesto, čuvari, pobrinemo se da stigne ovamo. Na ovom mestu knjige kojih se više niko ne seća, knjige koje su se izgubile u vremenu, žive zauvek, čekajući da stigu jednog dana u ruke nekog novog čitaoca, nekog novog duha. U prodavnici ih mi prodajemo i kupujemo ali knjige zapravo nemaju vlasnika. Svaka knjiga koju ovde vidiš bila je nečiji najbolji prijatelj.

A knjiga koju je Danijel pronašao i poneo sa sobom nije postala samo njegov najbolji prijatelj, postala je na neki način njegova sudbina. Pisac kaze: odlična knjiga, kao i sjajan film ili neko veliko umetničko delo, uvek će iznaći načina da prodru do nas, potaknu nas i uzbude. Možda je ključ u tome da i sami treba da uložimo više truda u taj čin, da poradimo na sebi i postanemo usredsređeniji na ono što radimo. Knjiga je na Danijala imala i previse uticaja.

Tajna vredi onoliko koliko oni od kojih moramo da je čuvamo.

Raspitajući se o piscu knjige dečko upoznaje Barsela, vlasnika jedne knjižare i njegovu nećaku, Klaru, slepu curu koja je postala Danijelova prva ljubav.

Tog popodneva magluštine i sitne kiše, Klara Barselo mi ukrade srce, disanje i san.Njene ruke su na mojoj koži napisale prokletstvo koje će me pratiti godinama.

I Klara je, kao i Danijel, par godina pre njega, postala zanesena Karašovom knjizevnošću.

Na dan šesnaestog rodjendana Danijel, razočaran što Klara nije došla na njegovu proslavu, izleće na ulicu i prvi put se susreće sa Laijnom Kuberom, likom iz knjige Senka vetra. Bežeći od njega, odlazi do Klare i zatiče je sa profesorom muzike:

Golo Klarino telo ležalo je na belim čaršavima koji su sijali kao isprana svila.Ruke maestra Nerija klizile su po njenim usnama, njenom vratu i njenim grudima...

Sećanje na onu daleku noć rodjendana ubilo mi je volju, ili je život možda bio taj koji je odlučio da mi dopusti godinu dana odmora od mojih muka dostojnih vodvilja ne bih li počeo da sazrevam.

Otprilike u to vreme u Danijelov život ušetaće prosjak, Fernando Romero de Tores, koga on spasava sa ulice i zapošljava u knjižari svog oca. Ovaj mu, neprimetno, postaje najbolji prijatelj i saveznik u razrezšavanju misterije Karaš. I tako, malo po malo, se kroz roman otkriva zivot Hulijana Karaša, njegova nesrećna ljubav prema Penelope, kćerci industrijalca Aldaje, a koja će uništiti ceo njegov, i mnoge zivote pored njegovog. Usred besa Aldaje, koji saznaje za vezu svog štićenika Hulijana sa Penelope, Hulijan planira beg sa svojom voljenom. Ali Aldaja osujećuje beg tako sto kćerku zatvara u sobu, ne pustajući je van više meseci, gde ona i umire, od krvarenja i boli ,  radjajući mrtvo Hulijanovo dete. Hulijan , bezi u Pariz, gde počinje da piše knjige, sve posvećene njegovoj voljenoj, ne znajući da je ona umrla. A u medjuvremenu, ljudi koji su ostali u Barseloni , saznaju pravu istinu, Hulijan je vanbračno dete Aldaje, pa samim tim i polubrat Penelopin.... Do svoje smrti on nije saznao istinu o svojoj sestri, ali usled spleta okolnosti, posle petnaestak godina, saznaje da je Penelope mrtva, i razočaran u život i u ljude pali skladište svojih knjiga i samog sebe. Nažalost, preživljava u tom požaru, i postaje tragična senka sebe samog, duša koja luta i koja se krije iza lika jedne od svojih knjiga Lajima Kubera, djavola lično.

Saznavši da je jedan dečak opsednut njegovom knjigom, počinje da ga prati i da otkriva da je decak slican njemu samom, i previse, te ga bez Danijelovog znanja uzima u zastitu, od svih neprijatelja, svojih i njegovih.

I tako, posle mnogo redova napetosti i neizvesnosti stižemo do kraja knjige, očarani njenom mistikom, i načinom na koji nam sve vreme drži pažnju. Radnja se ne da prepričati, možda posle toga gubi na lepoti i liči na scenario španske telenovele, što svakako nije. Ali definitivno, knjiga koju vredi pročitati.

Knjiga obiluje lepim opisima i mudrim mislima:

Te nedelje, oblaci su skliznuli sa neba i ulice su ležale pod jednom lagunom goruće izmaglice od koje su se termometri na zidovima znojili.

Moja ljubav nije bila ništa sem izvora patnje. Možda sam je zato i obožavao, zbog te večite gluposti da jurimo za onima koji nam nanose bol.

Čovek je kao majmun, društvena životinja i odlikuje ga sektašenje, nepotizam, lopovština i opanjkavanje kao unutrašnja norma etičkog ponašanja.

Vojska, banka, crkva i brak-četiri jahača apokalipse!

Muskarac se zagreva kao sijalica: do usijanja za tren, i opet hladan za čas. Žena se zagreva kao pegla: malo po malo, na tihoj vatri.

Sudbina je obično iza ćoška. Može biti lupež, kurva ili prodavac srećki: njene tri najdelotvornije kombinacije. Ali ne praktikuje kućne posete. Morate je zgrabiti.
Život brzo prolazi, naročito onaj vredan življenja.

“Volimo se, jer su nam slabosti iste.”- Jonathan Swift
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Karlos Ruiz Zafon   

Nazad na vrh Ići dole

Karlos Ruiz Zafon
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Karlos Ruiz Zafon
» Carlos Ruiz Zafon - Marina
» Karlos Fuentes