Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Sreća

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 42200

Učlanjen : 22.01.2017

PočaljiNaslov: Re: Sreća   Sre 5 Dec - 21:19

Sreća je želeti ono što dobijemo. 

..... Cemu sve ovo kada nemam tvoj osmijeh.....
Nazad na vrh Ići dole
branka

Član
Član

branka

Ženski
Poruka : 358

Godina : 45

Učlanjen : 13.09.2018

PočaljiNaslov: Re: Sreća   Čet 6 Dec - 14:05

Za mene je najveca sreca zdravlje.
To je osnova svega.Kada sam zdrava,onda mogu sve.
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sreća   Čet 6 Dec - 14:12

Sreca je radost

Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sreća   Sre 19 Dec - 21:50

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Dala

Ženski
Poruka : 32100

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Sreća   Uto 15 Jan - 15:32

Sreća je prilično subjektivan pojam.Jer koliko ljudi, toliko sreća

Za grčkog filozofa Demokrita, na primer, postizanje sreće leži u čovekovoj unutrašnjoj želji za spoznajom, ali i u održavanju harmoničnog života, do kakvog se dolazi pre svega umerenošću i suzdržanošću. Prema njegovom učenju, čovek se može odati dvema vrstama zadovoljstva – nestalnim i varljivim čulnim, i onim pravim, duševnim, koja su, ako ne remete duševni mir, jedan od osnova za sreću.
Grčki filozof Epikur veruje da je sreća, zajedno sa spokojstvom – životni ideal. Da bismo postigli sreću, treba da se klonimo bola, a težimo zadovoljstvu, i to ne onim užicima koji su telesni i materijalni, pa samim tim i trenutni, kratkotrajni i(li) prolazni, već zadovoljstvima koja su trajna i neprolazna, zasnovana na razumu.
Pitanje prirode sreće zanimalo je i Aristotela, koji je ovom problemu posvetio pažnju u svom delu “Nikomahova etika”. Čuveni filozof zaključuje da je sreća najveće, vrhunsko dobro u ljudskom životu, te da su svi ciljevi ka kojima čovek u životu teži zapravo podređeni sreći i usmereni upravo ka njenom postizanju: kada streme ka uspehu i slavi, ka materijalnom bogatstvu, ili uživanjima bilo koje vrste, ljudi date ciljeve u stvari vide kao preduslove za ostvarenje srećnog života. Verujući da sreća zavisi od nas samih, mogućnost za postizanje sreće Aristotel vidi i u tzv. autarkeji – individualnoj nezavisnosti i zadovoljstvu samim sobom.
Ako iz filozofije i nauke zavirimo u svakodnevni život, verovatno ćemo se već na prvom koraku susresti sa poznatom mudrošću – “sreća je u malim stvarima”. I zaista, neretko nam upravo “male stvari” mogu razvedriti dan – bilo da je reč o kafi sa prijateljicom, odlasku na utakmicu sa drugovima, izletu u prirodu, opuštanju uz dobar film i omiljenu poslasticu, ili bilo kojoj aktivnosti u kojoj možemo da uživamo.
“Sreća ne zavisi ni od kakvih spoljašnjih faktora, već isključivo od našeg mentalnog stava”,

Zagrljaj vodi do mesta gde se šapuće  
Ko gleda izvan svog srca – sanja. Ko gleda unutar svog srca – budi se.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Sreća   

Nazad na vrh Ići dole

Sreća
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 6 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Filozofija-