Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:26

Једини наш дуг је да љубимо једни друге, и у томе смо ми заиста вечити дужници. Јер, ко испуни љубав, испунио је сав закон.

Преподобни Макарије
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:26

Волите мале ствари и тежите за оним што је скромно и просто. А кад душа буде сазрела Бог ће јој дати унутрашњи мир.

Отац Тадеj
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:26

"Kada nas ogovaraju, time nam samo naše fleke skidaju. Važno je samo da mi ne ogovaramo nikoga. Bog sve vidi."

Otac Tadej
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:27

Да ли је Христос за мене све и сва у овоме свету? Да ли је Христос за мене најважнија моја брига у овом свету? Да ли је Христос једини истинити Бог за мене у овоме свету, или ја полако се одвајам од Њега и бежим од Њега и придружујем се лажним боговима овога света, лажним наукама, лажним учењима. Сваки нека провери себе. Провера је врло лака и за мене и за тебе.

Свети Јустин Ћелијски
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:27

Sveti Pajsije Velickovski :

"О томе како разликовати Божију вољу од ђавољег наговора

Питање: Када се у односу на неко добро дело појави сумња, тј. ако једна помисао подстиче на то дело, а друга му се противи, на основу чега се може сазнати да ли је у питању благовољење Божије или демонско искушење?

Одговор: Ђаво има обичај да прикрива истину и меша добро са злом. Но, како је могуће сазнати истину? У свакој нашој намери Божије благовољење је кротко, поуздано и несумњиво; не само у добром делу, него и у безакоњу нашем, Бог са благошћу и стрпљењем очекује наше покајање. А како познати ђавољи наговор? Ђаво нам се обично супроставља и одвраћа нас од добра. Исто тако, ако се било у чему што је наизглед добро наш ум смућује и колеба, ако се страх Божији удаљује, ако бивамо узнемирени тако што нас без икаквог разлога боли срце, а ум оклева, онда знај да је у питању ђавољи наговор и одбаци га. Ђавоље је гнусно, немирно, сумњиво за ум ма шта да је у питању. Не треба увек веровати расположењу нашег срца – прво ваља просудити, да ли је такво расположење корисно. Кад је ум стешњен помислима и тугом од стране демона, тад треба у потпуности оставити сваку мисао и расуђивање; јер не можемо знати истину док се ум не очисти молитвом, пошто се помисли дотле ковитлају као мутна вода, или блуде као облак, а душевна чула постају сасвим неосетљива. Стога, ко жели да спозна истину, нека подстакне себе на дуготрајну ватрену молитву и на жељено дело; у време молитве ђаво не може да сакрије истину, јер тада је лишен власти; на делу можеш проверити истинитост оваквог убеђења. Богу нашем слава у векове. Амин.".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:27

"Беседа 43.

О несумњивој вери

Ко несумњиво верује у Божији промисао, не оптерећује се тиме каквом ће смрћу скончати: од људи, или до звери, или од глади, или услед претешког рада, или на неки други начин; јер две смрти неће бити, а једну нико не може избећи. Ко се једном, Царства ради Божијег, ослонио на Бога у свакој невољи и умро за свет, неће више бринути о томе како ће скончати. Ко се узда у Бога, не брине више за себе и, шта год да уради, у свему ће наћи корист за своју душу. И нека зна, да ће предајући се невољама Бога ради, на сваком месту пронаћи спасење. Благодат Божија даје нам се по вери нашој; за малу веру мало се даје; већом вером удостојићемо се веће благодати за трпљење. Без промисла Богжијег и мимо плана Његовог ништа нам се не може догодити; Бог од нас очекује само добру вољу. Али путеви Божији су несхватљиви; зато је неопходно спасавати своју душу у трпљењу, и ко претрпи до краја спашће се кроз Исуса Христа, Господа нашег. Њему нека је слава сада и увек и у векове векова. Амин"..
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:28

Неће нас Бог обесити ако у нечему погрешимо. Већ грешимо ако свој грех оправдавамо.

Старац Пајсије Светогорац
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:28

Христос поново не изговара ни реч. Дира ме ово Христово ћутање. Христос ћути, зато што је поново на Крсту, ћутке нас гледа. Сад Христос не говори, али се сећам као је тада на Крсту рекао: «Оче, опрости им» (в.: Лк. 23: 34). И на Крсту је зрачио љубављу.

У последњим тренуцима Његовог живота сва наша злоба је била усмерена на Њега. Донели смо Му сву нашу злобу, а Христос је и на њу одговорио љубављу, опраштањем, добротом и милосрђем.

Тако и ти поступај. Реци: ''Христе мој, онај ко ми је нанео зло, она која ме је увредила, онај ко ме је раставио, она која ми је нанела бол – шта год да ми учине, чак и најстрашније, молим Те, помози и да моје срце постане попут Твог. И дај свима онима који су ми задали бол и који су ми причинили штету, дарове Твоје љубави. Дај им здравље, дај им радост, дај им доброту, дај им другове и другарице, дај им диван живот. Немој се никоме светити, Господе. И ако сам проклео онога ко ми жели зло и ако сам пожелео да му се деси нешто рђаво, и ако сам сазнао да му се нешто десило, па сам се обрадовао у души, све то, Господе, промени! Промени ме, Господе, учини моје срце попут Твог, научи ме да волим тако као што Ти волиш.''

Иначе нисам хришћани. Иначе, чак и ако све испуним, ако о свему могу да разговарам, да размотрим црквене теме, догматске, светоотачке, монашке, ако дивно говорим, али то не чиним, – како ћу стати пред Тобом? Шта ћу рећи? Шта ћу рећи ако не научим да волим?

Побогу па нисмо непријатељи. Зашто да се растајемо? Чему поделе? Где ћеш за сто година бити ти, и где ћу бити ја? Где ћемо сви бити пред Богом? Зашто онда да се свађамо? Зашто да се не волимо? Зашто да не опраштамо? Просто смо глупаци! Глупост је не волети другог. А волети – значи имати велику памет, мудрост и светост. Божански је волети.

Архимандрит Андреј (Конанос)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:28

Да ли је Христос за мене све и сва у овоме свету? Да ли је Христос за мене најважнија моја брига у овом свету? Да ли је Христос једини истинити Бог за мене у овоме свету, или ја полако се одвајам од Њега и бежим од Њега и придружујем се лажним боговима овога света, лажним наукама, лажним учењима. Сваки нека провери себе. Провера је врло лака и за мене и за тебе.

Свети Јустин Ћелијски
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:29

Када се човек од све душе моли за друге, онда Анђели - чувари тих људи моле се за њега. Твоја молитва, као одблесак, појачан молитвама Анђела, враћа се теби.

Архимандрит Рафаил Карелин
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:29

„Горди људи мисле да ће све постићи умом али им Бог то неће допустити.“

Св. Силуан Атонски
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:29

Онај који напредује у радости, напредује у свему. А онај који напредује у тугама, не напредује ни у чему. Зато вас молим, а особито младе људе – радујте се животу и радујте се једни другима.
Како је могуће да неко не воли другог човјека, да не воли свјетлост, радост, овај свијет, биљке и сво растиње његово, све што живи и дише у њему? Како је могуће да се неко тако загледа у своју тугу, у злобу, у увреду која му је нанесена од стране другог човјека и да не види да су све туге људске као једна кап у океану Божијег милосрђа? Како је могуће да неко на увреду узвраћа увредом, на љутњу љутњом, кад се свакодневно молимо Ономе који све опрашта да нам опрости дугове наше као ми дужницима својим?
Остајмо бестрасни у ономе што нам се догађа, то јесте у разним непријатностима од других људи, и не дозвољавајмо памћењу да убиљежи у ум нешто од тих жалосних догађања. Јер тако чини Бог, а ако му се нелажно и нелицемјерно молимо молитвом Оченаш, онда смо и ми позвани да чинимо исто. У противном, живот нам се може претворити у адско роптање.
Радост је највећа благодарност Богу.

О. Тадеј
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:45

Чим осетиш да страдаш телесно или духовно, сети се да не страдаш само ти. Свако страдање има неки виши смисао. Не страдаш само ти, око тебе страда цео свет. Све страда и мучи се - час у немој тишини, скривајући своју бол, ћутећи о својој тузи, час у отвореним мукама које нико и ништа не може ублажити. Страдања су нам неизбежна. Природно је желети да она не буду превелика. Али треба се учити страдати достојанствено и продуховљено. У томе је велика тајна живота. У томе је вештина земаљског бивствовања.

Архимандрит Јован Крестјанкин
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:45

Благостање може бити опасније од сиромаштва, а сиромаштво спасоносније од благостања. Не завиди благостању и не клони духом у сиромаштву.

Свети Филарет Московски
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:46

Добро је чинити добро свима, а особито онима који не могу да врате.

Ава Евагрије
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:46

«И кад пођете да се побијете, нека приступи свештеник и проговори народу, и нека и каже:
Слушај Израиљу! Ви полазите данас у бој на непријатеље своје, нека не трне срце ваше, не бојте се и не плашите се, нити се препадајте од њих. Јер Господ Бог ваш иде с вама и биће се за вас с непријатељима вашим да вас сачува» (5 Мојс. 20: 2-4).
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:46

Када си у невољи, не тражи помоћ од људи. Не губи драгоцено време и не исцрпљуј снагу душе своје на тражење тако слабе помоћи. Очекуј помоћ од Бога. На Његов знак у своје време доћи ће људи и помоћи ће ти.

Свети Игњатије Брјанчанинов
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:46

Ако имаш све, али немаш љубави, сматрај да немаш ништа.

Старац Гаврило Ургебадзе
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:47

'Бити човек, то није лако ни међу људима, а камоли међу нељудима, али је могуће''.

Патријарх Павле
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:47

Ја сваком мужу и жени, старцу и младићу, градском житељу и сељаку, простом и старешини, богатом и сиромашном, пошто све призива један хришћански подвиг, дајем један савет – припремајте се радо за подвиг, не малаксавајте, не оклевајте, не губите време, које се више не може повратити. Јер садашње време је време делања, подвига, а будуће – време награђивања.

Свети Григорије Богослов
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:47

Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече: не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање?
Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже?
Коме да се светим? Снегу, што копни, и трави што се суши? Свети ли се гробар онима, што се спуштају у гроб?
Коме да се светим? Незналицама, што мисле, да могу још некоме у свету нанети зло осим себи. Свети ли се учитељ неписменој деци, што не знају читати?

("Молитве на језеру")
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:47

Благослови непријатеље моје, Господе. И ја их благосиљам и не кунем. Непријатељи су ме више гурнули Теби у наручје него пријатељи. Пријатељи су ме везивали за земљу, непријатељи су ме дрешили од земље, и рушили сва моја надања у земљу…"...
(св. владика Николај Жички: из “Молитве на језеру”)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:48

Древне Хришћане враг је искушавао мучењима,
А данашње искушава болестима и помислима
(преп.Амросије Оптински).

- Бог не тражи од болесника телесне подвиге, него само
Трпљење са смирењем и благодарење
(преп. Амросије Оптински)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:48

Starac Porfirije:

"Када сами имамо неки проблем, или га има неко други, затражимо и од других молитве, па сви завапимо Богу са вером и љубављу. Будите сигурни да су те молитве угодне Богу и да ће Он дејствовати и чинити чудеса. то нисмо довољно добро разумели. То схватамо доста површно, па кажемо: помоли се мало за мене.

Молите се више за друге него за себе. Изговарајте речи: “Господе Исусе Христе, помилуј ме”, а имајте на уму увек и друге. Сви смо деца истог Оца, сви смо једно. Стога, када се молимо за друге, кажимо: “Господе Исусе Христе, помилуј нас”, а не “помилуј их”. На тај начин признајемо да су они заједно са нама.

Молитва за друге, вршена благо и са љубављу, некористољубива је и доноси велику духовну корист. Облагодаћује онога ко се моли, али облагодаћује и онога за кога се он моли. То значи да низводи благодат божју. Када осећате велику љубав, и када вас та љубав подстиче на молитву, онда таласи ваше љубави запљускују онога за кога се молите и утичу на њега. Тако ви око њега стварате заштитни оклоп и вршите утицај на њега. Водите га путем добра. Видећи ваш напор, Бог штедро даје благодат Своју и вама и њему. Али притом вам ваља умрети за себе. Јесте ли разумели ово?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610Ned 1 Sep - 10:48

...Упита неко Старца за кога да гласа на посланичким изборима. Он му одговори сликовито: “Православна Црква је као квочка: испод својих крила чува и беле, и црне, и жуте… и свих боја пилиће”. Тај који је питао добио је ваљан одговор: Православна Црква се не може политизовати нити се може ставити на страну неке странке. Она љубављу све покрива, не поистовећујући се ни са једним политичким правцем
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Empty
PočaljiNaslov: Re: Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu   Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu - Page 25 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Duhovnost kroz citate i pouke,kao putokazi ka vecnom zivotu
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Pouke za ceo život
» Dok čitate ovaj tekst, pogledajte koliko su Fejsbuk i Gugl zaradili na vama.
» Ne ide vam u životu..??
» Ko i šta ste bili u prošlom životu?
» Šta ste romantično doživeli u životu?
Strana 25 od 26Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Filozofija :: Religija-