Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Yukio Mishima

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Dala

Ženski
Poruka : 31760

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Yukio Mishima   Pon 11 Feb - 14:53

Yukio Mishima (ima 由 紀 夫 Mishima Yukio ) je pseudonim Kimitake Hiraoka ( H 岡 公 威 Hiraoka Kimitake , 14. siječnja 1925. - 25. studenog 1970.) , japanski autor, pjesnik, dramski pisac, glumac, model, redatelj, nacionalist i osnivač Tatenokai . Mishima se smatra jednim od najznačajnijih japanskih autora 20. stoljeća. Za Nobelovu nagradu za književnost razmatran je 1968., ali nagradu je dobio njegov sunarodnjak Yasunari Kawabata . Njegova djela uključuju romane Ispovijesti maske i Hram Zlatnog paviljona , te autobiografski esej Sun i čelik . Njegov avangardni rad pokazao je spoj moderne i tradicionalne estetike koja je razbila kulturne granice, s naglaskom na seksualnost, smrt i političke promjene. [2]

Mishima je bio aktivan kao nacionalist i osnovao svoju desničarsku miliciju, Tatenokai . Godine 1970. on i još četvorica pripadnika njegove milicije pokušali su izvršiti državni udar kada su preuzeli kontrolu nad japanskom vojnom bazom i uzeli zapovjednika kao taoce, a zatim pokušali i nisu uspjeli potaknuti državni udar da bi vratili carske predratne moći, u skladu s Mishiminom konceptualizacijom Kokutaja . Mishima je zatim počinio ritualno samoubojstvo seppukuom . Pokušaj udara postao je poznat kao "Mishima Incident".
Mishima je rođen u okrugu Yotsuya u Tokiju (sada dio Shinjukua ). Njegov otac bio je Azusa Hiraoka, vladin službenik, a njegova majka, Shizue, bila je kći pete ravnateljice Akademije Kaisei . Shizueov otac, Kenzō Hashi, bio je učenjak kineskih klasika , a obitelj Hashi je služila klanu Maeda generacijama u domeni Kaga . Mishimini djedovi i djedovi po ocu bili su Sadatar N Hiraoka i Natsuko (obiteljski naziv: Natsu) Hiraoka. Imao je mlađu sestru Mitsuko, koja je umrla od tifusa 1945. u dobi od 17 godina i mlađi brat Chiyuki. [3]

U ranom djetinjstvu Mishime dominirala je nazočnost njegove bake Natsuko, koja je dječaka odvojila od njegove uže obitelji nekoliko godina. [4] Natsuko je bio unuka Matsudaira Yoritake , majke Shishidoa u provinciji Hitachi , a odrastao je u kućanstvu princa Arisugawa Taruhita ; zadržala je značajne aristokratske pretenzije čak i nakon udaje za Mishiminog djeda, birokrata koji se obogatio na novootvorenoj kolonijalnoj granici na sjeveru i koji je na kraju postao generalni guverner prefekture Karafuto na otoku Sakhalin . Preko svoje bake, Mishima je bio izravni potomak Tokugawa Ieyasua . [5] Natsuko je bio sklon nasilju i morbidnim ispadima, koji su povremeno aludirali na Mishimina djela. Nacu su neki biografi pratili Mishiminu fascinaciju smrću. [7] Natsuko nije dopustio Mishimi da se upusti u sunce, da se upusti u bilo kakav sport ili da se igra s drugim dječacima; proveo je veći dio svog vremena sam ili sa ženskim rođacima i njihovim lutkama. [6]

Mishima se vratio svojoj uskoj obitelji kada je imao 12 godina. Njegov otac, čovjek s ukusom za vojnu disciplinu, koristio je taktike roditeljstva kao što je držanje dječaka na strani vlaka za prebrzu vožnju. Također je upao u Mishiminu sobu za dokaz o "feminiziranom" interesu za književnost i često je rastrgao dječakove rukopise.

Školovanje i rani radovi
U dobi od šest godina, Mishima se upisao u elitnu Gakushūin , školu vršnjaka u Tokiju. U osamnaestoj godini Mishima je počeo pisati svoje prve priče. Proždrljivao je djela brojnih klasičnih japanskih autora kao i Raymonda Radigueta , Oscara Wildea , Rainera Maria Rilkea i drugih europskih autora, kako u prijevodu tako iu izvorniku. Studirao je njemački, francuski i engleski. Nakon šest godina u školi, postao je najmlađi član uredništva svog književnog društva. Mishimu su privukla djela japanskog autora Michizō Tachihara (1914–1939), što je zauzvrat stvorilo uvažavanje klasične japanske poezije waka . Mishimini su prvi objavljeni radovi uključivali waka poeziju, prije nego što je skrenuo pozornost na prozu.

Pozvan je da napiše kratku priču za Gakushinov književni časopis i predao Hanazakari no Mori ( ざ ざ か り の 森 , "Šuma u punom cvatu") , priča u kojoj pripovjedač opisuje osjećaj da njegovi preci još uvijek žive u njemu. Mishimini učitelji bili su toliko impresionirani da su tu priču preporučili prestižnom književnom časopisu Bungei-Bunka . Priča koristi metafore i aforizme koji su kasnije postali njegovi zaštitni znakovi i objavljena je u obliku knjige 1944. u ograničenom izdanju (4000 primjeraka) zbog ratnog nedostatka papira. Kako bi ga zaštitili od mogućih reakcija svojih kolega, njegovi učitelji skovali su ime "Yukio Mishima".

Mishimina priča Tabako ( are , "Cigareta") , objavljena 1946. godine, opisuje neke prijezira i maltretiranja s kojima se suočio u školi kada je kasnije priznao članovima kluba školskog ragbija da pripada književnom društvu. Ova trauma je također osigurala materijal za kasniju priču Shi o Kaku Shōnen ( Who を Po く 少年 , "Dječak koji je pisao poeziju") 1954.

Mishima je primio nacrt obavijesti za carsku japansku vojsku tijekom Drugog svjetskog rata . U vrijeme pregleda, imao je prehladu, a mlada vojna liječnica je čula hljebove iz pluća koje su pogrešno dijagnosticirane kao tuberkuloza ; Mishima je proglašen nesposobnim za službu. [9]

Iako mu je autoritarni otac zabranio pisanje daljnjih priča, Mishima je nastavio pisati svaku noć u tajnosti, uz potporu i zaštitu svoje majke, koja je uvijek prva čitala novu priču. Pohađajući predavanja tijekom dana i pišući noću, Mishima je diplomirao na Sveučilištu u Tokiju 1947. godine. Dobio je dužnost službenika vladinog ministarstva financija i bio je postavljen za obećavajuću karijeru. Međutim, Mishima se toliko iscrpio da je njegov otac pristao na svoju ostavku s položaja tijekom prve godine zaposlenja kako bi se posvetio pisanju. [ citat potreban ]

Poslijeratna književnost
Mishima je napisao romane, popularne serijske novele, kratke priče i književne eseje, kao i visoko cijenjene predstave za kazalište Kabuki i moderne verzije tradicionalne Noh drame. Kemono no Tawamure ( lic の 戯 れ , lic of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of of a a a a a a a a a a] se smatra parodijom klasične Nohove predstave Motomezuka koju je napisao dramatičar Kiyotsugu Kan'ami u četrnaestom stoljeću. Mishima je započeo kratku priču Misaki nite no Monogatari (at the at の 物語 , "Priča na rtu") 1945., i nastavio je raditi na njoj do kraja Drugog svjetskog rata . U siječnju 1946. posjetio je glasovitog pisca Yasunarija Kawabatu u Kamakuri , uzimajući sa sobom rukopise za Chūsei ( 中 世 , "srednji vijek") i Tabako , te tražeći Kawabatine savjete i pomoć. U lipnju 1946., slijedeći Kawabatine preporuke, Tabako je objavljen u novom književnom časopisu Ningen («Humanity») .

Također 1946. godine, Mishima je započeo svoj prvi roman, Tōzoku (",„ Lopovi “) , priču o dvoje mladih članova aristokracije privučenih samoubojstvu. Objavljen je 1948. godine, te je Mishimu stavio u redove druge generacije poslijeratnih pisaca . Slijedio je s Ispovijedima maske , poluautobiografskim prikazom mladog homoseksualca koji se mora sakriti iza maske kako bi se uklopio u društvo. Roman je bio iznimno uspješan i učinio je Mishimu slavnom osobom u dobi od 24 godine. Oko 1949. Mishima je objavio niz eseja o Kindai Bungaku na Yasunari Kawabati , za kojega je oduvijek duboko zahvalan.

Njegovo pisanje mu je donijelo međunarodnu zvijezdu i značajnu pratnju u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama, jer su mnogi njegovi najpoznatiji radovi prevedeni na engleski. Mishima je mnogo putovao; 1952. posjetio je Grčku, koja ga je od djetinjstva fascinirala. Elementi iz njegova posjeta pojavljuju se u Shiosai (of 騒 , "Zvuk valova") , koji je objavljen 1954. godine, a inspiraciju je crpio iz grčke legende o Daphnisu i Chloe .

Mishima je koristio suvremene događaje u mnogim svojim djelima. Hram Zlatnog paviljona objavljen 1956. je fikcionalizacija spaljivanja slavnog hrama u Kyotu . Utage no ato ("Nakon banketa"), objavljen 1960., tako je pomno pratio događaje oko kampanje političara Hachir Ha Arite da postane guverner Tokija da je Mishima tužen zbog narušavanja privatnosti . [10] Godine 1962. Mishimin najavangardniji rad, Utsukushii hoshi ("Lijepa zvijezda"), koji se ponekad približava znanstvenoj fantastici, objavljen je u mješovitoj kritičkoj reakciji.

Mishima je tri puta razmatrana za Nobelovu nagradu za književnost [11] i bila je omiljena u mnogim inozemnim publikacijama. Međutim, 1968. godine njegov rani mentor Kawabata osvojio je Nobelovu nagradu, a Mishima je shvatila da su šanse da će se u bliskoj budućnosti dati drugom japanskom autoru slabe. [13] U radu objavljenom 1970. godine, Mishima je napisao da su pisci kojima je najviše pažnje posvetio u modernoj zapadnoj književnosti bili Georges Bataille , Pierre Klossowski i Witold Gombrowicz . [14]

Djelovanje i modeliranje
Mishima je također glumio i imao glavnu ulogu u filmu Yasuzo Masumura iz 1960. godine, " Bojao se umrijeti" . Također je imao uloge u filmovima, uključujući Yukoku (redatelj 1966.), Black Lizard (redatelj Kinji Fukasaku , 1968.) i Hitokiri (redatelj Hideo Gosha , 1969). Pjevao je i pjesmu za Afraid to Die (stihove sam po sebi; glazbu Shichirō Fukazawa ).

Mishima je predstavljen kao foto-model u Ba-ra-kei-u: Iskušenje ruže Eikoh Hosoe , kao iu Young Samurai: Japanci bodybuilderi i Otoko: Foto-studije mladog japanskog muškarca , Tamotsu Yat . Američki autor Donald Richie dao je kratki, živahni prikaz Mishime, odjeven u tkaninu i naoružan mačem, pozirajući u snijegu za jednu od fotografija Tamotsu Yata . [15]

Privatni život

Yukio Mishima (niži) sa Shintarom Ishihara 1956
Godine 1955. Mishima je preuzeo trening s utezima i njegov trening u tri navrata tjedno nije bio narušen tijekom posljednjih 15 godina života. U svom eseju Sunce i čelik iz 1968. godine, Mishima je osudio naglasak koji intelektualci daju umu nad tijelom. Mishima je kasnije također postao vrlo vješt u kendu , tradicionalnom japanskom mačevanju.

Nakon kratkog razmatranja bračnog saveza s Michiko Shōda (koja se kasnije oženila Prestolonasljednikom Akihitom i sada je carica Michiko [16] ), Mishima se 11. lipnja 1958. godine udala za Yoko Sugiyama. Par je imao dvoje djece: kćerku Noriko (rođenu 2. lipnja). , 1959) i sin imenom Iichiro (rođen 2. svibnja 1962.).

Dok je radio na Zabranjenim bojama , Mishima je posjetio gay barove u Japanu. [17] Mishimina seksualna orijentacija bila je problem koji mu je smetao udovica i uvijek je negirala njegovu homoseksualnost nakon njegove smrti. [18] Godine 1998. pisac Jiro Fukushima objavio je izvješće o svom odnosu s Mishimom 1951., uključujući petnaest pisama između njega i glasovitog pisca. Mishimina djeca uspješno su tužila Fukushimu zbog kršenja njegove privatnosti i autorskih prava. [19]

Godine 1967. Mishima se prijavio u Zemaljske snage samoobrane (GSDF) i prošao osnovnu obuku. Godinu dana kasnije formirao je Tatenokai ("društvo štita"), privatnu miliciju sastavljenu prvenstveno od mladih studenata koji su proučavali borilačke principe i fizičku disciplinu i zaklinjali se da će zaštititi cara Japana . Mishima ih je sam obučio. Međutim, pod Mishiminom ideologijom, car nije nužno bio vladavina cara, već apstraktna bit Japana. U Eirei no Koe ("Glasovi herojskih mrtvaca"), Mishima je osudio cara Hirohita zbog odricanja od svoje božanstvenosti nakon Drugog svjetskog rata, tvrdeći da su milijuni Japanaca poginuli u ratu zbog svog "živog boga" cara, i da Odricanje Showa od božanstva od strane cara Showa značilo je da su sve te smrti bile uzaludne.

U posljednjih deset godina života, Mishima je napisao nekoliko cjelovečernjih drama, glumio u nekoliko filmova, i ko-režirao adaptaciju jedne od njegovih priča, Patriotizam, Obred ljubavi i smrti . Također je nastavio rad na svojoj završnoj tetralogiji , More plodnosti ( Hōjō no Umi ), koja se pojavila u mjesečnom formatu od rujna 1965. godine.

Mishima je do kraja života prihvatio vrlo individualnu vrstu nacionalizma . Ljevičari su ga mrzili, osobito zbog svoje otvorene predanosti bushidu , kodeksu samuraja i mainstream nacionalista za njegovu tvrdnju, u Bunka Bōeironu ("Odbrana kulture") da je Hirohito trebao abdicirati i preuzeli odgovornost za gubitak života u ratu.

Pokušaj udara i ritualno samoubojstvo

Mishima je održao govor u neuspjelom pokušaju državnog udara neposredno prije izvođenja seppukua (25. studenog 1970.) \ T
25. studenoga 1970. Mishima i četiri člana Tatenokaja, pod izgovorom, posjetili su zapovjednika logora Ichigaya , sjedište istočnog zapovjedništva japanske samoodbrane. Unutra su zabarikadirali ured i vezali zapovjednika na njegovu stolicu. S pripremljenim manifestom i natpisom s njihovim zahtjevima, Mishima je stupio na balkon kako bi se obratio vojnicima okupljenim ispod. Njegov je govor trebao potaknuti državni udar kako bi se vratila moć cara. Uspio je samo iritirati vojnike, ismijavao se i ismijavao. Nakon nekoliko minuta završio je planirani govor, vratio se u zapovjedništvo i obavio seppuku . Zadatak koji je pomagao kaishakunin na kraju ovog rituala ( odrubiti glavu Mishimi) dodijeljen je članu Tatenokai Masakatsu Moriti , koji nije mogao pravilno obaviti zadatak. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja razdvajanja Mishimine glave, dopustio je još jednom članu Tatenokaija , Hiroyasu Kogi , da odrubi glavu Mishimi. Morita je zatim kleknula i ubola se u trbuh, a Koga je ponovno obavio dužnost kaishakunina . Ovaj udar se u Japanu naziva "Mishima jiken" ( " 事件 ," Mishima Incident ") .

Drugi tradicionalni element samoubilačkog rituala bio je sastav tzv. Smrtnih pjesama prije ulaska u sjedište. [20] Mishima je planirao svoje samoubojstvo pedantno najmanje godinu dana i nitko izvan skupine rukom biranih Tatenokai članova nije imao nikakvih naznaka o onome što planira. Njegov biograf, prevoditelj John Nathan sugerira da je pokušaj državnog udara bio samo izgovor za ritualno samoubojstvo o kojem je Mishima dugo sanjao. [21] Mishima se pobrinuo da njegovi poslovi budu u redu i ostavio je novac za pravnu obranu trojice preživjelih članova Tatenokaija .

Naslijeđe
Mnogo nagađanja okružilo je Mishimino samoubojstvo. U vrijeme njegove smrti upravo je završio završnu knjigu u svojoj tetralogiji Morskog plodnosti . [18] Bio je priznat kao jedan od najvažnijih poslijeratnih stilista japanskog jezika. Mishima je napisao 34 romana, oko 50 predstava, oko 25 knjiga kratkih priča i najmanje 35 knjiga eseja, jedan libreto , kao i jedan film.

Grob Yukia Mishime na groblju Tama. natpis: "grob obitelji Hiraoka"
Mishimin grob nalazi se na groblju Tama u Tokiju . Nagrada Mishima osnovana je 1988. godine kako bi odala počast njegovom životu i djelima. Dana 3. srpnja 1999., "Mishima Yukio Bungaku-kan" (in 由 紀 ary 文学 io , "Mishima Yukio Literary Museum") otvoren je u Yamanakaku .

Biografski film Paul Schradera iz 1985. godine pod naslovom Mishima: Život u četiri poglavlja opisuje njegov život i djelo; međutim, nikada nije dobila kazališnu prezentaciju u Japanu. Film iz 2012. godine pod nazivom 11:25 Dan kada je odabrao svoju sudbinu također gleda na Mishimin posljednji dan.

Nagrade
Shincho nagrada iz Shinchosha Publishing, 1954, za zvuk valova
Nagrada Kishida za dramu iz izdanja Shinchosha, 1955. za Shiroari no Su ( の の 巣 , "gnijezdo termita")
Nagrada Yomiuri iz Yomiuri Newspaper Co., za najbolji roman, 1956., Hram Zlatnog paviljona [22]
Nagrada Shuukan Yomiuri za Shingeki iz Yomiuri Newspaper Co., 1958, za Baru u Kaizoku ( and と 海賊 , "Rose and Pirate")
Nagrada Yomiuri iz Yomiuri Newspaper Co, za najbolju dramu, 1961., Toka no Kiku ( ant 日 の 菊 , "krizantema na desetom", "dan nakon sajma")
Jedan od šest finalista za Nobelovu nagradu za književnost , 1963. [23]
Mainichi Art Prize iz Mainichi Shimbun , 1964, za Silk i Insight
Nagrada umjetničkog festivala Ministarstva prosvjete, 1965. za Madame de Sade

Zagrljaj vodi do mesta gde se šapuće  
Ko gleda izvan svog srca – sanja. Ko gleda unutar svog srca – budi se.
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Dala

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Yukio Mishima   Pon 11 Feb - 14:54

Zlatni paviljon

PRVA GLAVA

Još u detinjstvu otac mi je često govorio o Zlatnom paviljonu.
Moje rodno mesto je jedan zabačen, usamljen rt, isturen u Japansko more severoistočno od Maizurua. Očev zavičaj, međutim, nije bio onde, nego u Siraku, istočnom predgrađu Maizurua. Popustivši nagovaranju da se zamonaši, otac je postao sveštenik u jednom hramu na tom zabačenom rtu, gde se oženio i dobio dete; to sam bio ja.
U blizini hrama na rtu Nairu nije bilo odgovarajuće srednje škole. Tako sam se ja, najzad, odvojio od roditelja; poslali su me da živim kod strica, u očevom rodnom mestu, odakle sam pešice odlazio u Istočni Maizuru, gde sam pohađao srednju školu.
Očevo rodno mesto bilo je suncem obasjana varošica. Ali svake godine u novembru ili decembru, čak i za vedrih dana, kada se činilo da neće biti nijednog oblačka, s neba bi se sručilo četiri-pet iznenadnih pljuskova. Možda bi se moglo reći da je i uzrok mome promenljivom raspoloženju bilo to što sam odrastao u takvom kraju.
Za majskih večeri, po povratku iz škole, sedeo bih u svojoj radnoj sobi na spratu stričeve kuće i zurio daleko u obrise brda. Mlado lišće na padini brda, pod zracima zalazećeg sunca, ostavljalo je utisak zlatnog paravana podignutog usred polja. Taj prizor uvek bi u mojoj mašti izazivao sliku Zlatnog paviljona.
Iako sam često viđao stvarni Zlatni paviljon na fotografijama i u udžbenicima, duša mi je bila opsednuta vizijom Zlatnog paviljona, onakvog kakav mi je dočarao otac u svojim pričama. On mi zaista nikad nije pričao o tome da stvarni Zlatni paviljon sav blista od zlata; ali, prema očevom mišljenju, na Zemljinoj kugli ništa nije bilo tako lepo kao Zlatni paviljon. Štaviše, već i oblik
kineskih karaktera1 kojima se ispisuje ime tog hrama, pa i sam zvuk njegovog imena — »Kinkaku«, izaziva u mojoj duši pomisao na neke neobjašnjive, neobične odlike.
Kada bih se zagledao u površinu dalekih polja dok su blistala na suncu, činilo mi se kao da su to zlatni odblesci nevidljivog Zlatnog paviljona. Prevoj Jošizake, na granici između prefekture Fukui i oblasti Kjoto, u kojoj smo živeli, ležao je u neposrednoj blizini prema istoku. Sunce je izlazilo negde baš iznad tog prevoja. Mada grad Kjoto leži upravo u suprotnom pravcu, meni se priviđalo kako se Zlatni paviljon uzdiže u jutarnje nebo, pod zracima sunca koje se rađa, iz onih uvala između planina
na istoku.
Tako se Zlatni paviljon pojavljivao svuda kud bih se okrenuo; ali pošto ga nikada u stvarnosti nisam video, mnogo me je podsećao na more u ovom kraju. Jer, iako do zaliva Maizuru ima svega pet-šest kilometara na zapad od sela Širaku, u kome sam ja živeo, more su zaklanjale planine pa se nije videlo. Ali i pored toga, u ovom predelu uvek je lebdelo u vazduhu nešto što je podsećalo na to
more. I vetar je ponekad donosio miris mora, a kada bi dunula bura, jato galebova spuštalo se klizeći na okolna polja, kao da traži utočište od stihije.
Slabašna tela, uvek sam doživljavao poraze u odnosu na druge dečake, i u trčanju i u vežbanju na trapezu. Uz to sam od rođenja zamuckivao, zbog čega sam bivao sve povučeniji u ophođenju s ljudima. A svako je znao i da sam dete iz hrama. Neki neobuzdaniji dečaci su me ismevali, podražavajući monaha kako, zamuckujući, čita budističke sutre. U našoj lektiri bila je jedna priča u
kojoj se pojavljivao detektiv koji zamuckuje, pa su mi dečaci namerno čitali delove iz te priče, i to naročito glasno, primoravajući me da ih slušam.
Moje mucanje, razume se, stvaralo je prepreku između mene i spoljnjeg sveta. Uvek sam pri izgovoru prvog glasa zastajao, teško mi je izlazio iz usta. Taj prvi glas bio je neka vrsta ključa za vrata koja su odvajala moj unutrašnji svet od spoljnjeg sveta, ali taj ključ nikako da se glatko okrene u bravi. Većina ljudi, zahvaljujući svom tečnom govoru, ostavljaju širom otvorena vrata između unutrašnjeg i spoljnjeg sveta, tako da vazduh slobodno struji između njih; međutim ja tu mogućnost nisam imao.
Ključ mi je bio potpuno zarđao. Dok se žestoko napreže da izusti onaj prvi glas, mucavac podseća na ptičicu koja se koprca, lepetajući krilima, u pokušaju da se iščupa iz gustog lepka. A kada se na jedvite jade konačno oslobodi, onda je već prekasno. Naravno, bilo je prilika kada mi se činilo da spoljni svet strpljivo čeka, ne mrdnuvši ni prstom, dok se ja borim da se iščupam. Ali stvarnost koja čeka na mene više nije ona sveža stvarnost. Dok naposletku stignem do spoljnjeg sveta, posle dužeg koprcanja, uvek se nađem u takvom položaju kao da je stvarnost trenutno promenila boju i ispala iz žiže... i uvek mi se ispreči ona stvarnost koja je izgubila svu svežinu kakva je, činilo mi se, upravo meni odgovarala, i tada mc zapahne zadah već natrule stvarnosti.
Kao što se lako može zamisliti, mladića kakav sam bio ja, spopadaju dve oprečne želje za isticanjem. U pričama sam voleo opise silnika. Uobražavao bih da sam mucav, ćutljiv tiranin, čiji podanici žive u večitom strahu, dršćući na svaki mig mojeg oka i pažljivo motreći da uhvate svaku promenu na gospodarevu licu. Nije bilo nikakve potrebe da svoju surovost opravdavam jasnim,
glatko izgovorenim rečima. Već sama moja ćutljivost opravdavala je svaku svirepost. I tako sam, s jedne strane, uživao u tome da u mislima kažnjavam jednog po jednog učitelja i školskog druga, koji su me kinjili iz dana u dan, dok sam, s druge strane, zamišljao sebe kao velikog umetnika, obdarenog najčistijom vizijom, i potpunog gospodara svoga unutrašnjeg sveta. Moj spoljni izgled bio je zaista bedan, ali zbog toga je moj unutrašnji svet bio bogatiji od sveta ostalih. Zar nije bilo prirodno da mladić sa nepopravljivom govornom manom zamišlja sebe kao potajno obdarenu ličnost? Osećao sam se kao da me negde u ovom svetu očekuje velika misija, o kojoj još nisam ništa znao.
U sećanju mi je ostao ovaj događaj.
Škola u Istočnom Maizuruu imala je prostrano dvorište; okružena blagim padinama, sastojala se od novih svetlih zgrada.
Jednoga dana u maju, bivši učenik naše škole, koji je tada već bio student Pomorske mašinske škole u Maizuruu, imao je raspust i došao je da poseti svoju bivšu srednju školu.
Bio je lepo pocrneo od sunca; ispod njegove vojničke kape, duboko natučene na oči, štrčao je impozantan nos — bio je oličenje pravog junaka, od glave do pete. Šepureći se pred mlađim učenicima, pričao je o teškoćama svog sadašnjeg života pod strogom vojničkom disciplinom. Ali o tom oskudnom i skučenom životu pričao je takvim tonom kao da govori o nekakvoj raskoši
i ekstravagantnosti. Svaki njegov pokret ruke i svaki korak bili su puni drske oholosti, mada je, iako mlad, bio potpuno svestan koliko je važno da istovremeno zauzme i određenu pozu skromnosti. Prsio se pod bluzom sa rubom koji je bio ukrašen širitima, poput pramčane figure što seče morski povetarac.
Sedeo je na kamenim stepenicama kojima se silazilo u školsko dvorište. Oko njega se okupilo nekoliko mladih učenika, koji su predano upijali sve što bi on rekao, dok je u stepenastim baštenskim lejama na padini cvetalo majsko cveće — lale, španska grahorica, bele i žute berberine, krasuljak… Nad njihovim glavama magnolija je širila svoje grane sa bujnim belim pupoljcima.
I govornik i njegovi slušaoci bili su nepomični, poput spomenika. A ja sam sedeo sam na klupi u dvorištu, na udaljenosti od oko dva metra. To je bilo iz učtivosti. Tako učtivo sam se ophodio i prema majskom cveću, i prema toj uniformi punoj oholosti, i prema svim tim zvonkim glasovima i veselom smehu.
Ali mladi junak je obraćao više pažnje meni nego svojim obožavaocima. Jedini ja, po svoj prilici, nisam pao ničice pred njegovim dostojanstvom, i pomisao na to pogodila je njegovu sujetu. Upitao je ostale kako mi je ime, a zatim me pozvao:
»Hej, Mizogući!«
Prvi put je upravio pogled na mene. Zurio sam u njega netremice, bez reči. U njegovom osmehu, upućenom meni, bilo je nečega nalik na laskanje uticajnog čoveka
»Pa, hajde, odgovori mi nešto. Jesi li mutav?«
»Ja sam, ovaj, mu-mu-mu-mucav«, odvratio je jedan od njegovih obožavalaca umesto mene, dok su svi pucali od smeha. Kako je bleštavo delovao taj podrugljivi kikot! Činilo mi se da u tom svirepom smehu mojih školskih drugova tako karakterističnom za dečake njihovog uzrasta, ima nečega blistavog poput odbleska svetlosti na bokoru mladog lišća.
»Šta, ti mucaš? Zašto se ne upišeš u Pomorsku mašinsku školu? To mucanje bi tamo batinama isterali iz tebe za jedan dan!«
Ni sam ne znam kako, najednom mi glatko izlete jasan odgovor. Reči mi tečno potekoše dok sam trepnuo, bez i najmanjeg napora.
»Neću da se upišem u tu školu. Ja ću biti sveštenik.«
Svi su zaćutali. Mladi junak se sagnuo, iščupao vlat trave pored svoje noge i stavio je u usta.
»Hm, u tom slučaju, za izvestan broj godina doći će red i na mene da te uposlim oko svog pogreba.«
Te godine bio je već počeo rat na Pacifiku.
...U tom trenutku se, nesumnjivo, u meni javila iskra vidovitosti, neko saznanje da u mračnom svetu ja stojim, raširenih ruku, i čekam. A na kraju tog čekanja, i majsko cveće, i uniforme, i školski drugovi koji su me ismevali — svi će doći u moje raširene ruke. Bilo je to kao neka spoznaja da sam obgrlio ceo svet, i da ga, naprosto, cedim sve do korena... Ali takva spoznaja bila je suviše teška da
posluži kao izvor ponosa za dečaka mojih godina.
Ponos mora biti nešto lakše, veselije, očiglednije, blistavije. Hteo sam nešto opipljivo. Hteo sam da izvor moga ponosa bude nešto što bi svi mogli da vide. Na primer, kratki mač isturen na njegovom boku bio je upravo tako nešto.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Dala

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Yukio Mishima   Pon 11 Feb - 14:54

Žeđ za ljubavlju

Ecuko je toga dana otišla u robnu kuću Hankju i kupila dva para vunenih čarapa. Jedan par bio je plave, drugi braon boje. Bile su to jednostavne, jednobojne čarape.

Došla je vozom čak do Osake, samo zbog toga, a sada će, pošto je obavila posao, krenuti natrag i otići kući. Nije nameravala da ode u bioskop. Nije čak planirala ni da ode na čaj, niti da jede u nekom restoranu. Ecuko ništa nije više mrzela od gužve na ulicama

Da je želela da ode bilo gde, mogla je da siđe do stanice Umeda i odande metroom ode do Šinsaibašija ili Dotonborija. Mogla je i da samo izađe iz robne kuće, pređe preko raskrsnice na kojoj su mali čistači cipela vičući nudili svoje usluge, pa da se nađe na obodu velikog grada, u koji udaraju jake morske struje.

Osaka, grad bogatih trgovaca, skitnica, fabrikanata, berzanskih mešetara, prostitutki, krijumčara opijuma, službenika, varalica, bankara, opštinskih činovnika iz provincije, gradskih većnika, pevača balada,ljubavnica, škrtih supruga, novinskih izveštača, umetnika iz varijetea, služavki, čistača cipela... za Ecuko, odraslu u Tokiju, Osaka je bila tuđa, čak je u njoj izazivala strah.
neobjašnjiv strah. Ono od čega se Ecuko plašila možda u stvari nije bio grad,nego baš život sam. Život, to beskrajno hiljadostruko, prepuno, do vrha samouništive energije, ćudljivo, nasilno, ali zato uvek jasno i prozirno, azurno plavo more.

Ecuko otvori svoju platnenu torbu i gurnu čarape duboko u nju, baš utrenutku kada su blesak munje i tresak groma zatresli stakla na otvorenim prozorima. Staklene police u prodavnici počele su da podrhtavaju pod grmljavinom koja je postajala sve bliža.

Snažni nalet vetra ulete u prodavnicu, oborivši jednu od tabli na kojima je pisalo "Sniženje cena". Prodavci potrčaše prema prozorima, pokušavajući da ih što pre zatvore. Za tren oka sve se zamračilo, a svetla u radnji, koja su uvek bila upaljena i danju, zasvetleše jasnije. Još nije bilo kiše.

Ecuko okači torbu o rame, provukavši ruke kroz okrugle bambusove drške i dlanovima obuhvati svoje obraze. Bili su vreli. To joj se često događalo.Bez ikakvog razloga, nikako kao simptom neke bolesti, obrazi bi umeli da joj iznenada počnu da gore, kao vatra. Osetivši hrapave dlanove na obrazima,nekada tako fine i meke dlanove, koji su sada bili puni žuljeva, dlanove na potamnelim rukama, koje su tako delovale kao još manje negovane, njeni obrazi počeše da gore još jače.

Ona iznenada shvati da je potpuno nemoćna i da ne može ništa da učini.Mogla je da pređe preko te raskrsnice, kao plivačica koja uspravno hoda po trambulini, i zaroni u vrevu ulica i kuća. Dok je razmišljala, pogled joj ostade prikovan na gomili ljudi koji su se muvali po prodavnici kroz mnoštv oraznovrsne robe i u tom trenutku oseti kao da može budna da sanja.

Jer, ona je mogla da sanja samo lepe stvari nesreća ju je plašila.

Odakle je poticala njena hrabrost. Od grmljavine? Od dva para čarapa,koje je upravo kupila. Ecuko prođe kroz gomilu do stepeništa, gurala se dok je stigla do prvog sprata, a onda odatle siđe u prizemlje, u hol u kome je bio šalter za prodaju karata za železničku liniju Hankju.
Pogledala je kroz prozor. Za samo minut, dva otkako je počela, kiša se pretvorila u provalu oblaka. Trotoari su bili mokri, kao da je kiša padala satima.

Ecuko dođe do jednog od izlaza. Ako ne računamo zamagljenost pogleda koju je osećala od naprezanja, bila je potpuno pribrana i sigurna u sebe. Nije imala kišobran, pa nije mogla da izađe napolje. To joj i nije bilo neophodno.

Stajala je pored ulaza i posmatrala kišu kako lije, kao da guta tramvaje,semafore i radnje na drugoj strani ulice. Kiša je dopirala čak do mesta na kome je stajala, kvaseći joj pomalo donji deo haljine. Tu oko ulaza bila je prilična gužva. Muškarac utrča unutra pokrivajući glavu malom akten tašnom. Žena u zapadnjačkoj odeći ulete žurno, štiteći glavu maramom, kojom je pokrila kosu.Ecuko se činilo kao da svi žure ka njoj i da se sve događa zbog nje. Ona je bila jedina tu koja nije bila mokra od kiše.

Svugde oko nje bili su ljudi koji su podsećali na zaposlene muškarce i žene, slične pokislim miševima. Pričali su nešto uzbuđeno, šalili se i posmatrali kišu kroz koju su se upravo bili probili. Povremeno bi trijumfalno okrenuli lica prema nebu punom kiše, a samo je Ecukino lice bilo suvo, među toliko mokrih lica oko nje. :ao i ti ljudi pokislih lica oko nje, i "cuko je ćutke posmatralakišno nebo nad sobom.

Kao da je kiša iz visine bezdana padala pravo na ta lica. Grmelo je još samo u daljini. Šum kiše opijao ju je, nju i njena čula. Šum nisu mogli da naude ni trubljenje automobilskih sirena niti buka sa zvučnika sa stanice.

Ecuko izađe iz gomile koja je čekala da kiša prestane i uđe u tihi red ljudi koji su čekali da kupe vozne karte.

Vožnja od stanice Umeda do stanice Okamaći, na liniji Takarazuka,trajala je otprilike trideset, četrdeset minuta. Ekspresni vozovi se tu nisu zaustavljali. Ecuko je živela u kraju Maidenmura, predgrađu gradića Tojonaka,u kome se broj stanovnika udvostručio posle rata. Tu se naselilo mnogo stanovnika Osake koji su izgubili domove posle bombardovanja. Oni koji nisu izgubili kuće, bili su privučeni niskim cenama stanovanja, u zgradama koje su podigle gradske vlasti. Maidenmura je bila u oblasti Osaka, pa ona, strogo uzevši, nije ni živela van grada.

Ali, ako je želela da kupi nešto posebno ili jf(tinije, morala je da potroši sat ili više i dođe do Osake. Ecuko je tog dana pošla u kupovinu, dan pred jesenju ravnodnevicu, da kupi zabon. Zabon je želela da prinese kao ponudu na kućnom oltaru za svog pokojnog muža, koji je mnogo voleo to voće. Zabona nije bilo na odeljenju za voće, bio je rasprodat, a nije joj se išlo napolje da ga traži u drugim prodavnicama. Baš kad je, vođena grižom savesti ili nekim drugim osećanjem, pošla da izađe na ulicu, počela je kiša. Tako je to bilo, ništa više.

--------

Ecuko uđe u voz na lokalnoj liniji za Takarazuku. Napolju je padala kiša, beskrajna kiša. Iz razmišljanja je prenu snažan miris štamparske boje koji se osećao iz novina koje je čitao neki putnik ispred nje. Kao da skriva neku krivicu, pogledala je oko sebe, ali nije bilo ničega.

Od stanice do stanice ponavljao se isti ritual, reski zvuk kondukterove pištaljke, zatim polazak uz drmusanja, praćen bučnim struganjem, kao da potiče od tamnih teških lanaca, kao da se voz na jedvite jade pomera napred.

Kiša je bila prestala. Ecuko se osvrnu i nepromenjenog izraza na licu gledala je snop svetla, koji se probio kroz pukotinu u oblacima. Nalik naispružene, bele, nemoćne prste, snop svetla se odmarao na ulicama predgrađa Osake.

Ecuko je hodala teško, kao da je u drugom stanju. Njen način hoda delovao je preterano opušteno. Toga sama nije bila svesna, a nije bilo nikoga ko bi joj obratio pažnju na to ili pokušao da je odvikne od toga. Taj način hoda postao je njena etiketa, koja je visila na njoj kao komad papira koji nevaljali dečaci špenadlom zakače drugu na leđa.

Ona izađe iz stanice Okamaći, prođe ispod kapije svetilišta Haćiman, pa kroz šarenilo uličice načičkane prodavnicama, nastavi svojim uobičajenim tempom. Najzad je iza sebe ostavila gusto naseljeno područje i došla do mesta gde su kuće bile ređe. TRoliko je polagano hodala da ju je noć već bila sustigla.

U kućama u redu, u socijalnim stanovima, gorela su svetla. Ako bi prošla kroz to naselje, sve jednoobrazno, sve skučeno, isti život, isto siromaštvo, znatno bi skratila put, ali Ecuko ne krete tuda. Mogla je lako da vidi unutrašnjost stanova, sa jeftinim ormarićima za čaj, niskim stolovima na rasklapanje, radio-aparatima, jastucima za sedenje na podu od muslina, tu i tamo ostatke jeftinog obeda i to kako se svugde stalno isparava vlaga, sve to dovodilo ju je do besnila. Ecuko je bila odrasla u blagostanju, pa takvo siromaštvo nije mogla ni da gleda, niti da razmišlja o bilo čemu osim o sreći.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Dala

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Yukio Mishima   Pon 11 Feb - 14:55

Ispovest maske

Lepota je strašna, jeziva stvar! Strašna je jer je niko još nije dokučio niti će to ikada moći, zato što Bog stalno stavlja pred nas nove zagonetke. U lepoti se susreću dve obale i sve suprotnosti postoje naporedo. Ja nisam učen čovek, brate, ali sam mnogo o ovome razmišljao. Zaista, tajnama nema kraja! Mnogo je u životu nepoznanica za čovekova nejaka pleća. Rešavamo ih kako znamo i umemo i opet smo na suvom. Lepota! Nepodnošljiva mi je pomisao da čovek plemenitog srca i uzvišenog uma, koji je krenuo u život sa idealom Madone u srcu, završi u Sodomi. Još je strašnije što se čovek kome je Sodoma u srcu, ne odriče lako ideala Madone i što u dubini duše može da izgara od istinske čežnje za lepotom, kao u doba mladalačke naivnosti. Da, široko je ljudsko srce, preširoko. Voleo bih da nije tako. Sam Đavo zna šta sve to znači! Ono što je razumu mrsko i sramotno, često je srcu milo i drago. Ima li lepote u Sodomi? Veruj mi, mnogim ljudima je Sodoma lepa. Da li si znao za tu tajnu?Ono što me užasava je da lepota nije samo zastrašujuća, već i puna tajni. Bog i Đavo se tu bore, a bojno polje im je ljudsko srce. Ali, ljudsko srce hoće da priča samo o sopstvenom bolu. Slušaj, sada ću ti reći šta ono govori...

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Yukio Mishima   

Nazad na vrh Ići dole

Yukio Mishima
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-