Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Mudrosti sveta

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sledeći
AutorPoruka
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Sub 9 Mar - 13:57

Čovek stari onako kako je živeo.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Čet 14 Mar - 20:35

Čovek ima mnogo prijatelja sve dok mu oni nisu potrebni.
Čovek može sve što hoće, samo kad bi hteo ono što može.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Čet 14 Mar - 20:35

Nije dovoljno ljubav posaditi, treba je i zalevati.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Mudrosti sveta1   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Čet 14 Mar - 20:36

Ko ima sreće - nije mu potrebna pamet, ko ima pameti - potrebna mu je sreća.
Ko na prvu uvredu ćuti, drugoj lomi kosti.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Ned 28 Apr - 9:19

Ko ne voli decu, ne voli nikoga.










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 10 Maj - 11:08

"Jednom kad oluja prođe, nećeš se sećati kako si je preživeo. Nećeš biti siguran ni da li je oluja zaista prošla. Ali jedna će stvar biti sigurna. Kad preživiš oluju, nećeš biti ista osoba kao pre oluje. Upravo zbog toga oluje i postoje."

Haruki Murakami










Mudrosti sveta - Page 2 28a18c8bbacc9690ef6edd331973fcf4

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 10 Maj - 11:12

Reč persona se u svim evropskim jezicima upotrebljava, sasvim nesvesno,
ali potpuno prikladno, da označi ljudsku jedinku, jer izvorno značenje te reči je, 
zapravo, glumačka maska, a činjenica je da niko ne otkrivasvoje pravo lice; 
svi nosimo maske i glumimo.

Artur Šopenhauer










Mudrosti sveta - Page 2 28a18c8bbacc9690ef6edd331973fcf4

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 24 Maj - 19:04

Uzmite šaku svežeg pepela ili bilo čega što je prošlo i videćete da je to još uvek vatra ili da to može biti.

Branko Miljković










Mudrosti sveta - Page 2 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122333

Učlanjen : 06.12.2012


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 24 Maj - 19:05

Što ne boli- to nije život, što ne prolazi- to nije sreća.

Ivo Andrić










Mudrosti sveta - Page 2 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Ned 16 Jun - 20:15

Uspeh nije konačan, neuspeh nije fatalan: hrabrost da se nastavi je ta koja se računa. 

Vinston Cercil
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:17

"Postoje problemi koji proizilaze iz naših iluzija i koji s vremenom postanu imaginacija naše duše. Kada se to dogodi, prestajemo da živimo u stvarnosti i ulazimo u svijet mašte i borbu sa vjetrenjačama...Načini na koje ćemo da savladamo te vjetrenjače su: disciplina, tjelesne i duhovne vjezbe, kvalitetna samoća i koncetracija na trenutak u sadasnjosti koji jedino zaista i postoji."

Ivana Kuzmanović - Lemurova ljubav
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:18

"Zar lukavstvo može zamijeniti znanje?
Iskusan čovjek bi upitao: zar znanje može zamijeniti lukavstvo?
Lukavstvo je nepošteno. Nije uvijek ni nepošteno, zato sto je neophodno. Neko to zove mudrošću.
Šta bi ti savjetovao čovjeku kome želiš dobro?
Da se svojim mišljenjem ne izdvaja medju ljudima s' kojima živi, zato što će se onemogućiti prije nego išta učini.
Drugi moj savjet čovjeku kome želim dobro bio bi: ne govori uvijek ono što misliš."

Meša Selimović - "Tvrđava"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:18

''Često se vrtimo kao vjetrokaz i ne možemo da odredimo svoj položaj, izbezumljeni nesigurnošću. Vrtimo se između očajanja i želje za smirenjem i ne znamo šta je naše. Zaustaviti se u jednoj tački, okrenuti se prema jednoj strani, to je ono što treba, a što je teško učiniti. Ma kakva odluka, osim one koja će uznemiravati našu savjest, bolja je od izgubljenosti kojom nas daruje nerješenost.''

Meša Selimović - "Derviš i smrt"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:19

"Toliko puta je došla kada sam bio zabrinut i nemiran. Primijetio bih je onda kada bih se smirio. Toliko puta sam sretao ljude, krijući u sebi pobunu protiv onog što mi se ne dopada u njima, ali bi se oluja pretvorila u nebesku pjesmu uvek kada bi među njima ugledao njen lik. Toliko puta sam sjedio usamljen, s mačem životne boli u srcu, s lancima zagonetki postojanja oko vrata. Osvrtao bih se i vidio je zagledanu u mene sa svijetlom u očima. Oblaci su se razilazili, srce zablistalo, život izgledao prepun radosti!"

Khalil Gibran- "Brod u magli"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:19

"Svjestan sam da je za nas ljubavni čin bio samo mali dio cjelovite slike koju je projektovala duševna prisnost, što je svakodnevno bujala i granala oko nas. Dok smo razgovarali neosjetno bismo se približili jedno drugom, sve dok se ne bismo uhvatili za ruke ili skoro pali jedno drugom u zagrljaj: ne iz uobičajene čulnosti koja muči ljubavnike, nego kao da je tjelesni dodir mogao da ublaži bol istraživanja po sopstvenoj duši."

Lawrence Durrell - "Aleksandrijski kvartet "
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:19

"Najvažnije stvari je najteže reći. To su stvari kojih se sramimo jer ih riječi umanjuju, a kad ih izgovorimo, stvari koje su se činile neograničenima dok su bile u našoj glavi, stisnu se na običnu, životnu veličinu. Ali ima tu još nešto, zar ne? Najvažnije stvari su preblizu mjestu gdje je zakopano naše tajno srce, kao putokazi prema blagu koje bi neprijatelji rado ukrali. I dogodi se da s naporom otkrijemo neku tajnu, a da nas ljudi čudno gledaju, ne shvatajući što smo uopće rekli ni zašto smo mislili da je tako važno da smo bili na rubu suza dok smo govorili. Mislim da je to najgore. Kad tajna ostane zaključana, ne zato što nije ispričana, nego zato što je nitko nije razumio."


Stephen King: - "Jesen izgubljene nevinosti"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:20

Svoje misli uvijek izrazavamo riječima koje su nam pri ruci. Ili – da izrazim svoju potpunu sumnju: mi u svakom trenutku imamo upravo onu misao za koju su nam pri ruci riječi koje su moćne da je otprilike izraze.
Zavidni ljudi istančanijim njuhom pokušavaju da svoga protivnika ne upoznaju bolje, kako bi mogli da se osjećaju nadmoćni prema njemu.
Najsigurnije ćemo upropastiti nekog čovjeka ako ga navodimo da istomišljenika cijeni više od onoga ko misli drugačije.

Friedrich Nietzsche - "Zora"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:20

"Sve što upravo proživljavaš samo je jedna od milion mogućih staza kojima putuješ. Zbog toga moraš uvijek imati na umu da je staza samo staza; ako ti osjećaji kažu da po njoj ne smiješ putovati, ne smiješ na toj stazi ostati ni po koju cijenu. Da bi imao pravilnu jasnost moraš živjeti discipliniranim životom. Samo tada ćeš znati da je svaka staza samo staza i da nije uvreda ni za tebe ni za druge da je napustiš ako ti tako tvoje srce nalaže. Pritom tvoja odluka da ostaneš na stazi ili da je napustiš mora biti oslobođena od straha ili ambicije.

Upozoravam te. Provjeri svaku stazu temeljito i promišljeno. Provjeri toliko puta koliko misliš da je potrebno."


Carlos Castaneda - "Staza srca"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:21

Naša sutrašnjica...to je u stvari zaustavljeno vreme. Vrh puževih rogova ispruženih do krajnjih mogućnosti. A baš to "sada" jedini je zajednički imenitelj svega živoga. I jedini časak života od iskoni do kraja vremena, jer sve ostalo, obe večnosti što se prostiru pre i posle našeg "sada", u najdubljem su mrtvilu. Dakle, sadašnjica je onaj deo vremena što se zaustvaio. Život i ne može da opstane u vremenu koje teče i dokle ono teče. Život opstaje samo u sadašnjici u kojoj vreme stoji. Hoćeš li dokaz? Evo ga: moja sadašnjica nije ničija sutrašnjica. Prošlost se sastoji dakle, od trenutaka u kojima se vreme zaustavilo, a budućnost od trenutaka u kojima će se vreme zaustaviti.
A smrt, dragi moj majore, ma šta rekao Ajnštajn, smrt je delić našeg vremena koji je izgubio moć da se zaustavi. Jer, količina vremena koja stoji zaustavljeno u svemiru je stalna, višak otiče. Zato se smrti moraju dešavati. Pokoravajući se toj opštoj neminovnosti, svačije vreme prestane ranije ili kasnije da se zaustavlja, i oteče zauvek. Kad tvoj deo vremena bude izgubio tu moć da se zaustavlja i ti ćeš biti mrtav, jer, upamti, u vremenu dok je god ono u pokretu, nema, nije bilo i neće biti života...ono mora da nas očekne da bismo opstali."

Milorad Pavić - " Predeo slikan čajem"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:21

"Kad god sam popio gorku čašu, imala je talog meda. Kad god sam savladao neku šumovitu prepreku, dospio sam u zelenu ravnicu. Kad god sam izgubio prijatelja u nebeskoj izmaglici, našao sam ga u osvitu jutra.

Koliko puta sam svoj bol i jad pokrivao trpeljivošću nadajući se da za to slijedi nagrada! Ali, kad bih ih otkrio, vidio bih da se bol u radost preobrazio i da je jad bodrost postao. Koliko puta sam sa prijateljem prolazio pojavnim svijetom, misleći da je glup i nerazuman, ali sam uvijek u tajnome svijetu sebe smatrao tiraninom i nasilnikom, a njega mudrim i pronicljivim.

Koliko puta sam, opijen nektarom vlastite duše, sebe i svoga sagovornika smatrao jagnjetom i vukom, a kada bih došao k sebi vidio bih da smo obojica ljudi. I ja i vi, ljudi, očarani smo onim što se iz nas javno ispoljava, a preuveličavamo suštinu u nama skrivenu. Ako neko od nas posrne, kažemo da pada; ako polako ide, kažemo da je slabić koji propada; ako zamuca, kažemo da je nijem; ako uzdahne, kažemo da je u samrtnom ropcu i da umire.

Khalil Gibran - "Mirisni plodovi duše"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:22

"Ja vam, gospodine, nisam zao, premda bih imao dovoljno razloga da budem takav. Svi mi smrtnici imamo istu kožu kad se rodimo, a ipak, kako rastemo, sudbina nas mijenja i oblikuje kojekako, baš kao da smo od voska, i vodi nas različitim putevima, istom cilju: smrti. Ima ljudi kojima je staza posuta cvijećem, dok drugi moraju gaziti po čičku i trnju. Oni prvi imaju vedar pogled i nedužno im se lice smiješi od sreće i blaženstva što ga udišu; drugi se muče pod žestokim suncem na pustopoljini i mršte čelo, uvijek spremni da se brane, baš kao zvijeri. Jedno je ukrašavati tijelo purpurom i mirisnom vodicom, a sasvim drugo nagrđivati se tetoviranjem koje se poslije ničim ne da istrti..."

Camilo Jose Cela - "Pascual Duarte i njegovi zločini"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:22

"U trenutku kada volja miruje, javlja se posmatranje, čisto viđenje i predanost, sve postaje drugačije. Čovjek prestaje da bude koristan ili opasan, interesantan ili dosadan, prijatan ili neobrazovan, jak ili slab. On postaje priroda, postaje lijep i neobičan kao i sve ka čemu se okreće čist pogled. Jer pogled nije istraživanje ili kritika, on nije ništa osim ljubavi. On je najviše i najpoželjnije stanje naše duše: bespožudna ljubav.
Ukoliko smo postigli to stanje, makar i na nekoliko minuta, sati ili dana (zadržati ga zauvijek u sebi bila bi potpuna duhovnost), tada ljudi izgledaju drugačije nego inače. Oni nisu više ogledala ili djelići naše volje, oni ponovo postaju priroda. Lijepi ili ružni, stari ili mladi, dobri ili loši, otvoreni ili zatvoreni, čvrsti ili meki, nisu više suprotnosti, nisu više mjera. Svi su lijepi, značajni, niko više ne može biti potcijenjen, omražen ili neshvaćen.
Sa stanovišta mirnog pogleda priroda je samo promjenljiv oblik uvijek prisutnog, besmrtnog života. Tako je i čovjekov najvažniji zadatak i dužnost da razvije dušu. Beskorisno je raspravljati da li je duša nešto ljudsko, ne nalazi li se i u životinjama, u biljkama! Duša je sigurno svuda, svuda je moguća, svuda pripremljena, svuda naslućivana i poželjna. Ali, kao što ne smatramo da je kamen izraz pokreta, iako je i kamen pokret, život, stvaranje, propadanje, tako dušu tražimo prije svega kod čovjeka. Tražimo je tu gdje se najsigurnije nalazi, boluje, postoji."

Hermann Hesse - "Moja vjera"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:23

Baš kao što je postojao prvi trenutak kada je neko protrljao dva komada drveta i napravio varnicu, postojao je i prvi trenutak kada se osjetila radost, i prvi put tuga. Neko vrijeme, nova osjećanja stalno su se stvarala. Želja je nastala rano, kao i kajanje. Kada se tvrdoglavost prvi put osjetila, proizvela je lančanu reakciju, stvarajući osjećanje ozlojeđenosti sa jedne, i otuđenost i usamljenost sa druge strane. Moguće da je izvjesno vrckanje bokovima označilo rađanje ekstaze; munja je izazvala prvi osjećaj straha. Suprotno logici, osjećaj iznenađenja nije odmah rođen. Nastao je tek kada su ljudi imali dovoljno vremena da se naviknu na stvari kakve jesu. Moguće da je najstariji osjećaj na svijetu, osjećaj ganutosti. Kada su jednom počeli da osjećaju, ljudi su željeli da osjete još više, dublje, uprkos tome koliko je nekad boljelo. Ljudi su postali zavisni od osjećanja. Izmišljene su nove vrste radosti, zajedno sa novim vrstama tuge: vječno razočarenje u život kao takav, olakšanje zbog neočekivanog spasa, strah od umiranja. Čak i sada, sva moguća osjećanja još ne postoje.

Nikol Kraus - "Istorija ljubavi"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:23

Vrh izgleda kao da para nebo,a put
koji vodi do vrha nazvan je
istrajnoscu.
(Darvin)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610Pet 5 Jul - 15:24

Nemoguće je u životu ne biti slab,nemoguće se uvijek održati na nogama,ne proplakati,ne osjetiti samosažaljenje i ne upasti u depresiju.nemoguće je ne naljutiti se,ponekad ne baciti koplje u trnje,ne doživjeti mračne trenutke,kad ti se učini da su ti mnogi oko tebe neprijatelji i da život nema više smisla.

Borhes.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Mudrosti sveta - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti sveta   Mudrosti sveta - Page 2 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Mudrosti sveta
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Top statusi na fejsbuku
» Riznica mudrosti
» Indijanske izreke, poslovice i priče
» Mudrosti patrijarha Pavla
» Religije sveta
Strana 2 od 19Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-