Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Franz Kafka

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:13

„Najbolje što čovek može da učini s domovinom jeste da je se odrekne.“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:13

„Najbolje što čovek može da učini s domovinom jeste da je se odrekne.“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:13

„— Dragi Makse, moja poslednja molba: da se kompletno i bez čitanja spali sve ono što se nalazi među stvarima koje ostavljam … dnevnici, manus skripta, pisma, kako moja, tako i od drugih, eseji, itd, kao i sve napisano ili skicirano što posedujete ti i drugi, kojima se zbog toga obrati u moje ime…“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:13

„Iza određene tačke ne postoji mogućnost povratka. Do te tačke treba doći.“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:14

„U čovekovoj borbi protiv sveta, kladi se na svet.“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:14

„Svaka revolucija ispari i iza sebe ostavi samo šljam nove birokratije.“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:14

„Svi mi imamo krila, ali ona nam nisu ni od kakve koristi. Kada bismo ih mogli počupati, to bismo i uradili. “

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:14

„Ljudi govore glasno i dugo, a u cilju da bi rekli što je manje moguće. Stvarna istina i interesantne stvari intrigiraju iz pozadine, a o kojima ni reč nije spomenuta.“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:15

„Put od pojave do stvarnosti često je veoma težak i dugačak, a mnogi ljudi su veoma loši putnici. Moramo da im oprostimo kada se teturaju i udaraju nas, kao da udaraju u zid.“
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:15

„Smiluj se na mene, grešan sam
do u najskriveniji kutak svoga
bića. A imao sam dara, sklonosti
koje nisu bile sasvim za preziranje,
male dobre sposobnosti, rasipao
sam ih, nerazborito stvorenje
kakvo sam bio, sad se bližim kraju,
upravo u vreme kada bi se
spolja sve moglo okrenuti na dobro
po mene. Ne guraj me među izgubljene.“

(Iz Kafkinog Dnevnika, 20. jula 1916.)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Uto 1 Okt - 17:15

„On stoji među ljudima i u čudu ih gleda. Nikad se nije sklonio ni u kakvo
utočište. Zato je izložen svemu od čega smo mi zaštićeni. On je go među
obučenima.“ Milena Jasenska
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610Sre 9 Okt - 11:25

KAFKIN INTIMNI ZAPIS: Uhodim je da je ne bih sreo!

Iako je za svakoga pomisao na Franca Kafku povezana sa sumornim i bizarnim svetom iz njegovih priča, veliki praški pisac ostavio je za sobom, u svojim dnevnicima i pismima, mnogo intimnih zapisa o svojim unutrašnjim nemirima i ljubavnim jadima. Mnogi od njih savršen su prikaz otuđenih ljudskih odnosa koji su naročito uzeli maha u decenijama nakon što su napisani. Poput ovog:
Iako je za svakoga pomisao na Franca Kafku povezana sa sumornim i bizarnim svetom iz njegovih priča, veliki praški pisac ostavio je za sobom, u svojim dnevnicima i pismima, mnogo intimnih zapisa o svojim unutrašnjim nemirima i ljubavnim jadima. Mnogi od njih savršen su prikaz otuđenih ljudskih odnosa koji su naročito uzeli maha u decenijama nakon što su napisani. Poput ovog:

„Volim je i ne mogu sa njom da razgovaram, uhodim je da je ne bih sreo.
Voleo sam devojku koja je i mene volela, ali morao sa da je ostavim. Zašto? Ne znam. Bilo je to kao da je okružena oružnicima koji su koplja držali napolje uperena. I kada bih joj se približio, naleteo bih na šiljke, bivao ranjen i morao da uzmaknem. Mnogo sam stradavao.

Druga strana praškog pisca.

Iako je za svakoga pomisao na Franca Kafku povezana sa sumornim i bizarnim svetom iz njegovih priča, veliki praški pisac ostavio je za sobom, u svojim dnevnicima i pismima, mnogo intimnih zapisa o svojim unutrašnjim nemirima i ljubavnim jadima. Mnogi od njih savršen su prikaz otuđenih ljudskih odnosa koji su naročito uzeli maha u decenijama nakon što su napisani. Poput ovog:

„Volim je i ne mogu sa njom da razgovaram, uhodim je da je ne bih sreo.

Voleo sam devojku koja je i mene volela, ali morao sa da je ostavim. Zašto? Ne znam. Bilo je to kao da je okružena oružnicima koji su koplja držali napolje uperena. I kada bih joj se približio, naleteo bih na šiljke, bivao ranjen i morao da uzmaknem. Mnogo sam stradavao.

Da li je za to devojka bila imalo kriva?
Ne verujem, ili sam čak siguran da nije. Poređenje od maločas nije bilo potpuno, pošto sam i ja bio okružen oružnicima koji su koplja držali okrenuta unutra, naime prema meni. Kad god bih se primakao devojci, naleteo bih najpre na koplja svojih oružnika, već tu je moje napredovanje bilo zaustavljeno. Možda do devojčinih oružnika nikad nisam ni dospeo, pa ako bi trebalo da sam i dopro, onda to već krvareći od svojih kopalja i bez svesti.

Iako je za svakoga pomisao na Franca Kafku povezana sa sumornim i bizarnim svetom iz njegovih priča, veliki praški pisac ostavio je za sobom, u svojim dnevnicima i pismima, mnogo intimnih zapisa o svojim unutrašnjim nemirima i ljubavnim jadima. Mnogi od njih savršen su prikaz otuđenih ljudskih odnosa koji su naročito uzeli maha u decenijama nakon što su napisani. Poput ovog:

Volim je i ne mogu sa njom da razgovaram, uhodim je da je ne bih sreo.

eo sam devojku koja je i mene volela, ali morao sa da je ostavim. Zašto? Ne znam. Bilo je to kao da je okružena oružnicima koji su koplja držali napolje uperena. I kada bih joj se približio, naleteo bih na šiljke, bivao ranjen i morao da uzmaknem. Mnogo sam stradavao.


Da li je za to devojka bila imalo kriva?

Ne verujem, ili sam čak siguran da nije. Poređenje od maločas nije bilo potpuno, pošto sam i ja bio okružen oružnicima koji su koplja držali okrenuta unutra, naime prema meni. Kad god bih se primakao devojci, naleteo bih najpre na koplja svojih oružnika, već tu je moje napredovanje bilo zaustavljeno. Možda do devojčinih oružnika nikad nisam ni dospeo, pa ako bi trebalo da sam i dopro, onda to već krvareći od svojih kopalja i bez svesti.


Da li je devojka ostala sama?
Ne, neko drugi je prodro do nje, lako i ničim sprečavan. Iscrpljen sopstvenim nastojanjima, gledao sam na to onako ravnodušno kao da sam vazduh kroz koji su se njihova lica nagla jedno na drugo u prvom poljupcu.”
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Franz Kafka - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Franz Kafka   Franz Kafka - Page 7 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Franz Kafka
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Preobražaj - Franz Kafka
» Proces- Franc Kafka
» Franz Schubert
» Franz Marc
» Franz Von Stuck
Strana 7 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-