Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Sveti Vladika Nikolaj Velimirović

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Pon 20 Mar - 18:36

+ ЉУДИ ЛИКУЈТЕ +

Људи ликујте, народи чујте:
Христос воскресе, радост донесе!
Звезде играјте, горе певајте:
Шуме шумите, ветри брујите:
Мора гудите, звери ричите:
Пчеле се ројте, а птице појте:
Анђели стојте, песму утројте:
Небо се снизи, земљу узвиси:
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

+ ЗНАШ ЛИ КО ТЕ ЉУБИ ? +

Знаш ли ко те љуби силно,
Ко те чува дан и ноћ,
Ко ти даје изобилно,
Да одолиш врагу моћ?
Знаш ли ко ти живот дао,
Оца, мајку, брата твог,
И ко те је обасјао,
Светлим зраком Духа Свог?
Знаш ли ко је умро за те,
На Голготи, знаш ли то,
И радости обећане,
Ко ти спрема, знаш ли то?
Мораш знати ко то чини,
Ко то тако љуби нас,
То је Господ са висине,
То је Христос, свима спас.
Зато и ти, ох, сети се,
Па Му срце своје дај,
Кад Му скривиш заплачи се,
И замоли опроштај.
У тој сузи покајања
Заблистаће Христов сјај,
Имај у Њег' поуздања,
Отвориће теби Рај.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

МАНАСИЈО ЛЕПА, МАНАСИЈО ДИВНА +

Твоја звона звоне, глас се чује мио,
Са врх старог града, лепа Манасијо,
К'о што сија сунце и његови зраци,
Тако нама сјаје твоји стари знаци.
Око тебе свуда високе планине,
Ограђују твоје старе рушевине,
Око твога града шумица зелена,
А пред тобом стоји непомична стена.
У цркви ти душман дуварове греб'о,
Ал' те чува Господ, тебе чува небо.
Избо ти иконе и часне столове,
И на граду твоме срушио врхове.
Но, што је остало, то се србско зове,
Сачувај нам Боже, Ти остатке ове.
О, моје га срце, не сме да проклиње,
Ал' зашто је дир'о у наше светиње.
Ти си ипак дика у ресавском крају,
Много има људи тебе не познају.
Треба да те виде каква си дивота,
Задужбино лепа Стевана Деспота.
Још да виде твоје красоте остале,
Како тебе красе ресавске обале,
Кроз бистру Ресаву песак се румени,
А Ресава брза жубори и пени.
Врх обала шума зелена и густа,
У теби тишина тајанствена, пуста,
Вечито је тако у светоме миру,
Певаћу ти песму лепи манастиру.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Pon 20 Mar - 18:37

+ ВАСИЛИЈЕ СВЕТИ ПОНОСЕ МОНАХА +

Василије Свети поносе монаха,
Наставниче добри, светих пустињака.
К'о јутарња звијезда, твој лик нам се јавља,
Поборниче мудри, Светог Православља.
У пештери хладној, усред стијене сиве
Твоје мошти зраче духом вјере живе.
И сад као некад у времена стара,
Наше вјере свете, која чуда ствара.
Благовјерни народ, стиже са свих страна,
Под Острошке висе, хрли сваког дана.
Да цјелива тебе, духовног пастира,
И напоји душу рајског миомира.
Адске силе стрепе, од имена твога,
Ломе се о стијене тврдога Острога.
Мрачном злобом дишу мржње неизмјерне,
Да нам смуте вјеру, да уплаше вјерне.
Сузама си вјере, гријо хладне стијене,
О, пастиру добри, Цркве намучене.
Народу србскоме, Богом даровани,
Богоносни Оче, славом овјенчани.
На животној стази, вјере и надања,
Нашијех успона и наших падања.
Молитвама твојим љубав нам оснажи,
Да смо вазда будни на духовној стражи.
Моли за све вјерне, за обитељ свету,
Мир у мојој души, мир у цијелом свијету.
Мир од источника, сунчаније' зрака
Василије Свети, поносе монаха.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Pon 20 Mar - 18:37

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Pon 20 Mar - 18:38

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Sub 7 Apr - 14:10

Уздај­те се у Бо­га ство­ри­те­ља, па се не бој­те ни­ко­га и ни­че­га. Бог је штит ваш и од­бра­на ва­ша. Ко се у Бо­га уздао, ни­кад се ни­је по­сти­део не­го се про­сла­вио у оба све­та. Оци ва­ши у ње­га се узда­ше, и ни­кад се не по­сти­де­ше не­го се про­сла­ви­ше и од Бо­га бла­го­сло­ве­ни би­ше, те сла­ву и бла­го­слов и на вас пре­не­ше. Њи­ма по­кој ду­ши на не­бу и ва­ма и сви­ма жи­вот и бла­го­слов и мир и ра­дост са­да и на­век АМИН.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Sub 7 Apr - 14:11

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Sub 7 Apr - 17:32

Velimirović smatra da su Srbi, čim su se oslobodili Turaka, pali u ropstvo Zapada. Seljake iz Šumadije su prevarili austrijski Srbi prečani koji su im uveli zakone i ustanove poput protestanata i katolika, "dve zapadne hrišćanske jeresi". Oni su učinili da Srbija padne u ropstvo "zapadnih jeretika": duhovno, intelektualno, moralno, političko i kulturno. Nakon njih došli su još gori, šumadijski sinovi školovani na Zapadu, koji su predstavljali "bezbožnu hordu" agenata zapadne kulture, "nove poturice", opasnije od starih poturica i izdajnike veće od Vuka Brankovića.

Velimirović je propagirao odbacivanje svih zapadnih tradicija, uključujući demokratiju, jednakost, individualizam, religioznu toleranciju i druge vrednosti modernizma i prosvećenosti. On zaključuje da je Evropa uperila sve svoje pronalaske protiv Hrista, između ostalog teleskop, mikroskop, železnicu, parnu fabriku, mašine za plivanje pod vodom, za letenje u vazduhu, itd.Evropu je smatrao oličenjem sveg zla:

Wikiquote „Da li ste sa Evropom ili svojim narodom? Ako kažete da ste sa Evropom onda se brzo lečite da ne bi zarazili svoj narod... evropski narodi su pod prokletstvom božijim jer oni nisu više narodi nego jazavci... dvonogi majmuni... zverovi a ne ljudi... Evropski intelektuizirani čovek napravio je ugovor sa đavolom... Evropa je jeres... A ti Srbijo, kuda si pošla za Evropom? Ti nikada nisi išla njenim putem i nikada za njom. Nazad, na svoje, ako hoćeš da se spaseš i živiš...“
(―)
Njegovo antizapadnjaštvo je organski povezano sa njegovim antisemitizmom; on je smatrao da su "Jevreji i njihov otac đavo", uspeli "trovanjem duha i srca evropskog čovečanstva" da ga odvrate od prave religioznosti i okrenu obožavanju "idola kulture". On vidi kulturu kao „zbir svih zala“, i predlaže da Crkva propiše jedan molitveni dan u godini, kad će se sav narod sa svojim starešinama moliti Bogu da ga spase od kulture.

izvor Wikipedija
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Pet 13 Apr - 10:20

„Не прави себи лика ни обличја било чега што је горе на небу, или доље на земљи, или у водама под земљом. Не клањај им се нити им служи. Јер ја, Јахве, Бог твој, Бог сам љубоморан. Кажњавам гријех отаца - оних који ме мрзе - на дјеци до трећег и четвртог кољена, а исказујем милосрђе тисућама који ме љубе и врше моје заповједи.”
Апостол Павле у својој Првој посланици Коринћанима (1. Кор. 10:20) говори да је служење идолима, у суштини служење демонима.

У Јеванђељу по Луки, се слично говори о идолопоклонству:Идолски храмови и сами идоли били су омиљено обиталиште демона. Из њих они су давали гласове и пророштва на пропаст злосрећног човечанства. И сам човек, преставши да буде храмом Бога Живога, постао је храм и обиталиште сатане.(Лк. 11:24-26)”

Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 13266

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   Sub 12 Maj - 17:59

SVI JE IZGOVARATE, ALI NIKO NE ZNA ŠTA ZNAČI

Srž molitve "Oče naš" objasnio je vladika Nikolaj Velimirović
– Kad kažeš ove reči, priznaješ da je on tvoj Otac nebeski, ali u isto vreme i otac tvoga sluge i nadničara, tvog bolesnog suseda i samrtnika, jer ti je zapoveđeno od Sina Božijega, vrhovnog donosioca istine o Bogu i o ljudima da kažeš "Oče naš", a ne "Oče moj" – piše Nikolaj Velimirović
Molitvu Gospodnju je Isus Hristos, kao najsavršeniju, predao svojim učenicima kao obrazac svih molitava, a Sveti vladika Nikolaj Velimirović je pojasnio smisao ove molitve.

PRAVOSLAVNI BALKAN KAO MRTVO MAGARE: Sveti vladika Nikolaj Velimirović o Srbiji između istoka i zapada (FOTO)

"Oče naš, koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje, da dođe carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja, i na zemlji kao i na nebu.
Hleb naš nasušni daj nam danas; i oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim;
i ne uvedi nas u iskušenje, no izbavi nas od zla. Jer je Tvoje carstvo, i sila, i slava u vekove vekova. Amin."

Oče naš – "Kad kažeš ove reči, priznaješ da je on tvoj Otac nebeski, ali u isto vreme i otac tvoga sluge i nadničara, tvog bolesnog suseda i samrtnika, jer ti je zapoveđeno od Sina Božijega, vrhovnog donosioca istine o Bogu i o ljudima da kažeš "Oče naš", a ne "Oče moj", piše Nikolaj Velimirović. Isus želi da između svih ljudi vlada bratska ljubav, a braća ne možemo biti osim ako nemamo jednog zajedničkog oca.

Koji si na nebesima – "Znači da je tamo gde je Otac naš, i otadžbina naša. Neznabošci koji vide svoga roditelja jedino u ovom materijalnom svetu bilo kao čoveka bilo kao reku ili kao Sunce i Mesec, ne mogu ni verovati u neku drugu otadžbinu do u zemaljsku. Otadžbina je blago veliko, a Gospod je rekao: "Gde je blago vaše, onde je i srce vaše". Kažemo "koji si na nebesima" jer Bog večno boravi izvan vremena i prostora, i nije ograničen zemljom.

Da se sveti ime Tvoje – "Neka se svi naši poslovi u ovom prolaznom životu osveštaju imenom Božijim. Neka naše društveno uređenje bude naslovljeno i pokriveno imenom Božijim", kaže Sveti vladika Nikolaj. Još i molimo od Boga pomoć da se Njegovo ime poštuje među ljudima i drži za sveto.
Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy
Da bude carstvo tvoje – "Carstvo Božije ne može se razlučiti od carovanja Božijeg. Carstvo dolazi zajedno sa carem. Bila bi besmislica iščekivati carstvo, a odbaciti cara. U crkvenoj molitvi „Carju Nebesni Utješitelju“ vernici mole Cara Duha da dođe: „Dođi i useli se u nas". Smisao obe molitve je jasan: Carstvo Božije doći će onda kada i Car Bog dođe. Moleći za Carstvo Božije mi u stvari prosimo najsavršeniju vlast, a moleći za dolazak Cara Boga mi prosimodolazak najsavršenijeg Vladara nad sobom, objašnjava vladika.

Ovom rečenicom molimo Božju pomoć kako bi nebesko carstvo Svete Trojice bilo ostvareno u našim dušama, porodicama, u našem narodu i u celom svetu. Kao što su Otac, Sin i Sveti Duh jedno u večnoj harmoniji mira, sili i slavi, tako želimo da razum, srce i volja budu jedinstveni, kao božanska stvarnost čije su slike naše duše.

Da bude volja Tvoja, i na zemlji kao i na nebu – "U nebeskom duhovnom svetu vlada savršena volja Božija. No, ta vladavina volje Božije nije silom nametnuta nego nju duhovi svetlosti dragovoljno usvajaju, pokoravajući svoju volju volji Božijoj kao jedinoj nepogrešnoj", zapisao je Nikolaj Velimirović.

Time molimo za pomoć da zaustavimo u sebi kolebanje između dobra i zla i da se u potpunosti predamo Očevoj volji, kao što je Isus učinio moleći se u Getsimanskoh bašti „Neka bude Tvoja volja, a ne moja".

Hleb naš nasušni daj nam danas – "Jer kao što ne govorimo Oče moj, tako ne govorimo ni hleb moj. Otac je zajednički svim sinovima Božjim i darovi Očevi su zajednički. Ovo je prvi moralno-ekonomski princip za društveno uređenje; moralni jer priznajemo da je hleb od Boga, i ekonomski jer hleb što Bog daje pripada svima", objasnio je vladika Nikolaj, prenosi Dobra reč.
Ovde mislimo na hleb i u materijalnom smislu, onaj koji dolazi sa zemlje, ali i u duhovnom – onaj koji dolazi sa neba. Prvi je za telo, a drugi za dušu.

"Ја sam hleb života koji siđe s neba, ko jede od ovog hleba, živeće večno", rekao je Isus.

Zato, ovom rečenicom izražavamo svest da bez Božje sile i milosrđa ne možemo živeti ni dan. Samim tim, molimo za spas od želje za nagomilavanjem bogatstva za nedoglednu budućnost, dok naši bližnji umiru u želji za svakidašnjim hlebom. Dakle, molimo Boga da nam ne da ni manje ni više nego što nam je potrebno.

I oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim – „Bog odlučno traži od nas tu obavezu. On će nama oprostiti onako kako mi budemo opraštali. No ludo je bojati se ove obaveze i ovoga uslova. Jer mi beskrajno više dugujemo Bogu nego što nama može sav svet dugovati", piše vladika Nikolaj.

"Ako opraštate ljudima grehe njihove, oprostiće i vama Otac vaš nebeski. Ako li ne opraštate ljudima grehe njihove, ni Otac vaš neće oprostiti vama grehe vaše", rekao je Isus.

(Telegraf.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Sveti Vladika Nikolaj Velimirović   

Nazad na vrh Ići dole

Sveti Vladika Nikolaj Velimirović
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Sveti Vladika Nikolaj Velimirović
» Molitve na jezeru - Vladika Nikolaj Velimirovic
» Izreke svetih otaca