Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Emil Sioran

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 17806

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:14

Dosađivanje je žvakanje vremena kao duvana.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Niko nije kadar da bdi nad svojom usamljenošću ako ne ume da bude mrzak.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Donosim odluku uspravno: ležem i – poništavam je.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:15

U meri u kojoj likvidiramo naše stidove, odbacujemo naše maske.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Svakodnevno se domunđavam sa svojim skeletom, a to mi moje meso
nikada neće oprostiti.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Ako si ma i jedan jedini put bio tužan bez razloga, bio si tužan celog svog
života a da to nisi ni znao.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Švrljam kroz dane poput neke kurve u svetu bez trotoara.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Postojanje: agonija bez raspleta.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:16

Tuga : apetit kojeg nikakva nesreća ne utoljava.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Živim samo zato što je u mojoj moći da umrem kad mi se prohte; bez ideje o
samoubistvu odavno bih se ubio.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Nošen rasplinutošću, kačim se ma i za najmanju tugu kao za dasku spasa.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Hoćete li da umnožite neuravnoteženosti, da pogoršate duševne nemire,
da sazidate ludnice u svakom ćošku grada?
Zabranite psovanje .
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:17

Probuditi se i ustati kao čudotvorac odlučan da ovaj dan nakrca čudima,
a zatim se opet vratiti u postelju i do mraka preturati po glavi ljubavne
i novčane brige…
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:17

U dodiru sa ljudima izgubio sam svu svežinu svojih neuroza.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:18

U pesimisti se usaglašavaju nedelotvorna dobrota i nezasićena zloća.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Drskost bi bila verovati da sam najnesrećnije biće na zemlji, koliko god dugo
da sam već utučen.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Zašto se izvlačiti i napuštati partiju, kada nam ostaje još toliko da bismo bili
razočarani?
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:20

Rođenje je najveća katastrofa koja može da vas zadesi

8. aprila 1911. godine u Rumuniji, filozof i esejista, Emil Sioran, je imao najveću katastrofu − rodio se tog dana. Od detinjstva je bio u krizi identiteta: kao Rumun pripadao je manjinskom narodu u sopstvenoj državi, što je posledica politike tog doba. Rano se okrenuo protiv religije, pa se nikada nije uklopio ni u svoju porodicu koji su sačinjavali vernici. Jedinu utehu je našao u čitanju i pisanju.
Najpre je pisao na rumunskom jeziku, zatim se seli u Francusku u kojoj će pisati do kraja života. Promena mesta stanovanja u mnogome je uticala i na promenu u razmišljanju.
Dok je bio u Rumuniji i Nemačkoj (boravio je tamo kao stipendista) zagovarao je nacionalizam, pa čak i fašizam. Smatrao je da Hitler od svih političara koje zna zaslužuju naklonost i divljenje. Sve te svoje stavove opisao je u delu Transfiguracija Rumunije, koga se kasnije stideo.
Selidbom u Pariz Emil Sioran postaje apolitičan, ali ništa manje očajan. Uvek je vešto uspevao da ima originalno mišljenje o svemu, koje je najčešće bilo u negativnom tonu.
On kritikuje religiju, ne voli zapadnjake, ne voli ni svoje sunarodnike, mrzi postojanje, ali ceni smrt.

Osećaj očaja, mržnje, krize identiteta pomešani sa sarkazmom, tumornim i odsečnim rečima je ono što Sioranove čitaoce tera da burno reaguju. Reakcija uvek ide u dve krajnosti: ili se potpuno slažu, ili ga oštro kritikuju.

Sami nazivi njegovih dela ostavljaju turoban i sumoran utisak. Najpoznatija su: Na rubovima očaja, Kratak pregled raspadanja, Silogizmi gorčine, Zli demijurg, O nezgodi biti rođen. Slede citati koji će vam najbolje dočarati turobnu Sioranovu misao.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:20

Tako je govorio Emil Sioran
Volim misao u kojoj još ima daška mesa i krvi, i hiljadu puta mi je draža ideja nastala iz seksualne napetosti ili nervozne depresije nego prazna apstrakcija. Zar ljudi nisu shvatili da je prošlo vreme za površne intelektualne igre, da je agonija beskrajno važnija od silogizma, da je očajnički krik mnogo sadržajniji od najsuptilnije misli…?

Istinite ispovedi su ispisane suzama. Ali moje suze bi potopile svet, a moja vatra bi ga pretvorila u pepeo.

Insomnija je vrtoglava lucidnost koja može sam raj pretvoriti u mučilište.

Svaki uznemireni Zapadnjak podseća na nekog od junaka Dostojevskog, ali sa računom u banci.

Pesimista mora svakog dana da izmišlja druge razloge za postojanje: to je žrtva „smisla“ života.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:21

Mudrac je neko kome je ispod časti da se nada.

Ono što znam u šezdesetoj, podjednako sam dobro znao i u dvadesetoj godini. Četrdeset godina dugog i nepotrebnog rada na proveri…

Ništa toliko ne isušuje duh koliko njegova odbojnost prema shvatanju tamnih ideja.

Politeizam više odgovara raznolikosti naših težnji i naših pobuda, kojima nudi mogućnost da se ostvare, ispolje, a da pri tom svaka od njih slobodno i u skladu sa svojom prirodom stremi bogu koji joj trenutno odgovara. Ali šta raditi sa jednim bogom? Kako ga zamišljati, kako ga koristiti? U njegovom prisustvu uvek se živi pod pritiskom?

Jedino objašnjenje za stvaranje sveta jeste božji strah od samoće. Drugim rečima, naša uloga je da zabavljamo Našeg Tvorca.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Monoteizam guši našu osećajnost: daje nam dubinu tako što nas sužava; sistem prinude koji nam daje jednu unutrašnju dimenziju nauštrb razvitka naših moći, on predstavlja prepreku, on nam ne dopušta da se razmašemo, on nas rastrojava. Bili smo sasvim sigurno normalniji sa više bogova nego što smo sa jednim.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Voleo bih da sam slobodan, silno slobodan. Slobodan kao mrtvorođenče.

Samo optimisti mogu počiniti samoubistvo, optimisti koji više nisu uspevali u tome da budu optimisti. Ostali, oni koji nemaju razlog da žive, zašto bi imali razlog da umru?

Smrt je toliko rasprostranjena, toliko mesta zauzima, da više ne znam gde da umrem.

Mi ne jurimo prema smrti, već bežimo od katastrofe rođenja, mi se batrgamo, mi smo pobegulje koje se trude da to zaborave. Strah od smrti samo je u budućnost projektovani strah koji počinje da raste od naših prvih trenutaka.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:22

“Prava samoća je jedino ona u kojoj se osećaš apsolutno izolovanim između neba i zemlje. Ništa ne treba da skreće pažnju od ovih pojava apsolutne izolacije, već intuicija stravične lucidnosti treba da otkriva vascelu dramu čovekove konačnosti pred beskonačnošću i prazninom ovog sveta. Usamljeničke šetnje-izuzetno plodne ali i istovremeno opasne-za unutrašnji život-treba da budu takve da ništa od onoga što može da pomuti viziju izolacije čoveka u svetu ne budi zanimanje pojedinca. Da bi se pojačao proces interiorizacije i preobraćanja ka sopstvenom biću, usamljeničke šetnje su plodne samo uveče, kada nikakvo zavođenje ne može više da privuče pažnju i kada otkrovenja sveta niču iz najdublje zone duha, odakle se odvajaju od života, iz rane života. Koliko samoće treba čoveku da bi imao duh! Koliko smrti u životu i koliko unutrašnjeg plamena! Samoća potiče toliko od života da cvetanje duha, koje proističe iz vitalnih premeštanja, postaje nepodnošljivo. Nije li karakteristična činjenica da se protiv duha dižu oni koji imaju najviše duha, koji poznaju duboku bolest što je ostetila život da bi se rodio duh? Apologiju duha čine zdravi i debeli, koji nemaju predosećanje onoga što znači duh, koji nikada nisu osetili mučenje, život i bolne antinomije u osnovi postojanja. Oni koji ga doista osećaju, ili ga oholo tolerišu ili ga predstavljaju kao veliku nesreću. Ali niko nije oduševljen sveukupnošću svog bića, katastrofalnim otkupom života koji je duh. A kako da budeš oduševljen ovim životom bez čari, bez naivnosti i spontanosti? Prisustvo duha pokazuje uvek manjak života, mnogo samoće i dugu patnju. Ko govori o spasenju duhom? Nije apsolutno tačno da bi doživljavanje u imanentnom planu života bilo puno zebnje iz koje je čovek izašao kroz duh. Naprotiv, bliže je istini da se kroz duh stiče neravnoteža, zebnja, ali i veličanstvenost. Šta o opasnostima duha znaju oni koji ne znaju ni za opasnosti života? Znak je velike neizvesnosti biti apologet duha, kao što je znak velike neravnoteže biti apologet života. Jer za normalnog čoveka život je očiglednost; samo se bolesnik njime oduševljava i hvali ga da ne bi propao. Ali šta biva s onim koji može više da hvali ni život ni duh?”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:22

“Zverstvo života me gazilo i pritiskalo, iseklo mi krila u punom letu, i pokralo mi sve radosti na koje sam imao pravo. Sva moja pretererana revnost i sva paradoksalna i luda strast koju sam uložio da bih postao sjajan pojedinac, sva demonska vradžbina koju sam konzumirao da bih navukao budući oreol i sav zanos koji sam nasipao za organsko preobraženje ili za unutrašnje svitanje, pokazali su se slabijim od zverstva i iracionalnosti ovoga sveta koji je prosipao u mene sve svoje negativne i otrovne rezerve. Život nije otporan na veliku temperaturu. Zbog toga sam došao do zaključka da najuznemireniji ljudi, sa unutrašnjim dinamizmom dovedeni do paroksizma, koji ne mogu prihvatiti uobičajenu temperaturu, moraju propasti. To je aspekt životnog demonizma, ali i aspekt njegovog nedostatka, on objašnjava zašto je život privilegija mediokriteta. Samo mediokriteti žive na normalnoj temperaturi života, ostali se troše na temperaturama koje život ne podnosi, gde ne mogu da dišu, osim ako se nalaze jednom nogom s one strane života. Ne mogu doneti ništa na ovaj svet, jer imam samo jedan metod: metod agonije…

(Ove redove napisah danas, 8.aprila 1933., kada punim 22. godine. Čudno se osećam pri pomisli da sam u ovim godinama postao stručnjak za pitanja u vezi sa smrću.)“

za P.U.L.S.E priredila: Jelena Popović
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   Sub 2 Jun - 19:23

KAKO JE SVE DALEKO

Ne znam zašto treba nešto činiti na ovom svetu, zašto treba imati prijatelje i težnje, nade i snove. Hiljadu bih puta više voleo da se povučeš u neki udaljeni kutak sveta, gde ništa od onog što čini buku i komplikacije ovog sveta nema nijedan odjek? Odustavši od kulture i ambicija, da li bismo izgubuli sve, ne dobivši ništa? No, šta se dobija na ovom svetu? Ima onih za koje nijedan dobitak nema važnost, koji su neizlečivo nesrećni i sami. Svi smo zatvoreni jedni za druge! I kad bismo bili otvoreni da primimo sve od drugog ili da mu čitamo dušu do dubina, koliko bismo osvetlili njegovu sudbinu? Toliko smo sami u životu, da se pitaš nije li samoća agonije simbol ljuskog postojanja. To je znak velikog nedostatka htenja da se živi i umire u društvu.

Postoje li milovanja u poslednjim trenutcima? Hiljadu puta je bolje umreti sam i napušten, kada te niko ne vidi i kada možeš da se ugasiš bez teatralnosti i poze. Gadim se ljudi koji se u agoniji savladavaju i nameću sebi stavove da bi ostvarili utisak. Suze peku, osim u samoći. Svi koji u agoniji teže da se okruže prijateljima čine to iz straha ili nemogućnosti da podnesu konačne trenutke. Oni hoće da zaboravesmrt u glavnom trenutku. Zašto nemaju beskonačnu hrabrost, zašto ne zaključaju vrata da bi podneli lude senzacije lucidno i u strahu s one strane svake granice? Toliko smo odvojeni od svega! Nije li sve što postoji nedostupno? Najdublja i najorganskija smrt je smrt od samoće, kada je sama svetlost načelo smrti. U takvim trenutcima si odvojen od života, od ljubavi, od smeha, od prijatelja, čak i od smrti. I, paradoksalno, pitaš se postoji li išta drugo osim tvog ništavila i ništavila sveta.

Preuzeto sa Književničkog bloga
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Emil Sioran   

Nazad na vrh Ići dole

Emil Sioran
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Emil Sioran
» Emil Cioran
» Emil Zola