Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook

Delite | 

Viktor Peljevin

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski
Poruka : 5070

Lokacija : Sve moje nežnosti i gluposti još uvek na tvome pragu spavaju.

Učlanjen : 24.06.2019

Raspoloženje : Lahorasto

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 11:51

Viktor Peljevin

Viktor Peljevin je savremeni ruski pisac mlađe generacije. Do sada je objavio:

Relics: Rani i neobjavljeni radovi

Sveta knjiga vukodlaka

Dijalektika prelaznog perioda iz niotkuda u nikuda

Generation P ( I.P.Plato)

Žuta strela (I.P. Svetovi)

Čapajev i Praznina (I.P.Plato)

Bubanj Donjeg Sveta, Bubanj Gornjeg Sveta

Omon ra

Plava svetiljka
Viktor Peljevin  9k=
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 11:53

Viktor Peljevin  00013dx1
"Sveta knjiga vukodlaka"
Viktor Peljevin  Supermarket_List_by_Aegils
"Jedan moj poznanik je govorio da zlo u našem životu može da se pobedi jedino novcem. To je zanimljivo zapažanje, treba govoriti ne o pobedi nad zlom, već o mogućnosti otkupa od njega."

"U Moskvi se grade oblakoderi, jedu se tone sušija i ispostavljaju računi u kojima se potraživanja izražavaju u milijardama.Ali taj bum ima malo veze sa ekonomijom. Naprosto, ovamo se iz cele Rusije sliva novac, i on malkice natapa ovdašnji život pre nego što ode u hiperprostor of-šora. Sećam se, govorila si da je osnovna protivrečnost savremene epohe - protivrečnost izmedju novca i krvi."

"Znaš u čemu je potajni užas ovdašnjih života? Kada kupuješ sebi bluzu ili kola, ili bilo šta drugo, u tvojoj glavi već se nalazi predstava mesta na koje ćeš otići u toj bluzi ili u tim kolima, koje ti je nametnula reklama. Ali takvog mesta nema nigde, osim u reklamnom spotu, i tu crnu rupu u realnosti, oplakuju svi ozbiljni filozofi Zapada. Kroz radost šopinga nazire se nepodnošljiva svest o tome da je ceo naš svet - ogromna prodavnica skijaške opreme koja se nalazi usred Sahare: treba kupiti ne samo skije, već i imitator snega."
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 12:00

Viktor Peljevin  87b650295ce45e0c253bba12af09695b
Animir dama sa obozavaocima

- Mi imamo poslovicu: "Everybody has his skeleton in the closet." To je rekao Lord Bajron kada je shvatio da je u sebi ugušio homoseksualca.
- Jadničak.
- Jadničak? - I Huli podiže obrve. - Ništa ti ne razumeš. On je celog života tog homoseksualca u sebi kinjio i mučio, a zadavio ga je pred samu smrt, kad je shvatio da će i sam da otegne papke. A sve njegove pesme i poeme, napisao je u stvari, taj homoseksualac.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 12:01

"Svi neprestano raspravljaju o progresu. A u čemu se on sastoji? U tome što najstariji zanati urastaju u elektronski interfejs, i to ti je sve. Prirodu onoga što se dešava progres ne menja."
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 12:02

"Kada u skupom butiku ugledam devojku sa kavaljerom koji joj kupuje broš u vrednosti omanjeg aviona, svaki put se iznova uverim da ljudske ženke stvaraju iluzije nimalo lošije nego mi. A možda čak i bolje. Pa treba umeti mašinu od mesa, stvorenu za razmnožavanje, predstaviti kao divan prolećni cvetak, dostojan rama od dragog kamenja i održavati tu iluziju ne nekoliko minuta, kao mi, već godinama, decenijama."

"Žena je - miroljubivo biće i omadjijava samo svog sopstvenog mužjaka, ne dirajući ni ptičice ni zverčice. Pošto to radi u ime višeg biološkog cilja, to jest, ličnog preživljavanja, obmana je oprostiva."
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 12:03

Viktor Peljevin  In_the_library__hoppipoppi_by_childrensillustrator
- A šta je onda književnost?
- Pa, na primer, Marsel Prust. Ili Džems Džojs.
- Džojs? - upita on primičući se. - Onaj što je napisao Uliksa? Probao sam da čitam. Dosadno. Ako ćemo pravo, uopšte ne shvatam zašto su potrebne takve knjige.
- Kako to misliš?
- Pa tog Uliksa niko ne čita. Tri čoveka su ga pročitala i onda celog života od tog žive - pišu članke, idu na konferencije. A niko drugi to nije savladao.
- Znaš šta - rekoh, bacajući Vukodlake na pod. - Vrednost knjige ne odredjuje to koliko će ljudi da je pročita. Genijalnost Mona Lize ne zavisi od toga koliko posetilaca prodje pored nje tokom godine. Najveće knjige imaju malo čitalaca, zato što njihovo čitanje zahteva napor. Ali upravo zbog tog napora radja se estetski efekat. Književni fast-fud nikad ti neće podariti nešto slično.
- Jednom sam te već zamolio, govori jednostavnije...
- Sasvim jednostavno mogu da kažem ovako. Zamisli, recimo, da si kamiondžija. Knjige koje čitaš su kao saputnici koje primaš u kabinu. Ako primaš kulturne i umne ljude - i ti ćeš uz njih postati pametniji. Ako budeš vozio budale - i sam ćeš postati budala. Zadovoljavati se detektivskim romanima - to je... to je kao voziti polupismenu prostitutku radi felacija.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 12:04

Viktor Peljevin  Mind_by_miedziana

"Mozak je jedan od pojmova koji postoje u umu. Ljudi uopšte ne znaju šta je um, umesto toga izučavaju čas mozak, čas psihu, čas Frojdova ljubavna pisma Ajnštajnu. A naučnici najozbiljnije misle da um nastaje zbog toga što se u mozgu odvijaju hemijski i električni procesi. To ti je isto kao kada bismo televizor smatrali uzrokom nemog filma koji se na njemu prikazuje."
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 12:05

Viktor Peljevin  __Brungilda___by_frida_vl

"Ne mogu da kažem da je ona bila naročito lepa. Kad bih je ugledao posle dugog rastanka, uvek bih se zaprepastio kako je to malo, suvonjavo biće sa zlim očima za mene moglo da predstavlja sve - ljubav, život, smrt, spasenje duše. Ali bilo je dovoljno da ona uhvati moj pogled i sve se menjalo. Najpre bi se u njenim zelenim očima pojavilo nešto nalik na strah i sumnju u to da je voljena. To, da ne postoji nijedan razlog da je volim, bilo je u tom trenutku očigledno, i svaki put bih osetio talas sažaljenja, koji bi prešao u nežnost. A ona je ta osećanja upijala kao sundjer vino, i istog časa u njoj se rascvetavala bolna lepota od koje se gubi razum. Trenutak pre toga, nisam mogao da razumem kako je mogla da me zanese ta, u suštini, nimalo lepa žena, a posle njega - nisam mogao da razumem kako je bilo moguće da makar i na trenutak posumnjam u čarobnu snagu njenog lika."
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 12:06

Viktor Peljevin  Kate__s_winter_by_koksuel-d1w40ig
"Pokazalo se da ljubav nije ono što se o njoj piše. Videla sam sve njegove grozne osobine, ali one su u mojim očima, ma kako to bilo čudno, samo povećavale njegovu privlačnost. Moj razum se pomirio čak i sa njegovim užasnim političkim pogledima i počeo u njima da nalazi i nekakvu neobuzdanu severnjačku samobitnost. U ljubavi apsolutno nije bilo smisla. Ali je zato ona davala smisao svemu ostalom. Ona je moje srce učinila lakim i praznim, poput balona. Nije mi bilo jasno šta mi se dogadja. Ali ne znam što sam oglupavela - naprosto u onome što se dešavalo nije se imalo šta razumeti.
Lično, ja se ne usudjujem da kažem šta je ljubav - verovatno se ona i Bog mogu definisati jedino prema apofazi, kroz ono što nisu. Ali apofaza je takodje pogrešna, zato što su oni sve. A pisci koji pišu o ljubavi su bitange, a prvi medju njima je Lav Tolstoj sa batinom Krojcerove sonate u rukama."

"Ljubav ne preobražava. Ona naprosto skida maske."

"Nije dolazio dva dana. Izludela sam od brige i neizvesnosti. Ali kad je ušao ne rekoh mu ni reči prekora. Osmeh na njegovom licu bio je dovoljna nagrada za svu moju sekiraciju. U pravu je Čehov: ženska duša je po svojoj prirodi prazan sud koji ispunjavaju tuga i radosti voljenog. "
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Sub 13 Jul - 16:18

Viktor Peljevin  B3612_352d3a78-ac47-42d0-926d-644a36d375ea_1024x1024

Ariadna

,,Ti si slobodan i tvoja sloboda je u tome što um nema telo, ma šta ti lagali patuljci u
čudnim šeširima. Telo nema čak ni telo, i zato šlem užasa nema na šta da se stavi. Ali
dok to ne shvatiš, Asterios je jedino što vidiš, osećaš, misliš i znaš. I tvoj život postaje
prostačka mehanička farsa, koju delovi šlema igraju jedan pred drugim u providnoj
praznini uma. Ako je na tebi šlem užasa, čini se da je tu zauvek. Ali ni jedna večnost
ne traje duže od trena. I već se zna šta će biti kad taj tren prođe: setićeš se ko si u
stvari i uvidećeš da je šlem užasa tek igračka koju si sam izmislio...”

Nutscracker

Šta je ovo? Pomozite! Izgleda da je onaj idiot Romeo...

Monstradamus

O čemu se radi? Kakva je ovo lupnjava?

Nutscracker

Izgleda da me je stvarno pronašao. Ako je to on. Jezivi udarci spolja u vrata. Ili je to...

Romeo-y-Cohiba

To nisam ja. I kod mene je isto. Strašno lupanje.

Organizam(-:

Vrata se savijaju.

UGLI 666

Došao je sudnji čas! Pokajte se! Zaklinjem vas znakom krsta!

Nutscracker

Onim iz centra lavirinta-separatora?

UGLI 666

Ne troši poslednje trenutke na bogohuljenje!

Sartrik

Šta je to tamo? Prestanite!

IsoldA

Romeo! Zbogom, đubre!

Ariadna

Vrata se tope. I kod vas?

Nutscracker

Teško se diše. Nešto...

Monstradamus

To je on.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Ned 14 Jul - 8:50

N neke priče i sam Peljevin podstiče kao što je pitanje droga kako u knjigama tako u životu. Čak se par puta u intervjuima i žailo kako meskalin koji bi proizveo iz domaćih kaktusa nije dovoljno kvalitetan da bi se prizvao “plemeniti duh”. A vrlo često voli da govori i o svojoj karate karijeri. Čije veštine voli I da demonstrira pa je tako poznata priča da je jednom prilikom pokušavao da skine kutiju šibica nogom sa glave neke svoje koleginice iz dana izdavaštva. Pokušaji su trajali nekih 15 minuta ali je eksperiment na kraju ipak uspešno obavljen. A Peljevin je tvrdio da mu je toliko vremena trebalo jer se plašio da povredi devojku.

Medjutim nešto što u poslednjim godinama možda najviše karakteriše njegovu ličnost kao i dela jeste zen-budizam koji se potpuno poklapa u sliku čoveka koji voli da se drži po strani, ne voli da daje intervjue niti da se previše pojavljuje u medijima, iako to nekad čini, i iznad svega voli da drži privatnost za sebe. iako na prvi pogled nikako ne deluje tako.

Iako uglavnom odbija intervjue, uglavnom zbog “besmislenih pitanja” i verovanja da bi novinari trebali da se posvete bitnijim stvarima od kopanju po privatnim životima, nikada neće odbiti dobru filozofsku diskusiju. Tako da je vrlo verovatno da će vam odgovoriti na e-mail ako ga a zaintrigira. I ako uspete da dodjete do njegove adrese.

Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610Čet 22 Avg - 11:13

T, Viktor PeljevinViktor Peljevin  T-viktor-peljevin-2
MULTIROMAN O STVARANJU ILUZIJA

Viktor Peljevin - T„Ništa nije onako kao što izgleda“ osnovna je odlika svake knjige Viktora Peljevina. A kako jeste, to sam čitalac treba da zaključi krećući se kroz različite prostore i vremena romana.

Njegovi romani se ne ispuštaju iz ruku i neverovatna su mešavina akcije, fantastike, budizma, simbolizma, ruske i svetske stvarnosti, kao i nedefinisanih vremena i prostora. Kroz groteske, ironije i duhovitosti koje su često na granici parodije, Peljevinova naglašena energija duha i stvaralačka moć transformiše poznato u neočekivane završne metaforičnosti u svakoj knjizi.

Nazivaju ga „majstor svetske klase“, „idol omladine“, „šaman za kontakte sa natprirodnim“ „tumač epohe“, „vizionar budućnosti“ – i on sve to jeste. Međutim, sa likovima njegovih romana je nemoguća identifikacija, on traži drugačijeg čitaoca koji prepoznaje situacije i pojave, istorijske i društvene okolnosti koje nikad nisu onakve kakve izgledaju čitaocu i likovima romana.

Roman čiji je naslov „T“ počinje kao akcioni u kome se polako pomalja metafizička priča u pozadini. Tokom romana ta pozadinska priča postaje osnovna, a avanture grofa T. (u kome prepoznajemo Tolstoja) prelaze u simboličku ravan.

Naime, grof T. nije lik „antigrofa“ kao to u početku izgleda, već je usmeravan književni lik koji svojim delovanjem stvara roman koji upravo čitate. On neprekidno pokušava da se seti svoje prošlosti i traži smisao i uzroke haotičnosti sveta i svog ponašanja. Njegovim aktivnostima, emocijama, dilemama, razmišljanjima i seksualnošću upravljaju demoni – pisci bestselera iz senke sa podeljenim nadležnostima – šta će i kako će grof T. delovati, misliti i raditi zavisi od toga ko se tog trenutka prihvatio pisanja. Ta pozadinske priča se postepeno pomalja, postaje osnovna; i sam grof T. toga postaje svestan ali ne može da joj se suprotstavi mada sam stvara stvarnost u kojoj se nalazi.

Ti „demoni“ koji usmeravaju grofa T. – pisci podeljenih nadležnosti su:

1. pisac zadužen za „erotiku, glamur i neprotivljenje zlu nasiljem“ – vrlo tražen, naplaćuje „za stubac od osamsto dolara pa naviše“;
2. pisac zadužen za akciju i sukobe, za pucanje, skakanje i borbe, „genije, superdragoceni kadar“ koji se nikad ne ponavlja i „ide kao alva“ pa je stalno zauzet i povremeno „radi levom nogom“;
3. pisac zadužen za psihodelične sadržaje i izmenjena stanja svesti, lake pa i teške droge;
4. pisac zadužen za unutrašnje monologe i tok svesti, metafizičar apsoluta;
5. urednik projekta koji „pegla“ i usklađuje napisane tekstove;
6. marketing koji utvrđuju vrednost projekta u svakoj etapi;
7. pisac koga angažuju na kraju projekta – realista koji će završiti roman.

Sam projekt tokom pisanja doživljava transformacije jer se menjaju okolnosti i finansijeri – od „nacionalnog projekta“ koji prihvataju „strukture sile – čekisti“, po kome se grof Tolstoj vraća u okrilje crkve, bogato plaćenog iz budžeta, prelazi se na komercijalni akcioni triler pod kontrolom „liberala“ koji tek treba prodati na tržištu i grof postaje T. Kada svi finansijeri izdaju, pojavljuje se vojska sa namerom da roman pretvori u „ironičnu retro-pucačinu“ za konzole – igricu u kompletu sa knjigom, u koju će „upregnuti sve pokojnike“ – Tolstoja, Dostojevskog, Solovjova, imperatora… kao divlje borce – rmpalije koji u slobodno vreme čitaju Konfučija i prodati je Zapadu jer u zemlji „ništa ne može da se proda, sve prekopiraju i pokradu“. Kada crkva pristane da finansira projekt on se pri kraju približava prvobitnoj zamisli angažovanjem novog „demona“ – pisca „realiste“.

Takva sižejna linija se može razumeti na više nivoa:
– kao groteska o stvaranju bestselera;
– alegorija o manipulacijama društvenom stvarnošću „kojom upravlja deset prevaranata iz tri kompanije“;
– satira na prekrajanje prošlosti uzdizanjem i srozavanjem ličnosti i događaja;
– primer kako se postavke iz teorije književnosti primenjuju u stvaranju romana;
– alegorije koje će prepoznati poznavaoci istočnih religija…

Peljevinovi likovi i situacije razvijaju se do groteske, apsurda ili parodije, zavisno od faze u kojoj se projekt romana nalazi. Grof T. je majstor borilačkih veština naoružan sa više tuceta tankih noževa za bacanje i „čeličnom bradom“ ojačanom žicama, Dostojevski u podzemnom svetu u zasedi čeka napade mrtvih da bi od njih oteo votku i kobasicu i udahnuo dušu koju oni još uvek imaju, Aksinja tokom nekoliko nedelja objavljuje tri romana o svom polusatnom susretu u senu sa Tolstojem (radi sa dve stenografkinje i daktilografkinjama i „stvara“ jedan roman nedeljno), monah iskače iz voza i lebdi na raširenoj mantiji da bi se stvorio na brodu – rekonstrukciji sveta iz daleke prošlosti, idoli podzemnog sveta su sa mačjim glavama, emocije se pojačavaju „dolivanjem iz kantice sa emocijama“, Tolstoj pre pisanja navlači na ruku „belu glase-rukavicu“, a njegovo „uprošćavanje“ se svelo na plaćenog mužika – dvojnika koji izlazi na oranje ispred Jasne Poljane dva puta dnevno, kada prolaze vozovi…

Rasprave o budističkom pojmu praznine vode se na više mesta u romanu, jer se pisanjem stvara svet koji ispunjava i oblikuje prazninu koja opet stvara prazninu kao jedinu čistu esenciju svega… Inače roman „Čapajev i Praznina“ verovatno je najbolje delo Viktora Peljevina i jedan od najboljih svetskih romana početka trećeg milenijuma. Svetsku slavu su stekli i drugi Peljevinovi romani: „Omon Ra“, „Generacija P“, „Imperija V“…

U „Imperiji V“ Peljevin razvija složenu priču o vampirima koji su stvorili ljude za svoje potrebe. Svetom vlada tajna struktura Haldejaca i evoluirani bogovi (Hera Oziris…) i velika boginja Ištar. Savremeni vampiri više ne sisaju krv, a presitili su se bogatstva i novca. Oni se hrane energijom koju ljudi stvaraju u borbi za život i prestiž. Ljudima upravljaju preko glavnih vampirskih umetnosti – glamura i diskursa, čija je suština u maskiranju i kontroli. Glamur su lepe slike, a diskurs – nametnute priče o tim slikama…

Autor ovog teksta je više puta počinjao da piše o romanu „Čapajev i Praznina“ ali je svaki put konstatovao da taj roman prevazilazi njegove mogućnosti jer je Peljevin bolji pisac nego što je on čitalac. Ostala je samo prva rečenica: “Kada bi reči postale delatne u menjanju sveta, Peljevin bi obavio veći deo posla” – a onda je shvatio da Peljevinova groteska, ironija i duhovitost, energija duha i stvaralačka moć transformacije poznatog, i završna metaforičnost svake njegove knjige, uopšte tome i ne teže, i da je ta prva rečenica površna i nedovoljna jer obuhvata samo penu umesto dubine.

“Svet je vic koji je Bog ispričao sam sebi” (Peljevin) a većina knjiga ostalih pisaca su vicevi „sa bradom“ koje čitaoci odmah prepoznaju jer su čitali Peljevina.

(uz dozvolu autora, tekst preuzet sa sajta Amika.rs
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Viktor Peljevin  Empty
PočaljiNaslov: Re: Viktor Peljevin    Viktor Peljevin  Sat610

Nazad na vrh Ići dole

Viktor Peljevin
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-