Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook

Delite | 

Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26
AutorPoruka
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski
Poruka : 7642

Lokacija : Sve moje nežnosti i gluposti još uvek na tvome pragu spavaju.

Učlanjen : 24.06.2019

Raspoloženje : Lahorasto

Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 26 Sat610Ned 1 Sep - 10:49

...Љутњом ништа нећеш постићи

Неки људи који су били веома строгих начела, понели су се круто према једном мом пријатељу. Последица тога била је да су сасвим погрешно проценили његове особине, због чега се он врло лоше осећао. Старац Порфирије га умири јер је ствари поставио на право место, оцртавајући са успехом душу мога пријатеља. Рекао му је. “Ти си добар, осетљив, миран човек; право си јагње Божије. Али, када се према теби односе са љутњом, ти се повлачиш у себе, реагујеш на унутарњи начин и онда те погрешно схватају. Кад се, међутим, према теби односе на леп начин, ти из себе откриваш тако лепе ствари да сви бивају изненађени. Људи који те нису разумели како ваља и који су те повредили, не знају ону стару причу о ветру и сунцу. Наиме, ветар и сунце се стану препирати ко је од њих двоје снажнији; и тако се и опкладе: ко скине кожух чобанину који се тог трена пео на гору, тај је снажнији. Ветар је дувао и дувао – чобанину је било хладно, те је још више привијао кожух уза се. Тада изађе сунце иза облака, разли се ведрина и топлота, чобан се угреје, те скине кожух са себе. Тада сунце повика ветру: – Видиш ли ко је од нас двоје снажнији?” И старац закључи: “Не можеш човека придобити љутњом, него само добротом”. Тада је мој пријатељ схватио да они људи “строгих начела” представљају оштар и хладан ветар, док је отац Порфирије био добронамерно и топло сунце...."...

"...Савршено поверење у Бога или предавање себе у Његове руке – то је свето смирење. То је савршена послушност Богу, без поговора и без отпора, па макар нам одређене ствари ствари изгледале тешке и бесмислене. То је исто што и предати се у руке Божје. Све је ово изражено речима Свете Литургије: “… Сав живот свој Христу Богу предајмо!”

Смирен човек је свестан свог унутрашњег стања; али, ма колико оно било ружно, он не губи своју личност. Зна да је грешан и жалости се због тога, али не губи наду нити потире своје ја. Онај ко има свето смирење, уопште не одговара, односно не реагује на увреде. Он пристаје да му се упућују примедбе и да га други критикују, а сам се притом не гневи и не правда. Не губи равнотежу духа. Сасвим супротно дешава се са егоистом, човеком који има осећај ниже вредности. Он у почетку личи на смиреног. Ако га, међутим, неко такне, одмах губи мир и спокојство и почиње да се нервира..."...
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 26 Sat610Ned 1 Sep - 10:49

ражи оно што те не задовољава и побољшавај то. Не повлачећи се, не предајући се и не гунђајући. Обично не живиш својим животом, већ животом који ти намећу други: родитељи, друштво, политичари, педагози и свештеници. Несвесно се слажеш са стеченим васпитањем, ни мрвицу се не потрудивши, живећи без напора, без жртве. И твоје срце обузима дубока туга. А све је због тога што си заборавио да је пожртвованост једна ствар, а самоубиство је сасвим друга.
Решење је следеће: живи дубоким стремљењима своје душе и свог срца. На то си позван и дат ти је таленат да то оваплотиш.
Христос је дошао на земљу да би оживео и васкрсао наша срца и наша очекивања, а не за то да би нас умртвио. Дошао је да искорени нашу лаж, а не радост нашег живота. Са Христовим гласом који звучи у теби твој живот постаје лепши, мирнији и радоснији.
Ако се мучиш, пронађи оно чему тежиш и спроводи то у живот! Ништа од тога: самоспознаја, искреност, смелост, промене, покајање – не бива без бола. Али се више нећеш вратити у јадну прошлост, већ ћеш, напротив, почети да живиш у дивној будућности.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Пази и добро се чувај да не заборавиш догађаје што си их својим очима видео; нека ти не ишчезну из срца ни једног дана твога живота. Напротив, поучи о њима своју децу и децу њихове деце.

(Пета књига Мојсијева, 4:9)
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Ко ме постави у овај црвињак?
Ко ме завали у прашину, да будем сусед змијама и ручак јастребима?
Ко ме сурва са горе високе, да будем сапутник крвницима и безбожницима?
Мој грех и Твоја правда, Господе. Од постања света протеже се грех мој, и бржи је него правда Твоја.
Бројим грехе своје кроз цео живот свој, и кроз живот оца мојега тја до почетка света, и кажем: заиста, правди Господњој име је милост.

"Молитве на језеру"
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 26 Sat610Ned 1 Sep - 10:50

Како из срца потиче све добро, тако и све зло потиче. Какав си у срцу, такав си и пред лицем Господа.

Свети Теофан Затворник
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 26 Sat610

Nazad na vrh Ići dole

Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 26 od 26Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Filozofija :: Religija-