Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook

Delite | 

Kultura govora

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35450

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~

Kultura govora  Empty
PočaljiNaslov: Kultura govora    Kultura govora  Sat610Uto 14 Maj - 17:59

Akcija “Negujmo srpski jezik” obeležila je svoju četvrtu godinu postojanja, u Biblioteci grada Beograda. Tom prilikom još jednom je naglašeno koliko je značajna kultura govora, pismenosti i očuvanja  jezika.

Sumirajući rezultate akcije, ministar kulture i informisanja u Vladi Srbije Vladan Vukosavljević, je na početku govora rekao da “kultura govora nije u zavidnom stanju, ni u medijima, ni u javnom prostoru, ni u institucijama, ali čim su kultura govora, očuvanje kvaliteta jezika i afirmisanje kulture čitanja teme na javnoj sceni, urađen je veliki posao”.

Kultura govora  Negujm10

Vukosavljević je istakao da je akcija prešla granice Srbije, da je održana u Švajcarskoj, a da se očekuje još diplomatskih i konzularnih predstavništva u dijaspori koje će da je prihvate. On je rekao da je cilj pokretanja akcije bio da se napravi kampanja koja će da traje godinama i čiji će smisao biti očuvanje srpskog jezika, upozorenje na jezičke nedoumice i povećanje kvaliteta govora.

Arno Gujon, francusko-srpski humanitarac, koji je predvodio ”Karavan kulture govora”, kazao je da je počastvovan učešćem u toj akciji, jer se, kako kaže, jezik nalazi u srži identite jednog naroda. „Tako što negujemo jezik negujemo i sebe. Prenoseći jezik prenosimo ono što jesmo, kako bi naša deca bila ono što smo mi danas i ono što su bili naši preci“, rekao je Gujon. Arno Gujon dodaje i da je “važno da osvestimo decu o važnosti čitanja i da podstaknemo ljude da se bave kulturom govora tako što ćemo da im kažemo da postoje tehnike za to”.

Na obeležavanju godišnjice akcije prisustvovali su i učenici Osnovne škole „Milan Blagojević“ iz Lučana koji su pokrenuli akciju „Sačuvajmo ćirilicu“.

Akcija “Negujmo srpski jezik” se bavi negovanjem i zaštitom srpskog jezika, pisma, opšte jezičke kulture i pismesnosti. Projekat “Negujmo srpski jezik” započet je 2015. uz učešće Sekretarijata za kulturu Grada Beograda, Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Biblioteke grada Beograda, a godinu dana kasnije proširen je na republički nivo uz podršku Ministarstva kulture.

Izvor: Danas
Nazad na vrh Ići dole
Wintermute

Elita
Elita

Wintermute

Muški
Poruka : 2308

Učlanjen : 13.03.2019

Raspoloženje : Svi imaju raspoloženje, samo ja nemam, jeben te Srbijo

Kultura govora  Empty
PočaljiNaslov: Re: Kultura govora    Kultura govora  Sat610Čet 16 Maj - 23:39